Το σύστημα μου (pmc)

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Οι εν λόγω διαχυτες δεν είναι η καλύτερη επιλογή για πρώτη ανάκλαση, θα προτιμούσα χαμηλού ύψους 3D.

Πίσω από την εν λόγω διάχυση, θέλει απορροφητικό υλικό

Στις γωνιές των τοίχων χρειάζεται πράμα...

Τα ηχεία απέχουν πολύ από τον πίσω τοίχο, με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικές ακυρώσεις στη δεύτερη οκταβα και φυσικά χαοτικά τα σενάρια στην πρώτη οκταβα χωρίς σαμπ.

Καλά, που πας ξεβρακωτος σταγγούρια χωρίς σαμπ παιδάκι μου;

Χωρίς μετρήσεις, χωρίς ισοστάθμιση για το επιθυμητό ταργκετ κερβ, είναι ένα σύνολο μηχανημάτων μόνο για φωτογραφίες, και χωρίς σαμπ δεν αξίζουν ούτε οι φωτογραφίες.

Οποιαδήποτε συμπεράσματα ακρόασης, χωρίς να ξέρεις ούτε καν τους χρόνους αντήχησης του χώρου σου σε όλο το φάσμα, είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Για αρχή, πάρε 2 σαμπ όπως είπε κι ο τσιοδρας προ λίγου στο σταρ.




--------++++++++++++

ΥΓ.

Αν κάνουμε ένα υποθετικό σενάριο επιστημονικής φαντασίας, ας πούμε δηλαδή πως σε μικρό χώρο έχεις 2 ηχεία που παίζουν μέχρι 20 κύκλους σε στάθμες αναφοράς και άρα δε χρειάζεται σάμπ, τότε υποχρεωτικά η τοποθέτηση των ηχείων πρέπει να είναι αυτή που θα ακολουθούσαμε αν τοποθετούσαμε σαμπ, δηλαδή, υποχρεωτικά πρέπει να είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, ή ελεύθερου πεδίου, δηλαδή σε πολύ μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο. Οτιδήποτε άλλο, είναι εκ των πραγμάτων λάθος.

Αφού τοποθετηθούν ως προβλέπεται, σα να μιλάμε για σαμπ, μετά ακολουθούν μετρήσεις. Αν κερδίσεις το Λόττο και είναι οκ το μπάσο, έχει καλώς. Ειδάλλως θες σαμπ, ασχέτως αν μπορούν τα ηχεία να βγάλουν και 150 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους. Είναι αδιάφορο το τι μπορούν ως ηχεία, το μόνο που ενδιαφέρει, είναι το τι βγάζουν μαζί με το χώρο. ;)

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί ισοστάθμιση. Χωρίς ισοστάθμιση δεν γίνεται να έχεις ισορροπημένο μπάσο σε ένα τέτοιο τυπικό δωμάτιο, είναι εντελώς αδύνατο. Εντελώς.

Στις πρώτες 2 οκτάβες δεν ακούς το ηχείο, αλλά το χώρο. Εκτός κι αν έχει καρδιοειδη λοβό στο μπάσο, οπότε πάσο.


Άργησες αλλά μπήκες με πάταγο! 8-)
Να σε ρωτήσω Κωστή, λες ότι το ηχείο πρέπει να είναι κολλητά η σε μεγάλη απόσταση από τον τοίχο οτιδήποτε άλλο είναι λάθος, αυτό νομίζω δεν ισχύει σε μεγάλα ηχεία που έχουν το bass reflex πίσω, θέλουν κάποια απόσταση έτσι δεν είναι;;

Επίσης, λες για τον πίσω τοίχο, ποιος είναι ο πίσω τοίχος, μήπως εννοείς τον μπροστινό;
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Δηλαδή αλφι, εσύ καταλαβαίνεις όλα τα υπόλοιπα του ντοκ και κολλας στον πίσω μπρος τοίχο; Θα σου εξηγήσω γω. Μπροστά τοίχος είναι ο τοίχος πίσω από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μα πιστεύω πως τα λέει μια χαρά ο Κώστας, εντάξει δεν συμφωνώ σε ΟΛΑ όσα λέει μα εδώ δεν νομίζω να έχει άδικο...
Ευχαριστώ για την εξήγηση!
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Οι πηγές που χρησιμοποιούνται καθημερινά, είναι το ραδιόφωνο,κ το πικάπ.καμμια φορά κ το cd player.....το dac μαζί με κασετόφωνο σπανιότερα.....
Υπάρχει κ δεύτερο σύστημα,με λάμπες κ κόρνες:dance2:θα το παρουσιάσω στο μέλλον...
Κ πικάπ μικαπαδιο!
 
Last edited:



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι πηγές που χρησιμοποιούνται καθημερινά, είναι το ραδιόφωνο,κ το πικάπ.καμμια φορά κ το cd player.....το dac μαζί με κασετόφωνο σπανιότερα.....
Υπάρχει κ δεύτερο σύστημα,με λάμπες κ κόρνες:dance2:θα το παρουσιάσω στο μέλλον...
Κ πικάπ μικαπαδιο!
Όλα καλά για το δεύτερο σύστημα σου...
Αυτό το mk2... Τι το θες??
Μη μου πεις ότι το έχεις και με ortofon arkiv!!:p

Άλλαξε το με κάποιο άλλο πικάπ και θα είσαι σούπερ και εκεί!!
Στη χειρότερη περίπτωση, κράτα το για το τρίτο σύστημα! :smile:
 

K

kimon

Guest
Πολύ ωραίο το σύστημά σου αγαπητέ και σου εύχομαι να το απολαύεις όπως πρέπει. Το Akg που έχεις ποιό είναι; Επίσης δέξου τα συγχαρητήριά μου για τις εξαιρετικές κατασκευές σου. Το φώνο του Σάλα το έχω κι εγώ, ελεγμένο ότι δουλεύει, αλλά σε "τεύχη" (ακόμη) :(. Το κουτί από πού, αν θέλεις;
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Όλα καλά για το δεύτερο σύστημα σου...
Αυτό το mk2... Τι το θες??
Μη μου πεις ότι το έχεις και με ortofon arkiv!!:p

Άλλαξε το με κάποιο άλλο πικάπ και θα είσαι σούπερ και εκεί!!
Στη χειρότερη περίπτωση, κράτα το για το τρίτο σύστημα! :smile:
Το mk2 παίζει με zyx ultimate airy...
Πολύ ωραίο το σύστημά σου αγαπητέ και σου εύχομαι να το απολαύεις όπως πρέπει. Το Akg που έχεις ποιό είναι; Επίσης δέξου τα συγχαρητήριά μου για τις εξαιρετικές κατασκευές σου. Το φώνο του Σάλα το έχω κι εγώ, ελεγμένο ότι δουλεύει, αλλά σε "τεύχη" (ακόμη) :(. Το κουτί από πού, αν θέλεις;
Ευχαριστώ,το akg είναι κ701 από τα πρώτα της εταιρείας,αυστριακό.το κουτί είναι από τον Ιταλό.... ξέρεις?
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Πολύ ωραίο το σύστημά σου αγαπητέ και σου εύχομαι να το απολαύεις όπως πρέπει. Το Akg που έχεις ποιό είναι; Επίσης δέξου τα συγχαρητήριά μου για τις εξαιρετικές κατασκευές σου. Το φώνο του Σάλα το έχω κι εγώ, ελεγμένο ότι δουλεύει, αλλά σε "τεύχη" (ακόμη) :(. Το κουτί από πού, αν θέλεις;
Το phono σε ποια εκδοχή θα το φτιάξεις,πόσα db,με δύο jfet η ένα?
Κρίμα τη κεφαλή!!
Της αξίζει κάποιο σοβαρότερο πλατό!
Χαραμιζεται στο mk2 :smile:
8-)επαιζε μέχρι τώρα σε ένα vpi....
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Ηρέμησε εσύ. :p
Λογικά θα έχει και άλλο βραχίονα το ΜΚ2.
Όχι,είναι stock,κ σχεδόν αχρησιμοποίητο....
Εδώ έπαιζε η zyx μέχρι πρόσφατα.....
Ηρέμησε εσύ. :p
Λογικά θα έχει και άλλο βραχίονα το ΜΚ2.
Με τι καλώδια τα παίζεις τα bryston?
 

Attachments


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τώρα τα έχω με αυτά τα zu

Ατυχήσαμε την πρώτη μέρα του αποκλεισμού των φέρυ και ενώ ερχόντουσαν kondo για δοκιμή καθώς και το BP-2 για τις δύσκολες νύχτες της καραντίνας έφαγαν πόρτα στο καραβάκι.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Τώρα τα έχω με αυτά τα zu

Ατυχήσαμε την πρώτη μέρα του αποκλεισμού των φέρυ και ενώ ερχόντουσαν kondo για δοκιμή καθώς και το BP-2 για τις δύσκολες νύχτες της καραντίνας έφαγαν πόρτα στο καραβάκι.
Όχι ρε φουστη μου! υπομονή!τα kondo θα τα πάνε πολύ καλά!το bryston το μικρό,τίμιο στα χρήματα του!κεφαλή?πικάπ?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όχι ρε φουστη μου! υπομονή!τα kondo θα τα πάνε πολύ καλά!το bryston το μικρό,τίμιο στα χρήματα του!κεφαλή?πικάπ?
Πικάπ έχω ένα vintage το jvc victor QL-Y77F με vintage επίσης κεφαλή χαμηλομεσαίας κατηγορίας την acutex M320-III str με στόχο dynavector XX2 και προς τα πάνω ίσως.
Να σου πω την αλήθεια περισσότερο στενοχωρήθηκα για το phono παρά για τα καλώδια.
Έρωτας μεγάλος η bryston. Άλλο επίπεδο εταιρίας :) :)
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Πικάπ έχω ένα vintage το jvc victor QL-Y77F με vintage επίσης κεφαλή χαμηλομεσαίας κατηγορίας την acutex M320-III str με στόχο dynavector XX2 και προς τα πάνω ίσως.
Να σου πω την αλήθεια περισσότερο στενοχωρήθηκα για το phono παρά για τα καλώδια.
Έρωτας μεγάλος η bryston. Άλλο επίπεδο εταιρίας :) :)
Η xx2 είναι εξαιρετικη,κ πιστεύω θα παίξει ωραία στο σύστημα σου,είναι λιγοο ζεστή, ελάχιστα κ θα ταιριάξει καλά,την έχει ένας φίλος σε verdier nouvelle platine κ την ακούω πολύ συχνά, απίστευτη είναι!για τη bryston.....τι να πει κανείς....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η xx2 είναι εξαιρετικη,κ πιστεύω θα παίξει ωραία στο σύστημα σου,είναι λιγοο ζεστή, ελάχιστα κ θα ταιριάξει καλά,την έχει ένας φίλος σε verdier nouvelle platine κ την ακούω πολύ συχνά, απίστευτη είναι!για τη bryston.....τι να πει κανείς....
την έχω ακούσει σε dps ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top