Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Πληροφοριακά η nordost είναι μια εταιρεία που και αυτή πουλά δεκάδες χιλιόμετρα καλωδίων αφού το κύριο αντικείμενο της είναι οι τηλεπικοινωνίες και από εκεί έχει πάρει την τεχνογνωσία. Απλά είπαμε το χόμπι τσούζει και αυτοί το ξέρουν
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Κοίτα,το mogami είναι ένα καλώδιο με προδιαγραφές.τιμιο, professional,με εξαιρετική μεταλλουργία.τωρα δυστυχώς,τα καλώδια ακούγονται...όχι πάντα καλύτερα βέβαια τα ακριβότερα,αλλά σε ένα τελειωμένο σύστημα, μπορεί να είναι το κερασάκι στην τούρτα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Nordost produces five ranges of cable products (Lifestyle, Leif, Norse 2, Valhalla 2, Odin Supreme Reference). In addition to power cables and interconnect cable, digital cable and loudspeaker the company also manufactures the QRT line of products. power purifiers and grounding systems and a line of Sort System vibration controlling devices.[5] In 2014, Nordost introduced the first American-made HDMI cable. The Blue Heaven HDMI cable uses Nordost's proprietary Micro Mono-Filament construction and is DPL certified.[6]

Αυτό διάβασα εγώ. Δε λέγει πουθενά για τηλεπικοινωνίες.

Εγώ τα είπα και νίπτω τας χείρας μου. Πάρε όποιο καλώδιο νομίζεις καλύτερο για το σύστημά σου.

Καλή τύχη στο ψάξιμο και καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αυτό που ψάχνω είναι ένα καλώδιο κόστους 400€ ανά καλώδιο είτε καινούργιο είτε 2ο χέρι και επίσης να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτά που έχω, όσο για τα Mogami δεν νομίζω ότι είναι λύση δεν νομίζω ότι παίζουν καλύτερα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια μου
Το Κimber Hero ολα αυτα τα χρονια εμεινε στασιμο χωρις καμια ουσιαστικη βελτιωση,επισης η τιμη του αυξηθηκε τοσο πολυ τα τελευταια χρονια που στα λεφτα αυτα βγαινει εκτος ανταγωνισμου.Πριν 4-5 χρονια το μετρο ειχε 260 ευρω και εφτασε εκει που εφτασε οταν αυξηθηκαν αποτομα οι τιμες των αμερικανικων προιοντων.
Τωρα για Μogami δεν το συζητας καν,ειναι τιμιο αλλα για αλλη κατηγορια.Προσπαθουν να πεισουν καποιοι οτι ενα φιατ εχει καλυτερες επιδοσεις απο μια μερσεντες.Επισης θα βρεις 2-3 καλωδια γυρω στα 400 ευρω,και καποια καλυτερα λιγο παραπανω,αλλα το καλυτερο απο τα πολυ καλα μπορει αν αποδειχθει το χειροτερο για το συστημα σου,ειναι καθαρα τι θα σου ταιριαξει!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Είσαι σίγουρος ότι τα ηχεία σου είναι στη καλύτερη δυνατή θέση, ότι δηλαδή τι σύστημά σου συνεργάζεται στο μέγιστο βαθμό με τον χώρο? Έχεις μετρήσει το σύστημα στον χώρο? Αν όχι, μη πάρεις καλώδια, τσάμπα χρήματα. Αν δεν είσαι σίγουρος για τα παραπάνω, το τι θα ακούσεις από την αλλαγή καλωδίων είναι καθαρά θέμα τύχης. Και αυτό που θα ακούσεις από την αλλαγή καλωδίων δεν είναι τίποτα σε σχέση με τη βέλτιστη λειτουργία του συστήματος στον χώρο.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Είσαι σίγουρος ότι τα ηχεία σου είναι στη καλύτερη δυνατή θέση, ότι δηλαδή τι σύστημά σου συνεργάζεται στο μέγιστο βαθμό με τον χώρο? Έχεις μετρήσει το σύστημα στον χώρο? Αν όχι, μη πάρεις καλώδια, τσάμπα χρήματα. Αν δεν είσαι σίγουρος για τα παραπάνω, το τι θα ακούσεις από την αλλαγή καλωδίων είναι καθαρά θέμα τύχης. Και αυτό που θα ακούσεις από την αλλαγή καλωδίων δεν είναι τίποτα σε σχέση με τη βέλτιστη λειτουργία του συστήματος στον χώρο.
Τι ιδιαίτερες αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα σαλόνι? που να μην επηρεάζουν την αισθητική του χώρου, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κάποιον ιδιαίτερο χώρο. Ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα και έχω άγνοια.
Αύριο αν όχι μεθαύριο ελπίζω θα έχω στα χέρια τα εξής,
1. Nordost Red Dawn 1ης και 2ης γενιάς
2. Nordost Frey 2
3. Nordost Heimdall 2
4. Kimber Cable hero
5. Kimbet cable Celect KS 1011


μπορώ επίσης να δοκιμάσω και ένα cardas Golden cross αλλά δεν έχω ίδεα για αυτό το καλώδιο
 
Last edited:

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τα ηχεια δεν τοποθετουνται στον χωρο ως διακοσμητικα στοιχεια αυτου.Ναι μεν σαλονι ,αλλα αποστασεις απο τον πισω και τους πλαινους τοιχους πρέπει να έχεις.Ξεκινα απο 70 ποντους απο τον πίσω και περιπου 2 μετρα αποσταση μεταξυ των ηχειων,χοντρικα αναφερω τους αριθμους αλλα απο καπου εκει ξεκινα.Προσπαθησε αρχικα να ειναι συμμετρικες οι αποστασεις και μετα ακου κατι που το γνωριζεις προσεκτικα ,και δες τι σου αρεσει η τι σε χαλαει σε σχεση με πρίν.Αν σου λείπει μπάσσο μειωσε την αποσταση απο τον πισω τοιχο .Πολυ χοντρικα ειναι αυτα που σου γραφω και εχω συναντησει και συστήματα που ειχαν διαφορετική συμπεριφορα αλλα σίγουρα ειναι καλυτερο να δοκιμασεις καποιες αλλαγες στην τοποθέτηση απο το να αλλαξεις καλώδια,για να διορθώσεις κάτι,για το οποίο ειναι σχεδόν σίγουρο οτι ευθύνεται κατι αλλο, ποιο συμμαντικό απο τα καλώδια , η τοποθέτηση, το οποιο ειναι λιγο δυσκολο αλλα θα σου βελτιώσει τον ήχο σου σε πολυ μεγάλο ποσοστο.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Θα ξεκινήσω ως εξής, εδώ μιλάμε για ένα hobby αυτομάτως όλες οι αξίες πολαπλασιάζονται, και όσο ανεβαίνει η αξία τόσο λιγότερο και το κέρδος που παίρνεις, με την απλή λογική μου θέλω να πω ότι ο Ιάπωνας Mogami δεν θα ήταν τόσο ανιδιοτελής ώστε έχοντας ένα προϊόν που μπορεί να συναγωνιστεί ένα αντίστοιχο των 400-500-1000 ευρώ θα ήταν τόσο κουτός ώστε να το πουλάει στα 50€; αν πχ παίζει καλύτερα από ένα hero γιατί να μην έχει μια ελαφρά λιγότερο αντίστοιχη τιμή
Το mogami απευθύνεται σε επαγγελματίες του είδους και ΟΧΙ σε αυθυποβαλλόμενους χαϊεντάδες
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Πικαπ project RPM9 με κεφαλή ortofon MC 15 super mkII και phono ASR mini basis exclusive. Τα μαμίσια καλώδια του project έδιναν μουντό ήχο. Βάζει το παλικάρι ένα ζεύγος mogami στα RCA εξόδου του πικάπ. Καθάρισαν όλα κι ήρθαν στη θέση τους. Ανάλυση λεπτομέρεια, καθαρότητα και διαύγεια. Έβριζα 2 μέρες για το 200άρι που είχα ξοδέψει στα clearaudio sixstream.
 

N

nickmitro

Guest
gdresios,σου προτεινω το Neotech nei-1002.Το καλυτερο ασημι που κυκλοφορει,με ολα τα ηχητικα πλεονεκτηματα του ασημιου και κανενα απο τα μειονεκτηματα του.Αν ο αντιπροσωπος μπορει,εν μεσω των νεων συνθηκων,να σου το δανεισει και ικανοποιηθεις πληρως,προχωρα.Πωλειται και με το μετρο.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Ο άνθρωπος ήθελε μια γνώμη για ιντερκονεκτ γιατί έτσι γουστάρει και θα τον περάσετε από δικαστήριο στο τέλος.

Φίλε μου επειδή εδώ μέσα ακουγα πρωί βράδυ mogami & mogami πήρα μερικά μέτρα για δοκιμή.
Το αποτέλεσμα δεν θα το σχολιάσω ...

( Ο χώρος σου θέλει φροντίδα όμως )
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Κανέναν δεν περνάμε από δικαστήριο.Τόσο πολύ ενοχλεί η αντίθετη άποψη;
Μια παρατήρηση.Όταν έχουμε μάθει να ακούμε με καλώδια που ξυρίζουν και γκαρίζουν είναι λογικό τα mogami να μας φαίνονται ότι υστερούν.Ακούστε τα για λίγες μέρες,μετά ξαναδοκιμάστε με τα δικά σας και τα ξαναλέμε.
 
Last edited:


I

iason

Guest
Τα ηχεια δεν τοποθετουνται στον χωρο ως διακοσμητικα στοιχεια αυτου.Ναι μεν σαλονι ,αλλα αποστασεις απο τον πισω και τους πλαινους τοιχους πρέπει να έχεις.Ξεκινα απο 70 ποντους απο τον πίσω και περιπου 2 μετρα αποσταση μεταξυ των ηχειων,χοντρικα αναφερω τους αριθμους αλλα απο καπου εκει ξεκινα.Προσπαθησε αρχικα να ειναι συμμετρικες οι αποστασεις και μετα ακου κατι που το γνωριζεις προσεκτικα ,και δες τι σου αρεσει η τι σε χαλαει σε σχεση με πρίν.Αν σου λείπει μπάσσο μειωσε την αποσταση απο τον πισω τοιχο .Πολυ χοντρικα ειναι αυτα που σου γραφω και εχω συναντησει και συστήματα που ειχαν διαφορετική συμπεριφορα αλλα σίγουρα ειναι καλυτερο να δοκιμασεις καποιες αλλαγες στην τοποθέτηση απο το να αλλαξεις καλώδια,για να διορθώσεις κάτι,για το οποίο ειναι σχεδόν σίγουρο οτι ευθύνεται κατι αλλο, ποιο συμμαντικό απο τα καλώδια , η τοποθέτηση, το οποιο ειναι λιγο δυσκολο αλλα θα σου βελτιώσει τον ήχο σου σε πολυ μεγάλο ποσοστο.
Όποιος ασχολείται με καλώδια τα προβλήματα που ανέφερες υποτίθεται τα έχει λύσει.
Αλλιώς κουβαλά κρασί και πίνει νερό . :rolleyes:
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Κανέναν δεν περνάμε από δικαστήριο.Τόσο πολύ ενοχλεί η αντίθετη άποψη;
Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης φίλε μου, κάποιες απαντήσεις είναι εκτός θέματος.
Αλλο ζήτησε, άλλο του λέτε... θεωρείτε ότι ο νηματοθέτης έχει λιγότερες παραστάσεις επί του θέματος
ή μήπως αντιληφθήκατε κάποια νοητικη υστερηση ?
Ολη αυτη η ιστορία με μογκαμι - ενεργα - σαμπ έχει ξεπεράσει κατά πολυ τα όρια της γραφικότητας
.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τι ιδιαίτερες αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα σαλόνι? που να μην επηρεάζουν την αισθητική του χώρου, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κάποιον ιδιαίτερο χώρο. Ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα και έχω άγνοια.
Αγαπητέ φίλε:
  • αν δεν σε έχει πιάσει κάποια καταναλωτική μανία λόγω εγκλεισμού και,
  • αν όντως είναι ειλικρινής η παραπάνω θέση σου και
  • αν σε ενδιαφέρει, ειδικά τώρα που υπάρχει κάποιος χρόνος στο σπίτι, να βελτιώσεις το ακουστικό σου αποτέλεσμα

τότε, θα ήταν ίσως φρονιμότερο να επενδύσεις αντί χρημάτων λίγο χρόνο για να ασχοληθείς με την τοποθέτηση (διάβασμα + practice) όπως προ-είπαν διάφοροι συμφορουμίτες παρά να προβείς σε έξοδα για καλώδια. Αν τα κάνεις όλα καλά και μετά θες να παίξεις και με καλώδια, παίξε. Κουμάντο στην τσέπη σου εσύ κάνεις. Αλλά αν δεν κάνεις τα βασικά είναι σαν να κάνεις food styling σε πιάτο με καμένο κέικ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το mogami απευθύνεται σε επαγγελματίες του είδους και ΟΧΙ σε αυθυποβαλλόμενους χαϊεντάδες
Τώρα το είπες..σχεδον σωστά!!
Τα mogami & belden ως κατά βάσει καλώδια για επαγγελματική χρήση, κύριο μέλημα τους είναι η πολλή καλή μηχανική αντοχή για να αντέχουν σε πολλά σύνδεσε-αποσυνδεσε και να μη φοβάσαι να τα πατήσεις, η μικρή διατομή και η ευλυγισία τους για να είναι εύκολη η μεταφορά και αποθήκευση τους και το χαμηλό κόστος πώλησης ( επομένως και παραγωγής).:wink:
Η πίστη ηχητική αναπαραγωγή δεν είναι το δυνατό τους σημείο, ούτε η περιορισμένη σκηνή και το βάθος που προσφέρουν.
Έχοντας περάσει απ' τα χέρια μου το λιγότερο 10 διαφορετικοί κωδικοί mogami, στο τομέα "ήχος" με άριστα το 10 όλα κινούνται από το 3 ως το 5 (5 το.. hiendαδικο 2477 της mogami), μια όντως πολύ καλή απόδοση για τη τιμή κτήσης τους.
Ως εκεί όμως, όπως άλλωστε αναφέρουν και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα " με πορδες δε βάφεις αυγά ":wink::wink:.

Τώρα για την αυθυποβολή.. οπότε θες, φέρε τα mogami & belden να τα ακούσεις δίπλα στα kondo, acoustic Revive & audionote και μετά να γράψουμε στο νήμα της εντυπώσεις μας:sneaky::sneaky:.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Γιατί όχι;Με ποια προϋπόθεση
θα έχουμε κλειστά τα μάτια και ένας τρίτος θ'αλλάζει τα καλώδια ή θα προσποιείται ότι τ'αλλάζει.....θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τι ιδιαίτερες αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα σαλόνι? που να μην επηρεάζουν την αισθητική του χώρου, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κάποιον ιδιαίτερο χώρο. Ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα και έχω άγνοια.
Αύριο αν όχι μεθαύριο ελπίζω θα έχω στα χέρια τα εξής,
1. Nordost Red Dawn 1ης και 2ης γενιάς
2. Nordost Frey 2
3. Nordost Heimdall 2
4. Kimber Cable hero
5. Kimbet cable Celect KS 1011


μπορώ επίσης να δοκιμάσω και ένα cardas Golden cross αλλά δεν έχω ίδεα για αυτό το καλώδιο
Στειλε μερικες φωτογραφιες ή εστω ενα αναλυτικο σχεδιαγραμμα και θα σε κατατοπισω με την τοποθετηση των ηχειων.Η αλλαγη στον ηχο θα ειναι αισθητη και σιγουρα καλυτερη!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γιατί όχι;Με ποια προϋπόθεση
θα έχουμε κλειστά τα μάτια και ένας τρίτος θ'αλλάζει τα καλώδια ή θα προσποιείται ότι τ'αλλάζει.....θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον
Εννοείται!
Η διαφορά είναι τόσο ακουστη που ακόμα κι απ' το διπλανό δωμάτιο τη καταλαβαίνεις άμεσα!!
Δε τίθεται θέμα!!
Το τεστ θα γίνει με όποια μέθοδο θέλεις!:smile::smile:
Περιμένω λοιπόν με το πέρας της καραντίνας πμ σου πότε θα βρεθούμε!
.. όσοι .. λοιποί άπιστοι θέλετε προσέλθετε:sneaky:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.578
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top