Τελικά... ολική αναβάθμιση

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ο ξάδελφος διαβάζει avsite ; Αυτο με την ηχομπάρα μου έκανε ένα κλικ
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Σίγουρα πρέπει να γίνει μια μέτρηση του χώρου για να φανούν τα προβλήματα για αρχή και βλέπουμε
Κάτι που είναι δύσκολο να γίνει στον Βόλο..... Προς το παρών.....
Κάτι που είναι δύσκολο να γίνει στον Βόλο..... Προς το παρών.....
Οπότε να δούμε άλλες λύσεις....
 

I

iason

Guest
Αγαπητέ συμφουριτη, εγώ σαν λάτρης των καλωδίων θα σου πω κάτι και να το πιστέψεις.
Ο χώρος σου διαλέγει τα ηχεία που χρειάζεται να τον κάνει να κελαηδησουν...
Εσύ διαλέγεις τα ενισχυτικά να τα οδηγήσεις......
Με ένα ζεύγος ηχείων βάσης για παράδειγμα σε χώρο 40 τετραγωνικά, ότι καλώδιο και να βάλεις δεν πρόκειται να ακούσεις μπάσο...
Το μπάσο θέλει ηχεία βαρβατα ,Σάμπ, να κινήσουντον αέρα, να στηθούν σωστά και γιατί όχι και να μετρηθούν...
Έ και μετα Αλαζεις και κάνα καλώδιο να γουστάρεις.
Φιλικά Ιάσων.

Ps .Για να πεις την Αλφαβήτα δεν ξεκινάς από το Ω. ;)
Πόσο χρόνων είναι αυτά τα ηχεία?????
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Αν δεν μπουν Ear, Γιάνννης, leandros, Dimifoot να προτείνουν τα κατάλληλα καλώδια (προπάντων) το κατάλληλο dac και πιθανόν τα κατάλληλα ενεργά ηχεία αφού έχει πρόθεση ο φίλος να τα αλλάξει (φυσικά πάντα σε κλίμα αγάπης φιλίας και αδελφοσύνης και δίχως κάποια αμυδρή υπόνοια αλληλοεξόντωσης που θα έκανε ένας καχύποπτος νους) δεν πιστεύω να φτάσει ούτε πέντε σελίδες. :geek:
Μήπως για όλα αυτά που συμβαίνουν φταίει που δεν στείλαμε εκείνο το μήνυμα σε άλλους 12 στο fb το 2011?
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Αγαπητέ συμφουριτη, εγώ σαν λάτρης των καλωδίων θα σου πω κάτι και να το πιστέψεις.
Ο χώρος σου διαλέγει τα ηχεία που χρειάζεται να τον κάνει να κελαηδησουν...
Εσύ διαλέγεις τα ενισχυτικά να τα οδηγήσεις......
Με ένα ζεύγος ηχείων βάσης για παράδειγμα σε χώρο 40 τετραγωνικά, ότι καλώδιο και να βάλεις δεν πρόκειται να ακούσεις μπάσο...
Το μπάσο θέλει ηχεία βαρβατα ,Σάμπ, να κινήσουντον αέρα, να στηθούν σωστά και γιατί όχι και να μετρηθούν...
Έ και μετα Αλαζεις και κάνα καλώδιο να γουστάρεις.
Φιλικά Ιάσων.

Ps .Για να πεις την Αλφαβήτα δεν ξεκινάς από το Ω. ;)
Πόσο χρόνων είναι αυτά τα ηχεία?????
Αυτό ακριβώς, Ασχολήσου με τον χώρο πρώτα και άσε τις σάλτσες (καλώδια) για το τέλος ;)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Αγαπητέ συμφουριτη, εγώ σαν λάτρης των καλωδίων θα σου πω κάτι και να το πιστέψεις.
Ο χώρος σου διαλέγει τα ηχεία που χρειάζεται να τον κάνει να κελαηδησουν...
Εσύ διαλέγεις τα ενισχυτικά να τα οδηγήσεις......
Με ένα ζεύγος ηχείων βάσης για παράδειγμα σε χώρο 40 τετραγωνικά, ότι καλώδιο και να βάλεις δεν πρόκειται να ακούσεις μπάσο...
Το μπάσο θέλει ηχεία βαρβατα ,Σάμπ, να κινήσουντον αέρα, να στηθούν σωστά και γιατί όχι και να μετρηθούν...
Έ και μετα Αλαζεις και κάνα καλώδιο να γουστάρεις.
Φιλικά Ιάσων.

Ps .Για να πεις την Αλφαβήτα δεν ξεκινάς από το Ω. ;)
Πόσο χρόνων είναι αυτά τα ηχεία?????
Είχα μπάσο και χάθηκε έντονα με την αλλαγή ενισχυτή ..... Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά φαίνεται σαν κάτι τα φταιει..... Δείχνει ότι και καινούργια να ήταν θα είχα πάλι πρόβλημα
Παρ όλα αυτά Τα ηχεία πρέπει να είναι 25 ετών περίπου
 

I

iason

Guest
Είχα μπάσο και χάθηκε έντονα με την αλλαγή ενισχυτή ..... Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά φαίνεται σαν κάτι τα φταιει..... Δείχνει ότι και καινούργια να ήταν θα είχα πάλι πρόβλημα
Παρ όλα αυτά Τα ηχεία πρέπει να είναι 25 ετών περίπου
Άποψή μου είναι εφόσον είχες ικανοποιητικό μπάσο και χάθηκε με την αλλαγή του ενισχυτή ,τότε προσπάθησε να επανατοποθετησεις τα ηχεία στο χώρο.
Ίσως έχεις ανέξοδα ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα.
Εάν σε παίρνει Οικονομικά Καλό θα ήταν να σκεφτείς την αντικαταστάση τους.
Πέρα του ότι είναι άλλη τεχνολογία,και τα υλικά μετά από τόσα χρόνια έχουν φθαρεί.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Είχα μπάσο και χάθηκε έντονα με την αλλαγή ενισχυτή ..... Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά φαίνεται σαν κάτι τα φταιει..... Δείχνει ότι και καινούργια να ήταν θα είχα πάλι πρόβλημα
Παρ όλα αυτά Τα ηχεία πρέπει να είναι 25 ετών περίπου
Όταν παίζεις με το loudness on έχεις μπάσο;
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Αυτό ακριβώς, Ασχολήσου με τον χώρο πρώτα και άσε τις σάλτσες (καλώδια) για το τέλος ;)
Πολύ πιο καλά.....
Μόνο έτσι ακούγεται καλά
Αλλά ένα πουλάκι μου είπε ότι μπορεί να πάρω και τα ηχεία στο χέρι
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Πολύ πιο καλά.....

Μόνο έτσι ακούγεται καλά
Αλλά ένα πουλάκι μου είπε ότι μπορεί να πάρω και τα ηχεία στο χέρι
Αυτό πιθανολογώ έχει να κάνει με το loudness
 



Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Ναι....
Οποιαδηποτε εφαρμογη dsp η eq σαφως κα θα περιορισει το headroom. Διαλεγεις και περνεις... Η αλλη λυση ειναι να προσθεσεις σαμπ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο με το σεταπ σου. Τι προενισχυτη εχεις;
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Οποιαδηποτε εφαρμογη dsp η eq σαφως κα θα περιορισει το headroom. Διαλεγεις και περνεις... Η αλλη λυση ειναι να προσθεσεις σαμπ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο με το σεταπ σου. Τι προενισχυτη εχεις;
Δεν έχω προενισχυτή....
Μην παραβλεπεις το γεγονός ότι κάνω τράμπα του ενισχυτες και με τον παλιό τα μπάσα είναι όπως πρέπει....(η διαφορά είναι μεγάλη)
Δείχνει ότι κάτι φταίει..... Και όχι ότι η κατάσταση είναι έτσι φυσιολιγικα
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ανακιν,μια φωτογραφια της θεσεως των ηχειων θα βοηθουσε πολυ για αρχη.

Edit:Μηπως αλλαξες και θεση ακροασης;Πχ καθοσουν διπλα σε τοιχο και τωρα απομακρυνθηκες;
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Άντε βρε καλωδιάδες μου!
Πείτε ποια είναι τα κατάλληλα καλώδια για να τονώσουν τα μπάσα σε έναν συνδυασμό Cav με Mordaunt Short στον χώρο ακρόασης του Anakin!
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Δεν έχει αλλάξει τίποτα
Παρα μόνο ο ενισχυτής
Αν και το έχω ξαναπεί......
Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη στις χαμηλές που μοιάζει με πρόβλημα και όχι απλά να μην με ικανοποιεί το μπάσο
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν έχει αλλάξει τίποτα
Παρα μόνο ο ενισχυτής
Πολυ περιεργο που δεν σε καλυπτει το μπασσο απο 2πλα 8ιντσα,με το ενα ηχειο μαλιστα να βρισκεται και σε γωνια...
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Πολυ περιεργο που δεν σε καλυπτει το μπασσο απο 2πλα 8ιντσα,με το ενα ηχειο μαλιστα να βρισκεται και σε γωνια...
Και τα δύο είναι σε γωνία....
Ο άνθρωπος που μου πούλησε τον ενισχυτή είναι σίγουρος για τα καλώδια....
Μένει να δούμε μόλις τα αλλάξω αν θα αλλάξει το αποτέλεσμα....και πόσο;
 

Μηνύματα
4.881
Reaction score
3.983
ΑΝ και λιγο ψιλοασχετο γραψε σε τι αποσταση ακους από τα ηχεια και ποση αποσταση εχουν αυτά μεταξυ τους.
(λογικα αυτά δεν εχουν αλλαξει πριν και μετα τις αλλαγες)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.559
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top