Home Cinema από το 0

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
Μιάς και αρχίζω να ονειρεύομαι ήδη για το μελλοντικό μου σπιτικό και τα σχέδια πρέπει να αρχίζουν να ετοιμάζονται σιγά σιγά, μπορείτε να μου προτείνετε ιδανικές διαστάσεις για dedicated χώρο;
Αυτό που σκέφτομαι είναι Ύψος: 3 μέτρα Πλάτος: 4,8 μέτρα Μήκος: 7 μέτρα.
Συνολικό εμβαδόν: 33,6 τ.μ.
Έτσι όπως τα σκέφτομαι θα μπουν 6 GoldenEar Triton One, 1 SuperCenter XXL και 4 Aon3 για atmos.
Επίσης θα υπάρχει και ξεχωριστός χώρος περίπου 1,5 τ.μ. για να μπουν τα διάφορα μηχανήματα (όχι πολλά,μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού ελπίζω).
Subs θα είναι 2 PB16 Ultra και αν μπορέσουμε να ενσωματώσουμε με κάποιο τρόπο ένα ξεχωριστό sub που θα είναι μόνο για το κεντρικό ηχείο.
Μέχρι εδώ έχω σκεφτεί προς το παρών. Πώς το βλέπετε;
Πρέπει κάτι να δώσω στον σχεδιαστή για να μη γίνει κάτι λάθος από την αρχή. Ευελπιστώ μονάχα μη γίνει αποθήκη σε περίπτωση που στραβώσουν τα πλάνα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μεγάλωσε τον εξωτερικό χώρο σε 10 τετραγωνικά
Εάν μπορείς κάνε το 4,8 σε 6 μέτρα
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
Μεγάλωσε τον εξωτερικό χώρο σε 10 τετραγωνικά
Εάν μπορείς κάνε το 4,8 σε 6 μέτρα
Πάντως και 35 που είδα σε μέλος από εδώ,τεράστιος μου φάνηκε ο χώρος...
Θα το δω.
Άρα καλύτερα 6χ7 να είναι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πλάτος: 4,8 μέτρα Μήκος: 7 μέτρα.
Δώσε κι άλλο πλάτος.

Βασικά ο χώρος χρειάζεται περισσότερο πλάτος από ότι μήκος, έστω για λίγο...

Πες ότι θες απόσταση ακρόασης 2,5μ και να χωράνε 3 πολυθρόνες στο κέντρο, οπότε με αυτή την απόσταση ακρόασης για τα πλαϊνά ηχεία πρέπει να υπολογίσεις και το βάθος τους, πες μισό μέτρο έκαστο, άρα χρειάζεσαι πλάτος 6μ. Αν θες να βάλεις και υλικά απορρόφησης διάχυσης, πας 6.5 μ μίνιμουμ πλάτος.

Όσο πιο μακριά βρίσκεται το πλαϊνό ηχείο, τόσο λιγότερο θα ενοχλεί αυτόν που κάθεται έκκεντρα. Μη τα βάζετε κοντά τα πλαϊνά και μακριά τα μπροστινά, δεν είναι καλή ιδέα...

Μια πολυθρόνα της προκοπής, έχει πλάτος ~90-100cm... Θες και διάδρομο να περνάς και να μη σκοντάφτεις πάνω στα ηχεία.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πάντως και 35 που είδα σε μέλος από εδώ,τεράστιος μου φάνηκε ο χώρος...
Θα το δω.
Άρα καλύτερα 6χ7 να είναι;
Σίγουρα δεν θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο πλάτος λόγω κολώνας
Είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσε θα το έκανε τουλάχιστον φαρδύτερο .
Εννοείται ότι το 6*7 είναι καλύτερο !!!
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
home cinema.jpg


Πώς σας φαίνεται;
Τί θα αλλάζατε;
Την οθόνη προσωπικά θα την έβαζα στην κάτω πλευρά.
 


Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
Δε σκέφτεσαι να πάς σε jbl σινεματζίδικα? Πολλά γκάζια.......
Προς το παρών, για κανένα λόγο. Δε νομίζω να τα χρειάζομαι τόσα πολλά γκάζια.
Άλλωστε, ακόμ,η δεν τα έχω ευχαριστηθεί όλα μαζί και ο ήχος τους μέχρι τώρα μου φαίνεται μαγικός κι ας μην είναι σινεματζίδικος. Μπορεί κάποια στιγμή να πάω για reference αλλά αργώ πολύ ακόμα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εννοείται ότι η πόρτα δεν θα είναι δίπλα στην οθόνη .
Ασυζητητί .
Έχεις σκεφτεί τα μηχανήματα που θα είναι ?
Ασυζητητί εκτός δωμάτιου.
Εάν δεν σε απασχολεί το θέμα ποιότητας των καλωδίων σου προτείνω στο πίσω μέρος του δωματίου
Έτσι θα έχεις κοντητερα καλώδια hdmi κλπ κλπ
Υπολόγισε πόρτα πίσω αριστερά η δεξιά και όχι στην πλάτη του συστήματος
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
σκεψου την αποστασταση ακροασης σαν την ακτινα ενος κυκλου. σχεδιασε το δωματιο ετσι ωστε ολα τα ηχεια να ειναι στη περιμετρο αυτου του κυκλου, και τιποτα δομικο (τοιχοι, πορτες, κολόνες κτλ) να μπαινουν μεσα στο κυκλο. υπολογισε και 15εκ. για τα room treatments.
καποιοι ακολουθουν τον χρυσο κανονα για τη σχεση πλατους/μηκους.
σκεφτεσαι για room in a room;
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
View attachment 189654

Πώς σας φαίνεται;
Τί θα αλλάζατε;
Την οθόνη προσωπικά θα την έβαζα στην κάτω πλευρά.
βαλε αν μπορείς τον αντίστοιχο ξύλότυπο (στατικά) , γιατί μοιάζει το 4,5μ να μην μπορεί να μεγαλώσει προς τα πάνω λόγω σκάλας.
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
βαλε αν μπορείς τον αντίστοιχο ξύλότυπο (στατικά) , γιατί μοιάζει το 4,5μ να μην μπορεί να μεγαλώσει προς τα πάνω λόγω σκάλας.
Προς το παρών δεν υπάρχει ξυλότυπος μιάς και αυτό είναι το πρώτο σχέδιο που έλαβα για να δούμε προς τα που θα κινηθούμε.
Το μόνο που ξέρω είναι πως πιθανότατα θα κινηθούμε προς σπίτι με μεταλλικό σκελετό.
Μπορώ ακόμη να κάνω πολλές αλλαγές μιάς και υπάρχει και άλλο μέρος υπογείου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν θελήσω γιατί το πλάνο είναι να μη φτιάξουμε υπόγειο ίσο με το εμβαδό του κτιρίου αλλά το μισό του περίπου.
Σκέφτομαι σοβαρά και το ασανσέρ...

123.jpg
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
σκεψου την αποστασταση ακροασης σαν την ακτινα ενος κυκλου. σχεδιασε το δωματιο ετσι ωστε ολα τα ηχεια να ειναι στη περιμετρο αυτου του κυκλου, και τιποτα δομικο (τοιχοι, πορτες, κολόνες κτλ) να μπαινουν μεσα στο κυκλο. υπολογισε και 15εκ. για τα room treatments.
καποιοι ακολουθουν τον χρυσο κανονα για τη σχεση πλατους/μηκους.
σκεφτεσαι για room in a room;
Υπάρχει θέμα room in a room στο forum? για να μην ψάχνω.
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Προς το παρών δεν υπάρχει ξυλότυπος μιάς και αυτό είναι το πρώτο σχέδιο που έλαβα για να δούμε προς τα που θα κινηθούμε.
Το μόνο που ξέρω είναι πως πιθανότατα θα κινηθούμε προς σπίτι με μεταλλικό σκελετό.
Μπορώ ακόμη να κάνω πολλές αλλαγές μιάς και υπάρχει και άλλο μέρος υπογείου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν θελήσω γιατί το πλάνο είναι να μη φτιάξουμε υπόγειο ίσο με το εμβαδό του κτιρίου αλλά το μισό του περίπου.
Σκέφτομαι σοβαρά και το ασανσέρ...

View attachment 189672
σωστη επιλογή ο μεταλλικός σκελετός , από κάθε άποψη. Το έχω κάνει και εγώ.
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.026
Τελικά κλείσαμε στο 7 μέτρα μήκος και 5 μέτρα πλάτος και έκανα ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο για αρχική τοποθέτηση ηχείων μιάς και πρέπει να υπολογίσω πρίζες και συναφή.
Απόσταση ακρόαση από τα μπροστινά 3,4 μέτρα.
Από τα πλαϊνά περίπου 2 μέτρα και από τα πίσω πάλι 3.4 μέτρα.
Γωνίες ηχείων 30,110 και 150 μοίρες.
Τα δύο sub μπροστά και να χρησιμοποιήσω τα sub των πλαϊνών και πίσω ηχείων.
Πώς το βλέπετε;
Τα μηχανήματα θα δω που θα μπουν. Ακόμη δεν το έχω υπολογίσει.
Ο σχεδιασμένος καναπές έχει 2.5 μέτρα πλάτος.
Τα ηχεία είναι πολύ πρόχειρα σχεδιασμένα και έχουν μήκος 50εκατοστά.
Ο σχεδιασμός έγινε με το paint. :unsure::tongue:
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top