Προσθετικά λαδιού κινητήρα.

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Εδω και κανα δυο χρόνια το μοτέρ του sonata μου έχει γίνει σιγα σιγά θορυβώδες 180000Km.

Με το castrol magnatec είναι χειρότερα απο ενα noname ημισυνθετικό 10w40 που μου έβαζε ο μάστορας μέχρι πρότινος αλλά δεν το έχει πλέον.

Πήρα για δοκιμή το Liqui Moly Molygen 10W-40 4lt και μου πρότεινε και ενας φίλος το Wynn's Charge Oil Treatment.


Μου φαίνεται υπερβολή να τα συνδυάσω όμως.

Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Δοκίμασέ το δεν χάνεις τίποτα. Το πολύ πολύ να ανεβάσει και λίγο συμπίεση και να δουλεύει και πιο ομαλά.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
575
Καποτε ειχα ριξει σ ενα fiat barchetta ενα προσθετο της X-1R (το παλιο, με σημα ενα διαστημικο λεωφορειο) και στο πρωτο φαναρι νομισα οτι εσβησε το αυτοκινητο και μιζαρισα. :) Τρομερο για 3.000Khm που κραταγε.
Το καλυτερο προσθετο τωρα ειναι της Torco (Λαμπριανιδης).
https://torcousa.com/products/zep-zinc-engine-protector
Αν ειναι να ριξεις, ριξε αυτο.
Η L. Moly ειναι καλη εταιρια αλλα εχει σημασια και ποσο τα κρατας τα λαδια... Για 8 κι 9.000 δεν κανουν σωστη δουλεια.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Για την ώρα έχω παραγγείλει αυτά τα δυο.

Να τα συνδυάσω η θα είναι χειρότερα?
Το έχει κάποιος Ελλάδα αυτό που μου πρότεινες?
Δοκίμασέ το δεν χάνεις τίποτα. Το πολύ πολύ να ανεβάσει και λίγο συμπίεση και να δουλεύει και πιο ομαλά.
Να δοκιμάσω το συνδυασμό τους εννοείς έτσι?
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Για να δούμε ρε παιδιά...

Άλλαξα όλες τις βάσεις του κινητήρα για να κόψει ο θόρυβος και έγινε χειρότερα....
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τα παλια χρονια, οταν ειχαμε μηχανακι για πουλημα, βαζαμε stp και δεν ακουγες αν δουλευε.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Βάζεις το "πρόσθετο" δεχόμενος τυχαίες συμβουλές απ' το διαδίκτυο, σταματάς ν' ακούς το πρόβλημα, έτοιμος. :rolleyes:
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Βάζεις το "πρόσθετο" δεχόμενος τυχαίες συμβουλές απ' το διαδίκτυο, σταματάς ν' ακούς το πρόβλημα, έτοιμος. :rolleyes:
Οτι είναι φυσιολογική φθορά και να μην το πειράξω μου είπε ο μηχανικός και μου πρότεινε το παρων προσθετικό με τα λάδια που βάζω για να δούμε αν θα μειωθεί το πρόβλημα...

Εγω σαν επιστήμονας όμως πήρα και "καλλίτερο" λάδι......
 

Μηνύματα
631
Reaction score
575
Ο μαστορας λεει οτι ξερει ή οτι τον εξυπηρετει. Ο πελατης οφειλει να ψαχνεται για να μην πληρωνει το μαστορα συχνα! :)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Ναι αλλά ο μάστορας αν είναι σωστός και θέλει ευχαριστημένο τον πελάτη του τον προσέχει και δεν τον ωθεί σε βλακείες.
Κοιτάζει να τον προστατέψει από κακοτοπιές. Τουλάχιστον ο δικός μου αυτό κάνει. Γι'αυτό και είμαστε και φίλοι.
 






Μηνύματα
455
Reaction score
572
εχεις κοιτάξει τεντωτήρα αλυσίδας εκκεντροφόρου ,συμπίεση κ.α
Τι σου έχει πεί ο μάστορας για το θόρυβο ,τα χιλ είναι λίγα για να βάζεις πρόσθετα.
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
εχεις κοιτάξει τεντωτήρα αλυσίδας εκκεντροφόρου ,συμπίεση κ.α
Τι σου έχει πεί ο μάστορας για το θόρυβο ,τα χιλ είναι λίγα για να βάζεις πρόσθετα.
Εχω πάει σε τρεις και μου είπαν οτι δεν είναι τίποτα.

Ετσι δουλευεί ο κινητήρας.
Δεν ξέρω πραγματικά έχω χαλάσει ενα σορό λεφτά και κουράστηκα...
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
εξουσιοδοτημένα ελπίζω,πάντως μακριά απο πρόσθετα αν δεν υπάρχει πρόβλημα πχ τα ριμάδια τα ΚΤΜ690ADVENTURE
έβαζαν και μια μικρή ποσότητα γράσου!!!! για να μην κοπανάνε τα μοτέρ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top