Bryston 4B3

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ο Benchmark είναι class H , ο bryston είναι class ΑΒ, διαφορετικές τοπολογίες.
Class H χρησιμοποιούσε παλιά η JBL όταν κατασκεύαζε τα δικά της ενισχυτικά.
Χοντρικά είναι αυτό που περιγράφει ο Αμιρ , δύο ενισχυτές στο κανάλι, ένας χαμηλής ισχύος και ένας υψηλής.
Και για να είμαστε πιο σωστοί , είναι δύο τάσεις , που τροφοδοτούν τον ενισχυτή, μία χαμηλή και μέσω ενός μείκτη , ας το πούμε έτσι , ή ενός διακόπτη μία δεύτερη πιο υψηλή που αναλαμβάνει όταν ανέβει το πλάτος του σήματος στην είσοδο.
Και αυτό είναι το περίεργο όσο αφορά στον θόρυβο , γιατί αυτή ακριβώς η μετάβαση από την μία τάση στην άλλη είναι που δημιουργεί θόρυβο , ενώ από ότι φαίνεται στις μετρήσεις του αμιρ , το μηχάνημα είναι πολύ ήσυχο.


Θα περίμενα ο BRYSTON να είναι πιο ήσυχος, στις μετρήσεις του παρότι είναι πιο ισχυρός.
Αμα τον μετρήσει και αυτόν θα δούμε.

Εδω τι χαρακτηριστικά δίνει η ίδια η BRYSTON.
  • Dual mono design
  • New (Salomie) input stage is more linear
  • Useful with greater choice of speakers
  • 300 watts-per-channel @ 8 Ohms
  • 500 watts-per-channel @ 4 Ohms
  • 900 watts bridged mono @ 8 Ohms
  • Harmonic distortion is rated at less than 0.005% (20Hz to 20kHz, at 300 watts)
  • Signal to noise ratio is -110dB (single ended) and -113dB (balanced)

Επίσης να σημειώσω ότι ο BRYSTON έχει σχεδόν την διπλή τιμή από τον BENCHMARK. 5700 έναντι 3000.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Γνωρίζεις από κάποια πηγή ότι η συχνότητα βλαβών των Hypex είναι μεγαλύτερη από αυτή των Bryston; Πως καταλήγεις δηλαδή στο συμπέρασμα σου;
Δεν μιλώ για συχνότητα βλαβών δεν με ενδιαφέρει πιθανότατα θα παίζει απροβλημάτιστα για μερικά χρόνια.
Όταν όμως χαλάσει που θα χαλάσει επειδή είναι διακοπτικό και πρώτα το τροφοδοτικό του, δεν θα επισκευάζεται.
Απλά δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σας. Ο βασικός λόγος που αξίζει να αγοράσει κάποιος Bryston είναι η μακροχρόνια αξιοπιστία.
Στον Ear απάντησα.
Άλλωστε είπα θα πάρω ncore είναι το επόμενο προτζεκτ μου.Εν γνώση μου και όταν φάει τα ψωμιά του θα το πετάξω.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν μιλώ για συχνότητα βλαβών δεν με ενδιαφέρει πιθανότατα θα παίζει απροβλημάτιστα για μερικά χρόνια.
Όταν όμως χαλάσει που θα χαλάσει επειδή είναι διακοπτικό και πρώτα το τροφοδοτικό του, δεν θα επισκευάζεται.
Απλά δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σας. Ο βασικός λόγος που αξίζει να αγοράσει κάποιος Bryston είναι η μακροχρόνια αξιοπιστία.
Στον Ear απάντησα.
Άλλωστε είπα θα πάρω ncore είναι το επόμενο προτζεκτ μου.Εν γνώση μου και όταν φάει τα ψωμιά του θα το πετάξω.
ok συμφωνούμε. Τα παραπάνω 4-5.000 ευρώ τα δίνεις λοιπόν όχι για να πάρεις καλύτερο ενισχυτή, αλλά σαν μια μακροχρόνια εγγύηση επιδιόρθωσης πιθανών βλαβών (όταν φυσικά δεν οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα).
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
ok συμφωνούμε. Τα παραπάνω 4-5.000 ευρώ τα δίνεις λοιπόν όχι για να πάρεις καλύτερο ενισχυτή, αλλά σαν μια μακροχρόνια εγγύηση επιδιόρθωσης πιθανών βλαβών (όταν φυσικά δεν οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα).
Η Bryston δεν ασχολείται με την υπαιτιότητα, αλλά με το εάν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης. Αν είναι, στο φτιάχνει χωρίς ερωτήσεις. Βέβαια, πίσω απο την εικοσαετή εγγύηση, κρύβεται η πεποίθηση της εταιρείας ότι τα μηχανήματα δεν παθαίνουν τίποτα. Και όπως φαίνεται, ισχύει.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
[.Εν γνώση μου και όταν φάει τα ψωμιά του θα το πετάξω.
[/QUOTE]
Ε! να ! αυτά είναι που δεν γουστάρω εγώ.
Γιατί να πάρω κάτι με ημερομηνία λήξης? εν γνώσει μου?
Εχω ψωνίσει πράγματα χωρίς ημερομηνία λήξης και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το πολύ πολύ σε κάποια χρόνια να αλλάξω μερικούς ηλεκτρολυτικούς. Σιγά τα ωά.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
[.Εν γνώση μου και όταν φάει τα ψωμιά του θα το πετάξω.
Ε! να ! αυτά είναι που δεν γουστάρω εγώ.
Γιατί να πάρω κάτι με ημερομηνία λήξης? εν γνώσει μου?
Εχω ψωνίσει πράγματα χωρίς ημερομηνία λήξης και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το πολύ πολύ σε κάποια χρόνια να αλλάξω μερικούς ηλεκτρολυτικούς. Σιγά τα ωά.
[/QUOTE]

Αυτο με τα χρονια ειναι υπερτιμημενο.

Ακομη τα πρωτα μηχανηματα που αγορασα (NAD 302 και ΜΑραντζ CD 63) απο το 93 παιζουν μια χαρα.
Και οτι αλλο εχω παρει kai εχει συμπληρωσει 15α παιζει οπως στην αρχη. Και πυκνωτες που μετρησα ΟΚ.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Τι πράγμα είναι υπερτιμημένο?
Αυτά που αγόρασες εσύ είναι κλασσικά ηλεκτρονικά. Δεν έχουν smd επάνω τους που είναι μίας χρήσης.
Πυκνωτές που μέτρησες? Πως τους μέτρησες? θα ήθελα να μάθω.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Τι πράγμα είναι υπερτιμημένο?
Αυτά που αγόρασες εσύ είναι κλασσικά ηλεκτρονικά. Δεν έχουν smd επάνω τους που είναι μίας χρήσης.
Πυκνωτές που μέτρησες? Πως τους μέτρησες? θα ήθελα να μάθω.
Σε ΝΑΔ 302 δεν μετρησα, τον εχω δωσει στον γιο μου που ειναι φοιτητη,.
Τον Μανλευ που ειναι 15ας στο Εαστ Electronics. ενιναι ΟΚ
H ιδια η Ann Manley μου εγραψε οταν ρωτησα, αν δεν φουσκωσουν ή τρεξουν μην κανεις τιποτα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Η Bryston δεν ασχολείται με την υπαιτιότητα, αλλά με το εάν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης. Αν είναι, στο φτιάχνει χωρίς ερωτήσεις. Βέβαια, πίσω απο την εικοσαετή εγγύηση, κρύβεται η πεποίθηση της εταιρείας ότι τα μηχανήματα δεν παθαίνουν τίποτα. Και όπως φαίνεται, ισχύει.
This warranty is considered void if the defect, malfunction or failure of the product or any component part was caused by damage (not resulting from a defect or malfunction) or abuse while in the possession of the customer. .....Bryston said
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες αλλαζουν χαραχτηριστικα με το χρονο και τις ωρες και το πως εχουν τοποθετηθει ....χωρις να εχουν καποια εξωτερικα σημαδια...
Εχει δικιο ομως ως εταιρια οταν λεει να μην κανεις κατι εαν δεν υπαρξει εμφανης λογος ...αφου δε θα ειναι τετοιου βαθμου που να χρηζουν αλλαγης ... σε αναβαθμιση που εκανα σε τροφοδοτικο (αυξανοντας χωρητικοτητες) και μετρησα τους παλαιους ως προς τη χωρητικοτητα ειχαν αλλαξει χαραχτηριστικα ολοι οσοι ηταν τοποθετημενοι αναποδα εξισου μαλιστα προς το χειροτερο σε σχεση με τους υπολοιπους και θεωρω και ολοι οι χασει σε σχεση με την αρχικη βαση σπεκ ,ασχετως εαν δεν ειναι δυνατο να εχει καποιος αρχικη μετρηση,αφου ολοι εχουν αποκλισεις ακομη και καινουργιοι...
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
This warranty is considered void if the defect, malfunction or failure of the product or any component part was caused by damage (not resulting from a defect or malfunction) or abuse while in the possession of the customer. .....Bryston said
Για μενα ηταν προφανες αλλα αφου δεν το ειχα διαβασει δεν ηθελα να πω κατι. Ποια αετιρεια θα πληρωνει τις μ@λ@κιες που θα κανουμε και μαλιστα για 20 χρονια.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Αυτοί που αλλοιώνονται είναι οι μικροί ηλεκτρολυτικοί , τόσο σε χωρητικότητα όσο και σε dc resistance.
Οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί , των τροφοδοτικών , χοντρικά πανω από 2200μf αυξάνουν μόνο την dcr.
Εχω μετρήσει ηλεκτρολυτικούς 22000μf /80v του 1975 . Είχαν και λίγη παραπάνω χωρητικότητα , 25000μf , αλλά αυξημένη dcr, το οποίο σημαίνει ότι δεν λειτουργούσαν με την απαιτούμενη ταχύτητα.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
This warranty is considered void if the defect, malfunction or failure of the product or any component part was caused by damage (not resulting from a defect or malfunction) or abuse while in the possession of the customer. .....Bryston said
Λογικό δεν είναι; Σου λέει για παράδειγμα ότι αν πας και ανοιξεις τον ενισχυτή και του πετάξεις τα μάτια έξω, δεν σε καλύπτει. Απόλυτα λογικό.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Αυτοί που αλλοιώνονται είναι οι μικροί ηλεκτρολυτικοί , τόσο σε χωρητικότητα όσο και σε dc resistance.
Οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί , των τροφοδοτικών , χοντρικά πανω από 2200μf αυξάνουν μόνο την dcr.
Εχω μετρήσει ηλεκτρολυτικούς 22000μf /80v του 1975 . Είχαν και λίγη παραπάνω χωρητικότητα , 25000μf , αλλά αυξημένη dcr, το οποίο σημαίνει ότι δεν λειτουργούσαν με την απαιτούμενη ταχύτητα.
Ευχαριστω
δεν το γνωριζω το θεμα πυκνωτες στο βαθος που το ξερετε εσεις. . αυτο που ηθελα να πω οτι γενικα τα μηχανηματα αντεχουν την 20 ετια. ειδικα αν δεν εχουν κινητα μερη.

Οι πυκνωτες ειτε ειναι σε Bryston ειτε σε κατι αλλο θα εχουν την ιδια "φθορα"
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αυτοί που αλλοιώνονται είναι οι μικροί ηλεκτρολυτικοί , τόσο σε χωρητικότητα όσο και σε dc resistance.
Οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί , των τροφοδοτικών , χοντρικά πανω από 2200μf αυξάνουν μόνο την dcr.
Εχω μετρήσει ηλεκτρολυτικούς 22000μf /80v του 1975 . Είχαν και λίγη παραπάνω χωρητικότητα , 25000μf , αλλά αυξημένη dcr, το οποίο σημαίνει ότι δεν λειτουργούσαν με την απαιτούμενη ταχύτητα.
ειμαι σιγουρος οτι τους ειχες μετρησει και το "75 :laugh:
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Αναλόγως της ποιότητάς τους. Υπάρχουν ηλεκτρολυτιοί που αντέχουν 20 χρόνια και βάλε , και άλλοι που στην πενταετία είτε φουσκώνουν είτε σκάνε είτε βραχυκυκλώνουν.
Ολα σχετικά είναι. Κάτι που παίζει ιδιαίτερο ρόλο είναι και το προφίλ χρήσης τους από τον κατασκευαστή του μηχανήματος.
Ενας ηλεκτρολυτικός 100μf/ 50v , δουλεμένος στα 35v θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από έναν ίδιο στα 47v .
Και οι δύο είναι εντός ορίων. Η διάρκεια σίγουρα θα είναι διαφορετική.
ειμαι σιγουρος οτι τους ειχες μετρησει και το "75 :laugh:
Οχι το 75 τους είχε μετρήσει η SANSUI . :lolsign:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Λογικό δεν είναι; Σου λέει για παράδειγμα ότι αν πας και ανοιξεις τον ενισχυτή και του πετάξεις τα μάτια έξω, δεν σε καλύπτει. Απόλυτα λογικό.
Βασικά έκανα την συγκεκριμένη παράθεση μετά από το σχόλιο που έκανες ότι: "..Η Bryston δεν ασχολείται με την υπαιτιότητα, αλλά με το εάν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης."
Η Bryston λοιπόν ασχολείται σαφέστατα με την υπαιτιότητα (δεν ξέρω πως την εννοεί και πως καταλήγει στο συμπέρασμα κάθε φορά) και δεν αρκεί μόνο να είναι το μηχάνημα εντός εγγύησης.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Βασικά έκανα την συγκεκριμένη παράθεση μετά από το σχόλιο που έκανες ότι: "..Η Bryston δεν ασχολείται με την υπαιτιότητα, αλλά με το εάν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης."
Η Bryston λοιπόν ασχολείται σαφέστατα με την υπαιτιότητα (δεν ξέρω πως την εννοεί και πως καταλήγει στο συμπέρασμα κάθε φορά) και δεν αρκεί μόνο να είναι το μηχάνημα εντός εγγύησης.
Εντάξει, αξιόπιστη εταιρεία είναι. Δεν είπαμε ότι είναι και μαλ@κες. :p
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Ωραία .
Έχεις μια άριστη μέτρηση για τον benchmark.
Γιατί γράφεις ότι μετράει σαφώς καλύτερα όμως από τον bryston?
Από την στιγμή που δεν τους έχει μετρήσει και τους δυο ο ίδιος ,πως το γράφεις αυτό?
Εσυ με ποιον ακούς τελικά ? Ποιος σου αρέσει πιο πολύ?

Ευχαριστώ για την πρόσκληση.
Καλημέρα!Απάντησε ο @Σταύρος Λαγκαδιανός για μένα,με κάλυψε.η ίδια η bryston δεν ανακοινώνει τέτοιες μετρήσεις.εχε υπ όψιν ότι εξελίχθηκε μετρητικο για αυτή την συνεργασία Benchmark thx,διότι ο ενισχυτής ξεπερνούσε τις δυνατότητες του μετρητικου σε θόρυβο,κ έβγαλαν νέο μοντέλο για αυτό το λόγο....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top