DACs - τελειωμό δεν έχουν

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ένα δίκαιο το έχεις, αν πάντως δεν πας σε xlr εξόδους (για τη ρύθμιση της έντασης απάντησες μόνος σου, έχουν remote, πάντα είχαν) τότε κοίτα το topping dx3 pro που έχει και αξιόλογο headlamp. Μιλάμε πάντα σε θέμα οδήγησης και ευκολιών κι όχι απόδοσης ήχου, εκεί δεν νομίζω πως υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε Μ100, Μ300, Μ500 ή DX3 τέτοιες που να καταλήγεις στο ένα σε σχέση με τα άλλα.
το Μ100 μου είχε διαφύγει σαν επιλογή.... θα πρέπει να αντικαταστήσω το 10th με το Μ100 σαν τη φτηνότερη από τις επιλογές μου λες;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
το Μ100 μου είχε διαφύγει σαν επιλογή.... θα πρέπει να αντικαταστήσω το 10th με το Μ100 σαν τη φτηνότερη από τις επιλογές μου λες;
Όλα πιστεύω είναι θέμα τιμής και διαθεσιμότητας. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μπορείς να πάρεις το m300 στα 182€ τελική από Βρετανία. Τα βάζεις όλα κάτω, budget, λειτουργίες, χρήση κτλ και αποφασίζεις ποιο σου κάνει.

Για παράδειγμα το 10th στο επίσημο eshop κοστίζει 85€ αλλά δεν υπάρχει στην Ευρώπη θα έρθει από κίνα. Αν υπήρχε με 85 το χτυπούσες, δε νομίζω πως υπάρχουν σοβαρές διαφορές στον ήχο μεταξύ αυτών των dac. Δεν παίζουν ίδια αλλά δεν μπορείς και να βρεις ποιο παίζει καλύτερα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Όλα πιστεύω είναι θέμα τιμής και διαθεσιμότητας. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μπορείς να πάρεις το m300 στα 182€ τελική από Βρετανία. Τα βάζεις όλα κάτω, budget, λειτουργίες, χρήση κτλ και αποφασίζεις ποιο σου κάνει.

Για παράδειγμα το 10th στο επίσημο eshop κοστίζει 85€ αλλά δεν υπάρχει στην Ευρώπη θα έρθει από κίνα. Αν υπήρχε με 85 το χτυπούσες, δε νομίζω πως υπάρχουν σοβαρές διαφορές στον ήχο μεταξύ αυτών των dac. Δεν παίζουν ίδια αλλά δεν μπορείς και να βρεις ποιο παίζει καλύτερα.
To έχει εδώ το 10th:


To M300 με 182€ που το πέτυχες;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.611
R2R : λαμπάτο DAC από την Acuhorn

1582271812995.png


Το ψηφιακό μέρος όλων των R2R, τιμά το όνομα της συσκευής, όντας, πράγματι βασισμένο σε διακριτό κύκλωμα με δικτύωμα αντιστάσεων R-2R, μια τοπολογία η οποία ονομάζεται μετατροπέας κλίμακας αντιστάσεων και είναι μια από τις πλέον αυθεντικές, αρχέτυπες μορφές μετατροπέα d/a. Η Acuhorn χρησιμοποιεί την λύση της Soekris ο οποία περιλαμβάνει DSP βασισμένο σε FPGA της οικογένειας Xilinx/Spartan και επιτρέπει την επεξεργασία του σήματος με ανάλυση 28-bit, την διαχείριση sample rates μέχρι τα 384kHz και upsampling μέχρι τα 3,072MHz (64x).

Ο χρήστης έχει στη διάθεσή του δύο συμβατικές εισόδους S/PDIF (οπτική και ομοαξονική, μέχρι τα 24/192) καθώς και θύρα USB (βασισμένη στο combo384 της Amanero) η οποία ανεβαίνει μέχρι τα 24/384 (PCM) και το DSD256 (DSD). Η τροφοδοσία βασίζεται σε αρθρώματα DC-DC της Vicor Power.

Οι διαφορές μεταξύ των τριών μοντέλων εντοπίζονται στο αναλογικό τους στάδιο. Το βασικό μοντέλο ονομάζεται TS και είναι μια σχεδίαση single ended, βασισμένη σε τριόδους-μινιατούρες 5987 της Sylvania και περιλαμβάνει βηματικό εξασθενητή με αντιστάσεις ακριβείας 0.1%. Το μεσαίο μοντέλο είναι το T και βασίζεται σε ένα single ended στάδιο εξόδου με μία τρίοδο άμεσης θέρμανσης 300Β ανά κανάλι. Το κορυφαίο μοντέλο είναι το XT, με balanced στάδιο εξόδου το οποίο χρησιμοποιεί δύο 300B ανά κανάλι


1582271986952.png


technical specifications
input voltage mains select 90-132 or 180-264Vac
maximum input power 50W
discrete R-2R sign magnitude DAC type
4 pin base tube socket U4A
directly heated triode type 5 Volt, 4 Volt or 2.5Volt
3 signal input: USB audio and SPDIF coax and Toslink
2 audio output XLR balanced and RCA
internal cable OCC copper
terminal rhodium
weight 2,2kg
dimensions W 320 x D 320 x H 28mm

1582272035024.png



 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Καλησπέρα σε όλους ,

θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του dac μου σε κάποιο με σύνδεση wifi ώστε να ακούω spotify απο το κινητό και απο το pc. Ωστόσο θα ήθελα να έχει και εισόδους usb, coaxial, οπτική. Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 250 ευρώ.
Απο μια σύντομη έρευνa με τα παραπάνω χαρακτηριστικά βρήκα το SMSL Dp3 . Υπάρχει κάποιο παρόμοιο με τα χαρακτηριστικά και την τιμή που ζητάω ;
Επίσης έχει κάποιος προσωπική άποψη απ το παραπάνω dac ;
 




P

panag 505

Guest
Σε κινέζικο? Το πιο φθηνό νομίζω είναι αυτό https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/smsl-m500-dac-and-hp-amp-review.9606/.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει στην Ελλάδα; Εάν εξαιρέσεις της meridian τα οποία και γνωρίζω, θα ήθελα παρακαλώ, κάτι που μπορώ να βρω στην ελληνική αγορά. Φτηνό διότι μάλλον είμαι στην έρευνα, και όχι κατασταλαγμένος όσο αφορά το αποτέλεσμα και την διαφορά σε σχέση με το Dac μου. Ευχαριστώ
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
έσκασε μύτη και το 10th mkII με ΑΚ4493 τσιπάκι...

 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν καταλαβαίνω γιατί από Ελλάδα, αν το πάρεις από Ευρώπη μπορεί να φτάσει πιο γρήγορα στην πόρτα σου. Οκ αν οι τιμές είναι ίδιες ή έστω κοντινές να προτιμήσουμε τους Έλληνες εμπόρους αλλά μέχρι εκεί.

Από Ευρώπη το παίρνεις από εδώ https://www.audiophonics.fr/en/dac-...os-xu216-mqa-32bit-768khz-dsd512-p-14077.html

Βλέπω τώρα πως και το ifi zen dac παίζει mqa και κοστίζει 150€ στην ελλάδα. Δε συγκρίνονται φυσικά τα δύο μηχανάκια αλλά είναι σχεδόν 3 φορές φθηνότερο. Δες μήπως σου αρκεί.
έσκασε μύτη και το 10th mkII με ΑΚ4493 τσιπάκι...

Ναι διότι τα αποθέματα σε 4490 προφανώς εξαντλήθηκαν ή αναμένεται να εξαντληθούν και οι κινέζοι προχωρούν στη χρήση επόμενης γενιάς chip. Μόνο η ifi καταφέρνει εδώ και 10 χρόνια να χρησιμοποιεί το BB1793, μα πόσα έχουν φτιαχτεί τέλος πάντων?
 
Last edited:

P

panag 505

Guest
Συμφωνώ σ' όλα. (Επειδή έχω άσχημη εμπειρία με κάρτα είμαι πια φοβισμένος). Εάν δηλαδή υπήρχε εδώ στην Ελλάδα η πρόταση του wnet ,αφού αφορά την ίδια εταιρία και είναι πιο φτηνό, θα την δοκίμαζα ως πειραματισμό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Συμφωνώ σ' όλα. (Επειδή έχω άσχημη εμπειρία με κάρτα είμαι πια φοβισμένος). Εάν δηλαδή υπήρχε εδώ στην Ελλάδα η πρόταση του wnet ,αφού αφορά την ίδια εταιρία και είναι πιο φτηνό, θα την δοκίμαζα ως πειραματισμό.
ααα δεν παίζει mqa αυτό, το έβαλα απλά γιατί το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ και το περίμενα...
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Απο Ελλάδα με MQA και οικονομικό —> ZEN DAC


Σε 1-2 μέρες στην πόρτα σου.

Αναλυτικά :


Ψάχνω σε mqa μορφή καμιά ιδέα!
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ψάχνω σε mqa μορφή καμιά ιδέα!
κοιτα και τα pro-ject,αν δεν θελεις καθαρα usb dac αλλα χρειαζεσαι και ομοαξονικη,οπτικη εισοδο.

Καλησπέρα σε όλους ,

θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του dac μου σε κάποιο με σύνδεση wifi ώστε να ακούω spotify απο το κινητό και απο το pc. Ωστόσο θα ήθελα να έχει και εισόδους usb, coaxial, οπτική. Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 250 ευρώ.
Απο μια σύντομη έρευνa με τα παραπάνω χαρακτηριστικά βρήκα το SMSL Dp3 . Υπάρχει κάποιο παρόμοιο με τα χαρακτηριστικά και την τιμή που ζητάω ;
Επίσης έχει κάποιος προσωπική άποψη απ το παραπάνω dac ;
στα χρηματα αυτα οχι,τα ιδια μονο σε network streamer οπως το pioneer N-50AE,αλλα ξεφευγεις πολυ σε κοστος.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Το βρίσκεις σε διάφορα Ελληνικά καταστήματα μέσω αντικαταβολής και courier:

Όλα όσα θες.


Καλησπέρα σε όλους ,

θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του dac μου σε κάποιο με σύνδεση wifi ώστε να ακούω spotify απο το κινητό και απο το pc. Ωστόσο θα ήθελα να έχει και εισόδους usb, coaxial, οπτική. Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 250 ευρώ.
Απο μια σύντομη έρευνa με τα παραπάνω χαρακτηριστικά βρήκα το SMSL Dp3 . Υπάρχει κάποιο παρόμοιο με τα χαρακτηριστικά και την τιμή που ζητάω ;
Επίσης έχει κάποιος προσωπική άποψη απ το παραπάνω dac ;
Μένουμε σπίτι κι ακούμε μουσική.
Προτιμούμε να αγοράζουμε προϊόντα από Ελληνικά καταστήματα, αφού έχουν ανταγωνιστικές τιμές για να μην τα κλείσουμε μια ώρα νωρίτερα!

Όλα τα καταστήματα δέχονται τηλεφωνικές και online παραγγελίες και τα στέλνουν σπίτι σας με courier.


.

Ας ενισχύσουμε τις Ελληνικές επιχειρήσεις στις δύσκολες αυτές μέρες. Μόλις περάσει η κρίση θα πρέπει να είναι οι περισσότερες ανοιχτές και οι εργαζόμενοι στις θέσεις τους!
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Ας ενισχύσουμε τις Ελληνικές επιχειρήσεις στις δύσκολες αυτές μέρες. Μόλις περάσει η κρίση θα πρέπει να είναι οι περισσότερες ανοιχτές και οι εργαζόμενοι στις θέσεις τους!
likelike.jpg
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top