Τελικά... ολική αναβάθμιση

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Ποιός πυκνωτής είναι αλλαγμένος; Δεν μπορώ να τον βρω.
Στη δεύτερη φωτογραφία, ο δεξιά είναι μικρότερος από τον αριστερό (ίσως είναι πιο σύγχρονος), Σε συνδυασμό με την απουσία προστατευτικού στη λυχνία του δεξιά καναλιού, μάλλον έχει μπει χέρι σε αυτό το κανάλι.
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Μα και τα παξιμάδια από τις μπόρνες φαίνονται μικρότερα δεξιά, λόγω προοπτικής. Άλλωστε στο τυπωμένο κύκλωμα και οι 2 κύκλοι στη θέση του πυκνωτή είναι ίσοι με τη διάμετρο του πυκνωτή.
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Ποιός πυκνωτής είναι αλλαγμένος; Δεν μπορώ να τον βρω.
Στην δευτερη φωτο, το αριστερο καναλι,εχει εναν 33mf/160v, που μαλλον ειναι ''μαμα''.Στο τυπωμενο αναφερει 22/160,αλλα καμια φορα συμβαινει αυτο κατασκευαστικα. Στο δεξι καναλι,ειναι αλλαγμενος (μαλλον nipon καφε σειρα) ,και η διαφορετικοτητα του,μου λεει πως εχει αλλαχθει. Τα φισακια εχουν ''οδηγο'' και τρομαζω στην σκεψη πως καποιο ειναι αναποδο,γιατι θελει ''κανιβαλισμο''... Το καπελακι που λειπει επισης,θελω να πιστευω πως το εβγαλε ο νηματοθετης,για καλυτερη φωτο.
Ας δοκιμασει ο φιλος,να συνδεσει και να ακουσει μονο το ενα ηχειο, πρωτα με το ενα καναλι του ενισχυτη και κατοπιν με το αλλο και να μας πει αν ακουσε διαφορες. Κατι φταιει στον ενισχυτη,δεν ειναι νορμαλ τετοια διαφορα,οσο αμπασος και να ειναι σχεδιαστικα. Πιστευω κατι εχει το μηχανημα και δεν εχει επισκευαστει σωστα. Μπορει φυσικα να κανω και λαθος, οι διαγνωσεις δεν γινονται ετσι απλα με φωτο.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Οι πολικοτητες ειναι ενταξει στο εσωτερικο του. Καποια επεμβασουλα εχει γινει,καθ'οτι ενας πυκνωτης εχει αλλαχθει μονο στο ενα καναλι,κατι που δεν συνισταται,αφου οτι αλλαζουμε,το αλλαζουμε και στα δυο καναλια για να εχουν παρομοια συμπεριφορα. Δειτε στα ρελε απο τι καλωδιο περναει το + των εξοδων στα ηχεια και αυτοματα θα καταλαβετε γιατι οτι καλωδιο και να βαλετε,δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα. Δοκιμη δεν κανατε πριν τον αγορασετε? Αν ναι, ηταν ενταξει και μετα προεκυψε το προβλημα?
Δοκιμή δεν έκανα.....
Τον είχα ακούσει σε κάποιον άλλο φίλο με klipsch
Ο συγκεκριμένος έπαιζε με klipsch πολύ πιο ακριβή σειρά από αυτή που είχα ακούσει
Τα καλώδια τα ανέφερα μήπως εγώ αλιωνω τα ρεύματα με τα ακατάλληλα κατ εμέ, καλώδια που εχω
Τα καλώδια θα αλλαχτούν όπως και να χει γιατί είναι δωρεάν
Με το loudness παίζει πολύ καλά για τα δικά μου αυτιά
Θα έχω πρόβλημα αν το έχω μόνιμα ανοιχτό σε χαμηλές εντάσεις;
 



audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Δοκιμή δεν έκανα.....
Τον είχα ακούσει σε κάποιον άλλο φίλο με klipsch
Ο συγκεκριμένος έπαιζε με klipsch πολύ πιο ακριβή σειρά από αυτή που είχα ακούσει
Τα καλώδια τα ανέφερα μήπως εγώ αλιωνω τα ρεύματα με τα ακατάλληλα κατ εμέ, καλώδια που εχω
Τα καλώδια θα αλλαχτούν όπως και να χει γιατί είναι δωρεάν
Με το loudness παίζει πολύ καλά για τα δικά μου αυτιά
Θα έχω πρόβλημα αν το έχω μόνιμα ανοιχτό σε χαμηλές εντάσεις;
Τα καλωδια αυτη την στιγμη,δεν εχουν σημασια,γιατι με τα ιδια ακαταλληλα καλωδια ο αλλος ενισχυτης εχει μπασο... Το να μπουν ''καλυτερα'' (σε εισαγωγικα,γιατι προσωπικα δεχομαι μονο την λεξη -διαφορετικα-,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) ,δεν θα αλλαξει την συμπεριφορα του ενισχυτη στα μπασα. Το loud δεν δημιουργει προβλημα υπο νορμαλ συνθηκες,το αντιθετο θα ελεγα, αλλα σε εναν προβληματικο ενισχυτη δεν ξερω να σας πω. Τα γουφερ που ''χορευουν'' ανεξελεγκτα φοβαμαι γενικως... Ο προηγουμενος ενισχυτης ποιος ειναι?
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Με το loudness παίζει πολύ καλά για τα δικά μου αυτιά
Θα έχω πρόβλημα αν το έχω μόνιμα ανοιχτό σε χαμηλές εντάσεις;
Δε θα έχεις πρόβλημα, αυτή είναι και η δουλειά του άλλωστε.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
@Anakin γενικά είναι λάθος να θεωρείς ότι θα βελτιωθούν οι χαμηλές συχνότητες με την αλλαγή καλωδίων, διαφορές μπορεί να υπάρχουν αλλά αυτές θα είναι απειροελάχιστες και μάλλον μη ακουστές, προσωπικά όταν κάποια στιγμή από δικάναλο με έναν τελικό NAD 2Χ125W γύρισα σε ενίσχυση με δύο τους ίδιους NAD γεφυρωμένους μονομπλόκ παρατήρησα αυτό που λες το οποίο εξηγείται με το ότι χρησιμοποιώντας αρχικά έναν ενισχυτή 2X125W το μπάσο ήταν πλαδαρό, αργό, ασαφές και με "βρομιά" με αποτέλεσμα να δίνει την αίσθηση του γεμάτου, ενώ χρησιμοποιώντας δύο από τους προαναφερθέντες ενισχυτές ως μονομπλόκ το μπάσο άλλαξε πάρα πολύ αποκτώντας σαφήνεια, έλεγχο, ατάκα και ταχύτητα πράγμα που έδινε την εντύπωση ότι έχασα σε μπάσο, εσύ τώρα πήγες από έναν ενισχυτή 2X60W σε έναν 2X150W οπότε νομίζω λογικά ακούς αυτήν την διαφορά η οποία δεν είναι έλλειψη μπάσου αλλά αλλαγή προς την πιο σωστή απόδοση του όπως αναφέρει πιο πάνω κι ο Kotsidis John
 
Last edited:



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Designed by John Markou?
Ανεβασε λιγο παραπανω απ το κανονικο σταθμες και δες λιγο εκει υψηλοτερο τι γινεται αν προφανως ειναι καλυτερα τωρα?
Το έκανα
Κανένα αποτέλεσμα....
Μήπως τα ηχεία συνδέθηκαν εκτός φάσης ?
Δεν ξέρω τι εννοείς...... Αν θέλεις εξήγησε μου....
Γενικά πάντως μιλώντας, με αφορμή τη δική σου περίπτωση, είναι λάθος το σκεπτικό της αναβάθμισης από τη βάση. Σε ένα σύστημα πάντα ξεκινάμε από τα ηχεία, αυτό είναι το Α και το Ω. Όταν έχεις ένα ζευγάρι 20ετίας από μάλλον χαμηλή σειρά (δεν τα ξέρω τα ηχεία το υποθέτω) η αλλαγή τους με σύγχρονα, κατάλληλα για το χώρο, ηχεία θα βελτιώσει πολύ το αποτέλεσμα. Μετά κοιτάς για ενισχυτές και τέλος για πηγή.
Έχεις απόλυτο δίκιο....
Τον ενισχυτή τον βρήκα σε καλή τιμή (με το ανάλογο ρίσκο)
Θέλω να κάνω το σετακι που είχα ακούσει τότε με klipsch.... Τα ηχεία θα αντικατασταθουν στο κοντινό μέλλον.
Θέλω όμως από τώρα να ξέρω αν είναι η νοοτροπία του κατασκευαστή η κάποιο πρόβλημα - βλάβη
Μηπως πριν την αλλαγη , το μπασο σου ηταν ασαφες, αργο και πλαδαρο και με την αλλαγη και την παραπανω ισχυ, εσφιξε το μπασο και εγινε πιο στακατο, πιο γρηγορο και αυτο το μεταφραζεις η μεταφραστηκε σε ελλειψη χαμηλου?

Ανεβασε λιγο παραπανω απ το κανονικο σταθμες και δες λιγο εκει υψηλοτερο τι γινεται αν προφανως ειναι καλυτερα τωρα?
Δεν ξέρω
Ο ενισχυτής γνωρίζουμε πόσες ώρες λειτουργίας έχει και σε τι κατάσταση είναι οι λυχνίες του;
Ο ενισχυτής γνωρίζουμε πόσες ώρες λειτουργίας έχει και σε τι κατάσταση είναι οι λυχνίες του;
Οχι.... Ώρες δεν γνωρίζουμε.... οι λάμπες είναι σχεδόν καινούριες με διαβεβαίωσε
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πρόσφατα επισκέφθηκα ένα φίλο που έχει την τάση να μαζεύει παλιά ηχεία. Τελευταίο του απόκτημα κάτι σανσουί του 1821 με 15άρια γούφερ. Ο σκοπός ήταν να τα οδηγήσουμε με κάτι να δούμε τι γίνεται γιατί δεν είχε ενισχυτή την δεδομένη στιγμή. Πήρα μαζί μου έναν επαγγελματικό τελικό 2Χ200 που μου περίσσευε από το μαγαζί και ένα υβριδικό κινεζάκι που έχω στο γραφείο μου. Με το κινεζάκι 2Χ25 αν θυμάμαι καλ'α τα βατ κελαηδούσαν.
Με τον τελικό και προενίσχυση από ένα ντακ έπαιζαν σαν τραντζιστοράκι. Άμπασα τελείως, πιο άμπασα δεν γίνεται.
Ρωτώντας κάποιον σχετικό με τα συγκεκριμένα βιντάζ ηχεία μου είπε ότι επειδή έχουν γούφερ πολύ σκληρά σαν μπετό :biggrin: θέλουν αργό ενισχυτή και λαμπάτο, αν θυμάμαι καλά μου είπε κάτι για l84.
Επειδή λες ότι και τα δικά σου είναι παλιά ηχεία μήπως είναι τέτοια φάση αν ισχύουν φυσικά αυτά που αναφέρω και εγώ όπως μου τα μετέφεραν.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ο παλιός ενισχυτής είναι ο ra980bx
Με τελικό 970 bx
Εκεί είχα το ανάποδο αποτέλεσμα..... πολλά μπασα

Και είχα και άσκοπη παληδρομιση των μεγαφωνων αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.....
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Κάτι που είναι δύσκολο να γίνει στον Βόλο..... Προς το παρών.....

Οπότε να δούμε άλλες λύσεις....
Τον CAV A 10 τον εχω εχει αρκουδογκαζο μου κανει εντυπωση που λες οτι δεν εχει χαμηλο απο αυτον τον ενισχυτη φιλε μου το Loudness το εβαλες on? Στα ηχεια οι πολικοτητες εχουν σωστη συνδεση; Ο A10 απο το ρελαντι με ενεργοποιημενο του Loudness ειναι ικανος να κατεδαφισει τοιχους!!!
Είχα μπάσο και χάθηκε έντονα με την αλλαγή ενισχυτή ..... Συμφ
Ξηλωσες τον ροτελ και κουμπωσες τον Cav και χαθηκε το μπασο; μαστορα κατι δεν εχεις κανει καλα!
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Ο παλιός ενισχυτής είναι ο ra980bx
Με τελικό 970 bx
Εκεί είχα το ανάποδο αποτέλεσμα..... πολλά μπασα

Και είχα και άσκοπη παληδρομιση των μεγαφωνων αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.....
;;;;;;; εεεεεεεεεεε τι;
Ο ολοκληρωμένος RA980 είναι καλύτερος και ισχυρότερος από τον τελικό RB970. Διαθέτει ισχυρότερη τελική βαθμίδα και μεγαλύτερο τροφοδοτικό.
Ο ολοκληρωμένος Rotel RA980 είναι καλύτερος ενισχυτής από τον Cav A10. (γνώμη μου)

Και δεν είναι καθόλου <<άλλο θέμα>> η παλινδρόμηση των woofers. Για να γίνει αυτό σημαίνει σπατάλη ενέργειας από τον ενισχυτή σου και υποβάθμιση όλου του ακουστικού φάσματος.
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Δοκιμή δεν έκανα.....
Με το loudness παίζει πολύ καλά για τα δικά μου αυτιά
Θα έχω πρόβλημα αν το έχω μόνιμα ανοιχτό σε χαμηλές εντάσεις;
Συγνωμη λες οτι σε μικρες εντασει δεν εχεις μπασο με κλειστο loudness πως θα εχεις μπασο φιλε μου? εννοειται οτι δεν θα εχεις προβλημα να ειναι ανοικτο σε μικρες εντασεις για αυτο σχεδιαστηκε το ρημαδι το Loudness.

Παντως το μηχανημα φαινεται χαιριασμενο βρες εναν αξιολογο ηλεκτρονικονα να το πας για ελεγχο.

YΓ Αμπασος ο Cav A10..? Xριστος και Αποστολος....
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
;;;;;;; εεεεεεεεεεε τι;
Ο ολοκληρωμένος RA980 είναι καλύτερος και ισχυρότερος από τον τελικό RB970. Διαθέτει ισχυρότερη τελική βαθμίδα και μεγαλύτερο τροφοδοτικό.
Ο ολοκληρωμένος Rotel RA980 είναι καλύτερος ενισχυτής από τον Cav A10. (γνώμη μου)

Και δεν είναι καθόλου <<άλλο θέμα>> η παλινδρόμηση των woofers. Για να γίνει αυτό σημαίνει σπατάλη ενέργειας από τον ενισχυτή σου και υποβάθμιση όλου του ακουστικού φάσματος.
Μπερδεύεσαι....
Αυτά τα προβλήματα τα είχα με τον rotel
Όχι με τον cav
Όσο για σύγκριση των δύο (αν και πολύ αγαπημένος ο rotel) ή μέρα με την νύχτα τουλάχιστον με αυτά τα ηχεία
Από ένταση ο rotel ψωφιος για να καληψει τα τετραγωνικά μου και ο. cav δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να χαλάσει την απλωμενη μπουγάδα της κυρίας Ειρήνης στο απέναντι μπαλκονι
Συγνωμη λες οτι σε μικρες εντασει δεν εχεις μπασο με κλειστο loudness πως θα εχεις μπασο φιλε μου? εννοειται οτι δεν θα εχεις προβλημα να ειναι ανοικτο σε μικρες εντασεις για αυτο σχεδιαστηκε το ρημαδι το Loudness.

Παντως το μηχανημα φαινεται χαιριασμενο βρες εναν αξιολογο ηλεκτρονικονα να το πας για ελεγχο.

YΓ Αμπασος ο Cav A10..? Xριστος και Αποστολος....
Δεκτό και βάσιμο το σχόλιο για την χρήση loudness.....
Όπως βλέπεις όμως έγιναν παράπονα και από άλλους ιδιοκτήτες cav για τις χαμηλές του....
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Μπερδεύεσαι....
Αυτά τα προβλήματα τα είχα με τον rotel
Όχι με τον cav
Όσο για σύγκριση των δύο (αν και πολύ αγαπημένος ο rotel) ή μέρα με την νύχτα τουλάχιστον με αυτά τα ηχεία
Από ένταση ο rotel ψωφιος για να καληψει τα τετραγωνικά μου και ο. cav δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να χαλάσει την απλωμενη μπουγάδα της κυρίας Ειρήνης στο απέναντι μπαλκονι
Δεν αναφέρθηκα σε ενισχυτή αλλά γενικά σαν πρόβλημα παλινδρόμησης. Αν το κάνει ο 980 μόνος του έχεις θέμα με καλώδιο διασύνδεσης κατά πάσα πιθανότητα.
Με το volume εντελώς κλειστό ή χωρίς συνδεδεμένη πηγή αν δεν υπάρχει θέμα, ο ενισχυτής είναι ΟΚ.

Το τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί ένας ενισχυτής το δείχνει στο ισορροπημένο φάσμα απόκρισης.
Την ισχύ στον 1 KHz τι να της κάνεις αν ψοφάει σε χαμηλό και μεσοχαμηλό;
Είναι γνωστό το τέχνασμα κάποιον εταιριών, για να παρουσιάσουν αυξημένη ισχύ, να αναφέρουν μέτρηση μόνο στον 1 KHz.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπερδεύεσαι....
Αυτά τα προβλήματα τα είχα με τον rotel
Όχι με τον cav
Όσο για σύγκριση των δύο (αν και πολύ αγαπημένος ο rotel) ή μέρα με την νύχτα τουλάχιστον με αυτά τα ηχεία
Από ένταση ο rotel ψωφιος για να καληψει τα τετραγωνικά μου και ο. cav δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να χαλάσει την απλωμενη μπουγάδα της κυρίας Ειρήνης στο απέναντι μπαλκονι

Δεκτό και βάσιμο το σχόλιο για την χρήση loudness.....
Όπως βλέπεις όμως έγιναν παράπονα και από άλλους ιδιοκτήτες cav για τις χαμηλές του....
Η μπουγάδα αρχηγέ μου δεν χαλάει χωρίς μπάσο. Εσύ μας μπερδεύεις νομίζω. Τα πρίμα δεν κουνάνε μανταλάκια.!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top