Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
@back δώσε μου τα φώτα σου και ως προς αυτό:


O SHD κάνει 1800 στην Ευρώπη και βλέπω ότι οι πλάτες πάνε γύρω στα 800 η μία; Συν πλην.
Γι'αυτές μιλάμε, σωστά;
όχι δεν εννοώ το usb αυτό εννοείται.

εννοώ μια ψηφιακή έξοδο coaxial η optical ώστε να έχεις τον nuc ως πηγη και να μην έχεις καθόλου προενισχυτή και volume με το τηλεκοντρόλ της hypex.

αν θέλεις και πικάπ μπορείς να βάλεις στην αναλογική με ένα phono stage.

hypex_fa503-p-1268.html

δεν κάνουν τόσο πολλά λες και 22 ευρω το remote kit +12 ευρω το τηλεκοντρόλ.

φυσικά ρωτα και το ζαπαντη
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@back δώσε μου τα φώτα σου και ως προς αυτό:


O SHD κάνει 1800 στην Ευρώπη και βλέπω ότι οι πλάτες πάνε γύρω στα 800 η μία; Συν πλην.
Γι'αυτές μιλάμε, σωστά;



Βάλε και καλώδια βρε μπαγάσα, μην είσαι τσίπης!!!! :D :D :D
Για σιγά ρε παιδιά ! Τι να το κάνει το shd? αφού θα πάρει πλάτες.
Το κρος το κάνουν οι πλάτες.
Αν θέλει να βάλει dirac αργότερα παίρνει και shd. Αλλά για αρχή δεν νομίζω ότι έιναι υποχρεωτικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Να το θέσω πιο σωστά: χτυπάει ένα έτοιμο ενεργό ηχείο της ίδιας κατηγορίας τιμής;
Ούτε για αστείο μη το πεις αυτό.

Ούτε.

Φυσικά δε χτυπάει τίποτα. Απλώς θα παίξει καλύτερα, αν όλα γίνουν σωστά, και υπάρχει μικρή πιθανότητα για αυτό.

Το "καλύτερα" του ηχείου σου είναι το "σκατά πατημένα" δίπλα σε ένα σοβαρό ενεργό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Την αλήθεια.

Ξόδεψε όσα λεφτά θες, δεκάδες χιλιάρικα σερί, κάνε όσες μετρήσεις θες, γίνε μπουτχιας στη θέση του μπουτχια, γίνε Σούπερμαν και Σπάιντερμαν μαζί, γίνε μίστερ κόσμος, δεξερωγωτι, αλλά το ηχείο σου, ποτέ δε θα πλησιάσει ούτε την παρανυχίδα από αυτό το σκατούλι:


Genelec 8341A SAM™ Studio Monitor Powered Speaker Audio Review.jpg



Που το χτυπάς και τώρα, με μια πιστωτική, με δόσεις.

Είδες πόσο απλό είναι; Πληρώνεις, παίρνεις.

Αυταααααααα



d0128hc000_xplod_3_iso3+800.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Την αλήθεια.

Ξόδεψε όσα λεφτά θες, δεκάδες χιλιάρικα σερί, κάνε όσες μετρήσεις θες, γίνε μπουτχιας στη θέση του μπουτχια, γίνε Σούπερμαν και Σπάιντερμαν μαζί, γίνε μίστερ κόσμος, δεξερωγωτι, αλλά το ηχείο σου, ποτέ δε θα πλησιάσει ούτε την παρανυχίδα από αυτό το σκατούλι:


View attachment 155319


Που το χτυπάς και τώρα, με μια πιστωτική, με δόσεις.

Είδες πόσο απλό είναι; Πληρώνεις, παίρνεις.

Αυταααααααα



Ντόκτορ, δεν έκανα σύγκριση με το Genelec, αλλά με ένα ενεργό αντίστοιχης αξίας! Δηλαδή, περίπου στο χιλιάρικο οι πλάτες, παίζω μπαλίτσα με τα ενεργά του χιλιάρικου ( για ζευγάρι μιλώντας πάντα ); Δεν ψάχνω κόντρα βέβαια ανάμεσα στο πρώην παθητικό - ενεργό και το μαμά - ενεργό, αλλά ένα μέτρο σύγκρισης.

εννοώ μια ψηφιακή έξοδο coaxial η optical ώστε να έχεις τον nuc ως πηγη και να μην έχεις καθόλου προενισχυτή και volume με το τηλεκοντρόλ της hypex.
Δεν νομίζω να βγάζει ψηφιακή και αν το κάνει, θα είναι για τον μπιιιιιπ καβάλα. Υπάρχει η λύση του usb interface που είχα ( υπάρχει άλλο ένα ). Ο nuc παίζει όπως και τώρα με τα convolution filters, στέλνει μέσω Usb στο interface και αυτό ομοαξονική στη πλάτη. Και τί γίνεται; Η μια πλάτη επικοινωνεί με την άλλη μετά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ντόκτορ, δεν έκανα σύγκριση με το Genelec, αλλά με ένα ενεργό αντίστοιχης αξίας! Δηλαδή, περίπου στο χιλιάρικο οι πλάτες, παίζω μπαλίτσα με τα ενεργά του χιλιάρικου ( για ζευγάρι μιλώντας πάντα ); Δεν ψάχνω κόντρα βέβαια ανάμεσα στο πρώην παθητικό - ενεργό και το μαμά - ενεργό, αλλά ένα μέτρο σύγκρισης.
Ωραία, αφού ψάχνεις μέτρο σύγκρισης, θα σου πω εγώ ποιο είναι αυτό.

Από τη μια μεριά είναι όλα τα μηχανήματα που έχεις.
Ενισχυτές, προενισχυτές, Ντακ, καλώδια, ρακ, τζιμπράγκαλα, όλα, συν τα ηχεία συν τα καλώδια ηχείων συν όλα τα υπόλοιπα καλώδια που έκανες δοκιμές.
Όλα αυτά, πόσο κοστίζουν να πας να τα πάρεις καινούρια τώρα;
Τώρα που μιλάμε μερικά μπορεί να μη πωλούνται πια, αδιάφορο, πόσο έκαναν όταν τα πουλούσαν;

Όλα μαζί λοιπόν, συνολικό κόστος.
Βάλε και κάνα ντιρακ μέσα, γιατί το ηχείο που σου λέω έχει σαμ.
Βάλε και λάπτοπ, όλα, ότι χρειάζεται.


Και από την άλλη, 2 ηχεία, συνολικό κόστος αγοράς τους, τα έχουν όλα μέσα.


Αυτή είναι η σύγκριση αρχηγέ.


Άμα θες να πάμε σε παλιό ενεργό, μεταχειρισμένο, να δούμε πόσο πουλιούνται μεταχειρισμένα τα πράγματά σου όλα.

Αυτή θα είναι επίσης μια σωστή σύγκριση.

Να συγκρίνεις όμως 2 πλάτες με 2 καινούρια ηχεία, είναι σύγκριση Λέανδρου. Έστω, Γιάνννννη.

ΥΓ. Σε κάθε σενάριο θες σαμπ.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ωραία, αφού ψάχνεις μέτρο σύγκρισης, θα σου πω εγώ ποιο είναι αυτό.

Από τη μια μεριά είναι όλα τα μηχανήματα που έχεις.
Ενισχυτές, προενισχυτές, Ντακ, καλώδια, ρακ, τζιμπράγκαλα, όλα, συν τα ηχεία συν τα καλώδια ηχείων συν όλα τα υπόλοιπα καλώδια που έκανες δοκιμές.
Όλα αυτά, πόσο κοστίζουν να πας να τα πάρεις καινούρια τώρα;
Τώρα που μιλάμε μερικά μπορεί να μη πωλούνται πια, αδιάφορο, πόσο έκαναν όταν τα πουλούσαν;

Όλα μαζί λοιπόν, συνολικό κόστος.
Βάλε και κάνα ντιρακ μέσα, γιατί το ηχείο που σου λέω έχει σαμ.
Βάλε και λάπτοπ, όλα, ότι χρειάζεται.


Και από την άλλη, 2 ηχεία, συνολικό κόστος αγοράς τους, τα έχουν όλα μέσα.


Αυτή είναι η σύγκριση αρχηγέ.


Άμα θες να πάμε σε παλιό ενεργό, μεταχειρισμένο, να δούμε πόσο πουλιούνται μεταχειρισμένα τα πράγματά σου όλα.

Αυτή θα είναι επίσης μια σωστή σύγκριση.

Να συγκρίνεις όμως 2 πλάτες με 2 καινούρια ηχεία, είναι σύγκριση Λέανδρου. Έστω, Γιάνννννη.
Απαπαπα Ντοκ!!

Εγώ δε θα συνεκρινα ποτέ τέτοια πράματα!!

Τι σχέση έχουν οι ηχειαρες μου με τις ενεργές κινέζικες αηδιες???

Δε κλέβω εκκλησίες!!
Παρακαλώ πολύ...
Λίγο μέτρο Ντοκ..
Λίγο δηλαδή...

Υ.Σ. 2.. που έχεις μπλέξει αστροναύτη μου??
Που??
Αυτοί οι κινεζολαγνοι και τον bryston θα σε βάλουν να πουλήσεις!!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Όπως πάντα :lol: , έχω δίκιο.8-)
Πότε θα το καταλάβεις, είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.:biggrin:

Όταν το καταλάβεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου για το χρόνο που έχασες να ακούς με άριστο τρόπο μουσική, ενώ στα έλεγαν κάποιοι κάποιοι...:gotcha:

Βεβαίως όλα είναι πιθανά. Μπορείς να πας να πάρεις ένα ακριβό πικάπ ας πούμε. Όλα τα μπορείς. Κασετόφωνο, πανάκριβο. Ναι. Είδες η ελευθερία επιλογής; :lol: :lol: :lol:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.495
Reaction score
37.569
ναι, αλλα φτιαξε το χωρο...χωρις να φτιαξεις χωρο... ολο το υπολοιπο...παει λιγο χαραμι.
(στον Astronaut)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Όπως πάντα :lol: , έχω δίκιο.8-)
Πότε θα το καταλάβεις, είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.:biggrin:

Όταν το καταλάβεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου για το χρόνο που έχασες να ακούς με άριστο τρόπο μουσική, ενώ στα έλεγαν κάποιοι κάποιοι...:gotcha:

Βεβαίως όλα είναι πιθανά. Μπορείς να πας να πάρεις ένα ακριβό πικάπ ας πούμε. Όλα τα μπορείς. Κασετόφωνο, πανάκριβο. Ναι. Είδες η ελευθερία επιλογής; :lol: :lol: :lol:
να σου πω...επειδή το Τοολανδρο γράφει και σε άλλο νήμα....και δεν με βολεύει να γυρνάω σελίδες....

θα συνεχίσεις να του γράφεις εδώ ή θα έρθεις δίπλα? :lolsign:
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Όπως πάντα :lol: , έχω δίκιο.8-)
Πότε θα το καταλάβεις, είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.:biggrin:

Όταν το καταλάβεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου για το χρόνο που έχασες να ακούς με άριστο τρόπο μουσική, ενώ στα έλεγαν κάποιοι κάποιοι...:gotcha:

Βεβαίως όλα είναι πιθανά. Μπορείς να πας να πάρεις ένα ακριβό πικάπ ας πούμε. Όλα τα μπορείς. Κασετόφωνο, πανάκριβο. Ναι. Είδες η ελευθερία επιλογής; :lol: :lol: :lol:
Ήδη χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν ασχολήθηκα νωρίτερα με το dsp για παράδειγμα. Δεν το έχω ακούσει μεν, αλλά έχω καταλάβει τί κάνει. Εύχομαι να έχω την απαιτούμενη ησυχία το ΣΚ για να κάνω τις μετρήσεις απο την αρχή και να ξεκινήσω τα κόλπα του Bhutia για να έρθω πιο κοντάσε αυτό. Άσε τη περιποίηση του χώρου στην άκρη, εκεί τραβάω τις ****τριχές μου. Γιατί, τα χρήματα της περιποίησης τα έχω δώσει σε καλώδια. Αν όχι όλα, αρκετά απο αυτά. :lolsign: :headbang:
Όπως το βλέπω, κάποια στιγμή θα πάω σε άλλο στυλ συστήματος. Τα βήματα που σχεδιάζω, είναι συμβατά με αυτή την ενδεχόμενη αλλαγή. DSP, subs... Αυτό που είπα παραπάνω, όταν φτάσω το δικό μου σύστημα στα όριά του, τότε λογικά θα μεταπηδήσω.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Όχι ρε, όπου βολεύεσαι, μη σκας.
Δώσε λινκ κι έρχομαι
να σαι καλά ρε κώστα...με σώζεις :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτό που είπα παραπάνω, όταν φτάσω το δικό μου σύστημα στα όριά του, τότε λογικά θα μεταπηδήσω.
Τζάμπα ταλαιπώρια και τζάμπα χάσιμο χρόνου με ηχείο έπιπλο....


Χάνεις τζάμπα καιρό.

Όλα στο σφυρί, όλα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τζάμπα ταλαιπώρια και τζάμπα χάσιμο χρόνου με ηχείο έπιπλο....


Χάνεις τζάμπα καιρό.

Όλα στο σφυρί, όλα.
Αν εγώ στα λεγα αστροναύτη μ...
Αυτοί οι κινεζολαγνοι ενεργοηχειακηδες μέχρι και το bryston θα σε βάλουν να πουλήσεις!!
Δε μ άκουγες...
Να τα τώρα!!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.495
Reaction score
37.569
....οταν ανεβεις στη ταρατσα αφησε τα λιγο ακρη ακρη...
ή πηγαινε βολτα μεχρι το χωριο που λεγεται Οριο στην Ευβοια.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δεν νομίζω να βγάζει ψηφιακή και αν το κάνει, θα είναι για τον μπιιιιιπ καβάλα. Υπάρχει η λύση του usb interface που είχα ( υπάρχει άλλο ένα ). Ο nuc παίζει όπως και τώρα με τα convolution filters, στέλνει μέσω Usb στο interface και αυτό ομοαξονική στη πλάτη. Και τί γίνεται; Η μια πλάτη επικοινωνεί με την άλλη μετά;
ναι η μια επικοινωνεί με την άλλη.
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
...στα πλαίσια κουβεντούλας και μόνο...
....Καθαρά για τον χαβαλέ...
Το ρεζουμέ όλου του νήματος.

Είπαμε, “beg, borrow or steal” που λένε, κοινώς βάλε δόσεις στην πιστωτική και πάρε έτοιμα ενεργά και τελείωσε το θέμα.

Τα υπόλοιπα είναι όντως σε κουβεντούλα για χαβαλέ να βρισκόμαστε.

Αν θες πραγματικά να κάνεις κάτι, η δική μου προτροπή είναι η γνωστή. Πάρε subs.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top