Θα τα βροντήξω όλα κάτω και θα πάρω τα βουνά ή... θα πάρω ενεργά

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι αλλα πως? με μετακινησεις των ηχειων και των θεσεων ακροασης δεν γινεται δουλεια, εννοεις σιδερωμα των κορυφων?
πως καταφερες αυτο το 0.2 στο rt60 ?
.....για πες τι εχεις βαλει μεσα και που.

για βαλε αυτη την πρασινη καμπυλη no smoothing να σου δειξω....

εχεις κανει μετακινησεις ηχειων και θεση ακροασης..?
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εχω τοποθετησει στον τοιχο πισω απο τα ηχεια 4 κομματια 100χ50χ50 και πισω απο τον καναπε αλλα 2 πανελ απορροφησης της Basotect, τα υπολοιπα κουρτινες και χαλι, στις γωνιες πετροβαμβακα.

η βυθιση δεν φευγει παρα μονον με τοποθετηση των ηχειων κοντα στον τοιχο, αλλα μου χαλαει αλλο κομματι της αποκρισης και ο καναπες πλησιαζει στο κεντρο του καθιστικου, δεν γινεται
τελευταια μετρηση χωρις smoothing.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πρεπει να ελαφρινης λιγο απο αυτα.......μπορεις να βγαλεις να δεις την συμπεριφορα του χωρου ?

το γραφημα πρεπει να ειναι ετσι, οπως το κοκκινο για αρχη....μετα πειραζεις λεπτομεριες ....ειναι πολυ απο 120-700hz

εχεις δοκιμασει οπως εισαι τωρα με τα ηχεια στον τοιχο ?
 

Attachments




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
δηλαδή χάθηκε με τα ρέστα να πάρεις 2 καλαμωτές και να φτάσεις το 2χίλιαρο να γουστάρει και ο Γιάνννης?:roflmao::roflmao:


Ο Γιάννης είναι και γαμώ τα άτομα και δεν θέλω να τον πειράζεις, τα καλάμια ήταν κυρίως για ντεκόρ και λιγότερο για την ακουστική βελτίωση του χώρου, δες στο YT σε συστήματα εκατοντάδων χιλιάδων τι βάζουν κάποιοι, οι καλαμιές μπορεί να θεωρηθούν και ως arty για ορισμένες κοπέλες σε φιλικές επισκέψεις που στη συνέχεια καταλήγουν σε ξέφρενο party. :dance2::dance::boast:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ο Γιάννης είναι και γαμώ τα άτομα
αυτό το έχω δηλώσει αρκετές φορές...και γι αυτό τον πειράζω σε κάθε ευκαιρία:biggrin:

τα καλάμια ήταν κυρίως για ντεκόρ και λιγότερο για την ακουστική βελτίωση του χώρου
μπα....
είναι και εξαιρετικά ενθουσιασμένος για την πατέντα αυτή.... διάβασε τα ριβιου του....
και θέλει να την κατοχυρώσει και σε μπογιά για να χτυπήσει το μονοπώλιο της σαγρέ τεχνοτροπίας :cry: :lol:
του μπουτχια.......:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
έχεις παίξει αρκετά....
ή θεωρείς ότι το τερμάτισες?

αυτό που βλέπω....δεν είναι κάτι που δεν στρώνει με eq

μια χαρά όλα
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παιξε λιγο με τα +/- του ηχειου και εισαι οκ.......
....μην μου πεις για τριγωνα κ.λ.π.

απλα φτιαξε λιγο το rt60 που ειναι χαμηλο....0.3 και κατι ψηλα..... οχι πιο κατω και ισορροπημένο οσο μπορεις .
......σπεσιαλ θα εισαι.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Η τελευταία καμπύλη με τα ηχεία κοντά στον τοίχο, είναι και τα δυο ηχεία μαζί δυο φορές; Ή το καθε ηχείο χωριστά;
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Σαμπ για την πρώτη οκταβα που είναι κενή, κι είσαι άρχοντας.

Ωραιότατα παίζουν.
 

P

PMC

Guest
Η τελευταία καμπύλη με τα ηχεία κοντά στον τοίχο, είναι και τα δυο ηχεία μαζί δυο φορές; Ή το καθε ηχείο χωριστά;
Ένα ηχείο δυο φορές μοιάζει ......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ένα ηχείο δυο φορές μοιάζει ......
Ναι, με μικρη αλλαγη θέσης.
Πρέπει σε καθε θέση να βλεπουμε μετρηση του καθε ηχείου χωριστα, και μια και των δυο μαζί.

Μια μετρηση τη μερα θα δείχνεις;
 

P

PMC

Guest
Επίσης μην ψάχνεις να δείχνεις καλές αλλά όχι αντιπροσωπευτικές μετρήσεις για να ακούσεις μπράβο.
Δεν είναι προς όφελος σου.
Δείξε τα προβλήματα και ζητά βοήθεια στην αντιμετώπιση τους!
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η τελευταία καμπύλη με τα ηχεία κοντά στον τοίχο, είναι και τα δυο ηχεία μαζί δυο φορές; Ή το καθε ηχείο χωριστά;
Σε 2 μέρες έκανα 36 μετρήσεις περίπου με παραλλαγές σε θέσεις ακρόασης αλλά πάντα με τα 2 μαζί, δεν σημείωσα σε όλες ακριβώς τι άλλαξε αλλά έχω την γενική εικόνα. Παραλλαγές των θέσεων, των αποστάσεων, στα ντιμπι των χαμηλών και μεσαίων, στην κλίση.
Θα παίξω λίγο κοντά στα τοιχώματα,
υποψιάζομαι ότι τα ηχεία κοντά στα τοιχώματα με αύξηση της απόστασης μεταξύ των ηχείων και της θέσης ακρόασης θα μου δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Εφόσον (και για όσο χρονικό διάστημα) δεν έχεις σαμπ, είναι απολύτως υποχρεωτικό να τοποθετούνται οι δορυφόροι που έχεις όπως θα τοποθετούσες σαμπ, δηλαδή κολλητά στα boundaries, για να έχεις τις λιγότερες ακυρώσεις.

Αφού πάρεις σαμπ, τότε τα σαμπ τοποθετούνται έτσι, και οι δορυφόροι μπορούν να απομακρυνθούν από τα τοιχώματα, και να πάνε σε θέσεις που δε θα έχουν προβλήματα στις περιοχές του φάσματος που παίζουν.

Οι ενδεδειγμένες αποστάσεις σαμπ από τον πίσω τοίχο και δορυφόρων από τον πίσω τοίχο, βρίσκονται διαθέσιμα ακόμα στα μανιουαλ των Νιούμαν και τα έχω ανεβάσει κατ'επαναληψιν.

Όσο είναι κολλητά τα δορυφοράκια στον πίσω τοίχο, θα υπάρχει ένα boundary gain στις μεσαίες συχνότητες, το οποίο δεν είναι επιθυμητό, και για να το μειώσεις σε μη αντιληπτό πλάτος χρειάζεται πυκνή απορρόφηση μεταξύ δορυφόρου και πίσω τοίχου.

Πιθανώς να είναι η χιλιοστή φορά που γράφω τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Λοιπόν σήμερα ασχολήθηκα με τα δορυφορακια μου:biggrin:
Τελικά την καλύτερη μέτρηση την πήρα στον τοίχο. Ενταξει μου λείπει η πρώτη οκτάβα αλλά το γνώριζα. Θα θελα να κατεβαίνει μέχρι τα 20χερτς αλλά θα το τακτοποιήσω στο μέλλον με Σαμπ.

Η καμπύλη μου
the best of the best.jpg



IMG_20200331_193848.jpg


IMG_20200331_193806.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
@Ν.Κ. οταν ανεβάζουμε μετρησεις, πάντα ανεβάζουμε και του καθε ηχείου χωριστά. Αλλιως δεν βγαίνει συμπέρασμα με τίποτα.

Το εχω γραψει τρεις τέσσερις φορές σε αυτο το θρεντ.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ακομη ενα απογευμα με το όφωνο για να μην γκρινιαζει και ο ντιμης:biggrin:

τελικα διαπιστωσα οτι αριστερο και δεξι οπως τα ειχα τοποθετησει ειχαν μια αποκλιση στα χαμηλα κατι που δεν φαινοταν στις προηγουμενες μετρησεις. επομενως ξεκινησα μετρησεις για καθε καναλι ξεχωριστα ώσπου να βρω την λιγοτερη μεταξυ τους αποκλιση ,σημειο κλειδι η τοποθετηση του δεξιου ηχειου στο στην αρχη του ανοιγματος της κουζινας(ειχε το γνωστο βυθισμα στους 100).το δεξι το εφερα πιο ευκολα στα κυβικα του.


RT60
Mittwoch, RT60.jpg


Waterfall στην μετρηση και με τα 2.
Mittwoch, Waterfall.jpg


Αριστερο (μωβ), δεξι (κοκκινο)σε ξεχωριστη μετρηση μαζι με το average(πρασινο)
αριστερο ,δεξι και μαζι.jpg


η καμπυλη και με τα 2
Mittwoch ,die beste Messung.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top