Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μπορεί να το κάνει, και θα το κάνεις για να φέρεις το τουητερ με το γούφερ.
Αν έχεις διαφορετικούς τελικούς δεν θα μπορείς να πειράξεις την ένταση πχ από το 10 στο 12.
Η πιο φτηνή και καλή λύση αν θέλεις να το δοκιμάσεις είναι οι πλάτες της Hypex
 

I

iason

Guest
Γύρω στα 3.5Κ και ίσως λέω πολλά. Αλλά δεν με απασχολεί η αλλαγή του συστήματος. Θεωρώ ότι δεν έχω εξαντλήσει τα περιθώριά του για να ασχοληθώ με την αναβάθμιση υπο μορφή αλλαγής του σετάπ.



Γιατί, τα ενεργά έχουν ίδιους ενισχυτές μέσα; Δεν το κατάλαβα, τι μου διαφεύγει;


Δεν με ενδιαφέρει η απόδοση των έτοιμων, αλλά το να δω μέχρι που φτάνουν τα δικά μου. Και βέβαια, να μάθω.
Εαν σε 20 χρόνια δεν εξάντλησες τα περιθώρια των ηχείων σου μάλλον δεν θα το κάνεις Ποτέ.
Εάν υπάρχουν βέβαια περιθώρια να εξαντλήσεις. :whistling:
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Αν υπάρχει ανάλογη δυνατότητα, δανείσου και δοκίμασε έναν τελικό με hypex ncore στα υπάρχοντα ηχεία, όπως είναι. Επιπροσθέτως και ει δυνατόν συγχρόνως, δοκίμασε και ένα ζεύγος υπογούφερ.
Ναι, αλλά αν είναι να αλλάξω τελικό, τότε πάω σε αλλαγή συστήματος, οπότε τότε συζητάμε για ενεργά και τελειώνει το πανηγύρι.

Εαν σε 20 χρόνια δεν εξάντλησες τα περιθώρια των ηχείων σου μάλλον δεν θα το κάνεις Ποτέ.
Εάν υπάρχουν βέβαια περιθώρια να εξαντλήσεις. :whistling:
Υπάρχουν. Αν σκεφτείς ότι επί τόσα χρόνια τα χρησιμοποιούσα με λάθος τρόπο... :headbang:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ναι, αλλά αν είναι να αλλάξω τελικό, τότε πάω σε αλλαγή συστήματος, οπότε τότε συζητάμε για ενεργά και τελειώνει το πανηγύρι.



Υπάρχουν. Αν σκεφτείς ότι επί τόσα χρόνια τα χρησιμοποιούσα με λάθος τρόπο... :headbang:
ναι άλλαζες καλώδια :lolsign:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ή παίρνεις ενεργά έτοιμα και τα σ(μ)πρώχνεις τα δικά σου ή τα κρατάς και παίρνεις av pro συν δύο σαμπ ( αυτά που σου είπε και ο Αλέξανδρος ) και σε 5-6 χρόνια ξαναβλέπεις τις θα κάνεις :biggrin: :biggrin:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ή παίρνεις ενεργά έτοιμα και τα σ(μ)πρώχνεις τα δικά σου ή τα κρατάς και παίρνεις av pro συν δύο σαμπ ( αυτά που σου είπε και ο Αλέξανδρος ) και σε 5-6 χρόνια ξαναβλέπεις τις θα κάνεις :biggrin: :biggrin:
5-6 χρόνια??
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω!!
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.267
Καταλαβαίνω. Είχα την εντύπωση ότι ο προσέσορας είναι σε θέση να δίνει διαφορετικό ρεύμα σε κάθε έξοδο, άρα να "φίμωνε" τον πιο ευαίσθητο ενισχυτή για να επέλθει η ισορροπία.
Αυτό έρχεται , από το ενεργό κρός , μην λέμε κουλά.
Ερχεται .
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχω συμπεριλάβει και τον χρόνο της ισοστάθμισης - πειραμάτων :p
Νικόλα σε πειράζω φίλε..!!:):)
Αμ είπα κι εγώ...
Τώρα μάλιστα!!
Έτσι βγαίνει το χρονοδιάγραμμα..
Επίσης σε πειράζω φίλε!
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
ναι άλλαζες καλώδια :lolsign:
Κάπως έτσι!
Μπορεί να το κάνει, και θα το κάνεις για να φέρεις το τουητερ με το γούφερ.
Αν έχεις διαφορετικούς τελικούς δεν θα μπορείς να πειράξεις την ένταση πχ από το 10 στο 12.
Η πιο φτηνή και καλή λύση αν θέλεις να το δοκιμάσεις είναι οι πλάτες της Hypex
Εδώ σε έχασα. Επίσης, σε χάνω λίγο ως προς το φύσημα. Για ποιο λόγο να συμβει αυτό;
 


Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
μα είπαμε..έχεις δίκιο!!
ως συνήθως δηλαδή...
η αντίσταση του μαμά πηνίου λοιπόν υπάρχει από λινκ και η αντίσταση του mundorf ανακοινώνεται από την mundorf!
...αλλά τι ξέρω εγώ???
τα έχουμε πει άλλωστε..
ενταξει , τωρα με αποστομωσες.
εγω ειπα , αφου σου αρεσει , εμενα μου περισσευει.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Έχω συμπεριλάβει και τον χρόνο της ισοστάθμισης - πειραμάτων :p
Νικόλα σε πειράζω φίλε..!!:):)
Αμ είπα κι εγώ...
Τώρα μάλιστα!!
Έτσι βγαίνει το χρονοδιάγραμμα..
Επίσης σε πειράζω φίλε!

Δεν ντρρρρρρέεεεπεστε και οι δύο βρε!!
Disregard .
To κερατάκι μου μέσα, έκανα μέχρι και αναζήτηση για: Disregard minidsp. :lolsign:
 

I

iason

Guest
Ναι, αλλά αν είναι να αλλάξω τελικό, τότε πάω σε αλλαγή συστήματος, οπότε τότε συζητάμε για ενεργά και τελειώνει το πανηγύρι.



Υπάρχουν. Αν σκεφτείς ότι επί τόσα χρόνια τα χρησιμοποιούσα με λάθος τρόπο... :headbang:
Λέω εγώ τώρα......
Δεν πάς κανα Σαββατοκύριακο κάπου με την οικογένεια σου (χωρίς ίντερνετ) για να υσυχασεις λιγο και που ξέρεις μπορεί να σου ρθει και καμιά άλλη ιδέα...
Χωρίς πλάκα δικά σου τα λεφτά ,δικα σου και τα πνευμόνια!!!
I rest my case :hi:
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
να σε πω , επειδη τρωγεσαι
εχω καπου σε αγγελια ενα dsp της alpine
εχει 8 καναλια, με crossover, equalizer , time delay κλπ.
ριχτο πανω (οπως ο back) και αμα γουσταρεις πας παρακατω, αν δεν γουσταρεις το βαζεις στο αυτοκινητο
αν δεν γουσταρεις αυτοκινητο εγω δεν ξερω τιποτα :fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Άμα θες να ακούσεις την συμπυκνωμένη γνώση μας από την ενασχόληση με το χόμπι και με πολλαπλές diy κατασκευές επί σειράς ετών, ώστε να βγεις άμεσα κερδισμένος, χωρίς να δώσεις δεκάρα τσακιστή, τα βγάζεις όλα στη σέντρα και παίρνεις 2 τεμάχια Neumann 310 με 2 σαμπ, και εγγυημένα, στο υπογράφω, θα πάθεις σοκ.

Κι άμα θες να μάθεις, συνέχισε το διάβασμα. Τίγκα στο pdf είναι το ίντερνετ, όρεξη να έχεις....

Τα υπόλοιπα είναι επιπέδου Λέανδρου κρος, δηλαδή βράσε ρύζι, χάος, καβλώδια κι άγιος ο θεός...
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Άμα θες να ακούσεις την συμπυκνωμένη γνώση μας από την ενασχόληση με το χόμπι και με πολλαπλές diy κατασκευές επί σειράς ετών, ώστε να βγεις άμεσα κερδισμένος, χωρίς να δώσεις δεκάρα τσακιστή, τα βγάζεις όλα στη σέντρα και παίρνεις 2 τεμάχια Neumann 310 με 2 σαμπ, και εγγυημένα, στο υπογράφω, θα πάθεις σοκ.

Κι άμα θες να μάθεις, συνέχισε το διάβασμα. Τίγκα στο pdf είναι το ίντερνετ, όρεξη να έχεις....

Τα υπόλοιπα είναι επιπέδου Λέανδρου κρος, δηλαδή βράσε ρύζι, χάος, καβλώδια κι άγιος ο θεός...
Καλά, όχι και δεν θα έδινα δεκάρα βρε ντόκτορ! 1773 το κομμάτι τα βλέπω! Εκτώς αν κοιτάζω άλλο μοντέλο. Τα KH310 δεν λες;
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
αν μπεις ξεβρακωτος (απειρος) στα αγγουρια (diy) θα δωσεις πολλαπλασια μεχρι να πιασουν τοπο.
το χειροτερο ειναι οτι θα περιφερεσαι για καιρο μεχρι να μπει το νερο στο αυλακι , ενω με την τερν κη λυση του γιατρου (η μια αλλη συναφη) θα παιξεις μπαλα με το ξετυλιγμα.
γουστα ολα αυτα
εγω πχ δυσκολα θα παω σε ετοιμο (για δικους μου ακατανοητους λογους, οχι απαραιτητα "ποιοτικους")
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κατά τη γνώμη μου αξίζει να ασχοληθείς με την μετατροπή, κυρίως γιατί θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα, αλλά και για το αποτέλεσμα (αν το κάνεις σωστά).

Μια μικρή ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top