Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Astronaut, δηλαδή όλα αυτα που λες ότι έκανες με το σωστό στήσιμο των ηχειων κτλ πρώτα δεν τα είχες???
Και έτσι άλλαζες καλώδια για να περνάει η ώρα περιμένοντας να φτιάξει ο ήχος μόνος του???
Με απογοητευεις :unsure:
Τα έστηνα "στο περίπου". Έλα μου όμως που ακόμα και μια μικρή διαφορά στη τοποθέτηση κάνει διαφορά... Αν σε απογοητεύω, θα πρέπει να σε απογοητεύει και ο νηματοθέτης που πάει να κάνει το ίδιο ακριβώς λάθος... Γι'αυτό και επιμένω.

Προφανώς σκ@τουλες καλώδια δοκίμαζες αν δεν υπήρξε διαφορά...
η διαφορά θα έπρεπε πάλι να υπάρχει, όχι τόσο εμφανής όσο αν ήταν σωστή και η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει.
Το KS1016 δεν είναι σκατούλες καλώδιο. Όντως άκουσα διαφορές ( ακόμα και απο το hero στο KS1010, όπως και απο το hero xlr με το KS1011, όπως και απο σετ hero με KS1010 & KS1011 ), αλλά δεν λέω αυτό. Λέω ότι οι διαφορές που ακούω παίζοντας με τη τοποθέτηση των ηχείων, είναι σαφώς πιο εμφανείς απο αυτές που άκουσα κατά την αλλαγή καλωδίων. Επιμένω. Να δοκιμάσει ο νηματοθέτης το mono test. Αν δεν ακούει "καρφί" κέντρο, να μην ασχοληθεί με καλώδια. _
Α

Θα αρκεστω να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ στρωμένου και αστρωτου.
Να το αποδείξει ε?? :sneaky: :sneaky:
Τεκμηριωμένα..
Χωρίς να σηκώνει αμφιβολία.. :sneaky: :sneaky:
Ναι, αλλά ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει αυτή η διαφορά. ;)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν θα θεωρούσα μια αγορά καλωδίου της τάξης των επτακοσίων ευρώ κάτι το εξωφρενικό, δεν υποτιμάω το ποσό είναι ένα μηνιάτικο και για άλλους παραπάνω, αλλά όταν έχεις μηχανήματα ονομαστικής τάξης 8-10 χιλιάδων ευρώ τα 700 είναι μέσα στα πλαίσια και ίσως αξίζει να τα διαθέσεις
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι, αλλά ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει αυτή η διαφορά. ;)
Νίκο, εσύ τουλάχιστον έχεις ίδια πείρα αν υπάρχει διαφορά ή όχι όταν επισκεφτηκες ξανά το χώρο μου..
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Α

Θα αρκεστω να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ στρωμένου και αστρωτου.
Να το αποδείξει ε?? :sneaky: :sneaky:
Τεκμηριωμένα..
Χωρίς να σηκώνει αμφιβολία.. :sneaky: :sneaky:
Νομίζω λειτουργείς ακριβώς ανάποδα από την λογική.
Επίσης το ίδιο ισχύει και για τον ισχυρισμό σου ότι ένα mogami είναι κακό έναντι ενός nordost. Μέτρησες εμπέδηση, χωρητικότητα, αντίσταση και μετρήσεις στον ήχο με τα ίδια μηχανήματα?
Αν όχι, η αγορά ενός καλωδίου με 500+ ευρώ, μπορεί να είναι καλύτερη/χειρότερη/υποκειμενική.

Σαφώς να υπάρχει διαφορά μεταξύ των καλωδίων, αλλά μήπως δεν είναι κάν ανάλογη του χρημάτων που κοστίζουν? / Κοινώς από ένα σημείο και μετά, μήπως δεν έχει νόημα η αγορά πολύ ακριβών καλωδίων?
Το στρώσιμο πρέπει κάπως να δικαιολογηθεί όπως σου είπα, αλλιώς είναι απλά υπόθεση.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Δεν θα θεωρούσα μια αγορά καλωδίου της τάξης των επτακοσίων ευρώ κάτι το εξωφρενικό, δεν υποτιμάω το ποσό είναι ένα μηνιάτικο και για άλλους παραπάνω, αλλά όταν έχεις μηχανήματα ονομαστικής τάξης 8-10 χιλιάδων ευρώ τα 700 είναι μέσα στα πλαίσια και ίσως αξίζει να τα διαθέσεις
Όχι όταν το σύστημα απο μόνο του δεν λειτουργεί σωστά. Το σύστημα βασίζεται στην αρχή της στερεοφωνίας και όχι του δικάναλου ήχου. Αν δεν έχεις σωστή στερεοφωνία ( το "καρφί" κέντρο μονοφωνικό δηλαδή ), ό,τι και να κάνεις είναι μάταιο. Γιατροσόφια χωρίς ουσία.

Νίκο, εσύ τουλάχιστον έχεις ίδια πείρα αν υπάρχει διαφορά ή όχι όταν επισκεφτηκες ξανά το χώρο μου..
Ναι, αλλά έχω και πείρα απο αλλαγές καλωδίων χωρίς να είναι σωστά τοποθετημένο το σύστημα στον χώρο και πόσο καλύτερα παίζει το σύστημα ακόμα και με "downgrade" στα καλώδια αλλά με πιο σωστή τοποθέτηση. Και επειδή ο φίλος μας πάει να κάνει το ίδιο λάθος που έκανα κι εγώ, επιμένω. Αν δεν έχει καρφί κέντρο στο μονοφωνικό, να μην επενδύσει σε καλώδια. Πρώτα να ασχοληθεί με το πως θα λειτουργήσει σωστά το σύστημα στον χώρο.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δεν θα θεωρούσα μια αγορά καλωδίου της τάξης των επτακοσίων ευρώ κάτι το εξωφρενικό, δεν υποτιμάω το ποσό είναι ένα μηνιάτικο και για άλλους παραπάνω, αλλά όταν έχεις μηχανήματα ονομαστικής τάξης 8-10 χιλιάδων ευρώ τα 700 είναι μέσα στα πλαίσια και ίσως αξίζει να τα διαθέσεις
Το θέμα είναι τα χρήματα που δίνονται να αντιπροσωπεύονται σε επιδόσεις και όχι απλά να δίνονται στην τύχη επειδή το συνολικό σύστημα είναι πολλών τάξεων ακριβότερο. Πέρα δηλαδή του ότι με όλα θα κάνεις την δουλειά σου και σίγουρα με τα πιο ακριβά, να ξέρουμε και γιατί τα αγοράζουμε κιόλας. Αλλιώς τα καλώδια είναι η αρχή και η κατάληξη μπορεί να είναι πως με την κατάλληλη μελέτη, ένα πολύ πιο οικονομικό συστημα να παίζει καλύτερα.

Κοινώς φαίνεται να κοιτάμε τα πράγματα που κοστίζουν περισσότερο χωρίς να έχουν την μεγαλύτερη και πολλές φορές καθόλου επιρροή. Ο χώρος, η τοποθέτηση κ.ά. κοστίζουν πολύ λιγότερο και έχουν μεγαλύτερη επιρροή, αλλα αψηφούνται από την πλειοψηφία.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Λοιπόν οποίος αμφιβάλει για το στρώσιμο ας πάει να δοκιμάσει ένα ολοκαίνουργιο καλώδιο ίδιο με αυτό που έχει καιρό στο στο σύστημα του,αν δει αν ακούγονται το ίδιο,αν δεν δει διαφορα οκ.Δεν θα πείσει αυτούς που ακούνε διαφορά.Διοτι οπως μας βγαζουν εμάς τρελούς,έτσι τους βγάζουμε και.εμεις,οπότε άκρη δεν βγαίνει,και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί και τα ειρωνικα σχόλια από κάποιους,
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Υπάρχει καμιά τεκμηριωμένη επιστημονική δημοσίευση που να αποδεικνύει ότι δεν ακούγεται το στρώσιμο ... και να "αντέχει σε κριτική" ???
Όλο είναι διάτρητο, αλλά κράτησα τα παρακάτω:

cable elevators,

the trapped gases are dissipated
and small impurities in the conductor’s metal begin to act like a diode, favoring current flow in a particular direction. Άρα η μόνωση του καλωδίου μπάζει.

If cables are left unused for a prolonged period of time they become stagnant.

βαλτώσανε τα καημένα από την αχρησία.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Νομίζω λειτουργείς ακριβώς ανάποδα από την λογική.
Επίσης το ίδιο ισχύει και για τον ισχυρισμό σου ότι ένα mogami είναι κακό έναντι ενός nordost. Μέτρησες εμπέδηση, χωρητικότητα, αντίσταση και μετρήσεις στον ήχο με τα ίδια μηχανήματα?
Αν όχι, η αγορά ενός καλωδίου με 500+ ευρώ, μπορεί να είναι καλύτερη/χειρότερη/υποκειμενική.

Σαφώς να υπάρχει διαφορά μεταξύ των καλωδίων, αλλά μήπως δεν είναι κάν ανάλογη του χρημάτων που κοστίζουν? / Κοινώς από ένα σημείο και μετά δεν έχει νόημα η αγορά πολύ ακριβών καλωδίων?
Το στρώσιμο πρέπει κάπως να δικαιολογηθεί όπως σου είπα, αλλιώς είναι απλά υπόθεση.
Το σίγουρο είναι ότι από ένα σημείο και μετά το πράγμα ξεχειλώνει, για κάποιους που έχουν μηχανήματα μέσης τιμής και να βάλουν ένα Βαλχάλα μπορεί να μην ακούσουν τπτ αυτός που έχει επενδύσει 70 πλας χιλιάδες ευρώ να έχει ουσία, αυτό ισχύει και για τις πιο κάτω κατηγορίες, πχ σε ένα σύστημα των 1500€ μια αλλαγή καλωδίου δεν θα είναι τόσο αισθητή όπως σε ένα σύστημα τετραπλάσιας αξίας,
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ίσως και το στρώσιμο να σημαίνει ότι δημιουργείς την φορά του σήματος, μπορεί να λέω και βλακεία
Όχι δεν δημιουργείς εσύ τη φορά,επίσης για το red down θα σου επαναλάβω ότι το έχω ακούσει με των ηχείων τα red down στον Ορφέα στο Μαρούσι,δεν υπάρχει καμία ανισορροπία στον ήχο του ΙC Προφανώς το συστημα σου κάπου ακούγεται λάθος και βγάζεις εσύ συμπέρασμα ότι φταίει το το ΙC red down.Το να έχουμε μια ιδιαίτερη προτίμηση στο πώς θέλουμε να ακούμε τη μουσική μας,άλλος πιο φωτεινή αλλιώς πιο συναισθηματική,το δέχομαι,αλλά ανισορροπία δεν υπάρχει στο χαρακτήρα του red down.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Εγώ έχω ακούσει dac πάντως να μεταμόρφωνεται με την αλλαγή interconnect και μόνο, και ήμασταν και 3 άτομα με κοινή άποψη.
Ένα καλό καλώδιο με τον καιρό γίνεται καλύτερο
Άσε που μπορεί να θαφτη ένα σύστημα από κακή επιλογή καλωδίων
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Όχι δεν δημιουργείς εσύ τη φορά,επίσης για το red down θα σου επαναλάβω ότι το έχω ακούσει με των ηχείων τα red down στον Ορφέα στο Μαρούσι,δεν υπάρχει καμία ανισορροπία στον ήχο του ΙC Προφανώς το συστημα σου κάπου ακούγεται λάθος και βγάζεις εσύ συμπέρασμα ότι φταίει το το ΙC red down.Το να έχουμε μια ιδιαίτερη προτίμηση στο πώς θέλουμε να ακούμε τη μουσική μας,άλλος πιο φωτεινή αλλιώς πιο συναισθηματική,το δέχομαι,αλλά ανισορροπία δεν υπάρχει στο χαρακτήρα του red down.
Σε πρώτη ακρόαση μερικών ωρών έχω να πω το εξής, με το red dawn αισθάνομαι ότι τα χαμηλό μεσαία καπελώνουν την άνω περιοχή και μου στερούν πληροφορία έχουν πολύ περισσότερο μπάσο το ίδιο συμβαίνει και με το νέο heimdall σε λιγότερο βαθμό, το 1011 έχει καλύτερη ισορροπία πολύ καλύτερη ανάλυση αλλά εδώ μιλάμε για ένα καλώδιο τριπλής ονομαστικής τιμής είναι σίγουρο ότι μου αρέσει πιο πολύ το θεωρώ πιο ισορροπημένο
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Σε πρώτη ακρόαση μερικών ωρών έχω να πω το εξής, με το red dawn αισθάνομαι ότι τα χαμηλό μεσαία καπελώνουν την άνω περιοχή και μου στερούν πληροφορία έχουν πολύ περισσότερο μπάσο το ίδιο συμβαίνει και με το νέο heimdall σε λιγότερο βαθμό, το 1011 έχει καλύτερη ισορροπία πολύ καλύτερη ανάλυση αλλά εδώ μιλάμε για ένα καλώδιο τριπλής ονομαστικής τιμής είναι σίγουρο ότι μου αρέσει πιο πολύ το θεωρώ πιο ισορροπημένο
Μια ερωτηση το red down είναι demo η το πήρες καινούργιο να το ακούσεις;
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Demo, και το έχω εδώ δεν το έχω επιστρέψει ακόμα
Άποψη μου είναι να το αφήσεις να παίξει 30 ώρες τουλάχιστον.Και να επανερθεις να μας πεις.Γιατι λεφτά θα δώσεις και καλό είναι να είσαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Το σίγουρο είναι ότι από ένα σημείο και μετά το πράγμα ξεχειλώνει, για κάποιους που έχουν μηχανήματα μέσης τιμής και να βάλουν ένα Βαλχάλα μπορεί να μην ακούσουν τπτ αυτός που έχει επενδύσει 70 πλας χιλιάδες ευρώ να έχει ουσία, αυτό ισχύει και για τις πιο κάτω κατηγορίες, πχ σε ένα σύστημα των 1500€ μια αλλαγή καλωδίου δεν θα είναι τόσο αισθητή όπως σε ένα σύστημα τετραπλάσιας αξίας,
Κάποιος που έχει επενδύσει 70000+ σε σύστημα και δεν έχει επενδύσει σε περιποίηση χώρου, είναι απλά για γέλια. Και είναι να μας φτιάξει τρελούς κοιλιακούς αν επιπλέον της απουσίας περιποίησης χώρου, ψάχνει την ηχητική νιρβάνα του στα καλώδια.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Νομίζω λειτουργείς ακριβώς ανάποδα από την λογική.
Επίσης το ίδιο ισχύει και για τον ισχυρισμό σου ότι ένα mogami είναι κακό έναντι ενός nordost. Μέτρησες εμπέδηση, χωρητικότητα, αντίσταση και μετρήσεις στον ήχο με τα ίδια μηχανήματα?
Αν όχι, η αγορά ενός καλωδίου με 500+ ευρώ, μπορεί να είναι καλύτερη/χειρότερη/υποκειμενική.

Σαφώς να υπάρχει διαφορά μεταξύ των καλωδίων, αλλά μήπως δεν είναι κάν ανάλογη του χρημάτων που κοστίζουν? / Κοινώς από ένα σημείο και μετά, μήπως δεν έχει νόημα η αγορά πολύ ακριβών καλωδίων?
Το στρώσιμο πρέπει κάπως να δικαιολογηθεί όπως σου είπα, αλλιώς είναι απλά υπόθεση.
Αν το σύστημα κάποιου είναι εισαγωγικό πχ αξία ενισχυτή, πηγής, ηχείων 1000-1500€, είναι όντως ουτοπικό να αγοράσει ένα καλώδιο των 400-700€, γιατί ενώ το καλώδιο όντως θα είναι δραματικά καλύτερο απ το ταπεινό μογμαμομπελντενάκι, το υπόλοιπο σύστημα δε θα μπορεί να αναδείξει τις εντυπωσιακές διαφορές που θα ακουστούν αν το χρησιμοποιήσουμε σε ένα σύστημα πχ των 5000-15000€.
Είπαμε, για lofi συστήματα, μογκαμομπελντενάκι κι είσαι άρχοντας!
Από εκεί και πάνω όμως απλά θάβεις το σύστημα σου!
τώρα, αν το στρώσιμο είναι υπόθεση ή όχι δε θα σου αλλάξω εγώ γνώμη!, απλά για όσους θέλουν να επενδύσουν σε αγορά καλώδίων κάποιας αξίας κι όχι των μαγκαμομπελντενακίων, συμβουλή: δοκιμάστε και δώστε τους χρόνο, θα ακούσεται άλλα πράγματα απ' ότι αρχικά, συνήθως δε προς τω βελτίω!




υ.σ. περιμένω με αγωνία κάποια επώνυμα λινκ που να λένε ότι το burn in είναι απάτη!...όχι με υπογραφή ο κυρ μήτσος ο υδραυλικός ε? σε αντίιθετη περίπτωση θα θεωρήσω ως λήξαν το θέμα αν υφίσταται βελτίωση του ηχητικού αποτελέσματος ενός καλώδιου με το burn in ή όχι.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει στο σύστημα του σε σύγκριση τα kimber Cable 1011 vs 1016
 

I

iason

Guest
Ενα (χ καλό) καλώδιο δεν μπορει να δώσει στο συστημά σας το μπάσο που πιθανόν σας λείπει απο ανεπαρκεια των ηχειων σας να γεμίσουν το χωρο.
Δεν μπορεί επισης να διορθώσει τον ηχο απο τα λάθος τοποθετημενα ηχεία σας στον χώρο.
Δεν μπορεί να μεταβάλει ενα αδύναμο ενισχυτή που δεν μπορεί να οδηγησει τα ηχεία σας σε Power monster.
Δεν ,δεν ,δεν πάρα πολλα δεν.
Μπορεί ομως σε ενα σωστα υπολογισμένο για το χωρο ηχοσυστημα ,σωστα στημένο και τηρόντας ολους τους στάνταρ κανόνες του ηχου ,τριγωνα, αποστασεις κτλπ.... να το βοηθησει να ξεδιπλωσει ολες τις αρετές του.Τελεία.
Εάν νομιζετε οτι πληρείτε ολα τα παραπάνω αλλαξτε και κάνα καλώδιο να γουσταρετε, εαν οχι μην ασχολειστε διοτι πετατε τα χρήματα΄σας.
Only a spoiler dont make a race car. :hi:
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Το σίγουρο είναι ότι από ένα σημείο και μετά το πράγμα ξεχειλώνει, για κάποιους που έχουν μηχανήματα μέσης τιμής και να βάλουν ένα Βαλχάλα μπορεί να μην ακούσουν τπτ αυτός που έχει επενδύσει 70 πλας χιλιάδες ευρώ να έχει ουσία, αυτό ισχύει και για τις πιο κάτω κατηγορίες, πχ σε ένα σύστημα των 1500€ μια αλλαγή καλωδίου δεν θα είναι τόσο αισθητή όπως σε ένα σύστημα τετραπλάσιας αξίας,
Μην τρελαίνεσαι και τόσο για τα Βαλχάλα. Περισσότερο κοσμηματική είναι η αξία τους… άσε που θέλουν και θησαυροφυλάκειο με το πέρας της ακροάσεως...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top