Το σύστημα μου (pmc)

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Αυτό το σύστημα αποτελείται από pmv ib2i που οδηγούνται από bryston 4b3 κ από Benchmark ahb2,αναλόγως της όρεξης ,που με τη σειρά τους οδηγούνται από diy fully differential preamp salas dcg3.το cd player είναι το bcd3 της bryston,ενώ ο dac είναι Benchmark dac3 hgc.το κασετόφωνο είναι nac dr2 κ το πικάπ bauer dps3 με βραχίονα bauer κ κεφαλή dynavector te kaitora rua.το phono stage είναι επίσης diy salas folded simplistic,ο δέκτης magnum dynalab md107t ενώ η καλωδίωση είναι όλη πλην του τελικού siltech.αυτα προς το παρόν....
Πολύ ωραία όλα να τα χαίρεσαι.
Για τι όργανα είναι οι θήκες;
Μπράβο ρε φίλε. Συστηματάρα φοβερή!!!!
Και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος παρόμοιου σετ ( PMC 5.26 ,Bryston BP-17 3, Bryston 4B 3, dac Bryston BDA-3) με balanced συνδεσμολογία και δεν τα αλλάζω με τίποτα τα μπραϊστόνια, ο μόνος ευσεβής πόθος για το μέλλον είναι τα IB2 SE με έναν ακόμη 4Β3 ή ακόμα καλύτερα έναν 14B 3.
Να είσαι γερός και δυνατός και με πολύ χρόνο να το χαίρεσαι.!!:):)
Συγχαρητήρια και πάλι!!
Κάνε και κανακιανι μια παρουσίαση σε άλλο νήμα, πλιζ.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Μπράβο ρε φίλε. Συστηματάρα φοβερή!!!!
Και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος παρόμοιου σετ ( PMC 5.26 ,Bryston BP-17 3, Bryston 4B 3, dac Bryston BDA-3) με balanced συνδεσμολογία και δεν τα αλλάζω με τίποτα τα μπραϊστόνια, ο μόνος ευσεβής πόθος για το μέλλον είναι τα IB2 SE με έναν ακόμη 4Β3 ή ακόμα καλύτερα έναν 14B 3.
Να είσαι γερός και δυνατός και με πολύ χρόνο να το χαίρεσαι.!!:):)
Συγχαρητήρια και πάλι!!
Ο 4b3 είναι καλύτερος ηχητικά από τον 14b3.οι 7b3 όμως.....;)αν δεν έχεις πολύ μεγάλο χώρο πάρε τα se κ κρατά τον 4b3!συστηματαρα!
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Ναι τους είχα κ τους δύο....ο 26 είναι καλύτερος προενισχυτης σαφώς από τον 17.λιγο πιο θόλος,αλλά πιο σωστος τονικά.βεβαια είχε πολύ παραπάνω gain από ότι χρειάζεται ο τελικός της με αποτέλεσμα το ποτ δεν πολύ άνοιγε....για dcg3,οποίος θέλει μπορεί να κοιτάξει στο αντίστοιχο thread στο diyaudio.

οκ, o ήχος με το dac της benchmark υπολείπονταν σε κάτι σε σχέση με τον πρε του salas? Ήταν άδειος, δεν οδηγούσε τον τελικο? Τι δε άρεσε στον ήχο?
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Οι θήκες είναι για....μπουζούκια.... Καφετζόπουλος!
οκ, o ήχος με το dac της benchmark υπολείπονταν σε κάτι σε σχέση με τον πρε του salas? Ήταν άδειος, δεν οδηγούσε τον τελικο? Τι δε άρεσε στον ήχο?
Ο ήχος του dac ως προενισχυτη φτωχός...λίγο καλύτερος από τον 17
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πολύ ωραία όλα να τα χαίρεσαι.
Για τι όργανα είναι οι θήκες;

Κάνε και κανακιανι μια παρουσίαση σε άλλο νήμα, πλιζ.
Μπαα , είμαι λίγο ντροπαλός εγώ :p

Ο 4b3 είναι καλύτερος ηχητικά από τον 14b3.οι 7b3 όμως.....;)αν δεν έχεις πολύ μεγάλο χώρο πάρε τα se κ κρατά τον 4b3!συστηματαρα!
Ευχαριστώ:)
Ο χώρος ακρόασης σε εμένα είναι περίπου 16τμ έως την πλάτη του καναπέ με πολύ αέρα από πίσω όμως και τουλάχιστον άλλα τόσα τετραγωνικά συν ένα καθιστικό εννιαίος χώρος άλλα 20 τμ που στην ουσία που επικοινωνεί με τον χώρο ακρόασης συν μια πόρτα από την αλλη μεριά που πάει στην κουζινα.
Anyway δεν έχω ακουστική άποψη για τον 14 b3 αλλά τα μονομπλόκια τα έχω ακούσει και μου είχαν φύγει τα σαγόνια.
Σωστός;)
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Οι θήκες είναι για....μπουζούκια.... Καφετζόπουλος!

Ο ήχος του dac ως προενισχυτη φτωχός...λίγο καλύτερος από τον 17
Να ρωτήσω κάτι. Από τους προ, φαίνεται ότι πιάνουν τα χέρια σου. Γιατί δεν πήγες σε class d τελικούς;
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Να ρωτήσω κάτι. Από τους προ, φαίνεται ότι πιάνουν τα χέρια σου. Γιατί δεν πήγες σε class d τελικούς;
Προτιμώ ηχητικά της ab τάξη.ο Benchmark είναι μια κατηγορία μόνος του.
Να ρωτήσω κάτι. Από τους προ, φαίνεται ότι πιάνουν τα χέρια σου. Γιατί δεν πήγες σε class d τελικούς;
Οι class d είναι έτοιμοι,δεν έχει diy...
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Οι εν λόγω διαχυτες δεν είναι η καλύτερη επιλογή για πρώτη ανάκλαση, θα προτιμούσα χαμηλού ύψους 3D.

Πίσω από την εν λόγω διάχυση, θέλει απορροφητικό υλικό

Στις γωνιές των τοίχων χρειάζεται πράμα...

Τα ηχεία απέχουν πολύ από τον πίσω τοίχο, με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικές ακυρώσεις στη δεύτερη οκταβα και φυσικά χαοτικά τα σενάρια στην πρώτη οκταβα χωρίς σαμπ.

Καλά, που πας ξεβρακωτος σταγγούρια χωρίς σαμπ παιδάκι μου;

Χωρίς μετρήσεις, χωρίς ισοστάθμιση για το επιθυμητό ταργκετ κερβ, είναι ένα σύνολο μηχανημάτων μόνο για φωτογραφίες, και χωρίς σαμπ δεν αξίζουν ούτε οι φωτογραφίες.

Οποιαδήποτε συμπεράσματα ακρόασης, χωρίς να ξέρεις ούτε καν τους χρόνους αντήχησης του χώρου σου σε όλο το φάσμα, είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Για αρχή, πάρε 2 σαμπ όπως είπε κι ο τσιοδρας προ λίγου στο σταρ.




--------++++++++++++

ΥΓ.

Αν κάνουμε ένα υποθετικό σενάριο επιστημονικής φαντασίας, ας πούμε δηλαδή πως σε μικρό χώρο έχεις 2 ηχεία που παίζουν μέχρι 20 κύκλους σε στάθμες αναφοράς και άρα δε χρειάζεται σάμπ, τότε υποχρεωτικά η τοποθέτηση των ηχείων πρέπει να είναι αυτή που θα ακολουθούσαμε αν τοποθετούσαμε σαμπ, δηλαδή, υποχρεωτικά πρέπει να είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, ή ελεύθερου πεδίου, δηλαδή σε πολύ μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο. Οτιδήποτε άλλο, είναι εκ των πραγμάτων λάθος.

Αφού τοποθετηθούν ως προβλέπεται, σα να μιλάμε για σαμπ, μετά ακολουθούν μετρήσεις. Αν κερδίσεις το Λόττο και είναι οκ το μπάσο, έχει καλώς. Ειδάλλως θες σαμπ, ασχέτως αν μπορούν τα ηχεία να βγάλουν και 150 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους. Είναι αδιάφορο το τι μπορούν ως ηχεία, το μόνο που ενδιαφέρει, είναι το τι βγάζουν μαζί με το χώρο. ;)

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί ισοστάθμιση. Χωρίς ισοστάθμιση δεν γίνεται να έχεις ισορροπημένο μπάσο σε ένα τέτοιο τυπικό δωμάτιο, είναι εντελώς αδύνατο. Εντελώς.

Στις πρώτες 2 οκτάβες δεν ακούς το ηχείο, αλλά το χώρο. Εκτός κι αν έχει καρδιοειδη λοβό στο μπάσο, οπότε πάσο.
 
Last edited:

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Οι εν λόγω διαχυτες δεν είναι η καλύτερη επιλογή για πρώτη ανάκλαση, θα προτιμούσα χαμηλού ύψους 3D.

Πίσω από την εν λόγω διάχυση, θέλει απορροφητικό υλικό

Στις γωνιές των τοίχων χρειάζεται πράμα...

Τα ηχεία απέχουν πολύ από τον πίσω τοίχο, με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικές ακυρώσεις στη δεύτερη οκταβα και φυσικά χαοτικά τα σενάρια στην πρώτη οκταβα χωρίς σαμπ.

Καλά, που πας ξεβρακωτος σταγγούρια χωρίς σαμπ παιδάκι μου;

Χωρίς μετρήσεις, χωρίς ισοστάθμιση για το επιθυμητό ταργκετ κερβ, είναι ένα σύνολο μηχανημάτων μόνο για φωτογραφίες, και χωρίς σαμπ δεν αξίζουν ούτε οι φωτογραφίες.

Οποιαδήποτε συμπεράσματα ακρόασης, χωρίς να ξέρεις ούτε καν τους χρόνους αντήχησης του χώρου σου σε όλο το φάσμα, είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Για αρχή, πάρε 2 σαμπ όπως είπε κι ο τσιοδρας προ λίγου στο σταρ.
Καλησπερα, αν εχω καταλαβει το εππαγγελμα σας ειναι Ιατρος, ετσι ανακοινωνεται και στους ασθενεις σας τα προβληματα τους?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Τι σχέση έχουν τα στερεα με θέματα υγείας;

Μήπως είσαι γαύρος;

Τες πα, η στερεοφωνια είναι για μένα βινταζ σπορ, έχω ελάχιστο ενδιαφέρον και τα βλέπω με ...μισό μάτι.
Δεν μπορώ να μιλήσω θετικά.
Μου είναι αδύνατο.
Λυπάμαι, αλλά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Αν είναι λίγα, έχει καλώς.
Αν είναι πολλά, είναι απλώς μεγάλη σπατάλη. Δεν βλέπω ουσία.
Μόνο η πιθανότητα εξέλιξης σε πολυκάναλο σεταπ θα αποτελέσει φως στο τούνελ.
 
Last edited:

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Τι σχέση έχουν τα στερεα με θέματα υγείας;

Μήπως είσαι γαύρος;

Τες πα, η στερεοφωνια είναι για μένα βινταζ σπορ, έχω ελάχιστο ενδιαφέρον και τα βλέπω με ...μισό μάτι.
Δεν μπορώ να μιλήσω θετικά.
Μου είναι αδύνατο.
Ναι Γαυρος
Πλακα κανω, οπως (πιθανοτατα) καταλαβατε, απλα του τα λες πολυ αποτομα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλησπερα, αν εχω καταλαβει το εππαγγελμα σας ειναι Ιατρος, ετσι ανακοινωνεται και στους ασθενεις σας τα προβληματα τους?
Κάτσε σε λίγο να δεις ότι θα του πει να πουλήσει το dps με τη θεϊκή dynavector te kaitora rua και θα του προτείνει mk2 με ortofon arkiv!!:rofl::rofl:
Α.. και που είσαι @katopis..
σε λίγο θα σου προτείνουν να πουλήσεις τα siltech για να πάρεις τα φοβερά και τρομερά mogamobelden!:laugh::laugh::roflmao::roflmao:
 
Last edited:


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Καλησπερα, αν εχω καταλαβει το εππαγγελμα σας ειναι Ιατρος, ετσι ανακοινωνεται και στους ασθενεις σας τα προβληματα τους?
Όχι έτσι ακριβώς... Τους ασθενείς τους χρεώνει κι από πάνω.
 


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
οργανωμενος ο παγκος...

η αληθεια ειναι οτι τα class d δεν εχουν τοσο πλακα.
ετοιμα modules και τροφοδοτικα, διαλεγεις και συνδυαζεις , συναρμολογηση ουσιαστικα παρα κατασκευη.
επισης μεταξυ μας , εγω στην κατασκευη προενισχυτη σχετικα καλα τα πηγα, σε τελικο ουτε που το δοκιμασα. διοτι στον προ απλα εκαψα 1 τελεστικο που κουμπωσα αναποδα στη βαση , σε τελικο μπορει να ειχα καψει και το σπιτι
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top