Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δημιουργείται τεχνηέντως ένα hype για ορισμένα προϊόντα που δικαιολογείται μόνο για λόγους marketing και συντήρησης μιας αγοράς μηχανημάτων υψηλού κόστους που σαφώς δεν θα έπρεπε να επηρεάζει τον καταναλωτή.

Είχα πάει για ακρόαση του σετ προ -τελικό Densen B-250 & B-330, με ηχεία τα Audio Physic Virgo V. Ο αντιπρόσωπος έβαλε σαν πηγή το CD Burmester 001 και καλώδια nordost Valhala. Μάλιστα για να με πείσει έβαλε και τα odin ανάμεσα σε προ τελικο λέγοντάς μου ότι έτσι είναι καλύτερα. Δεν άκουσα διαφορά μεταξύ των δύο.

Με τα χρόνια και ωριμάζοντας ως χομπίστας έπαψαν να μου προκαλούν θαυμασμό και δέος τα βαρύγδουπα ονόματα των συσκευών.
Δεν λέγω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους (αν και σαφώς υπάρχουν πάρα πολλά υπερτιμημένα), αλλά δύσκολα πείθομαι πια.
 

P

PMC

Guest
Μεσα στα πλαίσια του χόμπι μπορεί ο καθένας μας να κάνει αλλαγές σε οτιδήποτε του αρέσει.
Ειδικά αν δεν τον νοιάζουν τα χρήματα και τόσο πολύ....

Για αυτούς που είναι περισσότερο ορθολογιστές και πηγαίνουν με τις μετρήσεις ανά χείρας καλύτερα να μείνουν μακριά !

Για όσους θέλουν να πιάσουν τόπο τα χρήματα που δίνουν και οι επενδύσεις που θέλουν να κάνουν να έχουν πραγματικές ακουστικές διαφορες θα πρέπει να κάνουν τα πράγματα με την σειρά....
Τα καλωδια δεν είναι πρώτα σε αυτή τη σειρά.....
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τα χρήματά του και να ικανοποιεί οποιαδήποτε ανάγκη του, όσο πραγματική είναι ( ή δεν είναι... ). Απλά, τυχγάνει κάποιοι να κάναμε το λάθος πολύ νωρίτερα, να κάναμε μερικές δοκιμές προς άλλη κατεύθυνση, αρχικά να μας έπεσαν τα σαγόνια και εν συνεχεία να αναφωνήσαμε "τι μ@λακία έκανα". Πάντα μπορούμε να αγοράσουμε καλούδια που υπόσχονται ότι βελτιώνουν το τελικό αποτέλεσμα του ηχοσυστήματός μας. Καλό όμως είναι να ακολουθήσουμε πρώτα κάποια βήματα που δεν κοστίζουν παρά μόνο λίγο χρόνο για να τα υλοποιήσουμε και να έχουμε σωστές βάσεις πάνω στις οποίες θα πατήσουν οι όποιες βελτιώσεις ( εντός ή εκτός εισαγωγικών ). Και καλό είναι να καταλάβουμε έγκαιρα ότι αν το σύστημα και ο χώρος δεν συνεργάζονται αρμονικά, οποιαδήποτε άλλη "¨βελτίωση" είναι καθαρά θέμα τύχης. Προσωπικά έχω οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι αυτό που θα δώσει η προσθήκη καλωδίου σε ένα μη φροντισμένο ως προς το χώρο σύστημα, είναι ένα τίποτα μπροστά στο αποτέλεσμα που θα ακούσει κάποιος αν ασχοληθεί με το δίπτυχο "χώρος και σύστημα", ακόμα και με πιο "low budget" καλώδια. Δέχτηκα τη πρόκληση των γιατρών και έκανα downgrade στα καλώδια, ενώ έκανα κάποια μικρά ( αλλά αρκετά ουδιώδη ) βήματα προς τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο. Ακούω καλύτερα απο πριν. Τόσο απλά.
 


C

chrispo

Guest
Αυτό που ξέρω είναι ότι η nordost έχει συσκευή στρωσίματος καλωδίων, και δεύτερον γιατί τα interconnect και των ηχείων έχουν φορά αν ήταν απλά σύρματα δεν θα υπήρχε λόγος για αυτό
 

I

iason

Guest
:whistling:
Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τα χρήματά του και να ικανοποιεί οποιαδήποτε ανάγκη του, όσο πραγματική είναι ( ή δεν είναι... ). Απλά, τυχγάνει κάποιοι να κάναμε το λάθος πολύ νωρίτερα, να κάναμε μερικές δοκιμές προς άλλη κατεύθυνση, αρχικά να μας έπεσαν τα σαγόνια και εν συνεχεία να αναφωνήσαμε "τι μ@λακία έκανα". Πάντα μπορούμε να αγοράσουμε καλούδια που υπόσχονται ότι βελτιώνουν το τελικό αποτέλεσμα του ηχοσυστήματός μας. Καλό όμως είναι να ακολουθήσουμε πρώτα κάποια βήματα που δεν κοστίζουν παρά μόνο λίγο χρόνο για να τα υλοποιήσουμε και να έχουμε σωστές βάσεις πάνω στις οποίες θα πατήσουν οι όποιες βελτιώσεις ( εντός ή εκτός εισαγωγικών ). Και καλό είναι να καταλάβουμε έγκαιρα ότι αν το σύστημα και ο χώρος δεν συνεργάζονται αρμονικά, οποιαδήποτε άλλη "¨βελτίωση" είναι καθαρά θέμα τύχης. Προσωπικά έχω οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι αυτό που θα δώσει η προσθήκη καλωδίου σε ένα μη φροντισμένο ως προς το χώρο σύστημα, είναι ένα τίποτα μπροστά στο αποτέλεσμα που θα ακούσει κάποιος αν ασχοληθεί με το δίπτυχο "χώρος και σύστημα", ακόμα και με πιο "low budget" καλώδια. Δέχτηκα τη πρόκληση των γιατρών και έκανα downgrade στα καλώδια, ενώ έκανα κάποια μικρά ( αλλά αρκετά ουδιώδη ) βήματα προς τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο. Ακούω καλύτερα απο πριν. Τόσο απλά.
Ερώτηση .
Σωστά έκανες και άκουσες τούς συμφουριτες που σε συμβούλεψαν κάποια πράγματα τα οποία σε βοήθησαν να βελτιώσεις τον ηχο σού.
Έχεις και ευχάριστο αποτέλεσμα. Δύο φορές καλό
Απο κεί και πέρα η (υποβάθμιση )των καλωδίων σου τι ρόλο παίζει ?
 



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
:whistling:
Ερώτηση .
Σωστά έκανες και άκουσες τούς συμφουριτες που σε συμβούλεψαν κάποια πράγματα τα οποία σε βοήθησαν να βελτιώσεις τον ηχο σού.
Έχεις και ευχάριστο αποτέλεσμα. Δύο φορές καλό
Απο κεί και πέρα η (υποβάθμιση )των καλωδίων σου τι ρόλο παίζει ?
Όπως ειπώθηκε, απεξάρτηση και απομυθοποίηση θα προσθέσω. Τα ακριβότερα καλώδια αγοράστηκαν για να διορθώσω τις ατέλειες που είχα στον ήχο μου, ατέλειες που αποδείχτηκε ότι οφείλονταν στον χώρο και όχι στα μηχανήματα. Επιπλέον, είχα και τη στρεβλή άποψη ότι τα πιο ακριβά μηχανήματα απαιτούν ακριβότερα καλώδια.
Στη παρούσα φάση, με χρήση φτηνότερων καλωδίων αλλά έχοντας φροντίσει να επικρατεί η απόλυτη συμμετρία ως προς τις αποστάσεις και τις γωνίες, συν τη τοποθέτηση των ηχείων εκεί που μετράνε καλύτερα και με μια μικρή διόρθωση στις συχνότητες κάτω των 200Hz, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο απο τότε που χρησιμοποιούσα τα ακριβότερα καλώδια και τοποθετούσα τα ηχεία όπου να'ναι και με μικρές αποκλίσεις ως προς τη συμμετρία. Αυτό λοιπόν που τονίζω είναι όχι ότι είναι άχρηστα τα ακριβότερα καλώδια ( χωρίς να τα θεωρώ πανάκεια πια ), αλλά ότι αν κάτι μας ενοχλεί και δεν έχουμε ασχοληθεί σοβαρά με τη τοποθέτηση των ηχείων, είναι μάταιο να ασχολούμαστε με τα καλώδια.
Εγώ ζητούσα πιο απαλά πρίμα για παράδειγμα. Και πως να μη τα ζητούσα, όταν οι πρώτες ανακλάσεις όχι τσίριζαν, γκάριζαν. Τώρα έχω στήσει τα ηχεία με τέτοιο τρόπο που οι πρώτες ανακλάσεις χτυπάνε σε σημείο πίσω απο τη θέση ακρόασης. Ζητούσα μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα, ζητούσα πιο δεμένο ήχο, πιο ογκώδη. Όλα αυτά τα πέτυχα με το ισόπλευρο τρίγωνο μεν, αλλά το αποτέλεσμα απογειώθηκε όταν χρησιμοποίησα τον laser μετρητή αποστάσεων και πέτυχα την απόλυτη συμμετρία. Εκεί που άκουγα αλλού τις φωνές και αλλού τα συριστικά, τώρα τα έχω όλα στο ίδιο σημείο. Το τεστ της μονοφωνικής αναπαραγωγής το περνάω πολύ άνετα.
Νόμιζα ότι είχα κοφτό μπάσο λόγω του χαρακτήρα του τελικού, τώρα έχω και όγκο και έλεγχο και περιγραφικότητα και ταχύτητα. Χρειάστηκε να κολλήσω τα ηχεία στον τοίχο και με τα κόλπα του dimifoot στην ισοστάθμιση με ένα συμμάζεμα κάτω των 200Hz, καθάρισε όχι μόνο η περιοχή στα μπάσα, αλλά σε όλο το φάσμα.
Αυτό το καθάρισμα της σκηνής και την ανάδειξη μικρολεπτομερειών ( που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν ) που προσφέρει η συμμετρική τοποθέτηση των ηχείων, δεν κατάφερα να τα πάρω όταν άλλαζα καλώδια. Θυμάμαι ότι άκουγα ένα διαφορετικό ήχο και άκουγα κάποιες μικρολεπτομέρειες εδώ κι εκεί, αλλά αυτό το πράγμα, δεν το είχα πάρει σε καμία περίπτωση. Και είμαι ακόμα στην αρχή,ε? Απλά τηρώ τη συμμετρία. Δεν έβαλα κανένα υλικό απορρόφησης στον χώρο, ούτε έχω επιδράσει ακόμα με πιο...σοφιστικέ ισοστάθμιση.
Καλώς ή κακώς διαθέτω τα καλώδια, δεν ζορίστηκα για να τα αγοράσω και κάποια στιγμή θα τα επαναφέρω για δοκιμή ( αν δεν τα έχω πουλήσει μέχρι τότε ). Αλλά έχει πολλή πλάκα να έχω τέτοια καλώδια στην άκρη, να τα βλέπω και να μη νιώθω την ανάγκη να τα χρησιμοποιήσω.
Παραθέτω και τη σχετική φωτό με τα κα(β)λώδια να παίρνουν υπνάκο. :p
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγώ πάντως θα το ξαναπώ: τα οφέλη απο τη βελτίωση της λειτουργίας των ηχείων στον χώρο είναι πολύ πιο αισθητά απο τα οφέλη της αλλαγής καλωδίων με όχι και τόσο προσεγμένη τοποθέτηση ηχείων. Με απλά λόγια: Πριν δύο εβδομάδες πήρα laser μετρητή αποστάσεων. Έφερα τα ηχεία "ακριβώς εκεί που πρέπει να είναι" και μάλιστα οι διαφορές που "μάζεψα" ήταν της τάξης των περίπου δύο εκατοστών που έβλεπε ως απόκλιση και το rew κατά τις μετρήσεις που έκανα με το μικρόφωνο. Η γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης είναι ακριβώς 30 μοίρες ( μετρημένη με γωνιόμετρο ). Ο ήχος "έδεσε", ακομα περισσότερες λεπτομέρειες ακούγονται, η στερεοφωνική εικόνα έχει αυξηθεί αισθητά σε όλες τις διαστάσεις. Οφέλη που δεν άκουσα σε τέτοιο βαθμό όταν πέρασα απο ένα μέτριας αξίας καλώδιο σε ένα σαφώς πιο ακριβό ( Interconnect ). Και το τονίζω: παίζω με καλώδιο ηχείων κατώτερο του 8TC.
Πεταξες τα λεφτα σου με το λειζερ μετρο.Ειναι αχρηστο για δικαναλο.Να χρησιμοποιεις ΑΥΤΟ.Τωρα,αν ακουσες τοσο μεγαλη διαφορα με τοσο μικρη μετακινηση,να καθαρισεις τα αυτια σου! :lolsign:

Επισης,το οτι ακους mono καρφωμενο κεντρο,δεν σημαινει οτι πετυχες και πολλα...
Εγώ. Ούτε αλλάζοντας τη φορά, άκουσα διαφορά. Παρότι άκουσα διαφορές ανάμεσα σε καλώδια.
Φαση αλλαξες;;:coffee:
Οτι απορίες έχετε πάνω σε καλώδια απευθυνθείτε στον εικονιζόμενο :biggrin::biggrin:
.
. View attachment 158907
Ποιος ειναι αυτος;
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Πεταξες τα λεφτα σου με το λειζερ μετρο.Ειναι αχρηστο για δικαναλο.Να χρησιμοποιεις ΑΥΤΟ.Τωρα,αν ακουσες τοσο μεγαλη διαφορα με τοσο μικρη μετακινηση,να καθαρισεις τα αυτια σου! :lolsign:

Επισης,το οτι ακους mono καρφωμενο κεντρο,δεν σημαινει οτι πετυχες και πολλα...
Εννοείται ότι κάνω τους υπολογισμούς μου σε σελίδα με παρόμοιο calculator και μάλιστα στη συνέχεια βρίσκω "τις συντεταγμένες" στο δωμάτιό μου με τη βοήθεια του illustrator. Αλλά η υλοποίηση πρέπει να γίνεται με ακρίβεια, άρα με laser μετρητή αποστάσεων ( που δεν κοστίζει και πολύ ). Με χρήση του κοινού μέτρου, είχα μικρές αποκλίσεις τις οποίες κατέδειξε και το rew. Θαρρώ ότι θα είχα ανάγκη καθαρίσματων των αυτιών μου αν δεν άκουγα αυτή τη μεγάλη διαφορά ;)
Δεν πέτυχα πολλά που καταφέρνω να έχω σωστή στερεοφωνική λειτουργία; Πλάκα με κάνεις; Για βάλε ένα Λεγεωνάριο απο Παπακωνσταντίνου και πες μου εντυπώσεις απο τα φανταράκια που κόβουν βόλτες στον χώρο.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εννοείται ότι κάνω τους υπολογισμούς μου σε σελίδα με παρόμοιο calculator και μάλιστα στη συνέχεια βρίσκω "τις συντεταγμένες" στο δωμάτιό μου με τη βοήθεια του illustrator. Αλλά η υλοποίηση πρέπει να γίνεται με ακρίβεια, άρα με laser μετρητή αποστάσεων ( που δεν κοστίζει και πολύ ). Με χρήση του κοινού μέτρου, είχα μικρές αποκλίσεις τις οποίες κατέδειξε και το rew. Θαρρώ ότι θα είχα ανάγκη καθαρίσματων των αυτιών μου αν δεν άκουγα αυτή τη μεγάλη διαφορά ;)
Δεν πέτυχα πολλά που καταφέρνω να έχω σωστή στερεοφωνική λειτουργία; Πλάκα με κάνεις; Για βάλε ένα Λεγεωνάριο απο Παπακωνσταντίνου και πες μου εντυπώσεις απο τα φανταράκια που κόβουν βόλτες στον χώρο.
Όλα καλά αστροναυτάκο και συμφωνώ, είναι θέμα προτεραιοτήτων, άμα έχεις το ένα ηχείο εδώ και το άλλο "σιαπέρα", με τι καλώδια και τρίχες να ασχοληθείς....
Αλλά αυτό με τα φανταράκια με μπέρδεψε.... δηλαδή πριν με το απλό μέτρο δεν κόβαν βόλτες και τώρα με το lazer κόβουν;;;
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ναι, θέλουν περίπου 300 ώρες στρώσιμο για να πεις ότι στρώνουν!!.. εκτός αν μιλάς για καλωδιακια τύπου μπελντεν και τα συναφή που όσο και να τα στρώσει κάποιος, χρεπια είναι και χρεπια θα παραμείνουν!!:wink::wink:
.. απλά μετά θα είναι.. στρωμένα χρεπια!!:fuckyou:
Ναι ενώ τα δικά σου τα Highendάδικα στρώνουν Λέανδρε. ! :roflmao:
Δε μου λές? αλλάζει και η κρυσταλική δομή τους με το στρώσιμο? Προσανατολίζονται τα άτομα ή τα ηλεκτρόνια και τα πρωτόνια και τα νετρίνα με διαφορετικό τρόπο ? Δλδ αλοιώνεται-αλλάζει η κρυσταλική δομή του μετάλλου?
Και αν αλλάζει , πόσο αλλάζει και πόσο επηρεάζει την κίνηση των ηλεκτρονίων? .
Δε με λές ? μετά το στρώσιμο , στις 500 ώρες ας πούμε , το πας συνεργείο και αλλάζεις λάδια φίλτρο κανονικά?
Καμιά ρύθμιση δε θέλει μετά?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
:rolleyes:Astronaut Jr. said:

... έχω στήσει τα ηχεία με τέτοιο τρόπο που οι πρώτες ανακλάσεις χτυπάνε σε σημείο πίσω απο τη θέση ακρόασης....
Μου διεφυγε αυτο το μαργαριταρι!

Πως το καταφερες αυτο χωρις παρεμβαση στο χωρο;Για πες μας το μαγικο;o_O
 

I

iason

Guest
Όπως ειπώθηκε, απεξάρτηση και απομυθοποίηση θα προσθέσω. Τα ακριβότερα καλώδια αγοράστηκαν για να διορθώσω τις ατέλειες που είχα στον ήχο μου, ατέλειες που αποδείχτηκε ότι οφείλονταν στον χώρο και όχι στα μηχανήματα. Επιπλέον, είχα και τη στρεβλή άποψη ότι τα πιο ακριβά μηχανήματα απαιτούν ακριβότερα καλώδια.
Στη παρούσα φάση, με χρήση φτηνότερων καλωδίων αλλά έχοντας φροντίσει να επικρατεί η απόλυτη συμμετρία ως προς τις αποστάσεις και τις γωνίες, συν τη τοποθέτηση των ηχείων εκεί που μετράνε καλύτερα και με μια μικρή διόρθωση στις συχνότητες κάτω των 200Hz, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο απο τότε που χρησιμοποιούσα τα ακριβότερα καλώδια και τοποθετούσα τα ηχεία όπου να'ναι και με μικρές αποκλίσεις ως προς τη συμμετρία. Αυτό λοιπόν που τονίζω είναι όχι ότι είναι άχρηστα τα ακριβότερα καλώδια ( χωρίς να τα θεωρώ πανάκεια πια ), αλλά ότι αν κάτι μας ενοχλεί και δεν έχουμε ασχοληθεί σοβαρά με τη τοποθέτηση των ηχείων, είναι μάταιο να ασχολούμαστε με τα καλώδια.
Εγώ ζητούσα πιο απαλά πρίμα για παράδειγμα. Και πως να μη τα ζητούσα, όταν οι πρώτες ανακλάσεις όχι τσίριζαν, γκάριζαν. Τώρα έχω στήσει τα ηχεία με τέτοιο τρόπο που οι πρώτες ανακλάσεις χτυπάνε σε σημείο πίσω απο τη θέση ακρόασης. Ζητούσα μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα, ζητούσα πιο δεμένο ήχο, πιο ογκώδη. Όλα αυτά τα πέτυχα με το ισόπλευρο τρίγωνο μεν, αλλά το αποτέλεσμα απογειώθηκε όταν χρησιμοποίησα τον laser μετρητή αποστάσεων και πέτυχα την απόλυτη συμμετρία. Εκεί που άκουγα αλλού τις φωνές και αλλού τα συριστικά, τώρα τα έχω όλα στο ίδιο σημείο. Το τεστ της μονοφωνικής αναπαραγωγής το περνάω πολύ άνετα.
Νόμιζα ότι είχα κοφτό μπάσο λόγω του χαρακτήρα του τελικού, τώρα έχω και όγκο και έλεγχο και περιγραφικότητα και ταχύτητα. Χρειάστηκε να κολλήσω τα ηχεία στον τοίχο και με τα κόλπα του dimifoot στην ισοστάθμιση με ένα συμμάζεμα κάτω των 200Hz, καθάρισε όχι μόνο η περιοχή στα μπάσα, αλλά σε όλο το φάσμα.
Αυτό το καθάρισμα της σκηνής και την ανάδειξη μικρολεπτομερειών ( που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν ) που προσφέρει η συμμετρική τοποθέτηση των ηχείων, δεν κατάφερα να τα πάρω όταν άλλαζα καλώδια. Θυμάμαι ότι άκουγα ένα διαφορετικό ήχο και άκουγα κάποιες μικρολεπτομέρειες εδώ κι εκεί, αλλά αυτό το πράγμα, δεν το είχα πάρει σε καμία περίπτωση. Και είμαι ακόμα στην αρχή,ε? Απλά τηρώ τη συμμετρία. Δεν έβαλα κανένα υλικό απορρόφησης στον χώρο, ούτε έχω επιδράσει ακόμα με πιο...σοφιστικέ ισοστάθμιση.
Καλώς ή κακώς διαθέτω τα καλώδια, δεν ζορίστηκα για να τα αγοράσω και κάποια στιγμή θα τα επαναφέρω για δοκιμή ( αν δεν τα έχω πουλήσει μέχρι τότε ). Αλλά έχει πολλή πλάκα να έχω τέτοια καλώδια στην άκρη, να τα βλέπω και να μη νιώθω την ανάγκη να τα χρησιμοποιήσω.
Παραθέτω και τη σχετική φωτό με τα κα(β)λώδια να παίρνουν υπνάκο. :p
Ωραία , Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Τώρα το δεύτερο ερώτημα, Τώρα που τα έχεις φτιάξει έτσι ωραία όπως λες εαν αλλάξεις τα καλώδια και γυρίσεις εκεί που ήσουν πριν με kimber select και 8tc
Τι συμβαίνει !!!
Καλυτερεύει ο ήχος, χειροτερεύει, η δεν έχει καμία σημασία?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ωραία , Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Τώρα το δεύτερο ερώτημα, Τώρα που τα έχεις φτιάξει έτσι ωραία όπως λες εαν αλλάξεις τα καλώδια και γυρίσεις εκεί που ήσουν πριν με kimber select και 8tc
Τι συμβαίνει !!!
Καλυτερεύει ο ήχος, χειροτερεύει, η δεν έχει καμία σημασία?
ωραιότατα... πολύ καλή ερώτηση, αφου έγιναν τα βασικά θα φανεί καθόλου το κερασάκι ή όχι;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Όλα καλά αστροναυτάκο και συμφωνώ, είναι θέμα προτεραιοτήτων, άμα έχεις το ένα ηχείο εδώ και το άλλο "σιαπέρα", με τι καλώδια και τρίχες να ασχοληθείς....
Αλλά αυτό με τα φανταράκια με μπέρδεψε.... δηλαδή πριν με το απλό μέτρο δεν κόβαν βόλτες και τώρα με το lazer κόβουν;;;
Έκοβαν βόλτες, αλλά κατά τη μετάβαση απο το ένα κανάλι στο άλλο, ήταν σαν να παρέμεναν στάσιμοι και ξαφνικά βρίσκονταν στην άλλη πλευρά. Τώρα παρατηρώ ότι είναι πιο ομαλή η μετάβαση. Την ίδια βελτίωση στη μετάβαση παρατηρώ και στο the robots των kraftwerk, όπως και στο supernature του cerrone.

Μου διεφυγε αυτο το μαργαριταρι!

Πως το καταφερες αυτο χωρις παρεμβαση στο χωρο;Για πες μας το μαγικο;o_O
Έχω έρθει πιο κοντά στα ηχεία και η θέση ακρόασης είναι σχεδόν στο κέντρο του δωματίου. Το σημείο πρώτης ανάκλασης το εντόπιζα εύκολα με αναπαραγωγή προγράμματος εκτός φάσης. Εκεί που γίνεται η πρώτη ανάκλαση, ακούγεται ο ήχος εντός φάσης. Και αυτό το συγκεκριμένο σημείο, ήταν αυτό απο το οποίο ένιωθα να έρχεται η γνωστή σκληράδα ειδικά στις ψηλές συχνότητες.

Ωραία , Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Τώρα το δεύτερο ερώτημα, Τώρα που τα έχεις φτιάξει έτσι ωραία όπως λες εαν αλλάξεις τα καλώδια και γυρίσεις εκεί που ήσουν πριν με kimber select και 8tc
Τι συμβαίνει !!!
Καλυτερεύει ο ήχος, χειροτερεύει, η δεν έχει καμία σημασία?
Κάποια στιγμή θα επαναφέρω τα καλώδια στο σύστημα ( αφού τα διαθέτω ). Απλά προς το παρόν δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Δεν νιώθω πως έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες που μου παρέχονται πριν ασχοληθώ με τα καλώδια.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Χαχα καλό,εντάξει και με 150 ώρες περίπου θα καταλάβεις τι παίζει,και σίγουρα μέχρι και.κοντα 300 για να έχεις το απόλυτο.αλλα 2-3 μέρες δεν το συζητάμε καν.
Να αλλάζετε και τα λάδια,μην καεί το μοτέρ,και όχι πολλές στροφές,ούτε πολλά άτομα στο αυτοκίνητο,μέχρι δύο,στη μοτοσυκλέτα,μόνο ο αναβάτης :p
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top