Αντιπροσωπείες / Καταστήματα Hi-Fi / Hi-End... 25 Χρόνια Μετά...

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
μετά από "χρόνια" εδώ (έχω θέμα στο γραφείο /δέν μού το ανοίγει)

θυμάμαι -σαν μέσα από αχλή,
από ένα κατάστημα σε 1ο όροφο, και κάπου εκεί στην περιοχή, πού λέει ο φίλος akarl (μπορεί να λέμε τό ίδιο)
είχα ψωνίσει στα τέλη της δεκαετίας του '70 (με -πολύ- αρχές '80?) το BIC 980 (με στροβοσκόπιο/το καλύτερο τότε) και κεφαλή την Empire την χρυσή (επίσης η καλύτερη (τί άλλο θα ψώνιζα; :) ) δέν θυμάμαι μοντέλο).
φυσικά, τού πήρα και άλλα πράγματα πού δέν είμαι σε θέση να θυμηθώ τώρα (στην υγεία μας!)
(τού πήγα και φίλο. πού -φυσικά- ψώνισε φτηνότερα από εμένα :) )

το παιδί-ιδιοκτήτης, ήταν πρός το ψηλός και εύσωμος. με σοβαρό βαθμό γυαλιών οράσεως ?
(με συμπάθησε :) /σοβαρά! /αυτό έλειπε άλλωστε :) ).

Πολύ αργότερα, τόν συνάντησα να έχει μαγαζί, με στερεοφωνικά αυτοκινήτου, στην Κατεχάκη, αριστερά όπως πάμε να βγούμε Κηφισίας.

τον Θείο και την Θεία, τούς "θυμάμαι" (δηλ. όχι. αλλά θυμάμαι ότι -κάπως- τούς θυμάμαι :) )
(όπως και τούς Χριστόπουλους, Γρίτζηδες, κλπους/ * και εννοείται τον Γερούκη)

καλό βράδυ.


α, τότε είχα πάρει και το sony tc 630 μπομπινόφωνο

edit. αργότερα και το revox b77 (είχα δύο)
τώρα έχω τα...
 
Last edited:

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
... διορθώνω
στην Κατεχάκη δεξιά (και όχι αριστερά) όπως πάμε να βγούμε Κηφισίας
(στην κατηφόρα, μετά το ύψωμα)
 

S

sk4t4

Guest
... διορθώνω
στην Κατεχάκη δεξιά (και όχι αριστερά) όπως πάμε να βγούμε Κηφισίας
(στην κατηφόρα, μετά το ύψωμα)
Διπλα στη γωνια Κατεχακη και Σεβαστουπολεως.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Εχω ακόμα τα ηχεία της JMLAB orianne k-715 σε ειδική έκδοση λάκας αγορασμένα καινούρια εκείνη την περίοδο. Όσες αλλαγές κι αν έκανα, αυτό το ηχείο με συντροφεύει ακόμα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Απίστευτος ήχος, υψηλή ευαισθησία.
Να αναφέρω ακόμα από την εποχή εκείνη το κατάστημα του Θοδωρή Σέντερη, το SUPER NOVA, με τις εξαιρετικά καλές τιμές και το απίστευτο χιούμορ του. Ο Θοδωρής ήταν από τους καλύτερους και συζητήσιμους ανθρώπους και ό,τι ήθελα το αγόραζα απ' αυτόν, αφού είχα κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς. Ότι κασσετόφωνο κυκλοφορούσε την εποχή εκείνη το αγόραζα από εκείνον με την προυπόθεση να ήταν ερμητικά κλειστό και ατσαλάκωτη η κούτα. Τόσο ψείρας. Να σημειωθεί ότι ο Θοδωρής δούλευε στο service της ΕΛΙΝΑ (sansui,teac). Είχε έναν υπάλληλο, τον Σταύρο Θεοδώρου, ο οποίος ήταν "ειδικός" στα ηχεία και τις επισκευές τους. Οι αναρτήσεις μεγαφώνων που έφτιαχνε ο ίδιος ήταν από ένα ειδικό ύφασμα, με χαρακτηριστικά πολύ κοντά με τις original, που δεν "σάπιζαν" ποτέ. Ακόμα έχω τα φτιαγμένα από αυτόν τότε infinity kappa 8!

Σήμερα ο Θοδωρής έχει συνταξιοδοτηθεί και ο Σταύρος έχει δικό του εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων.
Μια που το είδα τώρα το post θυμήθηκα τα παλιά. Τα είχα μια εποχή 1994 περίπου. Το σύστημα τότε Audio Innovation 1000 - Second, Voyd "The Voyd", SME V Benz Micro. Πρώτο σοκ όταν ο Μενδρινός μου είχε δώσει ένα δεύτερο ζευγάρι Second να τα παίξω διπλοενίσχυση, δεν ήθελα να τους γυρίσω αλλά δεν υπήρχαν τα χρήματα περίπου 700 χιλάδες τότε. Μετά έβαλα χέρι στα crossover. Solen πυκνωτές και πηνία SOLO με πηνιόσυρμα πλακέ. Παραγγελία από Αμερική με φαξ και έμβασμα. Δεν υπήρχε τότε ούτε PayPal ούτε internet. Περίπου 60.000 δρχ όλα τα πηνία και πληρωμή 2 φορές του ΦΠΑ λόγω λάθους της τράπεζας βγήκαν 150.000. Αποζημιώθηκα όταν τα έβαλα πάνω. Απίστευτη διαφορά. Πουλήθηκαν στην Θεσ/νικη στον Λαμπριανίδη λόγω στενότητας χώρου. Άμα τα εύρισκα τώρα θα τα ξανάεπαιρνα !!!!!
 

Attachments


STT

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Εχω ακόμα τα ηχεία της JMLAB orianne k-715 σε ειδική έκδοση λάκας αγορασμένα καινούρια εκείνη την περίοδο. Όσες αλλαγές κι αν έκανα, αυτό το ηχείο με συντροφεύει ακόμα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Απίστευτος ήχος, υψηλή ευαισθησία.
Να αναφέρω ακόμα από την εποχή εκείνη το κατάστημα του Θοδωρή Σέντερη, το SUPER NOVA, με τις εξαιρετικά καλές τιμές και το απίστευτο χιούμορ του. Ο Θοδωρής ήταν από τους καλύτερους και συζητήσιμους ανθρώπους και ό,τι ήθελα το αγόραζα απ' αυτόν, αφού είχα κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς. Ότι κασσετόφωνο κυκλοφορούσε την εποχή εκείνη το αγόραζα από εκείνον με την προυπόθεση να ήταν ερμητικά κλειστό και ατσαλάκωτη η κούτα. Τόσο ψείρας. Να σημειωθεί ότι ο Θοδωρής δούλευε στο service της ΕΛΙΝΑ (sansui,teac). Είχε έναν υπάλληλο, τον Σταύρο Θεοδώρου, ο οποίος ήταν "ειδικός" στα ηχεία και τις επισκευές τους. Οι αναρτήσεις μεγαφώνων που έφτιαχνε ο ίδιος ήταν από ένα ειδικό ύφασμα, με χαρακτηριστικά πολύ κοντά με τις original, που δεν "σάπιζαν" ποτέ. Ακόμα έχω τα φτιαγμένα από αυτόν τότε infinity kappa 8!

Σήμερα ο Θοδωρής έχει συνταξιοδοτηθεί και ο Σταύρος έχει δικό του εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων.
Καλησπέρα. Ποιος είσαι? Δεν σε θυμάμαι.
 


Μηνύματα
2
Reaction score
7
Καλημέρα καί από μένα. Καλλιθέα εγώ καί ξεροσταλιαζα στο Lynx . Εκεί αγόρασα τό πρώτο μού σύστημα luxman l 200 πικάπ Kenwood καί δεν θυμάμαι ακριβώς τά ηχεία. Χαμηλής κατηγορίας τότε αλλά στά δικά μού μάτια τότε θεϊκό. Αργότερα πού ανέλαβε ό γιός τού ( Δημήτρης) καί μετά από ατελείωτες ώρες ακροάσεων έπεσα πάνω σέ κάτι Kef reference montel three- two . αμέσως τα πήρα καί μάλιστα ήρθαν από Ολλανδία τό τελευταία ζεύγος γιά Ελλάδα. Γιά τελικό ταιριάξαμε ένα MC Cormack dna 2 και πρό pass aleph l. Καί sota πικάπ. Μετά χαθήκαμε εγώ έφυγα γιά Κύπρο καί τό Lynx αφού μετακόμισε λίγο παραπάνω στη Δημοσθένους τελικά έκλεισε. Άμα ξέρει κανείς πού βρίσκεται ό Δημήτρης ας γράψει. Καλή συνέχεια στό Χάι φαι μας καί ας εξελίσσεται ραγδαία σέ τομείς πού δέ πολύ καταλαβαίνει ένας 50+ ( μιλώ μόνο για μένα)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει και λειτουργεί ακόμα το Audio Show στον Πειραιά. Από εκεί είχε κάνει αγορές ο πατέρας μου 1976-1979. Την πρώτη από τον πατέρα (μού διαφεύγει το μικρό όνομα) και τις επόμενες από τον γιο Νίκο Αλεξανδράτο. Αυτή η μακροημέρευση, που εύχομαι να συνεχισθεί στο διηνεκές, σίγουρα δεν είναι τυχαία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Άμα ξέρει κανείς πού βρίσκεται ό Δημήτρης ας γράψει.
Ο Δημήτρης ασχολείται με την άλλη του τρέλα την διακόσμηση. Φτιάχνει και κανένα καλό σύστημα που και που.
ad08design.com

Την πρώτη από τον πατέρα (μού διαφεύγει το μικρό όνομα) και τις επόμενες από τον γιο Νίκο Αλεξανδράτο.
Nίκος είναι ο πατέρας. Ο γιός είναι ο Σπύρος.
 



Μηνύματα
5
Reaction score
16
Για τους φίλους του κέντρου της Αθήνας, αλλά από Σύνταγμα πλευρά, υπήρχε η Audio Κ. Μασσέλου. Γνώρισα τον κύριο Χρήστο τέλη δεκαετίας του 90. Από εκεί πήρα τον ολοκληρωμένο Cairn Aria (μαγικό μηχανάκι, ολιγοβατο, που το έχω ακόμα και παίζει) και το Roksan Caspian cd player (που ευελπιστώ σύντομα να το ξανακούσω, αφού έχει λήξει ο μηχανισμό ανάγνωσης). Επειδή δουλευα εκεί κοντά, πήγαινα βόλτα και τα λέγαμε, ακούγαμε και τα Spendor, με διάφορα συνοδα. Πραγματικός Κύριος, άνθρωπος άλλης εποχής. Τον είδα τελευταίες φορές το 2011-12. Χειμώνα με κρύο, να κόβει βόλτες στη λιακαδα. Τον έβλεπα και κατεβαινα και μιλούσαμε για την κρίση. Το μαγαζί το είχε ήδη αναλάβει ο γαμπρός του, ο Παναγιώτης (αν θυμάμαι σωστά το όνομα του). Λίγο μετά έκλεισε, και έχασα τα ίχνη τους.
 


Μηνύματα
98
Reaction score
24
Σπύρος Αλεξαννδράτος πατέρας Νίκος ο γιός πρώτο κατάστημα αρχές του 70 στη Σωτήρος στον Πειραιά Audio show και μετέπειτα στη Μπουμπουλίνας γωνία με τον Νίκο και το Σπύρο junior που συνεχίζει μέχρι τώρα υπό την αρχηγία του Σπύρου.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τον Κο Σπύρο τον έχω γνωρίσει κι εγώ, από κει έχω αγοράσει έναν ενισχυτή ένα ζευγάρι ηχεία διάφορα καλώδια ένα Sony HAP-S1 και ένα Tascam DA 3000 που μου το είχε αφήσει 700€ (μετά από παζάρι που έκανα). :p
Δεν ήξερα ότι αυτά τα δύο παιδιά είναι γιοί του, νόμιζα ότι ήταν υπάλληλοι που δούλευαν εκεί, επίσης ο ίδιος πολύ φιλικός και πρόθυμος να σε εξυπηρετήσει.
Πολύ όμορφο κατάστημα και στον πάνω όροφο έχει πάρα πολλά ηχεία προς ακρόαση με διάφορους ενισχυτές, γενικά δίνει την αίσθηση ότι μπαίνεις σε κατάστημα hi-fi και όχι στον Κωτσόβολο. :p
Το μόνο αρνητικό είναι ότι βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά, αν ήταν κάπου λίγο πιο "απομονωμένα" θα ήταν τέλειο.
 
  • Like
Reactions: det

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Σπύρος Αλεξαννδράτος πατέρας Νίκος ο γιός πρώτο κατάστημα αρχές του 70 στη Σωτήρος στον Πειραιά Audio show και μετέπειτα στη Μπουμπουλίνας γωνία με τον Νίκο και το Σπύρο junior που συνεχίζει μέχρι τώρα υπό την αρχηγία του Σπύρου.
Σωστά! Εμείς τούς γνωρίσαμε το 1976 με την πρώτη αγορά.
 



det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
και μια αναφορά για Πειραιά περίπου 1982, όπου βασικά δεν υπήρχε τίποτα τότε σε σύγκριση με Αθήνα πάντα. Απέναντι ακριβώς από την πλάγια όψη του Δημοτικού Θεάτρου υπήρχε ο Σπύρος Τρατσαρόλης αν θυμάμαι καλά. Εξαιρετικό μαγαζί είχα πάρει ένα δέκτη ΝΙΚΚΟ. Ο σπύρος λοιπόν δεν σε έδιωχνε ποτέ, όποιο μηχάνημα του έλεγες στο έβαζε να το ακούσεις. Η προετοιμασία όμως κόστιζε πολύ σε χρόνο γιατί έπρεπε να βρεί διαθέσιμη κενή θέση στα ράφια του που ήταν γεμάτα.Ωραία χρόνια !!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top