Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
27.662
Reaction score
25.958
Τετρακαλωδιωση το είχα.

Ωραίο καβλώδιο. Όντως.

Και revolution και revelation. Όλα τους πέρασαν από τα χέρια μου.

Και τα tara labs μου άρεσαν, αν θες να μάθεις δηλαδή. :lol:

Εννοείται τετρακαλωδιωση, πάντα τετρακαλωδιωση.
Οτι πιο άχρηστο στην συνδεσμολογία ηχείων ενισχυτή. Ιδίως όταν το κρος του ηχείου είναι και μονοκόμματο , οπότε , απλά αυξάνεις την ποσότητα του χαλκού που βάζεις ανάμεσα ενισχυτού και ηχείων.

Οσο για τα προαναφερθέντα καβλώδια , τι να σου πω και σένα? μικρός ήσουν και άμαθος. Χαζομαρούλες έκανες.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φαντάσου ότι τα τελευταία χρόνια πού είμαι μέλος στο φόρουμ εχω βελτιώσει τα Ελληνικά μού. ;)
Οντως τα ελληνικά σου έχουν βελτιωθεί. Το έχω προσέξει αυτό.
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.309
Reaction score
13.258
περι καλωδιων. αυτο το καλωδιο ειναι το van den hul reveloysion ηχειων
εγω το εκανα ρευματος βγαζει σοροπιαστο ρευμα πολυ γλυκο με εξεραιτικες χροιες
ο μαγκνουμ ταξη Α γλυκυτατος σαν τα τριγωνα πανοραματος που τρωει ο χερ ντοκτορ
και ευρενεται
IMG_20200408_170423.jpg

Το καλυτερο καλωδιο ρευματος με διαστημικες χαμηλωμεσουψηλες
απο αλλο πλανητη δεν θελω να γελας μεγαλο αυτι :party: :drinks:
 

Attachments

Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.974
Reaction score
55.193
περι καλωδιων. αυτο το καλωδιο ειναι το van den hul reveloysion ηχειων
εγω το εκανα ρευματος βγαζει σοροπιαστο ρευμα πολυ γλυκο με εξεραιτικες χροιες
ο μαγκνουμ ταξη Α γλυκυτατος σαν τα τριγωνα πανοραματος που τρωει ο χερ ντοκτορ
και ευρενεται
View attachment 160697
Το καλυτερο καλωδιο ρευματος με διαστημικες χαμηλωμεσουψηλες
απο αλλο πλανητη δεν θελω να γελας μεγαλο αυτι :party: :drinks:
Είσαι και πολύ μεγάλο...βύσμα. :sneaky:
Φαντάζομαι πως έχεις προβλέψει στα καλώδια τροφοδοσίας που συναρμολογείς με πρώτη ύλη καλώδια ηχείων,ο εξωτερικά πλεγμένος αγωγός για τη γείωση να μην παρουσιάζει ανώτερη ωμική αντίσταση συγκρινόμενος με τους αντίστοιχους για φάση και ουδέτερο...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.764
Reaction score
127.050
Διότι προεξέχει ως επιφάνεια μέσα στο λοβό άμεσης ακτινοβολίας, πράγμα που έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργείται περίθλαση και να αποτελούν αυτές οι ακμές εστίες δευτερεύουσας ακτινοβολίας, που θα αθροίζεται με την άμεση, με απρόβλεπτες συνέπειες αλληλοακυρωσεων.

Φυσικά, ψειριζω τη μαϊμού, και πιθανώς να μην είναι ακουστό, εξ'ου και το 99% και όχι 100%, αφήνω μια μικρή πισινή, χωρίς ωστόσο να το πολυπιστεύω ότι χρειάζεται... (να αφήσω)



ΥΓ. Μια λογική επιλογή, θα ήταν περιμετρικά της κόρνας και του μεγαφώνου χαμηλομεσαίων, να τοποθετηθεί απορρόφηση. Αυτή, θα περιόριζε την περίθλαση στις μη προσεγμένες ακμές της χονδροειδούς κατασκευής του ΡΑ ηχείου. ;)
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.309
Reaction score
13.258
Κωστα ειναι PA hxeio εστω και το εχω ξεκοιλιαση-του εχω βαλει ξυλινες αιχμες 3-5-7 ε.κ-
Απο το εργοστασιο στα καθετα εχει 3 1/2 εκ που εξεχει το μονο που εκανα ειναι να βαλω μια
γωνια ξυλινη στα τρειαμιση εκ γεματη μικρες σχετικα τρουπες
τωρα δεν εξεχει τιποτις παει ομαλα ο ηχος δεξια αριστερα
δεν μπορω να βγαλω φωτος εφυγε το χρυσο μου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.764
Reaction score
127.050
Δεν δουλεύει έτσι η σχεδίαση μεγαφώνων και ηχείων.

Μια καμπυλωτή επιφάνεια περιμετρικά, θα είχε μια λογική.

Αυτά που λες, σύμφωνα με τις γνώσεις μου, δεν έχουν λογική.

Σόρρυ...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.309
Reaction score
13.258
μα καμπυλωτη ειναι η επιφανεια που εβαλα δεν φαινεται στη φωτο
αν ειχα εδω τον γιο θα εβγαζα λεπτομερεστατη φωτο να δεις
πεζ ομαλοτερα μετα τον καμπυλωτω πηχη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.764
Reaction score
127.050
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. :biggrin:

Αν το είχα στα χέρια μου, και με μικρόφωνο μετρητικο για έλεγχο, θα έβγαζα κάποιο περιατερω πόρισμα. Έτσι, αδυνατώ να μη διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, όπως και την αρχική μου τοποθέτηση.

Έχω ξεπατώσει και βελτιώσει άπειρα ηχεία, αλλά με επιστημονική μεθοδολογία... Όχι έτσι.

Αν θέλει ας τοποθετηθεί επί του θέματος κι ο μπουτχιας.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.309
Reaction score
13.258
Κωστα φαντασου μια κουκουβαγια οταν κανει βυθιση αλλα στουκας να πιασει το ποντικη
στα τελευταια μετρα πεταει πολυ ησυχα για να μη την παρει μυρωδια το ποντικη
πως επιτυγχανεται αυτο, απο τα μικρα καμπυλωτα φτερα, ο ποντικος δεν αντιλαμβανεται τη ροη του αερα, αυτη τηρουμενουν των αναλογιων ειναι η περιθλαση οσο γινεται ομαλοτερη ροη του αερα :drinks: :party:
ΥΓ. Μια λογική επιλογή, θα ήταν περιμετρικά της κόρνας και του μεγαφώνου χαμηλομεσαίων, να τοποθετηθεί απορρόφηση. Αυτή, θα περιόριζε την περίθλαση στις μη προσεγμένες ακμές της χονδροειδούς κατασκευής του ΡΑ ηχείου. ;)
κατω απο τα καμπυλωτα ξυλα ειναι ενα εκατοστο ισως παραπανω, αποροφηση το εσκεφθην κι αυτο
 
Last edited:

I

iason

Guest
Μου βαζεις δυσκολα εδω παρακαλουσα το γιο για της φωτο να της βαλει στον υπολογιστη
View attachment 160689
Μπράβο Χρήστο ,Kimber style πλέξιμο καλωδιου ρεύματος ,αυτοσχεδια στηρίγματα , πολύμπριζο πολυτελείας ενας Αυθεντικός Χαιεντάς :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.309
Reaction score
13.258
Θα βγαλω φωτος το ΣΚ οταν ερθρει ο μικρος 32 ετων το χρυσο μου
και ΟΤΕ στηριγματα δεν ξερω αν το προσεξες με σπεσιαλ πορσελανη να μη κουνιεται τιπτα
τα ξυλινα θα τα δωσω στον προεδρα της ενωσης
τωρα τα τεσταρω για τυχων διαφορες με πορσελανη :) :sneaky::sneaky:
iason ta πολυμπριζα ειναι 15 κιλα το ενα και το ξυλινο και το κοριαν
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.374
Reaction score
27.540
αυτη τηρουμενουν των αναλογιων ειναι η περιθλαση οσο γινεται ομαλοτερη ροη του αερα
Όχι.
Περίθλαση
Ένα "λαϊκό" παράδειγμα: το φως που φαίνεται απ' την χαραμάδα της πόρτας είναι αποτέλεσμα περίθλασης.
Δεν ξέρω αν το υλικό και η γεωμετρία που έχουν οι σίτες του ηχείου είναι τέτοια ώστε να εκπέμπουν περίθλαση. Αν όντως εκπέμπουν, θεωρώ πολύ πιθανόν να συμβάλλει αυτή με το αρχικό κύμα, Χρήστο μου και να γίνεται το ελαναδείς...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Θα βγαλω φωτος το ΣΚ οταν ερθρει ο μικρος 32 ετων το χρυσο μου
και ΟΤΕ στηριγματα δεν ξερω αν το προσεξες με σπεσιαλ πορσελανη να μη κουνιεται τιπτα
τα ξυλινα θα τα δωσω στον προεδρα της ενωσης
τωρα τα τεσταρω για τυχων διαφορες με πορσελανη :) :sneaky::sneaky:
iason ta πολυμπριζα ειναι 15 κιλα το ενα και το ξυλινο και το κοριαν

Κύριε Χρήστο ο γιος σας είναι μεγαλύτερος από μένα, τώρα κατάλαβα γιατί δεν σας αρέσει το black/death και γενικά το extreme metal, λογικό είναι να το αντιλαμβάνεστε ως ηχορύπανση αλλά μη στεναχωρείτε τον @wizzy λέγοντας ότι δεν σας αρέσει αυτή η μουσική και βάζοντας τη λέξη εντός εισαγωγικών, επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το ξύλινο πολύμπριζο όταν το τοποθετήσατε και ακούσατε τη μουσική σας αναγνωρίσατε την χροιά του ξύλου επάνω του;;; :lol:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.909
Μηνύματα
2.881.138
Members
37.963
Νεότερο μέλος
Fanis T
Top