Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Το πρώτο σκέλος της απάντησης σου υπάγεται και αυτό στα θρησκευτικά.
Το δεύτερο το αναφέρεις σαν γεγονός επειδή το λέμε κάποιοι ή το έχεις δοκιμάσει;
Αν όχι και αυτό μπαίνει στο ίδιο μάθημα.
Τες πα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιοι θα παρασυρθούμε ( βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) από τον γραπτό λόγο κάποιων και θα ενστερνιστούμε αντιλήψεις οι οποίες μπορεί βεβαίως και να ισχύουν αλλά μπορεί και όχι. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πειραματιστείς μόνος σου ακολουθώντας κάποιους στοιχειώδεις κανόνες και κάποια στιγμή θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Υπάγεται στα θρησκευτικά ότι περιμένω σαν αναγνώστης ενός φόρουμ μια σοβαρή εξήγηση που ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ αξίζει να αγορασθεί και θα επιφέρει ουσιώδη αλλαγή στο σύστημα σε σύγκριση με ένα καλό προηγούμενο καλώδιο πολύ μικρότερης αξίας? Που περιμένω έναν άνθρωπο να έχει μετρήσει ένα στρωμένο και ένα άστρωτο καλώδιο. Οι διαφορές που θα έχει ποιές θα είναι? (Μέχρι ωρας απλά λένε ότι παίζει διαφορετικά. Χειρότερα? Καλύτερα? Πως φαίνεται αυτό? Στην προσωπική σας κρίση?)

Προφανώς αν βάλεις ένα σύρμα να παίξει το σύστημα σου και ένα καλώδιο σωστό οι διαφορές θα είναι μεγάλες.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως, που θέλουν να πείσουν ότι ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ θα έχει τεράστιες διαφορές και μάλιστα προς το καλύτερο που θα δικαιολογούν στο ελάχιστο την μεγάλη αυτή διαφορά χρημάτων, έναντι ενός καλωδίου των 50-100€. Ναι αυτοι που προτείνουν τέτοιες αγορές σε ένα φόρουμ τενχολογικό θα έπρεπε να έχουν μετρήσεις για να δείξουν αυτό που λένε ή μια σωστή εξήγηση και όχι λόγια του αέρα. Αυτό είναι προφανές για κάθε φόρουμ και κάθε συζήτηση. Αλλιώς συγνώμη αλλα η γνώμη αυτή είναι απλά μια άποψη και τίποτε παραπάνω.
Το κακό είναι ότι κόσμος αψηφά τόσα πράγματα και του φταίνε πρώτα απ όλα τα καλώδια.

Το 99% των ανθρώπων εδώ έχουν σίγουρα πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στον ήχο από εμένα και γι αυτό πιο πολύ διαβάζω παρά γράφω από την πρώτη μερα που έγινα μέλος. Καλύτερα όμως όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να λέμε "ετσι άκουσα έτσι μου φάνηκε, δεν γνωρίζω αν ισχύει, είναι προσωπική μου γνώμη". Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε γιατί κάνουμε κάτι και να είμαστε fan μιας εταιρείας ή να γουστάρουμε ένα μοντέλο. Το κακό ξεκινάει όταν παρακινούμε και άλλους να το κάνουν αυτό.

Το δεύτερο μέρος περί της τοποθέτησης ηχείων νομίζω το έχει καταλάβει οποιοσδήποτε έχει ηχεία σπίτι του. Ότι έχει διαφορά που θα τα βάλεις και σε τι χώρο παίζουν. Ακόμα και αν δεν ξέρει το γιατί. Πρόσεξε όμως υπάρχουν πολλές μετρήσεις ακόμα και στο ιντερνετ με χώρους απεριποίητους πριν και μετά. Με τεστ με ηχεία σε διάφορες θέσεις. Δεν το πιστεύω επειδή το λετε εσείς ή ο κάθε καταναλωτής, αλλά επειδή βλέπω τα αποδεικτικά στοιχεία.

Δεν μπορώ να στηριχτώ ούτε εγώ ούτε κανείς σε απλές γνώμες ανθρώπων που έχουν σπαταλήσει τόσα χρήματα σε κάτι και φαίνεται χωρίς επιχειρήματα να δικαιολογούν τις αγορές τους. 2020 έχουμε. Δεν είναι ακατόρθωτο να μετρήσει κάποιος τον χώρο του πρίν και μετά από την αγορά ενός πανάκριβου καλωδίου. Μήπως όλοι αυτοί που αγοράζουν καλώδια και έχουν συστήματα τόσων χιλιάδων ευρώ που "πρέπει" να μπει ένα nordost για να τα αναδείξει, δεν έχουν βάλει ποτέ μικρόφωνο στον χώρο τους?

Όταν κάποιος δείξει τις ουσιώδεις διαφορές μεταξύ κάποιας γκάμας καλωδίων και πως η διαφορά χρημάτων αντιπροσωπεύει τις επιδόσεις τους, ευχαρίστως να το πιστέψω και εγώ και όλοι. Μέχρι τότε είμαι περίεργος που το βρίσκω σπατάλη και δεν θα το έκανα?

Μπορεί και εγώ να συμπαθήσω ένα ηχείο ή ένα καλώδιο που είναι πολύ ακριβά, αλλά για να τα προτείνω σε κάποιον και να πω μάλιστα ότι είναι καλύτερα πρέπει να ξέρω και τι λέω όχι απλά να βασίζομαι στα αυτιά μου. Ξαναλέω τεχνολογικά είδη είναι. Καλή η εμπειρία σας και τα ακούσματά σας αλλά ένα μικρόφωνο και μια εμπεριστατωμένη εξήγηση ειναι απαραίτητα για να λες σε κάποιον πάρε το τάδε καλώδιο που κάνει ένα χιλιάρικο και θα δεις ότι θα κελαηδάει. Ή καλύτερα βάλε ασήμι σε σύνδεση του προενισχυτή γιατί "έτσι"!

Ξαναλέω εγώ που είμαι νέος σχετικά, απλά βλέπω στην κοινότητα του ήχου πολύ κόσμο να μην ξέρει τι λέει γιατί τα λέει, εγώ να περιμένω να μάθω δύο τρία πράγματα και ο καθένας να εξηγεί ότι αυτό που έχει αγοράσει είναι τέλειο, επειδή το αγόρασε και πάνω απ όλα: κάνει μερικές χιλιάδες ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γεια σου Χάρη αρχηγέ μου. Έχουμε μπόλικο χρόνο αυτές τις ημέρες για δοκιμές.
Επίσης αν ωφελεί την συζήτηση να ξέρεις ότι πραγματικά δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα σε κανέναν :)
Γεια σου και σένα!
Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις πως θα καθόμουν να δοκιμάσω κάτι που δεν προκύπτει και δεν επιβεβαιωνεται από κάποιον γνωστό νόμο της φυσικής;
Ισχύει κατά αναλογία, αυτό που έγραψα στο παράδειγμα με τον ελέφαντα. Από τη στιγμή που δεν έχω προβοσκίδα, χαυλιοδοντες, δεν είμαι τετράποδο με τεράστια αυτιά και δε ζυγίζω τρεις τόνους, δεν οφείλω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Αν κάποιος επιμένει πως είμαι, ας το αποδείξει.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Γεια σου και σένα!
Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις πως θα καθόμουν να δοκιμάσω κάτι που δεν προκύπτει και δεν επιβεβαιωνεται από κάποιον γνωστό νόμο της φυσικής;
*Γνωστό νόμο για κάποιους πάντως
*Τα χαρακτηριστικά των αγωγών για τις διαφορές μεταξύ καλωδίων είναι πολύ συγκεκριμένα και μετρήσιμα σε συγκεκριμένα εύρη συχνοτήτων
*Σχετικά με τις διαφορές στον ήχο, πέρα απο το ηλεκτρολογικό κομμάτι, οι διαφορές μπορούν να μετρηθούν με μικρόφωνο και να παρατηρηθούν τα αποτελέσματα και οι διαφορές στις συχνότητες
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μεσα στα πλαίσια του χόμπι μπορεί ο καθένας μας να κάνει αλλαγές σε οτιδήποτε του αρέσει.
Ειδικά αν δεν τον νοιάζουν τα χρήματα και τόσο πολύ....

Για αυτούς που είναι περισσότερο ορθολογιστές και πηγαίνουν με τις μετρήσεις ανά χείρας καλύτερα να μείνουν μακριά !

Για όσους θέλουν να πιάσουν τόπο τα χρήματα που δίνουν και οι επενδύσεις που θέλουν να κάνουν να έχουν πραγματικές ακουστικές διαφορες θα πρέπει να κάνουν τα πράγματα με την σειρά....
Τα καλωδια δεν είναι πρώτα σε αυτή τη σειρά.....
συμφωνει και floyd toole, τον διαβασες ;
......ωραια τα μαθηματικα και τα τελεια γραφηματα,αλλα το ανθρωπινο αυτι δεν τα ακουει αυτα στην τελεια μορφη τους...
το βασικο που ξεκινας και αντιλαμβανεσαι ειναι η αποκριση......απο εκει και περα τα χανουμε σε πολλα.
...δεν εχει αδικο...
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
*Γνωστό νόμο για κάποιους πάντως
*Τα χαρακτηριστικά των αγωγών για τις διαφορές μεταξύ καλωδίων είναι πολύ συγκεκριμένα και μετρήσιμα σε συγκεκριμένα εύρη συχνοτήτων
*Σχετικά με τις διαφορές στον ήχο, πέρα απο το ηλεκτρολογικό κομμάτι, οι διαφορές μπορούν να μετρηθούν με μικρόφωνο και να παρατηρηθούν τα αποτελέσματα και οι διαφορές στις συχνότητες
Στο burn in αναφερθηκα, οχι σε διαφορές.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
περίεργο ρε συ Γιάννη που λες με το audiokarma ότι καταλήξατε, μιας και στα παρακάτω λινκ η πλειοψηφία στηρίζει το αντίθετο!!!
ενδεικτικά σου παραθέτω τα:




αλλά και στο audiokarma, άλλα λέει:


θα μπορούσες λοιπόν να μου στείλεις το αντίστοιχο λινκ που να υποστηρίζει τα γραφόμενα σου?

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :smile: :smile:
Στο sub forum sansui , σε νήματα που αφορούσαν reconditioning, είχαν γίνει οι κουβέντες.
Οχι ότι δεν υπήρχαν και οι αιρετικές απόψεις περί στρωσίματος. Αλλά μετά από κάποιες μετρήσεις που κάναμε σε πυκνωτές , ίδιους , στρωμένους και άστρωτους , απεδείχθει ότι όλα τα χαρακτηριστικά τους , παρέμειναν ακριβώς τα ίδια , σε στρωμένους για 100 ώρες και άστρωτους out of the box.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Για να ξαναξεκινησουμε την συζήτηση, πάμε πάλι από την αρχή λάθη τα οποία είχαν γίνει στο συστημά μου,
1. Στο πίσω μέρος των τελικών έχει έναν διακόπτη ο οποίος έχει normal and high δυστυχώς στον ένα τελικό που παίζει τις μέσο υψηλές κατά λάθος ήταν γυρισμένο στο high με αποτέλεσμα γενικά να τσιρίζει στον δεύτερο τελικό έχει μπλοκάρει δυστυχώς στο high με αποτέλεσμα να νου δίνει περισσότερο loudness με αποτέλεσμα να μου δίνει παραπάνω μπάσο από αυτό που χρειάζομαι σε σημείο του ενοχλητικού, αυτή την στιγμή απομόνωσα τον ένα τελικό και παίζω μόνο με τον ένα άρα πάμε ξανά από την αρχή την αξιολόγηση για όλα τα καλώδια.
2. Το δωμάτιο είναι γυμνό και το πάτωμα είναι παρκέ χαλί δεν υπάρχει, παρατήρησα είτε με τον ένα ή και τους δυο τελικούς ένα τρομερό μπουμαρισμα στα χαμηλά με κάποια αίσθηση εκο, μάλλον επειδή είχα τοποθετήσει τα ηχεια χωρίς τις ακίδες ( για να μην γδάρω το πάτωμα) το πάτωμα μάλλον λειτουργούσε σαν αντί ηχείο αυτό που έκανα ήταν να βάλω βιδωτά ποδαράκια και σηκώθηκε το ηχείο από το πάτωμα 2 εκατοστά το αποτέλεσμα είναι ότι το 95% του μπουμαρίσματος εξαλήφθηκε.
Εν κατακλείδι οι δοκιμές ξεκινάν από την αρχή αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα συμπεράσματα θα είναι ασφαλή με την χρήση του ενός μόνο τελικού που παραδόξως ο ήχος μου κάθετε καλύτερα σε σχέση με τους δυο δεν ξέρω αν αυτό είναι αποτέλεσμα λόγω του ότι είναι γυρισμένος στο high.
 

Attachments


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στο sub forum sansui , σε νήματα που αφορούσαν reconditioning, είχαν γίνει οι κουβέντες.
Οχι ότι δεν υπήρχαν και οι αιρετικές απόψεις περί στρωσίματος. Αλλά μετά από κάποιες μετρήσεις που κάναμε σε πυκνωτές , ίδιους , στρωμένους και άστρωτους , απεδείχθει ότι όλα τα χαρακτηριστικά τους , παρέμειναν ακριβώς τα ίδια , σε στρωμένους για 100 ώρες και άστρωτους out of the box.
Λινκ?
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Α δεν είναι ένα , είναι κάμποσα. Και ούτε μπορώ τώρα να τα ψάξω.
Εγώ πάντως ικανοποίησα τις απορίες σου στο μέτρο του δυνατού με κάποια λινκ...
Τέλος πάντων, θα περιμένω κάποιο αντίστοιχο λινκ από.μερους σου, μέρες.. καραμπίνας έχουμε ακόμα! :wink:
Υπάγεται στα θρησκευτικά ότι περιμένω σαν αναγνώστης ενός φόρουμ μια σοβαρή εξήγηση που ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ αξίζει να αγορασθεί και θα επιφέρει ουσιώδη αλλαγή στο σύστημα σε σύγκριση με ένα καλό προηγούμενο καλώδιο πολύ μικρότερης αξίας?

Προφανώς αν βάλεις ένα σύρμα να παίξει το σύστημα σου και ένα καλώδιο σωστό οι διαφορές θα είναι μεγάλες.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως, που θέλουν να πείσουν ότι ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ θα έχει τεράστιες διαφορές και μάλιστα προς το καλύτερο που θα δικαιολογούν στο ελάχιστο την μεγάλη αυτή διαφορά χρημάτων, έναντι ενός καλωδίου των 50-100€. Ναι αυτοι που προτείνουν τέτοιες αγορές σε ένα φόρουμ τενχολογικό θα έπρεπε να έχουν μετρήσεις για να δείξουν αυτό που λένε ή μια σωστή εξήγηση και όχι λόγια του αέρα. Αυτό είναι προφανές για κάθε φόρουμ και κάθε συζήτηση. Αλλιώς συγνώμη αλλα η γνώμη αυτή είναι απλά μια άποψη και τίποτε παραπάνω.
Το κακό είναι ότι κόσμος αψηφά τόσα πράγματα και του φταίνε πρώτα απ όλα τα καλώδια.

Το 99% των ανθρώπων εδώ έχουν σίγουρα πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στον ήχο από εμένα και γι αυτό πιο πολύ διαβάζω παρά γράφω από την πρώτη μερα που έγινα μέλος. Καλύτερα όμως όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να λέμε "ετσι άκουσα έτσι μου φάνηκε, δεν γνωρίζω αν ισχύει, είναι προσωπική μου γνώμη". Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε γιατί κάνουμε κάτι και να είμαστε fan μιας εταιρείας ή να γουστάρουμε ένα μοντέλο. Το κακό ξεκινάει όταν παρακινούμε και άλλους να το κάνουν αυτό.

Το δεύτερο μέρος περί της τοποθέτησης ηχείων νομίζω το έχει καταλάβει οποιοσδήποτε έχει ηχεία σπίτι του. Ότι έχει διαφορά που θα τα βάλεις και σε τι χώρο παίζουν. Ακόμα και αν δεν ξέρει το γιατί. Πρόσεξε όμως υπάρχουν πολλές μετρήσεις ακόμα και στο ιντερνετ με χώρους απεριποίητους πριν και μετά. Με τεστ με ηχεία σε διάφορες θέσεις. Δεν το πιστεύω επειδή το λετε εσείς ή ο κάθε καταναλωτής, αλλά επειδή βλέπω τα αποδεικτικά στοιχεία.

Δεν μπορώ να στηριχτώ ούτε εγώ ούτε κανείς σε απλές γνώμες ανθρώπων που έχουν σπαταλήσει τόσα χρήματα σε κάτι και φαίνεται χωρίς επιχειρήματα να δικαιολογούν τις αγορές τους. 2020 έχουμε. Δεν είναι ακατόρθωτο να μετρήσει κάποιος τον χώρο του πρίν και μετά από την αγορά ενός πανάκριβου καλωδίου. Μήπως όλοι αυτοί που αγοράζουν καλώδια και έχουν συστήματα τόσων χιλιάδων ευρώ που "πρέπει" να μπει ένα nordost για να τα αναδείξει, δεν έχουν βάλει ποτέ μικρόφωνο στον χώρο τους?

Όταν κάποιος δείξει τις ουσιώδεις διαφορές μεταξύ κάποιας γκάμας καλωδίων και πως η διαφορά χρημάτων αντιπροσωπεύει τις επιδόσεις τους, ευχαρίστως να το πιστέψω και εγώ και όλοι. Μέχρι τότε είμαι περίεργος που το βρίσκω σπατάλη και δεν θα το έκανα?

Μπορεί και εγώ να συμπαθήσω ένα ηχείο ή ένα καλώδιο που είναι πολύ ακριβά, αλλά για να τα προτείνω σε κάποιον και να πω μάλιστα ότι είναι καλύτερα πρέπει να ξέρω και τι λέω όχι απλά να βασίζομαι στα αυτιά μου. Ξαναλέω τεχνολογικά είδη είναι. Καλή η εμπειρία σας και τα ακούσματά σας αλλά ένα μικρόφωνο και μια εμπεριστατωμένη εξήγηση ειναι απαραίτητα για να λες σε κάποιον πάρε το τάδε καλώδιο που κάνει ένα χιλιάρικο και θα δεις ότι θα κελαηδάει. Ή καλύτερα βάλε ασήμι σε σύνδεση του προενισχυτή γιατί "έτσι"!

Ξαναλέω εγώ που είμαι νέος σχετικά, απλά βλέπω στην κοινότητα του ήχου πολύ κόσμο να μην ξέρει τι λέει γιατί τα λέει, εγώ να περιμένω να μάθω δύο τρία πράγματα και ο καθένας να εξηγεί ότι αυτό που έχει αγοράσει είναι τέλειο, επειδή το αγόρασε και πάνω απ όλα: κάνει μερικές χιλιάδες ευρώ.


ενδεικτικά σου στέλνω δύο λινκ με σύγκριση καλωδίων ηχείων και ψηφιακών για να τελειώνει επιτέλους η παραμύθα ότι τα καλώδια δεν ακούγονται!
Σχεδόν πάντα, ότι πληρώνεις παίρνεις, δς γίνεται το μογκαμομπελντενάκι να παίξει σαν acoustic revive, kondo,nordost siltech,vdh,cardas,κλπ!!

avmentor, Σταματάκος κύριοι!
απολαύστε τον!!
 
Last edited:

I

iason

Guest
*Γνωστό νόμο για κάποιους πάντως
*Τα χαρακτηριστικά των αγωγών για τις διαφορές μεταξύ καλωδίων είναι πολύ συγκεκριμένα και μετρήσιμα σε συγκεκριμένα εύρη συχνοτήτων
*Σχετικά με τις διαφορές στον ήχο, πέρα απο το ηλεκτρολογικό κομμάτι, οι διαφορές μπορούν να μετρηθούν με μικρόφωνο και να παρατηρηθούν τα αποτελέσματα και οι διαφορές στις συχνότητες
Αγαπητέ φίλε, εδώ στο φόρουμ αυτό έχουμε μαλιοτραβηχτει παρά πολλές φορές για τα καλώδια.
Αποτέλεσμα,τίποτα η κάθε πλευρά εμμένει στην γνώμη της.
Υπάρχει πολύ υλικό για διάβασμα στο φόρουμ απο τις κόντρες για καλώδια μπορείς να ψάξεις και να σου λυθούν πιθανόν πολλές απορίες.
Η να σού δημιουργηθούν ακόμα περισσότερες.
Γενικώς θέλει διάβασμα και ψάξιμο.......
Εγώ για να καταλάβεις τα Τελευταία 11 Χρόνια που είμαι μέλος έχω διαβάσει τόσο πολύ που εάν διάβαζα στο σχολείο τόσο,
Τον Αϊνστάιν θα τον είχα βοηθό.
Τελειώνοντας πριν έρθω στο φόρουμ ήμουν Άσχετος, τώρα είμαι πολύ Άσχετος. :sneaky:
Αν και δεν σε κόβω και πολύ να διαβάζεις :sneaky:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπάγεται στα θρησκευτικά ότι περιμένω σαν αναγνώστης ενός φόρουμ μια σοβαρή εξήγηση που ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ αξίζει να αγορασθεί και θα επιφέρει ουσιώδη αλλαγή στο σύστημα σε σύγκριση με ένα καλό προηγούμενο καλώδιο πολύ μικρότερης αξίας? Που περιμένω έναν άνθρωπο να έχει μετρήσει ένα στρωμένο και ένα άστρωτο καλώδιο. Οι διαφορές που θα έχει ποιές θα είναι? (Μέχρι ωρας απλά λένε ότι παίζει διαφορετικά. Χειρότερα? Καλύτερα? Πως φαίνεται αυτό? Στην προσωπική σας κρίση?)

Προφανώς αν βάλεις ένα σύρμα να παίξει το σύστημα σου και ένα καλώδιο σωστό οι διαφορές θα είναι μεγάλες.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως, που θέλουν να πείσουν ότι ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ θα έχει τεράστιες διαφορές και μάλιστα προς το καλύτερο που θα δικαιολογούν στο ελάχιστο την μεγάλη αυτή διαφορά χρημάτων, έναντι ενός καλωδίου των 50-100€. Ναι αυτοι που προτείνουν τέτοιες αγορές σε ένα φόρουμ τενχολογικό θα έπρεπε να έχουν μετρήσεις για να δείξουν αυτό που λένε ή μια σωστή εξήγηση και όχι λόγια του αέρα. Αυτό είναι προφανές για κάθε φόρουμ και κάθε συζήτηση. Αλλιώς συγνώμη αλλα η γνώμη αυτή είναι απλά μια άποψη και τίποτε παραπάνω.
Το κακό είναι ότι κόσμος αψηφά τόσα πράγματα και του φταίνε πρώτα απ όλα τα καλώδια.

Το 99% των ανθρώπων εδώ έχουν σίγουρα πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στον ήχο από εμένα και γι αυτό πιο πολύ διαβάζω παρά γράφω από την πρώτη μερα που έγινα μέλος. Καλύτερα όμως όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να λέμε "ετσι άκουσα έτσι μου φάνηκε, δεν γνωρίζω αν ισχύει, είναι προσωπική μου γνώμη". Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε γιατί κάνουμε κάτι και να είμαστε fan μιας εταιρείας ή να γουστάρουμε ένα μοντέλο. Το κακό ξεκινάει όταν παρακινούμε και άλλους να το κάνουν αυτό.

Το δεύτερο μέρος περί της τοποθέτησης ηχείων νομίζω το έχει καταλάβει οποιοσδήποτε έχει ηχεία σπίτι του. Ότι έχει διαφορά που θα τα βάλεις και σε τι χώρο παίζουν. Ακόμα και αν δεν ξέρει το γιατί. Πρόσεξε όμως υπάρχουν πολλές μετρήσεις ακόμα και στο ιντερνετ με χώρους απεριποίητους πριν και μετά. Με τεστ με ηχεία σε διάφορες θέσεις. Δεν το πιστεύω επειδή το λετε εσείς ή ο κάθε καταναλωτής, αλλά επειδή βλέπω τα αποδεικτικά στοιχεία.

Δεν μπορώ να στηριχτώ ούτε εγώ ούτε κανείς σε απλές γνώμες ανθρώπων που έχουν σπαταλήσει τόσα χρήματα σε κάτι και φαίνεται χωρίς επιχειρήματα να δικαιολογούν τις αγορές τους. 2020 έχουμε. Δεν είναι ακατόρθωτο να μετρήσει κάποιος τον χώρο του πρίν και μετά από την αγορά ενός πανάκριβου καλωδίου. Μήπως όλοι αυτοί που αγοράζουν καλώδια και έχουν συστήματα τόσων χιλιάδων ευρώ που "πρέπει" να μπει ένα nordost για να τα αναδείξει, δεν έχουν βάλει ποτέ μικρόφωνο στον χώρο τους?

Όταν κάποιος δείξει τις ουσιώδεις διαφορές μεταξύ κάποιας γκάμας καλωδίων και πως η διαφορά χρημάτων αντιπροσωπεύει τις επιδόσεις τους, ευχαρίστως να το πιστέψω και εγώ και όλοι. Μέχρι τότε είμαι περίεργος που το βρίσκω σπατάλη και δεν θα το έκανα?

Μπορεί και εγώ να συμπαθήσω ένα ηχείο ή ένα καλώδιο που είναι πολύ ακριβά, αλλά για να τα προτείνω σε κάποιον και να πω μάλιστα ότι είναι καλύτερα πρέπει να ξέρω και τι λέω όχι απλά να βασίζομαι στα αυτιά μου. Ξαναλέω τεχνολογικά είδη είναι. Καλή η εμπειρία σας και τα ακούσματά σας αλλά ένα μικρόφωνο και μια εμπεριστατωμένη εξήγηση ειναι απαραίτητα για να λες σε κάποιον πάρε το τάδε καλώδιο που κάνει ένα χιλιάρικο και θα δεις ότι θα κελαηδάει. Ή καλύτερα βάλε ασήμι σε σύνδεση του προενισχυτή γιατί "έτσι"!

Ξαναλέω εγώ που είμαι νέος σχετικά, απλά βλέπω στην κοινότητα του ήχου πολύ κόσμο να μην ξέρει τι λέει γιατί τα λέει, εγώ να περιμένω να μάθω δύο τρία πράγματα και ο καθένας να εξηγεί ότι αυτό που έχει αγοράσει είναι τέλειο, επειδή το αγόρασε και πάνω απ όλα: κάνει μερικές χιλιάδες ευρώ.
Απο τη μια λες οτι δεν ξερεις πολλα και απο την αλλη βλεπω να κανεις πολλα like,που σημαινει οτι συμφωνεις!

Αρα,ειτε ξερεις πολλα (και νομιζεις μαλλον) ειτε ξερεις ακομα λιγοτερα απο οτι ξερεις!Και δεν το ξερεις κιολας! :p Εγω σου το λεω!

Και ειπαμε-δεν μπορουμε να μετρησουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!


ΥΓ. Με κολλησε ο Κωσταυτιας και αρχισα να γραφω σαν και αυτον...Σορρυ...
Εγώ πάντως ικανοποίησα τις απορίες σου στο μέτρο του δυνατού με κάποια λινκ...
Τέλος πάντων, θα περιμένω κάποιο αντίστοιχο λινκ από.μερους σου, μέρες.. καραμπίνας έχουμε ακόμα! :wink:



ενδεικτικά σου στέλνω δύο λινκ με σύγκριση καλωδίων ηχείων και ψηφιακών για να τελειώνει επιτέλους η παραμύθα ότι τα καλώδια δεν ακούγονται!
Σχεδόν πάντα, ότι πληρώνεις παίρνεις, δς γίνεται το μογκαμομπελντενάκι να παίξει σαν acoustic revive, kondo,nordost siltech,vdh,cardas,κλπ!!

avmentor, Σταματάκος κύριοι!
απολαύστε τον!!
Αυτος ο Σταματακος,δεν λενε οτι πρεπει να πινουμε νερο στο ονομα του και ειναι ακρως αξιοπιστος;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γεια σου και σένα!
Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις πως θα καθόμουν να δοκιμάσω κάτι που δεν προκύπτει και δεν επιβεβαιωνεται από κάποιον γνωστό νόμο της φυσικής;
Ισχύει κατά αναλογία, αυτό που έγραψα στο παράδειγμα με τον ελέφαντα. Από τη στιγμή που δεν έχω προβοσκίδα, χαυλιοδοντες, δεν είμαι τετράποδο με τεράστια αυτιά και δε ζυγίζω τρεις τόνους, δεν οφείλω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Αν κάποιος επιμένει πως είμαι, ας το αποδείξει.
Χάρη παρόλο που έχουμε γενικότερα διαφορετικές αντιλήψεις στα περισσότερα θέματα υπαρξιακά και μη καθώς επίσης και στην μπάντα των fm που έχω καταλάβει ότι δίνεις μεγάλη σημασία ( εγώ όχι ) ακούω και από τη μέση και προς τα αριστερά δεν έχω κανέναν λόγο να σου αποδείξω κάτι και ούτε το προσπαθώ ούτε καν το ζήτησα. Είπα απλά τι άκουσα εγώ στον χώρο μου και μόνο στα δικά μου μηχανάκια και παρότρυνα αυτούς που διαβάζουν να μην ακούνε κανέναν και ούτε εμένα φυσικά και να βγάζουν συμπεράσματα μόνο έπειτα από δική τους εμπειρία. Υπάρχει κάποιο παράπτωμα εδώ;
Είναι λίγο άτοπο με λίγα λόγια το παράδειγμα με το κατά τα άλλα συμπαθέστατο στις γυναίκες ( ελέω προβοσκίδας ) ζώο.
Αυτό που σου αναγνωρίζω όμως και γουστάρω πολύ που τα λέμε είναι ότι μου απαντάς σαν Χάρης και όχι σαν κάποιος πιτσιρικάς φαν του Στιβ Τζομπς και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να σκεφθεί ο κάθε ένας για να τρολάρει την κατάλληλη στιγμή. :geek::geek:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ πάντως ικανοποίησα τις απορίες σου στο μέτρο του δυνατού με κάποια λινκ...
Τέλος πάντων, θα περιμένω κάποιο αντίστοιχο λινκ από.μερους σου, μέρες.. καραμπίνας έχουμε ακόμα! :wink:



ενδεικτικά σου στέλνω δύο λινκ με σύγκριση καλωδίων ηχείων και ψηφιακών για να τελειώνει επιτέλους η παραμύθα ότι τα καλώδια δεν ακούγονται!
Σχεδόν πάντα, ότι πληρώνεις παίρνεις, δς γίνεται το μογκαμομπελντενάκι να παίξει σαν acoustic revive, kondo,nordost siltech,vdh,cardas,κλπ!!

avmentor, Σταματάκος κύριοι!
απολαύστε τον!!
a) Παραθέτεις links κατασκευαστών που εκφράζουν τις απόψεις τους πάνω στη πραμάτια που πουλάνε. Αυτό δεν αποτελεί τεκμηρίωση. Σημασία έχει να παραθέσεις links απο ανεξάρτητους φορείς που να αναλύουν και να επιβεβαιώνουν ή να απορρίπτουν αυτά που εξετάζουμε.
β) Ο Σταματάκος κάνει και ειδικές μετρήσεις απο τις οποίες βγαίνει το συμπέρασμα ότι το κάθε καλώδιο έχει τα δικά του μικροηλεκτρικά χαρακτηριστικά τα οποία επιδρούν σαν μικροισοστάθμιση σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων που συνδέουν. Δεν μπορεί να βρεθεί ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με ένα δεύτερο προκειμένου να γίνει άμεση σύγκριση ως προς τη τιμή. Όπως έχω ξαναπεί όμως σε άλλο θέμα ( μετά την αφύπνισή μου ), η μικροισοστάθμιση που κάνει ένα καλώδιο, έχει να κάνει κατά πολύ με τη τύχη. Πόσο θα ταιριάξουν τα χαρακτηριστικά καλωδίου και μηχανημάτων. Η πραγματική ισοστάθμιση όμως, είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία ανεξάρτητη του καλωδίου ( με τη προϋπόθεση ότι πρόκειται για ένα καλώδιο που δεν φέρνει θόρυβο, κάνει σωστά τη δουλειά του ), με συγκεκριμένο στόχο και συγκεκριμένα αποτελέσματα.
Τώρα, ως προς τις μετρήσεις των καλωδίων, τουλάχιστον ως προς τη καμπύλη απόκρισης δεν είδα διαφορά ανάμεσα στο 8TC και το Chord Carnival. Δεν κοίταξα τις λεπτομέρειες όμως ( για παράδειγμα τις αντιστροφές φάσης ). Σκοπεύω στις επόμενες μετρήσεις που θα κάνω, να πάρω και μια με το 8TC πάλι για να δω τι παίζει. Stay tuned!
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
a) Παραθέτεις links κατασκευαστών που εκφράζουν τις απόψεις τους πάνω στη πραμάτια που πουλάνε. Αυτό δεν αποτελεί τεκμηρίωση. Σημασία έχει να παραθέσεις links απο ανεξάρτητους φορείς που να αναλύουν και να επιβεβαιώνουν ή να απορρίπτουν αυτά που εξετάζουμε.
β) Ο Σταματάκος κάνει και ειδικές μετρήσεις απο τις οποίες βγαίνει το συμπέρασμα ότι το κάθε καλώδιο έχει τα δικά του μικροηλεκτρικά χαρακτηριστικά τα οποία επιδρούν σαν μικροισοστάθμιση σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων που συνδέουν. Δεν μπορεί να βρεθεί ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με ένα δεύτερο προκειμένου να γίνει άμεση σύγκριση ως προς τη τιμή. Όπως έχω ξαναπεί όμως σε άλλο θέμα ( μετά την αφύπνισή μου ), η μικροισοστάθμιση που κάνει ένα καλώδιο, έχει να κάνει κατά πολύ με τη τύχη. Πόσο θα ταιριάξουν τα χαρακτηριστικά καλωδίου και μηχανημάτων. Η πραγματική ισοστάθμιση όμως, είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία ανεξάρτητη του καλωδίου ( με τη προϋπόθεση ότι πρόκειται για ένα καλώδιο που δεν φέρνει θόρυβο, κάνει σωστά τη δουλειά του ), με συγκεκριμένο στόχο και συγκεκριμένα αποτελέσματα.
Τώρα, ως προς τις μετρήσεις των καλωδίων, τουλάχιστον ως προς τη καμπύλη απόκρισης δεν είδα διαφορά ανάμεσα στο 8TC και το Chord Carnival. Δεν κοίταξα τις λεπτομέρειες όμως ( για παράδειγμα τις αντιστροφές φάσης ). Σκοπεύω στις επόμενες μετρήσεις που θα κάνω, να πάρω και μια με το 8TC πάλι για να δω τι παίζει. Stay tuned!
1)Ναι Νίκο, όντως παραθέτω λινκ κατασκευαστών.
Όμως παραθέτω λινκ που έχουν κάποια βαρύτητα, όχι τη προσωπική γνώμη ενός χιφιντελιστα ΩΡΛ ή ψαρά :wink: .. ή ακόμα χειρότερα, κανένα λινκ!!!!!!
Άλλωστε διόρθωσε με αν κάνω λάθος, κάνεις δεν έχει αναρτήσει κάποιο λινκ επώνυμο που να δείχνει ότι τα καλώδια δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους ή ότι δεν ισχύει το burnin!!
2)Για το τεστ του Σταματάκου τώρα, βλέπουμε ότι κανένα καλώδιο δε παίζει ή μετράει όπως τα υπόλοιπα!!
.... και συγκρίνει καλώδια με min αξίας 700€!!
Εννοείται ότι mogamobelden δε θα μπορούσαν να συνυπάρξουν σε μια τέτοια σύγκριση!
Με πορδιτσες δε βάφει κάνεις αυγά!!
3)Στο τρίτο σκέλος τώρα, αν θεωρήσουμε ότι οι μετρήσεις του κυρίου Σταματάκου ευσταθούν, τότε δεν υπάρχει περίπτωση το Kimber να "μετράει" τα ίδια με το chord, μιας και στο σύνολο του τεστ που έκανε δεν έβγαλε κανένα ζευγάρι δύο διαφορετικών καλωδίων ίδιες μετρήσεις!!!!
Επομένως ή το μικρόφωνο umik-1 που έχεις έχει κάποιο πρόβλημα, ή γενικότερα αυτά τα μικρόφωνα...δεν είναι και τόσο.. ξουράφια στις μετρήσεις, επομένως και πλήρως αναξιόπιστα για συγκρίσεις!!:sneaky::sneaky:
 
Last edited:



Μηνύματα
387
Reaction score
237
Σε αυτό το site, όποτε μπαινει κάποιος να ρωτήσει γνώμες για καλώδια θα γίνει ένας μικρός χαμός, από μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, που θα ειρωνευτούν, θα παραθέσουν προσωπικές απόψεις περί του ατόπου του ερωτήματος, και η κουβέντα θα γίνει κυρίως μεταξύ τους με ατάκες που οι ίδιοι κατανοούν και ανταλλάσσουν, αφήνοντας τον άμοιρο ερωτώντα να μιλάει μόνος του..

Η διαφορά στον ήχο, μεταξύ καλωδίων, φυσικά και υφίσταται, ξεκινώντας από τα καλώδια ρεύματος και πηγαίνοντας σ αυτά των ηχείων και κατόπιν στα IC. Η άποψη αυτή δεν έρχεται από κάποιον ειδικό, αλλά από προσωπική εμπειρία. Βέβαια για να γίνει ακουστή η διαφορά θα πρέπει τα συνοδά να την αναδεικνύουν και πολύ φοβαμαι ότι οι διαφωνούντες απλά δεν έχουν αντίστοιχαώστε να το έχουν αντιληφθεί

Κατά τα αλλα, εύχομαι καλές ακροάσεις και επιλογές στον συμφορουμιτη
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top