Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Όλες οι βεσπες cvt δεν ηταν παντα;
Εικοσιπέντε και κάτι χρόνια μόνο και παράλληλα παράγονταν δίχρονες manual απο το '46 μέχρι σχετικά πρόσφατα που καταργήθηκαν λόγω ρύπων. Ο @Kotsidis John χρησιμοποιεί classic Vespa.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εικοσιπέντε και κάτι χρόνια μόνο και παράλληλα παράγονταν δίχρονες manual απο το '46 μέχρι σχετικά πρόσφατα που καταργήθηκαν λόγω ρύπων. Ο @Kotsidis John χρησιμοποιεί classic Vespa.
Me too.....
P200 1981
Φώτο αύριο....να την πλύνω λίγο!
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Εικοσιπέντε και κάτι χρόνια μόνο και παράλληλα παράγονταν δίχρονες manual απο το '46 μέχρι σχετικά πρόσφατα που καταργήθηκαν λόγω ρύπων. Ο @Kotsidis John χρησιμοποιεί classic Vespa.
Αν είναι 25 χρόνια και κάτι τις πρόλαβα αλλά ήμουν μικρός
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.038
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι στους έχοντες vespa, τι οδηγικες ικανότητες χρειάζεσαι ώστε να μη φας τα μούτρα σου με αυτές τις κατασκευές του σατανά?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.038
Να γέρνεις ελαφρώς.
Οι στροφές στους δρόμους όμως δεν είναι όλες παρατεταμένες ώστε να μπορείς να γερνεις ελαφρώς, σε νορμάλ χλμ/ω υπάρχουν και κλειστές στροφές, σε αυτή τη περίπτωση πόσες εικονίτσες με χριστούλιδες και παναγίες θα χρειαστώ?
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Η βέσπα είναι διασκέδαση. Πράγματι είναι λίγο δύσκολη στην οδήγηση αλλά εύκολα τη μαθαίνεις.
Το πιο δύσκολο είναι το ότι έχεις σαμπρέλα οπότε το οποιοδήποτε φουιτ πονάει....
Αν έχεις tubeless παλεύεται καλύτερα.
Τα μανισια φρένα είναι σκατά αλλά με max 40 χλμ που πάω εγώ μια χαρά σταματάω...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.038
40 χλμ που πάω εγώ μια χαρά σταματάω...
40χλμ/ω κοκαλωνω με προδευτικότητα και αίσθηση και στο ποδήλατο :tongue:
Εδώ μιλάμε για ένα βαρύ όχημα που θα χρειαστείς ίσως να σταματήσεις και με περισσότερα χλμ/ω.
Άστο όμως αυτό, μέσα σε μια στροφή τι κάνεις?
Τι εννοώ, ως οδηγός μεγάλης μοτοσυκλέτας πριν ξεκινήσω να διαγράφω μια στροφή ακολουθώ εντελώς υποσυνείδητα πλέον μια διαδικασία προετοιμασίας του οχήματος για τη στροφή που έρχεται.
Ότι λοιπόν γνωρίζω οδηγικα πάνω στα σκούτερ και ειδικά στη vespa δεν λειτουργεί...
Αυτό το πράμα αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις εντολές μου....και απλά προσπαθεί να με σκοτώσει:eek:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Ότι λοιπόν γνωρίζω οδηγικα πάνω στα σκούτερ και ειδικά στη vespa δεν λειτουργεί...
Αυτό το πράμα αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις εντολές μου....και απλά προσπαθεί να με σκοτώσει:eek:
Ενώ το ποδήλατο, όχι... :biggrin:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
40χλμ/ω κοκαλωνω με προδευτικότητα και αίσθηση και στο ποδήλατο :tongue:
Εδώ μιλάμε για ένα βαρύ όχημα που θα χρειαστείς ίσως να σταματήσεις και με περισσότερα χλμ/ω.
Άστο όμως αυτό, μέσα σε μια στροφή τι κάνεις?
Τι εννοώ, ως οδηγός μεγάλης μοτοσυκλέτας πριν ξεκινήσω να διαγράφω μια στροφή ακολουθώ εντελώς υποσυνείδητα πλέον μια διαδικασία προετοιμασίας του οχήματος για τη στροφή που έρχεται.
Ότι λοιπόν γνωρίζω οδηγικα πάνω στα σκούτερ και ειδικά στη vespa δεν λειτουργεί...
Αυτό το πράμα αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις εντολές μου....και απλά προσπαθεί να με σκοτώσει:eek:
βγάλε και λίγο το ποδάρ ρε Μπρέτσο στη στροφή....μην τα περιμένεις όλα από το όχημα :lol:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.038
Ενώ το ποδήλατο, όχι... :biggrin:
Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, το εμπιστεύομαι περισσότερο κάτω από τα πόδια μου σε μια κατηφορική διαδρομή με στροφές.
βγάλε και λίγο το ποδάρ ρε Μπρέτσο στη στροφή....μην τα περιμένεις όλα από το όχημα :lol:
Κάπως έτσι? :lolsign:

1200px-Pilotsupermotard.jpg
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
40χλμ/ω κοκαλωνω με προδευτικότητα και αίσθηση και στο ποδήλατο :tongue:
Εδώ μιλάμε για ένα βαρύ όχημα που θα χρειαστείς ίσως να σταματήσεις και με περισσότερα χλμ/ω.
Άστο όμως αυτό, μέσα σε μια στροφή τι κάνεις?
Τι εννοώ, ως οδηγός μεγάλης μοτοσυκλέτας πριν ξεκινήσω να διαγράφω μια στροφή ακολουθώ εντελώς υποσυνείδητα πλέον μια διαδικασία προετοιμασίας του οχήματος για τη στροφή που έρχεται.
Ότι λοιπόν γνωρίζω οδηγικα πάνω στα σκούτερ και ειδικά στη vespa δεν λειτουργεί...
Αυτό το πράμα αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις εντολές μου....και απλά προσπαθεί να με σκοτώσει:eek:
Χρήστο, δεν γίνεται να συγκρίνεις μηχανή μεγάλου κυβισμού με vespa.
Η βέσπα είναι για βόλτα χαλαρή, για ρομαντζάδα...
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Μα δε μίλησα για στροφές. Στην ευθεία γέρνεις. Ελαφρώς.

Μίλα ρε Ζιζίκ.
Αυτά δεν ισχύουν στις modern Vespas. Είναι κανονικά scooters με monocoque μεταλλικό σκελετό, με σύγχρονα φρένα και λάστιχα. Οι περισσότερες σημερινές έχουν ABS και ASR (η δική μου δεν έχει).

Γενικά, όσο μικρότεροι οι τροχοί, τόσο περισσότερο γέρνεις στις στροφές με την ίδια ταχύτητα. Οι classic με 10" περισσότερο (και το Dax μου επίσης), η δική μου GTS/GTV 250/300 με 12" λιγότερο, τα μεγάλα scooters με 14"-15" ακόμα λιγότερο, του Μπρέτσου οι 18"-19" λίγο. :p
Το φρενάρισμα και η νευρικότητα αφορούν περισσότερο τη γεωμετρία (κάστερ) και την κατανομή βάρους.

Αυτό το πράμα αρνείται πεισματικά να ακολουθήσει τις εντολές μου....και απλά προσπαθεί να με σκοτώσει:eek:

Υπάρχουν στιγμές που φρικάρω παρά τα 50.000km που έχω κάνει με αυτήν και την προηγούμενη ολόιδια που είχα, αλλά αν γνωρίζεις ή έχεις συνηθίσει είναι ασφαλής και προβλέψιμη. Χύμα δεν έχω φάει και πηγαίνω όπως με όλα μου τα οχήματα σχεδόν πάντα στο όριο, κοντά σε κανονικές μηχανές μεσαίου κυβισμού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top