Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Πάντως δεν βλέπω κάτι σε χαλκό μεταξύ του kimber hero και του 1011 το γκαπ της τιμής μεταξύ τους είναι υπέρ διπλάσιο έτσι αναλογικά πας σε κάτι στην τιμή blue heaven 2 για το hero και τιμη λίγο παραπάνω από το heimdall 2 για το 1011
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Βλέποντας το βίντεο χωρίς να είμαι και χρυσό αυτί ακούω ότι το 2534 παίζει ποιο ώριμα με ρολοφ αν μπορούμε να το πούμε έτσι, ενώ το άλλο είναι ποιό ( καθαρό) δηλαδή και πιο επιθετικό.....
Είναι και θέμα γούστου....
Στους τέσσερεις αγωγούς που εχει το 2534 εαν θέλεις να κάνεις XLR γνωρίζεις ποιούς αγωγους βάζεις στο + και ποιούς στο -. Οι μπλε οι οι διαφανοι?
Δε θέλω το roll off. Το pin 2 + και το pin 3 -
 

Attachments


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αυτό που μου είπαν είναι ότι μεταξύ cd και προ συστήνεται χαλκός ενώ μεταξύ προ και τελικών προτείνεται ασήμι έχει κάποια αληθοφάνεια αυτή η άποψη
δύο εξαιρετικά ιντερκονέκτ είναι τα:
kondo KSL-vcII
acoustic revive 1.0PA*SPC-PA
και τα δύο αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από τη solιd foundation και πιστεύω ότι μπορείς να τα ακούσεις σπίτι σου στο σύστημα σου.
Εκεί τελειώνει και η αναζήτηση σου στα ic!!;)
Υ.Σ. τα mogami & belden που σου προτάθηκαν, είναι καλά όσο συγκρίνονται με άλλα καλώδια κατηγορίας pro ή έστω hifi, εκεί τελειώνουν και οι δυνατότητες τους.
Αν θες κάτι πραγματικά καλό μην ασχοληθείς μ'αυτά..
 

I

iason

Guest
Δε θέλω το roll off. Το pin 2 + και το pin 3 -
Σε Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, επειδή έχω ακούσει τόσα πολλά από αρκετούς για το mogami έχω παραγγείλει και θα το δοκιμάσω μια ολόκληρη εβδομάδα.
Μετά εδώ σε αυτό το θρεντ θα σου απαντήσω για το τι νομίζω για το mogami,επίσης και με τι το εχω συγκρίνει.
Φιλικά Ιάσων.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Εμένα
Σε Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, επειδή έχω ακούσει τόσα πολλά από αρκετούς για το mogami έχω παραγγείλει και θα το δοκιμάσω μια ολόκληρη εβδομάδα.
Μετά εδώ σε αυτό το θρεντ θα σου απαντήσω για το τι νομίζω για το mogami, επίσης και με τι το εχω συγκρίνει.
Φιλικά Ιάσων.
ΟΚ. Θα αναμένω τις εντυπώσεις σου.

Ίσως βοηθηθεί και ο νηματοθέτης στην τελική του επιλογή.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, επειδή έχω ακούσει τόσα πολλά από αρκετούς για το mogami έχω παραγγείλει και θα το δοκιμάσω μια ολόκληρη εβδομάδα.
Μετά εδώ σε αυτό το θρεντ θα σου απαντήσω για το τι νομίζω για το mogami,επίσης και με τι το εχω συγκρίνει.
Φιλικά Ιάσων.
Εμένα


ΟΚ. Θα αναμένω τις εντυπώσεις σου. Ίσως βοηθηθεί και ο νηματοθέτης στην τελική του επιλογή.
Έχει άλλη συμπεριφορά το ίδιο καλώδιο αν χρησιμοποιηθεί με rca ή με xlr.
Με τα xlr οι διαφορές φαίνονται μικρότερες από ότι με τα rca πράγμα απολύτως λογικό λόγω διαφοράς στη συνδεσμολογία.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αυτό που ψάχνω είναι ένα καλώδιο κόστους 400€ ανά καλώδιο είτε καινούργιο είτε 2ο χέρι και επίσης να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτά που έχω, όσο για τα Mogami δεν νομίζω ότι είναι λύση δεν νομίζω ότι παίζουν καλύτερα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια μου
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το XLR είναι κυρίως για μεγάλο μήκος καλωδίου και για καλύτερη απόρριψη θορύβου. Στο 1m που είναι συνήθως το μήκος για home audio συσκευές δεν έχει διαφορά.
Αυτό που ψάχνω είναι ένα καλώδιο κόστους 400€ ανά καλώδιο είτε καινούργιο είτε 2ο χέρι και επίσης να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτά που έχω, όσο για τα Mogami δεν νομίζω ότι είναι λύση δεν νομίζω ότι παίζουν καλύτερα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια μου
Πώς είσαι τόσο σίγουρος? Επειδή σου το λένε? Εσύ δεν έχεις δική σου άποψη?

Στο δικό μου σύστημα έπαιξαν καλύτερα από kimber 8TC (blue-black) και Kimber hero.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτό που ψάχνω είναι ένα καλώδιο κόστους 400€ ανά καλώδιο είτε καινούργιο είτε 2ο χέρι και επίσης να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτά που έχω, όσο για τα Mogami δεν νομίζω ότι είναι λύση δεν νομίζω ότι παίζουν καλύτερα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια μου
Τα καλώδια που σου ανέφερα είναι σημαντικά ακριβότερα, αλλά σε μεταχειρισμένα αν τα βρεις η τιμή τους δεν απέχει πολύ από τα 400€.
Το αποτέλεσμα όμως είναι πέραν πάσης αμφιβολίας
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχουν τεράστια διαφορά σε gain.
6dB κι αυτό επειδή διπλασιάζεται το magnitude του audio signal. Στον ήχο όχι.
Η υψηλότερη τάση στα XLR κοστίζει λόγω προσθηκης ενεργών εξαρτημάτων. Ο ενισχυτής δίνει πάντα την ίδια ισχύ ανεξαρτήτως του βολταζ οδήγησης για το ίδιο volume.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Όταν το σύστημα είναι φουλ συμμετρικό από αρχής μέχρι τέλους είναι καλύτερο από unbalanced κ ας μην έχει θέματα θορύβου το unbalanced.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Όταν το σύστημα είναι φουλ συμμετρικό από αρχής μέχρι τέλους είναι καλύτερο από unbalanced κ ας μην έχει θέματα θορύβου το unbalanced.
Αυτό είναι θέμα σχεδίασης και υλοποίησης των συσκευών. Δεν έχει να κάνει με το καλώδιο.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Αυτό είναι θέμα σχεδίασης και υλοποίησης των συσκευών. Δεν έχει να κάνει με το καλώδιο.
Συμφωνώ,επίσης λόγω συμμετρίας του σήματος κ απόρριψης θορύβου,τα καλώδια επιδρούν σαφώς λιγότερο στο αποτέλεσμα.
Ένα πρόβλημα βέβαια είναι να βρει κανείς fully differential preamp....καθώς η πλειοψηφία είναι balanced με chip μετατροπής κ όχι με διπλό κύκλωμα.....
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Συμφωνώ,επίσης λόγω συμμετρίας του σήματος κ απόρριψης θορύβου,τα καλώδια επιδρούν σαφώς λιγότερο στο αποτέλεσμα.

Κι έτσι πρέπει. Η έκφραση "τα καλώδια είναι συσκευές" είναι για να "τσιμπάνε" οι αδαείς.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Βέβαια ακουστες διάφορες υπάρχουν κ στα παραπάνω,αλλά σαφώς μικρότερες....
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Το XLR είναι κυρίως για μεγάλο μήκος καλωδίου και για καλύτερη απόρριψη θορύβου. Στο 1m που είναι συνήθως το μήκος για home audio συσκευές δεν έχει διαφορά.


Πώς είσαι τόσο σίγουρος? Επειδή σου το λένε? Εσύ δεν έχεις δική σου άποψη?

Στο δικό μου σύστημα έπαιξαν καλύτερα από kimber 8TC (blue-black) και Kimber hero.
Θα ξεκινήσω ως εξής, εδώ μιλάμε για ένα hobby αυτομάτως όλες οι αξίες πολαπλασιάζονται, και όσο ανεβαίνει η αξία τόσο λιγότερο και το κέρδος που παίρνεις, με την απλή λογική μου θέλω να πω ότι ο Ιάπωνας Mogami δεν θα ήταν τόσο ανιδιοτελής ώστε έχοντας ένα προϊόν που μπορεί να συναγωνιστεί ένα αντίστοιχο των 400-500-1000 ευρώ θα ήταν τόσο κουτός ώστε να το πουλάει στα 50€; αν πχ παίζει καλύτερα από ένα hero γιατί να μην έχει μια ελαφρά λιγότερο αντίστοιχη τιμή
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κοίτα τα καλώδια pro audio δεν μπορεί να είναι ακριβά για το λόγο ότι χρειάζονται χιλιόμετρα καλωδίου σε μια συναυλία. Αν κόστιζαν π.χ. 50€/m δε θα τα χρησιμοποιούσαν οι επαγγελματίες ηχολήπτες και οι μουσικοί.

Ο mogami πουλά πολλά χιλόμετρα καλωδίων ενώ ο nordost π.χ. μερικές δεκάδες μέτρα. Για να έχουν κι οι δύο το ίδιο συνολικό κέρδος σκέψου πόσο πρέπει να τιμολογήσουν.

Δεν πολλαπλασιάζονται απο μονες τους οι αξίες, τις πολλαπλασιάζουν με σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους.

Υπήρχε παλιά ενας άγραφος κανόνας που έλεγε ότι τα καλώδια πρέπει να κοστίζουν το 1/10 της αξίας των μηχανημάτων. Δε ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται αυτό.

Επειδή τα καλώδια είναι ελαφριά και μικρά σε μέγεθος τα αλλάζει κάποιος πιο συχνά από π.χ. τα ηχεία. Νομίζει λοιπόν ότι η αλλαγή καλωδίων θα του δωσει αυτό που λείπει από το σύστημά του, παρόλο που μπορεί τα ηχεία π.χ. να είναι ο πιο αδύναμος κρίκος.

Δοκίμασε τα mogami δε χάνεις τίποτα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Βρε παιδια, ο ανθρωπος θελει να πληρωσει, θελει να τα σκασει, μη του το χαλατε.
Αφηστε τον να κανει αυτο που θελει, ειναι και ψυχολογικο το θεμα, να κανει το κεφι του, αυτο που γουσταρει.
Κι εδω ειμαστε, ελπιζω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top