DIY Βάσεις ηχείων


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Καλύτερα εδώ! :p
Έχω ένα ζευγάρι που το πάνω μέρος της βάσης είναι 25 x 25cm και θέλω να το κόψω στις διαστάσεις του ηχείου που είναι αρκετά μικρότερες (αφού έχω τοποθέτησει surround ηχεία) ώστε να μη φαίνονται τα περιθώρια αριστερά και δεξιά και που το κάνει να φαίνεται πολύ άσχημο, που θα πρέπει να το πάω και πόσο θα στοιχίσει περίπου (φαντάζομαι σε κάποιον σιδερά), έχω τη δυνατότητα να τις επιστρέψω και να πάρω τα χρήματα καθόσον η εταιρεία έλεγε ότι είναι 20x20 στο site αλλά δεν παράγει πια σε αυτές τις διαστάσεις...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εχει. Σκέψου λίγο και θα το βρείς. Και αυτό έχει woofer. Και πάει και χαμηλά , 10ιντσο είναι. Δεν είναι σαμπ αλλά τις στάθμες του τις βγάζει,.
Ναι ρε φίλε, αλλά είναι ηχείο βάσης. Άρα μπαίνει σε βάση. Και τα δαπέδου το γούφερ δεν το έχουνε σε πάτωμα :p :p
Και εγώ σε αγαπάω και μη μου κολλάς σήμερα γιατί έχω κέφια:lolsign::lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Καλύτερα εδώ! :p
Έχω ένα ζευγάρι που το πάνω μέρος της βάσης είναι 25 x 25cm και θέλω να το κόψω στις διαστάσεις του ηχείου που είναι αρκετά μικρότερες (αφού έχω τοποθέτησει surround ηχεία) ώστε να μη φαίνονται τα περιθώρια αριστερά και δεξιά και που το κάνει να φαίνεται πολύ άσχημο, που θα πρέπει να το πάω και πόσο θα στοιχίσει περίπου (φαντάζομαι σε κάποιον σιδερά), έχω τη δυνατότητα να τις επιστρέψω και να πάρω τα χρήματα καθόσον η εταιρεία έλεγε ότι είναι 20x20 στο site αλλά δεν παράγει πια σε αυτές τις διαστάσεις...
αααααααα......δεν έχει άλλους μάστορες και τέτοιες ευκολίες...
η κατηγορία είναι DIY οπότε
ή
πούλα τα ηχεία και πάρε άλλα στις διαστάσεις της βάσης
ή
διαφορετικά πετάξου στα λιντλ (έχουν προσφορά τροχό αυτή την εβδομάδα)
και ξεκίνα να κόβεις

Υ.Γ.
και έχε και έναν κουβά πάγο δίπλα σου....αν κόψεις κάνα μέλος το βουτάς εκεί και τραβάς για νοσοκομείο....μην ανοίξεις νέο θέμα :lolsign:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι ρε φίλε, αλλά είναι ηχείο βάσης. Άρα μπαίνει σε βάση. Και τα δαπέδου το γούφερ δεν το έχουνε σε πάτωμα :p :p
Και εγώ σε αγαπάω και μη μου κολλάς σήμερα γιατί έχω κέφια:lolsign::lolsign:
Δεν έχει καμμία σημασία αν είναι ηχείο βάσης ή όχι. Οι χαμηλές υπάρχουν και αναπαράγονται. Ειδικά , δε αφού ο μπανις δεν έχει δηλώσει σαμπ . άρα πάνε όλες οι χαμηλές στα ηχεία. Ξεκόλλα . Κι εγω σε αγαπάω , αλλά με αυτά που λές , δεν γίνεται να μην απαντήσω. :roflmao: :drinks:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Καλύτερα εδώ! :p
Έχω ένα ζευγάρι που το πάνω μέρος της βάσης είναι 25 x 25cm και θέλω να το κόψω στις διαστάσεις του ηχείου που είναι αρκετά μικρότερες (αφού έχω τοποθέτησει surround ηχεία) ώστε να μη φαίνονται τα περιθώρια αριστερά και δεξιά και που το κάνει να φαίνεται πολύ άσχημο, που θα πρέπει να το πάω και πόσο θα στοιχίσει περίπου (φαντάζομαι σε κάποιον σιδερά), έχω τη δυνατότητα να τις επιστρέψω και να πάρω τα χρήματα καθόσον η εταιρεία έλεγε ότι είναι 20x20 στο site αλλά δεν παράγει πια σε αυτές τις διαστάσεις...
Βάλε φωτογραφία βρε....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τι την θες αφού τα είπα αναλυτικά, ορίστε να πάρεις μία ιδέα, δεν είναι καθόλου ωραίο όπως φαίνεται:



tmp-cam-7751374892742698323.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τι την θες αφού τα είπα αναλυτικά, ορίστε να πάρεις μία ιδέα, δεν είναι καθόλου ωραίο όπως φαίνεται:



View attachment 154714
αυτήνα από που την τράβηξες?
σκαρφάλωσες στο φωτιστικό? :cry: :lol:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καλύτερα εδώ! :p
Έχω ένα ζευγάρι που το πάνω μέρος της βάσης είναι 25 x 25cm και θέλω να το κόψω στις διαστάσεις του ηχείου που είναι αρκετά μικρότερες (αφού έχω τοποθέτησει surround ηχεία) ώστε να μη φαίνονται τα περιθώρια αριστερά και δεξιά και που το κάνει να φαίνεται πολύ άσχημο, που θα πρέπει να το πάω και πόσο θα στοιχίσει περίπου (φαντάζομαι σε κάποιον σιδερά), έχω τη δυνατότητα να τις επιστρέψω και να πάρω τα χρήματα καθόσον η εταιρεία έλεγε ότι είναι 20x20 στο site αλλά δεν παράγει πια σε αυτές τις διαστάσεις...

Παιδάκι μου λολό είσαι?
Αμα είναι σιδερένιες , πηγαινε παιδάκι μου σε ένα σιδερά να σε φιάξει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
,Αυτό φοβάμαι .. θα τις φτιάξειη θα τις χαλάσει;;
Και αν τις φτιάξει πόσο θα πάρει;
Αν θα πάρει 20€ δεν συμφέρει ..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
,Αυτό φοβάμαι .. θα τις φτιάξειη θα τις χαλάσει;;
Και αν τις φτιάξει πόσο θα πάρει;
Αν θα πάρει 20€ δεν συμφέρει ..
μη μασάς...
στην πλάτη του καναπέ...βλέπω ένα σεμεδάκι
σίγουρα υπάρχουν και άλλα στον χώρο
κάνε καμουφλαζ
:laugh:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σεμεδάκια υπάρχουν και πολλά περισσότερα στην ντουλάπα, πόσο θα στοιχίσει όμως να τις κόψει ένας σιδεράς, να ξέρω αλλιώς να τις πάω πίσω, άσε που μετά θα θέλει και πάλι βάψιμο το πάνω μέρος.
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Σεμεδάκια υπάρχουν και πολλά περισσότερα στην ντουλάπα, πόσο θα στοιχίσει όμως να τις κόψει ένας σιδεράς, να ξέρω αλλιώς να τις πάω πίσω, άσε που μετά θα θέλει και πάλι βάψιμο το πάνω μέρος.
Εφόσον είναι σίδερο με ότι και να το κόψεις θα χρειαστεί βάψιμο η έστω με ένα πινελακι εκεί που θα κοπεί!
Για έναν που έχει τροχό δεν είναι τίποτα.... πολύ ευχαρίστως εάν είσαι Θεσσαλονίκη να στις κόψω .. εννοείται χωρίς λεφτά!!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ωω, σε ευχαριστώ μα είμαι Αθήνα, θα βρω κάποιον εδώ που θα πάρει το πολύ ένα δεκάρικο παραπάνω δεν δίνω, σιγά 5-10 λεπτά δουλειά είναι.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τι την θες αφού τα είπα αναλυτικά, ορίστε να πάρεις μία ιδέα, δεν είναι καθόλου ωραίο όπως φαίνεται:



View attachment 154714
Λοιπόν μικρέ άκου προσεκτικά και με προσοχή..... Γράψε σε ένα χαρτάκι τις διαστάσεις που θες να έχει το πάνω μέρος των βάσεων σου και πήγαινε σε ένα μαγαζί που κόβει ξύλα στα μέτρα που θες.... Δώσε το χαρτάκι και πες του ότι θες 2 τεμ μαύρη μελαμίνη 16 mm με pvc γύρω γύρω σε αυτές τις διαστάσεις και άλλαξε τις βάσεις με αυτά.... Τα μεταλλικά κομμάτια τα αποθηκεύεις για το μέλλον αν θες να τις πουλήσεις κλπ κλπ......
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Τι την θες αφού τα είπα αναλυτικά, ορίστε να πάρεις μία ιδέα, δεν είναι καθόλου ωραίο όπως φαίνεται:



View attachment 154714

παρε μεγαλυτερα ηχεια !!!!! Το να "πειραξεις" τις βασεις το θεωρω φαουλ,θα τις απαξιωσεις,καλυτερα να τις πουλησεις και να αγορασεις-φτιαξεις κατι στα μετρα που θες.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Λοιπόν μικρέ άκου προσεκτικά και με προσοχή..... Γράψε σε ένα χαρτάκι τις διαστάσεις που θες να έχει το πάνω μέρος των βάσεων σου και πήγαινε σε ένα μαγαζί που κόβει ξύλα στα μέτρα που θες.... Δώσε το χαρτάκι και πες του ότι θες 2 τεμ μαύρη μελαμίνη 16 mm με pvc γύρω γύρω σε αυτές τις διαστάσεις και άλλαξε τις βάσεις με αυτά.... Τα μεταλλικά κομμάτια τα αποθηκεύεις για το μέλλον αν θες να τις πουλήσεις κλπ κλπ......
Δεν ήξερα ότι μπορεί να βγει χωρίς να κοπεί το πάνω μέρος της βάσης...εάν γίνεται η ιδέα σου είναι η καλύτερη!
παρε μεγαλυτερα ηχεια !!!!! Το να "πειραξεις" τις βασεις το θεωρω φαουλ,θα τις απαξιωσεις,καλυτερα να τις πουλησεις και να αγορασεις-φτιαξεις κατι στα μετρα που θες.
Και αυτό ισχύει.... σκέψου να την κάνεις ίσα με το ηχείο....δε θα κολλάει αισθητικά!!!
Πάρε μεγαλύτερα ηχεία +1 ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο βίδες που πιάνουν στον κορμό της βάσης το ίδιο γίνεται και με το κάτω μέρος που έχει και ρυθμιζόμενες ακίδες, θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω και με άλλα ηχεία που έχω μεγαλύτερα αλλά το ύψος τους είναι 80 cm και τις πήρα για να βάλω surround ηχεία αφού μου άρεσε η εμφάνισή τους, θα κρατήσω και το πάνω μέρος και έτσι δεν θα τις χαλάσω.
@Mpanis, όσες βάσεις έχω δει πάντα το πάνω πιάτο τους είναι μικρότερο από το ηχείο και δεν φαίνονται περιθώρια γιατί είναι πολύ αντιαισθητικό.
@PeterMeni, ωραίες οι βάσεις σου αλλά ήθελα σε τέτοιο στυλ, να φαίνονται δηλαδή σώμα με το ηχείο να σχηματίζουν μια "συνέχειά" του.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top