Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τότε ναι, από τις εξόδους του DAC θα πας στις εισόδους του sub, θα κάνει το sub κροσάρισμα στο σήμα και από τις εξόδους του θα δώσει υψηπερατό για τα ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλημέρα!
Αγόρασα τις βάσεις IsoAcoustics 130 για να τοποθετήσω τα ηχεία επάνω στο γραφείο, αλλά τα ηχεία ανεβαίνουν αρκετά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πετύχω το σωστό ύψος μεταξύ τουΐτερ και αυτιών μου. Εάν πάρω βάσεις δαπέδου, θα μπορώ να τοποθετήσω επάνω τις Iso 130; Υπάρχει κάποιο όφελος ή όχι εάν το κάνω αυτό;
Επίσης, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα με ποικιλία βάσεων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Γειά σας καλοί μου φίλοι.
Μετά από αρκετό καιρό, έχω και πάλι σκέψεις για το focal sub one. Δεν προχώρησα στην αγορά του γιατί με δυσκόλευε η τιμή του. Κοστίζει πολύ περισσότερο απ' ότι τα δύο ενεργά ηχεία που αγόρασα.
Τελικά, εγώ που δεν ακούω μουσική με πολλά μπάμπα μπούμπα :) όπως ροκ ή μεταλ, χρειάζομαι sub;
Ποια η άποψή σας;
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Τελικά, εγώ που δεν ακούω μουσική με πολλά μπάμπα μπούμπα :) όπως ροκ ή μεταλ, χρειάζομαι sub;
Ποια η άποψή σας;
Χρειάζεσαι.

Σαμπ χρειάζεται κάθε είδος μουσικής, σε οποιαδήποτε στάθμη ακρόασης.

Δεν κάνουμε πλάκα, σοβαρά τα λέμε, μην αρπαζεσαι τζάμπα κι άδικα.


Δεν προχώρησα στην αγορά του γιατί με δυσκόλευε η τιμή του. Κοστίζει πολύ περισσότερο απ' ότι τα δύο ενεργά ηχεία που αγόρασα.
Φυσιολογικό είναι να κοστίζει περισσότερο, έτσι πρέπει.
Έχει μεγαλύτερο (ακριβότερο) μεγάφωνο, ισχυρότερα ενισχυτικά στάδια, στιβαρότερη καμπίνα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
Ρωτάω σοβαρά. Μη με κοροϊδεύετε... >:(

Αυτό είναι πιο ακριβό από το sub one...
Μην δίνεις αρνητική σημασία στο χιούμορ (υπάρχει μεγάλο παρελθόν με χιούμορ που ''δαγκώνει'' για το συγκεκριμένο θέμα εδώ.. :biggrin:). Αυτό που πρέπει να κρατήσεις απ' τα σχόλια είναι πως το sub έχει συμμετοχή - σημασία για το μεγαλύτερο μέρος των μουσικών θεμάτων εκτός αν ακούς μεμονωμένα όργανα που δεν κατεβαίνουν χαμηλά (όπως.. το φλάουτο :tongue:).

Όσο για την πρόταση πιθανολογώ πως προτείνεται ως πιο vfm επιλογή βάση των δυνατοτήτων.. ;)

Αλήθεια κάτι σαν αυτό π.χ. που είναι αρκετά πιο φθηνό δεν.. ?
https://www.skroutz.gr/s/21857704/K...omeno-Subwoofer-me-Icheio-12-1000W-Mayro.html
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Στις αγγελίες κάπου πήρε το μάτι μου σαμπάκια της πρισόνους. Δες αν υπάρχουν.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Χρειάζεσαι.

Σαμπ χρειάζεται κάθε είδος μουσικής, σε οποιαδήποτε στάθμη ακρόασης.

Δεν κάνουμε πλάκα, σοβαρά τα λέμε, μην αρπαζεσαι τζάμπα κι άδικα.



Φυσιολογικό είναι να κοστίζει περισσότερο, έτσι πρέπει.
Έχει μεγαλύτερο (ακριβότερο) μεγάφωνο, ισχυρότερα ενισχυτικά στάδια, στιβαρότερη καμπίνα.
Κατάλαβα ότι μου κάνετε πλάκα, δεν αρπάχτηκα...
Δεν γνωρίζω πολλά, γι' αυτό και οι απορίες... Τα ηχεία και το dac με τη δική σας καθοδήγηση τα πήρα και δεν το μετάνιωσα... ;)

Μην δίνεις αρνητική σημασία στο χιούμορ (υπάρχει μεγάλο παρελθόν με χιούμορ που ''δαγκώνει'' για το συγκεκριμένο θέμα εδώ.. :biggrin:). Αυτό που πρέπει να κρατήσεις απ' τα σχόλια είναι πως το sub έχει συμμετοχή - σημασία για το μεγαλύτερο μέρος των μουσικών θεμάτων εκτός αν ακούς μεμονωμένα όργανα που δεν κατεβαίνουν χαμηλά (όπως.. το φλάουτο :tongue:).

Όσο για την πρόταση πιθανολογώ πως προτείνεται ως πιο vfm επιλογή βάση των δυνατοτήτων.. ;)

Αλήθεια κάτι σαν αυτό π.χ. που είναι αρκετά πιο φθηνό δεν.. ?
https://www.skroutz.gr/s/21857704/K...omeno-Subwoofer-me-Icheio-12-1000W-Mayro.html
Ευχαριστώ για την κατανόηση! Κατάλαβα ότι μου κάνουν χιούμορ, απλά επειδή όπως έγραψα παραπάνω είμαι σχεδόν αδαής αναφορικά με ηχεία και sub, δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να προβώ στην αγορά ενός sub μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τον ήχο των δύο ενεργών της focal γι' αυτό και θέλησα να ρωτήσω εδώ τους γνώστες.
Ευχαριστώ για την πρόταση του sub. Αυτό κοστίζει κάτι λιγότερο από 100euro από το sub one. Δεν είναι καλύτερα να πάρω της ίδιας εταιρίας;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
Κατάλαβα ότι μου κάνετε πλάκα, δεν αρπάχτηκα...
Δεν γνωρίζω πολλά, γι' αυτό και οι απορίες... Τα ηχεία και το dac με τη δική σας καθοδήγηση τα πήρα και δεν το μετάνιωσα... ;)


Ευχαριστώ για την κατανόηση! Κατάλαβα ότι μου κάνουν χιούμορ, απλά επειδή όπως έγραψα παραπάνω είμαι σχεδόν αδαής αναφορικά με ηχεία και sub, δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να προβώ στην αγορά ενός sub μιας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τον ήχο των δύο ενεργών της focal γι' αυτό και θέλησα να ρωτήσω εδώ τους γνώστες.
Ευχαριστώ για την πρόταση του sub. Αυτό κοστίζει κάτι λιγότερο από 100euro από το sub one. Δεν είναι καλύτερα να πάρω της ίδιας εταιρίας;
Ιδανικά όπως συστήνουν και οι περισσότεροι μάλλον, αλλά αν είναι πολύ ακριβό για κάποιον + με μικρότερους drivers σε σχέση με άλλα εκεί ίσως χωράει κουβέντα..
Ανάλογα και τις ανάγκες - χώρο πάντα.. :idk:
Θα σου πουν οι πιο προχώ σ' αυτά.. :tongue:
'γω είμ' amateur..8-)
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Δυο ακόμη ερωτήσεις και ελπίζω να μη με κοροϊδέψετε... 😊
Το sub θα τοποθετηθεί κάτω στο πάτωμα; Και σε ποια θέση μπαίνει; Οριζόντια ή κάθετα; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός... απλά με μπερδεύουν τα τρία(;) ηχεία που βλέπω στην εικόνα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
Κοίτα, σε nearfield θέση με μικρά ηχεία + 1 sub μια ''λογική'' θέση να ξεκινήσεις είναι ενδιάμεσα στα ηχεία και σε ύψος (δεν ξέρω) συνήθως στο πάτωμα..
Αυτά βέβαια τα διαλέγει ο χώρος.. :whistling:
Θα πειραματιστείς, θα ξαναρωτήσεις, θα σου προτείνουν λογικά να μετρήσεις (μικροφωνάκι και δουλίτσα) κι όπου θες το φτάνεις. :idk:
Το ψάχνεις λίγο μόνος να δεις αν μπορείς να το φέρεις σε επίπεδο που σε ικανοποιεί, αν θες κι άλλο..
Ρωτάς τους advanced.. :tongue:
Ή διαβάζεις θεματικές που αφορούν την εσωμάτωση sub (υπάρχει πολύ υλικό εδώ, υπομονή και όρεξη να 'χεις.. :biggrin:).
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.257
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top