Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Γιάννη επί τη ευκαιρία αν πας στον γιατρό να του κάνεις το μόνοτεστ. Ρόμπα θα γινει.
Εγώ λέω να πάρουμε σβάρνα όλους τους φίλους καλωδίων και να τους μετρήσουμε με τα μικροφωνάκια μας. Εκεί να δεις ρόμπες... Θα ξεπουλήσουν σαν τις μάσκες προσώπου ένα πράγμα. Χρυσές δουλειές οι ρομπαδόροι.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Εγώ λέω να πάρουμε σβάρνα όλους τους φίλους καλωδίων και να τους μετρήσουμε με τα μικροφωνάκια μας. Εκεί να δεις ρόμπες... Θα ξεπουλήσουν σαν τις μάσκες προσώπου ένα πράγμα. Χρυσές δουλειές οι ρομπαδόροι.
Σταματώ.Ισως συμβαίνει κάτι άλλο που αν το μάθουμε θα μας κάνει να ντρεπόμαστε. (αστροναύτη όλα μου τα καλώδια λογικά κοστίζουν λιγότερο απο ένα ζευγάρι ic σου).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.476
Reaction score
80.046
Εγώ λέω να πάρουμε σβάρνα όλους τους φίλους καλωδίων και να τους μετρήσουμε με τα μικροφωνάκια μας. Εκεί να δεις ρόμπες... Θα ξεπουλήσουν σαν τις μάσκες προσώπου ένα πράγμα. Χρυσές δουλειές οι ρομπαδόροι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να τολμήσει κανείς.

Κοκοκοκοκο
 




Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ λέω να πάρουμε σβάρνα όλους τους φίλους καλωδίων και να τους μετρήσουμε με τα μικροφωνάκια μας. Εκεί να δεις ρόμπες... Θα ξεπουλήσουν σαν τις μάσκες προσώπου ένα πράγμα. Χρυσές δουλειές οι ρομπαδόροι.
Νίκο μήπως θα ήταν καλύτερα να έφερνες στο σπίτι σου έναν πραγματικό επαγγελματία, υπάρχουν αρκετοί νομίζω, ο οποίος θα μετρούσε συνολικά το χωρο σου, θα σου έστηνε απολύτως σωστά τα ηχεια, και θα σου ετοίμαζε και μια έκθεση με όλες τις παρεμβάσεις που κατά τη γνώμη του θα έπρεπε να γίνουν;

Δεν είναι καλύτερο αυτό, από το περιφέρεσαι με ένα μικρόφωνο στο σαλόνι σου, προσπαθώντας τι;

Θα πρέπει να τον πληρώσεις βέβαια, αλλά η επιτυχία του εγχειρήματος είναι εξασφαλισμένη..
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Νίκο μήπως θα ήταν καλύτερα να έφερνες στο σπίτι σου έναν πραγματικό επαγγελματία, υπάρχουν αρκετοί νομίζω, ο οποίος θα μετρούσε συνολικά το χωρο σου, θα σου έστηνε απολύτως σωστά τα ηχεια, και θα σου ετοίμαζε και μια έκθεση με όλες τις παρεμβάσεις που κατά τη γνώμη του θα έπρεπε να γίνουν;

Δεν είναι καλύτερο αυτό, από το περιφέρεσαι με ένα μικρόφωνο στο σαλόνι σου, προσπαθώντας τι;

Θα πρέπει να τον πληρώσεις βέβαια, αλλά η επιτυχία του εγχειρήματος είναι εξασφαλισμένη..
Γιατί, το μικρόφωνο το έκλεψα; Φυσικά και θα πληρώσω τεχνικό, στον επόμενο χώρο που θα πάω. Αλλά ποιος σου είπε ότι περιφέρομαι με ένα μικρόφωνο στο σαλόνι μου ή ότι δεν ξέρω τί συμβαίνει σε αυτό; Τέλος, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ηχεία μου δεν είναι απόλυτα σωστά τοποθετημένα...?
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.322
Reaction score
7.874
Μα τι λεει αυτος ο ασχετος απο κατω?
Μας προσβαλλει.
Ποιος νομιζει οτι ειναι?
0AEC6576-DDC0-43D5-BD88-FE3E4F55129E.jpeg

:gotcha:


αυτοι ακουνε με τα ματια ρε συ...μονο διαγραμματα!
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Μα τι λεει αυτος ο ασχετος απο κατω?
Μας προσβαλλει.
Ποιος νομιζει οτι ειναι?
View attachment 161935
:gotcha:


τεκμηριωμένη τοποθέτηση ο τύπος ο sean olive ε? :lol: :lol:

..ενώ ο Σταματάκος με τις μετρήσεις του δε μας κάνει...ε?? :sneaky: :sneaky:

 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..εάν γνωρίζεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, καλώς το κάνεις. Επειδή όμως εγώ προτιμησα τη λυση του επαγγελματια, είδα τη μεθοδολογία και τη διδιαδικασια που ακολούθησε. Αφήνω στην άκρη το λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε, δε μπορώ να σου πω τίποτε γ' αυτό.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι δεν είναι και τόσο εύκολο. Απαιτείται μεγάλη εμπειρία και γνωση Νίκο, δεν είναι απλό...
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
..εάν γνωρίζεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, καλώς το κάνεις. Επειδή όμως εγώ προτιμησα τη λυση του επαγγελματια, είδα τη μεθοδολογία και τη διδιαδικασια που ακολούθησε. Αφήνω στην άκρη το λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε, δε μπορώ να σου πω τίποτε γ' αυτό.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι δεν είναι και τόσο εύκολο. Απαιτείται μεγάλη εμπειρία και γνωση Νίκο, δεν είναι απλό...
Τέλεια. Το έχω ξαναπεί Νίκο, εκεί που θα πάει για να μείνει για αρκετό καιρό το σύστημα, θα γίνουν όλα τα απαραίτητα. Έχω πειστεί για την αναγκαιότητα της φροντίδας χώρου. Αλλά επειδή πολλά μας τα λένε μερικοί μερικοί, αν έχουν το κουράγιο, να...μετρηθούμε!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Γιατί, το μικρόφωνο το έκλεψα; Φυσικά και θα πληρώσω τεχνικό, στον επόμενο χώρο που θα πάω. Αλλά ποιος σου είπε ότι περιφέρομαι με ένα μικρόφωνο στο σαλόνι μου ή ότι δεν ξέρω τί συμβαίνει σε αυτό; Τέλος, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ηχεία μου δεν είναι απόλυτα σωστά τοποθετημένα...?
εχεις μετρησεις του χωρου καπου ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.122
τεκμηριωμένη τοποθέτηση ο τύπος ο sean olive ε? :lol: :lol:

..ενώ ο Σταματάκος με τις μετρήσεις του δε μας κάνει...ε?? :sneaky: :sneaky:

Πληροφοριακά,ο Dr. Sean Olive ανήκει στην επιστημονική ομάδα υπεύθυνη για μελέτες-ορόσημα της Harman κι επιπλέον συνέθεσε το αποκαλυπτικό τεστ ακουστικών δεξιοτήτων...

Νίκο μήπως θα ήταν καλύτερα να έφερνες στο σπίτι σου έναν πραγματικό επαγγελματία, υπάρχουν αρκετοί νομίζω, ο οποίος θα μετρούσε συνολικά το χωρο σου, θα σου έστηνε απολύτως σωστά τα ηχεια, και θα σου ετοίμαζε και μια έκθεση με όλες τις παρεμβάσεις που κατά τη γνώμη του θα έπρεπε να γίνουν;

Δεν είναι καλύτερο αυτό, από το περιφέρεσαι με ένα μικρόφωνο στο σαλόνι σου, προσπαθώντας τι;

Θα πρέπει να τον πληρώσεις βέβαια, αλλά η επιτυχία του εγχειρήματος είναι εξασφαλισμένη..
Θα μου έκανε πάντως πολύ μεγάλη εντύπωση άμα μέσα στις συστάσεις του επαγγελματία παριλαμβανόταν σχετική με τοποθέτηση πιο αβανταδόρικων καλωδιώσεων...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.322
Reaction score
7.874
Πληροφοριακά,ο Dr. Sean Olive ανήκει στην επιστημονική ομάδα υπεύθυνη για μελέτες-ορόσημα της Harman κι επιπλέον συνέθεσε το αποκαλυπτικό τεστ ακουστικών δεξιοτήτων...

Πρόσθεσα το λινκ για να τους σωσω, αλλα...:lolsign:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
τεκμηριωμένη τοποθέτηση ο τύπος ο sean olive ε? :lol: :lol:

..ενώ ο Σταματάκος με τις μετρήσεις του δε μας κάνει...ε?? :sneaky: :sneaky:

Μα στις μετρήσεις που βλέπουμε και ειδικά στην απόκριση συχνότητας οι διαφορές των περισσότερων δεν είναι πολύ μικρές? Επίσης αν κατάλαβα καλά, οι μετρήσεις γίνονται για 1KHz μόνο στην απόκριση συχνότητας...

Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ (διαφορετικό) από τις μετρήσεις που βλέπουμε?
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
εχεις μετρησεις του χωρου καπου ;
τις έχω στο νήμα μου, αλλά αναμένονται καλύτερες. Τι σημασία έχουν όμως οι δικές μου μετρήσεις; Δεν είπα να αναμετρηθούμε, αλλά να μετρηθούμε. Γιατί μερικοί μερικοι, σαν πολλά μας τα λένε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πληροφοριακά,ο Dr. Sean Olive ανήκει στην επιστημονική ομάδα υπεύθυνη για μελέτες-ορόσημα της Harman κι επιπλέον συνέθεσε το αποκαλυπτικό τεστ ακουστικών δεξιοτήτων....
Επομένως, μιας και αναφέρεσε τόσο ένθερμα ???
Μα στις μετρήσεις που βλέπουμε και ειδικά στην απόκριση συχνότητας οι διαφορές των περισσότερων δεν είναι πολύ μικρές? Επίσης αν κατάλαβα καλά, οι μετρήσεις γίνονται για 1KHz μόνο στην απόκριση συχνότητας...

Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ (διαφορετικό) από τις μετρήσεις που βλέπουμε?
όπως λοιπόν παρατήρησες σωστά, ενώ οι διαφορές είναι στα χαρτιά(μετρήσεις) πολύ μικρές, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να παρατηρήσεις πόσο μεγάλες διαφορές περιγράφει ότι άκουσε ένας κατ' εξοχήν τεχνοκράτης reviewer..
Γιατί αγαπητέ @applesgr, όπως έχει πει ο ceo της μεγαλύτερης εταιρίας μετρητικών εργαλείων ήχου:Not all that matters can be measured, not all that can be measured matters
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τέλεια. Το έχω ξαναπεί Νίκο, εκεί που θα πάει για να μείνει για αρκετό καιρό το σύστημα, θα γίνουν όλα τα απαραίτητα. Έχω πειστεί για την αναγκαιότητα της φροντίδας χώρου. Αλλά επειδή πολλά μας τα λένε μερικοί μερικοί, αν έχουν το κουράγιο, να...μετρηθούμε!
Νίκο σου στέλνω μια πρόχειρη φωτό με τα κεφάλαια που περιλαμβάνει η έκθεση που έχω στα χέρια μου. Πρόσεξε τον αριθμό των σελίδων ανά κατηγορία, έχει σημασία. Επιμένω για το μη απλό του πράγματος.

Το αυτό έκανα και για τις tv, Η πρώτη αφορούσε μια Samsung led 46", και η δεύτερη στην αντικαταστάτρια αυτής, μια Sony 65" .

20200416_224220.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.752
Μηνύματα
2.874.762
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top