Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Η διαφορα ( για μένα ) είναι υπέρ του ayon κυριως στην γλυκα και στην ζεστασιά που βγάζει σε όλο το φάσμα .
Εγω καποτε ειχα αγορασει το AUNE S16 μεταχειρισμενο, ρωτησα τον προκαταχο τι δεν του αρεσε και μου λεει οτι ειναι λιγο γλυκο στον ηχο!
Σημειωτεον εμενα μου αρεσε παρα πολυ το AUNE, και δεν εχω κατι αρνητικο να του προσαψω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Λοιπόν, για να μη μακρυγορώ, θεωρώ οποιαδήποτε σύγκριση βινυλίου με το σύγχρονο πολυκάναλο SACD, ως προσβολή στην κοινή λογική, αντάξιο του αντιεμβολιαστικού κινήματος και της επίπεδης γης. :gotcha:

Το μόνο που "σώζει" τα παλαιάς κοπής βινύλια είναι ορισμένα νορμάλ μαστερινγκ επί εποχής όπου επικρατούσε ο γνωστός πόλεμος εντυπωσιασμού και σημαντικής δυναμικής συμπίεσης που υπέστη το CD, με αποτέλεσμα να έχουν κυκλοφορήσει κάποιες απαράδεκτες εγγραφές, μέσα στα όρια του κλιπαρίσματος.

Πέραν αυτής της εξαίρεσης, τα υπόλοιπα είναι γνωστά και δεν θα μπω στον κόπο να επαναλάβω τίποτα.

Στην σημερινή πραγματικότητα, ακόμα και παλαιές και αγαπημένες μουσικές κυκλοφορούν σε εξαιρετικής ποιότητας πολυκαναλα μάστερ, που είναι στο χέρι σας να τα απολαύσετε όπως εγώ:

Screenshot_20200402_173239_com.roon.mobile.jpg


Τα οποία παίζουν απίστευτα. Πραγματικά. 8-)



ΥΓ. Ο συγκεκριμένος δίσκος κυκλοφορεί και σε. MQA στο Tidal. Ακούστε τον. ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
εμενα η μονη ενσταση για τον λεανδρο ειναι οτι θα κανει συγκριση με ακουσμα που θεωρει αναφορας για το οποιο απο τα γραφομενα του φαινεται οτι ειναι μακρια απο ενα ψηφιακα διορθωμενο συστημα , το οποιο μετραει σωστα και παιζει σωστα.

θα πεσει δηλαδη στην παγιδα του αρεστου κατι που πιθανοτατα θα βαφτισει υποσυνειδητα σωστο και εκει θα γινει το μπαχαλο.
θεωρω οτι εχει διαθεση για να αναθεωρησει αποψεις αν βρει κατι σωστοτερο ως αναφορα , απλα στον ορισμο του σωστοτερου μπορει να κολλησει το θεμα.

γενικα οταν εχεις συνηθισει μια κατασταση (η οποια ειναι διαδεδομενη , δηλαδη συστηματα χωρις επαρκη ακουστικη περιποιηση και μηδενικη ψηφιακη διορθωση) την θεωρεις σωστη. Συστημα με trinnov πιθανοτατα θα ξενισει με την ορθοτητα του και ειναι λογικο να αμφιβάλλεις αν κατι τοσο διαφορετικο απο αυατ που ακους συνηθως ειναι σωστο η τεινει προς το τελειως λαθος.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η ακοή έμεινε... :roflmao:
και η αντικειμενικότητα, μιας και αναγνώρισα το λάθος μου, και το ήθος αγαπητέ μου κύριε!
και η γραφή, έστω με ένα ορθογραφικό λάθος!
Εδώ άλλοι διαπράττουν ηχητικά εγκλήματα, στο "αι" θα κολλήσουμε?
 



P

PMC

Guest
και από κάτω το ρουν ενημερώνει για τη μέση διαβάθμιση δυναμικού εύρους.

Αυτό γιατί μας το δίνει ?
Παίζει κάποιο ρόλο ?
Εγώ έχω δει μέχρι 17......
Τι δηλώνει ?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλό είναι να έρθει ο Λέανδρος για να ακούσει το έργο του τρίνοβ. Μέχρι τότε θα έχω ακούσει κι εγώ κάτι παρόμοιο, οπότε θα μπορούμε να συγκρίνουμε τις εντυπώσεις μας!
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως οι ηχογραφησεις που ειναι sacd 5.1 με σημα high definition audio τουλαχιστον προς το παρων μοιαζει να ειναι η απολυτη κορυφη. Δεν εχω ακουσει κατι καλυτερο, ισως υπαρχουν καποια κοντα σ αυτα η σχεδον ιδια αλλα καλυτερα δεν βρηκα.
 
Last edited:




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Για την ακριβεια σε σχεση μ αυτο που εγραψα νωριτερα δεν ειναι sacd αλλα blu ray. Ωστοσο ξεχωριζει απο τα τυπικα blu ray που ειναι συνηθως συναυλιες και περισσοτερο παραπαμπει σε sacd. Τουλαχιστον προς το παρων μοιαζει να ειναι το απολυτο.
IMG_20200402_195836.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Να με συμπαθάτε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το χόμπι είναι ή πρέπει να είναι η εναλλαγή μηχανημάτων.
Αρνούμαι να υιοθετήσω τέτοια λογική.
Χόμπι για μένα είναι ένα και είναι η μουσική. Δεν με ενδιαφέρει με τη παίζει.

@jiovani75 καλημέρα. Ερώτηση.
Γιατί επέλεξες CD player αντί να γκραμπάρεις όλους τους δίσκους και να ακούς από Roon που ήδη έχεις;
Έλειπε κάτι από αυτό που έπαιρνες;
Λες ότι το Αyon έχει μια "ζεστασιά" ή κάτι τέτοιο στον ήχο.
Προσπάθησες να φτιάξεις νέα Target Curve σύμφωνα και με τον πίνακα του Bob Katz και δεν σε ικανοποίησε το αποτέλεσμα ή δεν ήθελες να μπεις στην διαδικασία γκράμπ hard disks κλπ γιατί έτσι κ αλλιώς αγοράζεις CDs;

Πίνακας του Bob Katz για Audio Mastering.
IMG_20200113_184642.jpg


Εννοείται ότι κουμάντο στη τσέπη σου δεν κάνει κανείς. Κουβέντα γίνεται. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top