Bryston 4B3

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Η Bryston είναι μια από τις λίγες εταιρίες του χώρου που δεν αλλάζει τα προϊόντα της απλά για να φρεσκάρει τη θέση τους στην αγορά από μαρκετίστικη άποψη. Τα αλλάζει όταν έχει κάτι να βελτιώσει κυκλωματικά ή για να αναβαθμίσει την ηχητική τους απόδοση.
Στους ενισχυτές της, που είναι και οι συσκευές που την καθιέρωσαν στο χώρο του high-end, αυτό συνέβη όταν αναβαθμίστηκαν από NRB, σε ST, σε SST, και τέλος σε SST2. Αυτή τη φορά η αναβάθμιση τους φέρνει από τη σειρά SST2 ή αλλιώς Squared στη σειρά 3 δηλαδή Cubed.
Οι ενισχυτές, με άλλα λόγια, «ανέβασαν δύναμη» και από «στο» τετράγωνο πήγαν «στο» κύβο. Τα γράμματα SST που μέχρι πρότινος χαρακτήριζαν όλα τα μοντέλα (από τα αρχικά του ονόματος του σχεδιαστή Stuart Taylor) έχουν αφαιρεθεί, οπότε ο 4B έγινε από 4Β SST2, απλά σε 4Β3.








Ας σχολιάσουν οι καμένοι με Bryston όπως ο @jiovani75 ο @Astronaut Jr. και νομίζω και ο @kanakiani αλλά και όσοι άλλοι θέλουν. :geek:
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το μυστικό της Bryston είναι ότι έχει μια συγκεκριμένη ηχητική ταυτότητα: δεν έχει ταυτότητα. Ουδέτερος ήχος ( αυτός που αρκετοί αποκαλούν "στεγνό" ), ό,τι του δώσεις, αυτό θα σου βγάλει, ενισχυμένο και τέλος. Δωσ'του λάμπα, θα ακούσεις λάμπα. Δωσ'του τρανζίστορ, θα ακούσεις τρανζίστορ. Βαλ'του όποιο ηχείο θέλεις, θα το οδηγήσει. Το βασικό κύκλωμα είναι το ίδιο. Με το πέρασμα των χρόνων, το βελτιώνει και τότε είναι που προκύπτει η κάθε νέα σειρά. Απο τη σειρά SST νομίζω ήταν που άλλαξε τύπο τρανζίστορ εξόδου.
Και το κερασάκι στη τούρτα, είκοσι χρόνια εγγύηση χωρίς κανένα όρο. Παθαίνει ζημιά ( αν το καταφέρεις )? Στο φτιάχνουν, no questions asked.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θα ήθελα διαφορικό στην είσοδο και όχι quad complementary. Τεσπά. Μπορεί να είναι και λάθος του συντάκτη του Ηχος +.
 

P

PMC

Guest
Πολύ ωραίο άρθρο.
( εμάς δηλαδή που έχουμε κάνει αυτές τις επιλογές ......μας αρέσει )
Μπράβο alfee24.

Μια μικρή αλήθεια να πω .
Όταν εψαχνα για Ηχεια είχα επισκεφθεί έναν πελάτη της solid foundation που είχε τα Ηχεια που τελικά πήρα.
( με τα σαμπ τους από κάτω .....κομπλέ )
Τα ίδια απλά την προηγούμενη έκδοση ! Τα οδηγούσε με δυο 4bsst2 . Ένας για τα χαμηλά και ένας μιντ και τουιτερ. Παρόλο που ξέραμε ότι οι ενισχυτες ήταν λίγοι για αυτό το Τέρας , ο ηχος ήταν καταπληκτικός και γεματος.
Ο 4 b(ryston) πάντα ήταν ευκαιρία . Πάντα ήταν value for the money :)




Παθαίνει ζημιά ( αν το καταφέρεις )?
Εγώ μια φορά με ανοικτό ενισχυτή άλλαζα καλωδια ηχείων και κατά λάθος ακούμπησα το καλώδιο στο σασί του ενισχυτή . Αποτέλεσμα να καεί ένα ρελε. Μου το άλλαξαν μέσα σε δυο μέρες στην solid foundation δωρεάν.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Θα ήθελα διαφορικό στην είσοδο και όχι quad complementary. Τεσπά. Μπορεί να είναι και λάθος του συντάκτη του Ηχος +.

Σιγά μην ήθελες και συμπλέκτη, τι είναι.. αυτοκίνητο; :p
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ναι ρε χαμένο έτσι λέγεται η τοπολογία , διαφορικός ενισχυτής. Differential amp .
Είναι πολύ γρήγορος, με χαμηλό θόρυβο-παραμορφώσεις. Ιδανικός για το πρώτο στάδιο εισόδου του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
"
ΚΑΤΑ
  • Η έλλειψη χρωματισμών θα ξενίσει πολλούς ακροατές
"

Ουπς! :p :p :p

Το ωραίο είναι ότι έγραψα πριν διαβάσω το άρθρο. Και όσα έγραψα, τα λέει και αυτός στο άρθρο. Εντάξει, δεν φαντάζομαι πράγματα, Bryston και ξερό ψωμί! :p
Ο 4 b(ryston) πάντα ήταν ευκαιρία . Πάντα ήταν value for the money :)
+1
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ναι ρε χαμένο έτσι λέγεται η τοπολογία , διαφορικός ενισχυτής. Differential amp .
Είναι πολύ γρήγορος, με χαμηλό θόρυβο-παραμορφώσεις. Ιδανικός για το πρώτο στάδιο εισόδου του ενισχυτή.

Το ξέρω Γιάννη, είχα διαβάσει σε ένα παλιό τεύχος του ήχου ένα άρθρο για διαφορικό ενισχυτή (δηλαδή μια ματιά του είχα ρίξει γιατί δεν κατάλαβα πολλά) :p νομίζω και ο Σταματάκος κάτι παρόμοιο είχε γράψει στο Avmentor.
"
ΚΑΤΑ
  • Η έλλειψη χρωματισμών θα ξενίσει πολλούς ακροατές
"

Ουπς! :p :p :p

Το ωραίο είναι ότι έγραψα πριν διαβάσω το άρθρο. Και όσα έγραψα, τα λέει και αυτός στο άρθρο. Εντάξει, δεν φαντάζομαι πράγματα, Bryston και ξερό ψωμί! :p


+1


Όταν λες "ξερό ψωμί" εννοείς να στερηθείς για να τον πάρεις;;
Πάντως μόνο καλά λόγια ακούω για τους Bryston, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Όταν λες "ξερό ψωμί" εννοείς να στερηθείς για να τον πάρεις;;
Πάντως μόνο καλά λόγια ακούω για τους Bryston, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό.
Σχήμα λόγου! Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να ακούσεις αρνητικό σχόλιο για ένα Bryston. Ενώ δεν είναι φθηνά μηχανήματα, γι'αυτά που προσφέρουν, είναι πάμφθηνα.
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Το μεγαλύτερο "κόλλημα" που έχουν οι αντι-bryston-ικοι,είναι ότι από τα 8 ΟΗΜ στα 4 κ μετά στα 2 ΟΗΜ, δεν διπλασιάζουν κ τετραπλασιαζουν.Οποτε κουβεντιάζω με κάποιον που δεν τους συμπαθεί,μόνο αυτό μου λέει...
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ε και? τι λέει αυτό ? ότι δεν είναι καλοί ενισχυτές?
Δλδ μόνο όποιος διπλασιάζει σε υποδιπλασιασμό φορτίου είναι καλός ενισχυτής? Που τα έχουν δεί αυτά ρε φούστη μου?
Οι άσχιετοι.!
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το μεγαλύτερο "κόλλημα" που έχουν οι αντι-bryston-ικοι,είναι ότι από τα 8 ΟΗΜ στα 4 κ μετά στα 2 ΟΗΜ, δεν διπλασιάζουν κ τετραπλασιαζουν.Οποτε κουβεντιάζω με κάποιον που δεν τους συμπαθεί,μόνο αυτό μου λέει...
Ο δικός μου 4BST τα κάνει όλα αυτά πάντως. Με έκπληξη παρατήρησα ότι ο 4b3 δεν το κάνει, αλλά κάτι θα ξέρει η Bryston που τον σχεδίασε έτσι. Τουλάχιστον έχει τα ίδια ικανά τροφοδοτικά. Εδώ άλλοι βάζουν για δύο κανάλια τον μισό που βάζει η Bryston σε ένα κανάλι. Κουκουρούκου!
 

Μηνύματα
427
Reaction score
516
Το έχω αναφέρει παλιότερα αλλά θα το ξαναπώ ,
το τι είχα ακούσει την εποχή που αγορασα τον Bryston 4BSST -C δεν λέγετε .......'κρύος ήχος χωρίς ζεστές χροιές' κι άλλα τέτοια γραφικά
ευτυχώς εμπιστεύτηκα αυτό που άκουγα
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Είναι ενισχυτάρες,τελεία και παύλα
Ε και? τι λέει αυτό ? ότι δεν είναι καλοί ενισχυτές?
Δλδ μόνο όποιος διπλασιάζει σε υποδιπλασιασμό φορτίου είναι καλός ενισχυτής? Που τα έχουν δεί αυτά ρε φούστη μου?
Οι άσχιετοι.!
Όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Το να διπλασιάσει ένας ενισχυτής την ισχύ του σε κάθε υποδιπλασιασμό φορτίου άπτεται δύο-τριών πραγμάτων.
1) ικανότητα παροχής ρευμάτων μετ/στή-τροφοδοτικού.
2)ικανές επιφάνειες ψύξης-ψύκτρες
3) ικανός αριθμός ημιαγωγών ισχύος-σωστή διαχείρισή τους.
Συνήθως συνυπάρχουν τα 2 τελευταία ,με το πρώτο να μην υπάρχει κατά 100%.
Δλδ για έναν τελικό 2χ300/8, 2χ600/4 ,2χ1200/2 απαιτείται πολύ μεγάλος και πολύ ισχυρός μετ/στής ιδίως αν θέλουμε παροχή ισχύος στα 2ohms, με αποτέλεσμα συνήθως να μην χωράει στα συγκεκριμένα σασί , ή να ξεφεύγει το κσοστολόγιό του από αυτό που έχει υπολογίσει ο κατ/στής.
Ως εκ τούτου διαλέγει έναν μικρότερο μετ/στή που του κάνει την δουλειά του και ας μην διπλασιάζει ή ας μην κατεβαίνει στα 2ωμ. Εδω που τα λέμε δεν υπάρχουν πολλά ηχεία με εμπέδηση 2ωμ , πέραν κάποιων πολύ ιδιαίτερων και απαιτητικών .
Οποιος θέλει σώνει και καλά ενισχυτή που να κατεβαίνει στο 1ωμ και να διπλασιάζει και και και θα ματώσει οικονομικά.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος ενισχυτής που δεν κατεβαίνει στο 1ωμ και δεν διπλασιάζει είνα κακός.
Αυτά.
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Γιάννη συμφωνώ απόλυτα σε ότι έγραψες,κ εννοείτε ότι δεν έχω καμία αμφισβητηση για την τιμιότητα των Bryston,(ως κ κάτοχος 3ων τελικών της),απλά εδώ έρχομαι κ κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου ρωτάω,άρα δεν μπορούν να θεωρηθούν ενισχυτές αναφοράς έτσι?Απλά ΠΟΛΥ τιμιοι για αυτό που δίνουν...
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Τι θα πεί ενισχυτές αναφοράς?
Ποιός το ορίζει αυτό? και με ποιά κριτήρια? Είναι κάπου γραμένο? Σε κανά paper της AES? και δεν το ξέρουμε?
Ενισχυτή αναφοράς ορίζει ο καθένας αυτόν που θέλει και γουστάρει , εντός κάποιων πλαισίων πάντα.
Ας πούμε ένας SANSUI BA 3000 2X170/8 2X170/4 δεν θα είναι ποτέ ενισχυτής αναφοράς. Το ίδιο και ένας αντίστοιχος TOSHIBA πχ. Η ένας ασθενικός LUXMAN. η οποιοσδήποτε ασθενικός ενισχυτής , που δεν έχει και κάποιες καλές μετρήσεις.
Από την άλλη υπάρχουν μηχανήματα που τα πασάρουν ώς αναφοράς οι κατασκευαστές τους με το καλημέρα πχ KRELL.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το να διπλασιάσει ένας ενισχυτής την ισχύ του σε κάθε υποδιπλασιασμό φορτίου άπτεται δύο-τριών πραγμάτων.
1) ικανότητα παροχής ρευμάτων μετ/στή-τροφοδοτικού.
2)ικανές επιφάνειες ψύξης-ψύκτρες
3) ικανός αριθμός ημιαγωγών ισχύος-σωστή διαχείρισή τους.
Συνήθως συνυπάρχουν τα 2 τελευταία ,με το πρώτο να μην υπάρχει κατά 100%.
Δλδ για έναν τελικό 2χ300/8, 2χ600/4 ,2χ1200/2 απαιτείται πολύ μεγάλος και πολύ ισχυρός μετ/στής ιδίως αν θέλουμε παροχή ισχύος στα 2ohms, με αποτέλεσμα συνήθως να μην χωράει στα συγκεκριμένα σασί , ή να ξεφεύγει το κσοστολόγιό του από αυτό που έχει υπολογίσει ο κατ/στής.
Ως εκ τούτου διαλέγει έναν μικρότερο μετ/στή που του κάνει την δουλειά του και ας μην διπλασιάζει ή ας μην κατεβαίνει στα 2ωμ. Εδω που τα λέμε δεν υπάρχουν πολλά ηχεία με εμπέδηση 2ωμ , πέραν κάποιων πολύ ιδιαίτερων και απαιτητικών .
Οποιος θέλει σώνει και καλά ενισχυτή που να κατεβαίνει στο 1ωμ και να διπλασιάζει και και και θα ματώσει οικονομικά.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος ενισχυτής που δεν κατεβαίνει στο 1ωμ και δεν διπλασιάζει είνα κακός.
Αυτά.
Έτσι όπως το σκέφτομαι συνδυαστικά, μου έρχεται στο μυαλό ότι κάτι συμβαίνει με τα τρανζίστορς εξόδου που έχει αλλάξει η Bryston. Προφανώς για να τα χρησιμοποιεί έχει κάποια οφέλη και ίσως θυσιάζει αυτό το χαρακτηριστικό της αύξησης ισχύος που ελάχιστοι χρειαζόμαστε και που δεν σημαίνει ότι έχει κάνει υποχώρηση σε άλλους τομείς ( π.χ. τροφοδοσία, αφού εξακολουθούν να είναι γαϊδούρια ).
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Οχι , δεν έχει να κάνει με τα ισχύος. Αλλωστε γι" αυτό και χρησιμοποιούνται κατά ζευγάρια και μάλλιστα πολλαπλάσια των δυο.Βέβαια όσο πιο πολύ κατεβαίνει το ωμικό φορτίο τόσο περισότερα ζευγάρια χρειάζεσαι, Αναλόγως και των τρανζίστορς και των χαρακτηριστικών τους βέβαια. Αν για τα 4ωμς θέλει πχ 5 ζεύγη στο κανάλι , για τα 2ωμς θα πρέπει να έχει 10 ζεύγη , για να έχει και μία άνεση και headroom.
Τ ο πόσο γαϊδούρια είναι οι μετ/στές δεν δηλώνει κάτι , μόνο τα νούμερα λένε όλη την αλήθεια.
Αν θέλεις τελικό 2χ1200/2ωμ , θέλεις τουλάχιστον 3KVA μετ/στή. Δλδ περίπου στα 2,4KW.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Οχι , δεν έχει να κάνει με τα ισχύος. Αλλωστε γι" αυτό και χρησιμοποιούνται κατά ζευγάρια και μάλλιστα πολλαπλάσια των δυο.Βέβαια όσο πιο πολύ κατεβαίνει το ωμικό φορτίο τόσο περισότερα ζευγάρια χρειάζεσαι, Αναλόγως και των τρανζίστορς και των χαρακτηριστικών τους βέβαια. Αν για τα 4ωμς θέλει πχ 5 ζεύγη στο κανάλι , για τα 2ωμς θα πρέπει να έχει 10 ζεύγη , για να έχει και μία άνεση και headroom.
Τ ο πόσο γαϊδούρια είναι οι μετ/στές δεν δηλώνει κάτι , μόνο τα νούμερα λένε όλη την αλήθεια.
Αν θέλεις τελικό 2χ1200/2ωμ , θέλεις τουλάχιστον 3KVA μετ/στή. Δλδ περίπου στα 2,4KW.
Εν πάση περιπτώσει, αγαπάμε Bryston. :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.170
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top