Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
397
Reaction score
446
καταλαβαίνω ότι ανοίξατε το θέμα για προτάσεις για καλώδια,
αλλά κρίμα κι άδικο για σας να δώσετε από 400-700 ε, για 1 καλώδιο (επί πόσα τον αριθμό καλώδια;), ?)
ενώ μπορείτε (και πρέπει) να δώσετε αυτό το ποσό για
1) μελέτη της ακουστικής του χώρου,
2)ιδανική τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο
και αν το σπίτι είναι δικό σας και μπορείτε 3) επέμβαση -περιποίηση με υλικά ακουστικής βελτίωσης.
Κάπου θα υπάρχει κάποιος ειδικός (αν είστε Αθήνα).

Και ασχοληθείτε μετά με τα καλώδια.Αλλιώς κρίμα και άδικο (για εσάς).
Πολλοί έχουμε δώσει μεγάλα ποσά για καλώδια και όσοι δε τα ξεφορτωθήκαμε (κοψοχρονιά) τα κλαίμε.
τζάμπα, τζαμπαντάν.

Επίσης νομίζω αν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν τα μηχανήματα στο έπιπλο που έχετε, θα βελτιωνόταν πολύ η εικόνα (είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός :p ).

Μου άρεσε πολύ το σύστημα.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ σου προτείνω εφόσον ψωνίζεις από Ορφέα να δοκιμάσεις κ το καλώδιο της ναιμ.
Ίσως εκπλαγεί ευχαριστα.
Σίγουρα θα έχει κ άλλα καλώδια να δοκιμάσεις όπως audioquest πχ
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Σίγουρα έχεις ακουσει το 8TC...? Καθε άλλο παρά roll off στα άκρα.

Απάντηση στον νηματοθέτη:
Δώσε τα χρήματα στη περιποίηση χώρου προκειμένου να λειτουργήσει σωστά το σύστημά σου μέσα στον χώρο. Οι χροιές που θα ακούσεις, θα είναι πολύ πιο εύκολα αντιληπτές απο την αλλαγή οποιουδήποτε καλωδίου.
Έχεις στήσει τα ηχεία στον χώρο με βοήθεια αποστασιόμετρου Laser ή με κάποιο άλλο εργαλείο;

Το είχα αρκετά χρόνια. Αν ακούσεις το "The road to hell part 2" του Chis Rea θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το είχα αρκετά χρόνια. Αν ακούσεις το "The road to hell part 2" του Chis Rea θα καταλάβεις τι εννοώ.
Φιλε μου δεν υπαρχει περιπτωση το 8TC να εχει πτωση στα ακρα.Αν γνωριζεις απο κατασκευη καλωδιων,το νομο του Ω και το επιδερμικο φαινομενο,καταλαβαινεις.Για καποιον ψυχολογικο λογο "ηθελες" να το ακουσεις ετσι...

Προς το νηματοθετη:Τα λεφτα θα πιασουν τοπο στην ακουστικη χωρου σιγουρα-περιποιηση πρωτων ανακλασεων Αρ Δξ για αρχη και αν παιρνει ο χωρος μπασσοπαγιδες-και μετα αν θελεις δοκιμαζεις κατι σε καλωδια,που θα προτεινα να ξεκινησεις απο κατι επωνυμο επαγγελματικο...
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Από τις αρχές τις δεκαετίας του 2000 που για πρώτη φορά αγόρασα καλώδια πάντα είχα nordost, αυτή την στιγμή έχω πρώτης γενιάς red dawn και ήρθε η στιγμή (μετά βέβαια από την κρίση ) να κάνω μια αναβάθμιση στα ιντερκονεκτ για αρχή, το μπάτζετ σηκώνει red down τελευταίας γενιάς βαριά βαριά heimdall 2 έχω δοκιμάσει και τα δυο και ο συνδυασμός heimdall στο cd και red dawn στους δυο τελικούς μου άφησε καλές εντυπώσεις, όπως βλέπετε τα nordost μπόρεσα να τα δοκιμάσω και να βγάλω συμπεράσματα, θα με ενδιέφερε να ξέρω τις ανάλογες αντιστοιχίες για τα cardas το πως παίζουν και αν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής, οποίος μπορεί να βοηθήσει ας πει μια γνώμη.
Θεωρώ πως τα πρώτα heimdall - εάν είναι πλέον δυνατόν να βρεθούν - είναι τα πιο ισορροπημένα καλώδια της Nordost σε όλο το φάσμα χρήσης. Επίσης - κατά την γνώμη μου πάντα - τα tellurium είναι εξαιρετικά καλώδια.
 


K

kimon

Guest
Δεν θέλω να δώσω γνώμη για καλώδια, αλλά για να βοηθήσω (όσο μπορώ) στο ζήτημα του τι προσφέρει ένα καλώδιο ή αν υπάρχει ταίριασμα μεταξύ συσκευών και καλωδίων.
(Υπ' όψιν ότι είμαι ένας απλός ερανιστής και όχι ειδικός ή "ειδικός")
Υποθέτω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι ο ιδανικός ενισχυτής (οφείλει να) είναι ένα "straight wire with gain", οπότε το ίδιο, λογικά, πρέπει να απαιτούμε και από τα καλωδια σύνδεσης, τόσο μεταξύ συσκευών, όσο και μεταξύ ενισχυτών και ηχείων.
Τα καλώδια όμως, λόγω τρόπου κατασκευής και υλικών, έχουν έχουν τα δικά τους ηλεκτρικά χαρακτηριστικά, τα οποία, ιδανικά, δεν θα πρέπει να αλλοιώνουν το σήμα. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει στον πραγματικό κόσμο (θυμίζει κάπως τις έννοιες ουτοπικός και υπαρκτός σοσιαλισμός), οπότε και επιδιώκουμε την λιγότερη αλλοιωση ή την ελάχιστη παραμόρφωση κάθε είδους.
Επομένως, αλλάζοντας καλής ποιότητας καλώδια δεν θα πρέπει να ακούμε διαφορές, ή αυτές να είναι ασήμαντες.
Κάτι, δηλαδή, σαν την φράση του Πήτερ Γουώκερ (ιδρυτή της QUAD ) : όλοι οι επαρκώς σχεδιασμένοι ενισχυτές ακούγονται το ίδιο.
Πολλοί από εμάς δεν πείθονται λοιπόν για διαφορές, ενώ άλλοι ορκίζονται σ' αυτές και μιλάνε για ταιριάσματα συσκευών με καλώδια κ.τ.ό. . Υπάρχει λογική εξήγηση;
Να αναφερθώ λοιπόν εδώ (από μνήμης, διότι δεν είμαι μειράκιο σαν τον Άλφη, ώστε να κάνω ανασκαφές στην αποθήκη ) σε ένα σχετικό κείμενο του Θόδωρου Σπίνουλα, δημοσιευμένο στο Hightech, που δίνει μια ορθολογική απάντηση στο ζήτημα (κατά την προσωπική μου κρίση).

Βρέθηκε λοιπόν σ' ένα σπίτι όπου μια φιλική του παρέα έκανε δοκιμές καλωδίων ηχείων και σχολίαζε τα αποτελέσματα. Κάποιοι από την παρέα έλεγαν ότι άκουγαν αλλαγές, κάποιοι όχι. Ο ίδιος συντασσόταν με τους δεύτερους. Σε μια αλλαγή όμως εμφανιζεται αξιοσημείωτη ηχητική διαφορά, που τον εντυπωσίασε, όχι τόσο λόγω της έκτασής της, αλλά λογω αυτής καθαυτής της ύπαρξής της, την οποία δεν μπορούσε να εξηγήση θεωρητικά και να δεχτεί πρακτικά.
Του ήρθε λοιπόν η ιδέα να συνδέσει έναν παλμογράφο που βρισκόταν πρόχειρος στην έξοδο του ενισχυτή και, ώ του θαύματος, εμφανίζεται μία σημαντική ταλάντωση στα 35 kΗz,μη ακουστή βέβαια η ίδια, η οποία όμως προκαλούσε παραμόρφωση λόγω ενδοδιαμόρφωσης με το σημα, και της οποίας οι συνιστώσες έπεφταν στην ακουστή περιοχή και άλλαζαν τον ήχο του ενισχυτή. Σε κάποιους άρεσε η μεταβολή αυτή και , άρα , το καλώδιο "του ταίριαζε", ενώ άλλα καλώδια (που προφανώς δεν παρουσίαζαν τέτοια φαινόμενα) "δεν του πήγαιναν" .

Προσωπικά έβγαλα αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα από αυτήν την αναφορά, ίσως λοιπόν να φανεί χρήσιμη και σε άλλους.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Φιλε μου δεν υπαρχει περιπτωση το 8TC να εχει πτωση στα ακρα.Αν γνωριζεις απο κατασκευη καλωδιων,το νομο του Ω και το επιδερμικο φαινομενο,καταλαβαινεις.Για καποιον ψυχολογικο λογο "ηθελες" να το ακουσεις ετσι...
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψή σου. Έχω 7 χρόνια το συγκεκριμένο σύστημα και στο χώρο μου και για το πως βιώνω την ακρόση μουσικής έχω πλήρη εικόνα. Να μη μιλήσω για την αληθοφάνεια ειδικά στο πιάνο.
Η υψηλή χωρητικότητα του εν λόγω καλωδίου είναι το μεγάλο του μειονέκτημα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψή σου. Έχω 7 χρόνια το συγκεκριμένο σύστημα και στο χώρο μου και για το πως βιώνω την ακρόση μουσικής έχω πλήρη εικόνα. Να μη μιλήσω για την αληθοφάνεια ειδικά στο πιάνο.
Η υψηλή χωρητικότητα του εν λόγω καλωδίου είναι το μεγάλο του μειονέκτημα.
8TC μετρησεις
 

TGD

Μηνύματα
7.178
Reaction score
7.205
Κανένα καλώδιο από μόνο του δεν "έχει στρογγυλεμένα άκρα" στα μήκη που χρειάζονται για το σπίτι. Αυτό που παίζει είναι αλληλεπίδραση με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των ενισχυτών και των ηχείων. Γι' αυτό έχω ξαναγράψει ότι το 4TC έχει ηλεκτρικά χαρακτηριστικά πιο συμβατά με τα περισσότερα συστήματα σε σχέση με το 8TC.

Πάντως εγώ έχω και Blue Heaven (XLR) πρώτης γενιάς στο σύστημα. Δεν είναι άσχημα και δεν νομίζω να πήγαινα παραπάνω. Μα γιατί δεν μιλάς με τον Ορφέα; Συνήθως είναι πρόθυμοι να τα δανείσουν για να ακούσεις αν θα έχεις σημαντική διαφορά με τα καινούργια Nordost.

PS: Τα Hero ούτε εμένα μου άρεσαν.
PS2: Σε καμιά περίπτωση δεν θα πάρεις μεγάλη αλλαγή από τα interconnect.
PS3: Άσε την τηλεόραση στη θέση της να απολαμβάνεις ήχο και στις ταινίες.
PS4: Όντως δες την ηχητική του χώρου, από το σημείο που έχεις φτάσει αυτό είναι ο δρόμος για την καλύτερη βελτίωση.
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Θα μου έρθει ένα kimber hero οπότε θα μπορέσω να έχω μια άποψη σε σχέση με το red dawn 2 είναι αυτό που λέμε μια δοκιμή θα σας πείσει
ευτυχως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής στο σπίτι καταβάλλοντας την αξία του καλωδίου η οποία επιστρέφεται με την λήξη της δοκιμής.
 

I

iason

Guest
ό,τι ειπώθηκε παραπάνω: mogami 2549 και 4 Neutrik RCA
Εάν μού επιτρέπετε να ρωτήσω γιατί προτείνεις το mogami 2549 και όχι το 2534?
Το 2534 έχει 4 αγωγούς και θεωρητικά είναι καλύτερο καλώδιο!!!!!
Θα μου έρθει ένα kimber hero οπότε θα μπορέσω να έχω μια άποψη σε σχέση με το red dawn 2 είναι αυτό που λέμε μια δοκιμή θα σας πείσει
ευτυχως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής στο σπίτι καταβάλλοντας την αξία του καλωδίου η οποία επιστρέφεται με την λήξη της δοκιμής.
Είναι περίεργος να ακούσω για το αποτέλεσμα :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εάν μού επιτρέπετε να ρωτήσω γιατί προτείνεις το mogami 2549 και όχι το 2534?
Το 2534 έχει 4 αγωγούς και θεωρητικά είναι καλύτερο καλώδιο!!!!!

Είναι περίεργος να ακούσω για το αποτέλεσμα :thumbsup:
Ιάσωνα έχεις άποψη για το cimber Celect ks 1011
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
αυτό που μου είπαν είναι ότι μεταξύ cd και προ συστήνεται χαλκός ενώ μεταξύ προ και τελικών προτείνεται ασήμι έχει κάποια αληθοφάνεια αυτή η άποψη
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Θα μου έρθει ένα kimber hero οπότε θα μπορέσω να έχω μια άποψη σε σχέση με το red dawn 2 είναι αυτό που λέμε μια δοκιμή θα σας πείσει
ευτυχως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής στο σπίτι καταβάλλοντας την αξία του καλωδίου η οποία επιστρέφεται με την λήξη της δοκιμής.
Σε συγκριση με το red down το kimber hero ειναι κατωτερο ειδικα στις υψηλες συχνοτητες,θα ακουσεις μια μεταλικοτητα στα πριμα,επισης δεν ειναι τοσο ομαλο και λειο οσο το νορντοστ,αν πας σε κιμπερ πρεπει να ανεβεις κατηγορια.Οταν θα τα ακουσεις να μου πεις αν ισχυουν αυτα που ειπα.καλες ακροασεις,
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Εάν μού επιτρέπετε να ρωτήσω γιατί προτείνεις το mogami 2549 και όχι το 2534?
Το 2534 έχει 4 αγωγούς και θεωρητικά είναι καλύτερο καλώδιο!!!!!

Είναι περίεργος να ακούσω για το αποτέλεσμα :thumbsup:

Έχω το 2549 στο σύστημά μου RCA & XLR.
αυτό που μου είπαν είναι ότι μεταξύ cd και προ συστήνεται χαλκός ενώ μεταξύ προ και τελικών προτείνεται ασήμι έχει κάποια αληθοφάνεια αυτή η άποψη
Αυτά είναι κόλπα marketing. Ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Εσύ τι κάνεις έχει σημασία.
 


I

iason

Guest

Έχω το 2549 στο σύστημά μου RCA & XLR.


Αυτά είναι κόλπα marketing. Ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Εσύ τι κάνεις έχει σημασία.
Βλέποντας το βίντεο χωρίς να είμαι και χρυσό αυτί ακούω ότι το 2534 παίζει ποιο ώριμα με ρολοφ αν μπορούμε να το πούμε έτσι, ενώ το άλλο είναι ποιό ( καθαρό) δηλαδή και πιο επιθετικό.....
Είναι και θέμα γούστου....
Στους τέσσερεις αγωγούς που εχει το 2534 εαν θέλεις να κάνεις XLR γνωρίζεις ποιούς αγωγους βάζεις στο + και ποιούς στο -. Οι μπλε οι οι διαφανοι?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.928
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top