Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα μου έκανε πάντως πολύ μεγάλη εντύπωση άμα μέσα στις συστάσεις του επαγγελματία παριλαμβανόταν σχετική με τοποθέτηση πιο αβανταδόρικων καλωδιώσεων...
....σωστά θεωρείς οτι θα σου προξενούσε εντύπωση. Πες μου όμως: δυνητικά νομίζεις ότι είναι πιθανό να συμβεί αυτό;
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Νίκο σου στέλνω μια πρόχειρη φωτό με τα κεφάλαια που περιλαμβάνει η έκθεση που έχω στα χέρια μου. Πρόσεξε τον αριθμό των σελίδων ανά κατηγορία, έχει σημασία. Επιμένω για το μη απλό του πράγματος.

Το αυτό έκανα και για τις tv, Η πρώτη αφορούσε μια Samsung led 46", και η δεύτερη στην αντικαταστάτρια αυτής, μια Sony 65" .

View attachment 161943
Έχω διαβάσει μια δυο μελέτες απο μέλη εδώ πέρα. Μελέτες βασισμένες σε μετρήσεις χώρου και όχι...άντε να μη πω ( ο νοών νοείτω ). Σε αντίθεση με ότι πιστεύουν μερικοί λοιπόν, δε μου τη βάρεσε έτσι ένα πρωινό και είπα "δε πάω κόντρα σε ό,τι έλεγα μέχρι πριν λίγο καιρό, έτσι για την αλητεία?". Διάβασα μερικά πράγματα, κάποια τα παρατήρησα και στον χώρο μου, έδωσα προσοχή στις λεπτομέρειες προσεγμένων χώρων και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Χαίρομαι που έχεις αυτή τη μελέτη στα χέρια σου ( και προφανώς την έχεις υλοποιήσει ), οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν συγκαταλέγεσαι στα άτομα που θα μπορούσαν να προσβληθούν απο τα λεγόμενά μου. Άντε και στα δικά μας οι αφρόντιστοι!
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
όπως λοιπόν παρατήρησες σωστά, ενώ οι διαφορές είναι στα χαρτιά(μετρήσεις) πολύ μικρές, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να παρατηρήσεις πόσο μεγάλες διαφορές περιγράφει ότι άκουσε ένας κατ' εξοχήν τεχνοκράτης reviewer..
Γιατί αγαπητέ @applesgr, όπως έχει πει ο ceo της μεγαλύτερης εταιρίας μετρητικών εργαλείων ήχου:Not all that matters can be measured, not all that can be measured matters
Μην με παρεξηγήσεις απλά επειδή δεν γνωρίζω τόσο πρόσωπα (δεν είναι ο ήχος το επάγγελμά μου για να τους γνωρίζω ονομαστικά και αν είναι καλός ο καθένας, βλέπω τα δεδομένα που παραθέτουν), αλλά απλά παρατήρησα τις μετρήσεις και πως οι διαφορές είναι μικρές (δεν γνωρίζω πόσο μικρές ωστόσο)... Καποιος που έχει εμπειρία από μετρήσεις σε αυτές τις μοναδες μπορεί να μας πει καλύτερα αν οι διαφορές είναι "σοβαρές"..

Τι σημασία εχει τι ακούει ο reviewer αν αυτό δεν αποδεικνύεται στην μέτρηση που έχει πολλαπλάσια ακρίβεια? (το ερώτημα δεν απευθύνεται μόνο στο audio αλλά και στο engineering γενικότερα προφανώς)

edit:
δεν είναι λάθος να μετράμε μόνο στο 1KHz απόκριση συχνότητας? (αν κάνω λάθος διορθώστε με προφανώς)
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Εγώ λέω να πάρουμε σβάρνα όλους τους φίλους καλωδίων και να τους μετρήσουμε με τα μικροφωνάκια μας. Εκεί να δεις ρόμπες... Θα ξεπουλήσουν σαν τις μάσκες προσώπου ένα πράγμα. Χρυσές δουλειές οι ρομπαδόροι.
Δεχομαι την προκληση ,αλλα με εναν ορο οποιος θελει να ερθει ,θα ακουσει πρωτα οπως ακουω και θα μου πει τι τον ενοχλει(σε ποια συχνοτητα κ.λ.π)και αν μετρησει και βγει κατι αντιστοιχο οκ θα τον παραδεχτω. Ολο το συστημα μου ειναι στημενο με το αυτι και ενα μετρο για να μην ειναι ασχετες οι διαστασεις.Με πολυ καλη διαθεση το λεω απλα για να ακουσετε και κατι διαφορετικο. Κεντρο Αθηνας μενω.Τα υπολοιπα με Π.μ.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
@Kostas Kefalas Και σε αυτό το νήμα έχω ποστάρει τις μετρήσεις μου. Χάλια είναι, αλλά είναι μια καλή αρχή. Για να πας μπροστά, πρέπει πρώτα να αναγνωρίσεις ( και να παραδεχτείς ) το πρόβλημα.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
( και προφανώς την έχεις υλοποιήσει ),
Δυστυχώς οχι! Μοναδική αιτία αυτού Νικόλα ειναι η αγορά Dac. Θα δώσω αρκετά χρήματα εκεί, οπότε αυτό θα πρέπει να μετατεθεί χρονικά. Για λίγο ελπίζω. Ισως να είναι και καλύτερα ετσι.

Είμαι τυχερός διότι ο χώρος μου μετράει αρκετά καλά, με αποτέλεσμα οι απαιτούμενες παρεμβάσεις να είναι λίγες, οικονομικά προσιτές, ακόμη και αν πρόκειται για υλικά γνωστών εταιριών, και αισθητικά ανεκτές..
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μετά από τόσες ερωτήσεις που έχει κάνει εδώ αλλά και σε άλλα νήματα για το ίδιο θέμα
έχεις καταλήξει κάπου ?
.
Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι οι διαφορές είναι τρομερά μικρές. Ρωτάω επειδή αναφέρθηκε αυτό το λινκ ξανα και πως εκλαμβάνει ο καθένας τις μετρήσεις αυτές που παρατίθενται

Εσύ που έχεις καταλήξει σχετικά με αυτό?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επομένως, μιας και αναφέρεσε τόσο ένθερμα ???

όπως λοιπόν παρατήρησες σωστά, ενώ οι διαφορές είναι στα χαρτιά(μετρήσεις) πολύ μικρές, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να παρατηρήσεις πόσο μεγάλες διαφορές περιγράφει ότι άκουσε ένας κατ' εξοχήν τεχνοκράτης reviewer..
Γιατί αγαπητέ @applesgr, όπως έχει πει ο ceo της μεγαλύτερης εταιρίας μετρητικών εργαλείων ήχου:Not all that matters can be measured, not all that can be measured matters
Η ένθερμη - όπως ορθά παρατηρείς,διαπιστώνεται πόσο οξυδερκής είσαι όταν θέλεις - αναφορά σημαίνει ότι οι περγαμηνές και τα χιλιόμετρα μελετών που έχει γράψει ο Dr, είναι αυτό που λένε...untouchable.

Είναι δε άδικο και για τις δύο πλευρές (Dr. & ΔΣ) να έμπαιναν σε σύγκριση με κριτήριο το πόσο σεβασμό θα προκαλούσε η καταξίωση καθενός στον τομέα του.

Not everything that we ourselves like to hear...matters .Bh :sneaky:
....σωστά θεωρείς οτι θα σου προξενούσε εντύπωση. Πες μου όμως: δυνητικά νομίζεις ότι είναι πιθανό να συμβεί αυτό;
Από την πλευρά του ερασιτέχνη θα μπορούσα να το οραματιστώ.Σε καμία περίπτωση όμως ως προτεραιότητα έναντι άλλων πιο φλεγόντων ζητημάτων που θα εμφάνιζε κάποιος αφρόντιστος οικιακός χώρος.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σε καμία περίπτωση όμως ως προτεραιότητα έναντι άλλων πιο φλεγόντων ζητημάτων που θα εμφάνιζε κάποιος αφρόντιστος οικιακός χώρος.
Κατανοητόν.
Από την πλευρά του ερασιτέχνη θα μπορούσα να το οραματιστώ.
Απάντησέ μου: υπάρχει και κάποια άλλη πλευρά που σε βοηθά να οραματίζεσαι, πλην αυτή του ερασιτέχνη;
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι οι διαφορές είναι τρομερά μικρές. Ρωτάω επειδή αναφέρθηκε αυτό το λινκ ξανα και πως εκλαμβάνει ο καθένας τις μετρήσεις αυτές που παρατίθενται

Εσύ που έχεις καταλήξει σχετικά με αυτό?
Εχεις λάβει αρκετές απαντήσεις και επανέρχεσαι με τις ίδιες πάντα απορίες,
που ακόμα και αν δε σε κάλυπταν θα έπρεπε να ΄χεις βγάλει τα συμπεράσματά σου.

Σε ενδιαφέρει πως εκλαμβάνει ο καθένας τις μετρήσεις αυτές που παρατίθενται
ή πως μεταφράζονται αυτές οι μετρήσεις κατά την ακρόαση ?
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Εχεις λάβει αρκετές απαντήσεις και επανέρχεσαι με τις ίδιες πάντα απορίες,
που ακόμα και αν δε σε κάλυπταν θα έπρεπε να ΄χεις βγάλει τα συμπεράσματά σου.

Σε ενδιαφέρει πως εκλαμβάνει ο καθένας τις μετρήσεις αυτές που παρατίθενται
ή πως μεταφράζονται αυτές οι μετρήσεις κατά την ακρόαση ?
Προφανώς πως μεταφράζονται στην ακρόαση.
Αν θεωρείς ότι κάποιος έχει απαντήσει σχετικά με τις παραπάνω μετρήσεις, αν έχουν διαφορά στην ακρόαση και αν είναι ορθός ο τρόπος να μετράμε σε μια συχνότητα, τότε θα εκτιμούσα να μου παραθέσεις την απάντηση γιατί πιθανόν θα την προσπέρασα στα πολλά μηνύματα καταλάθως

επίσης αν είχαν απαντηθεί, προφανώς θα είχε λήξει το θέμα του debate μεταξύ ουσιωδών διαφορών καλωδίων σε μεγάλα και μικρά κόστη.. ακόμα στο μήνημα του @leandros απάντησα και ρώτησα ουσιαστικά πως γίνεται ο reviewer να δείχνει μικρές διαφορές σε αυτό που μετράει, αλλά να ακούει κάτι άλλο και μάλιστα μεγάλη διαφορά
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κατανοητόν.

Απάντησέ μου: υπάρχει και κάποια άλλη πλευρά που σε βοηθά να οραματίζεσαι, πλην αυτή του ερασιτέχνη;
Η ολιστική και απαγκιστρωμένη αντίληψη εαυτού και Κόσμου.
 

C

chrispo

Guest
Απάντησέ μου: υπάρχει και κάποια άλλη πλευρά που σε βοηθά να οραματίζεσαι, πλην αυτή του ερασιτέχνη;
Sorry που παρεμβαίνω, αλλά εδώ έχουμε άσχετο και αχρείαστο σχόλιο-υπόδειξη. Ο Bhutia, αλλού στόχευε.( καμία σχέση με το παραπάνω συμφραζόμενο αποτέλεσμα).
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Η ολιστική και απαγκιστρωμένη αντίληψη εαυτού και Κόσμου.
..ακριβώς τέτοιου τύπου απάντηση περίμενα ότι θα έπαιρνα! Εξ ου και η ερώτηση. Απλώς ήθελα να το επιβεβαιώσω.

Ελπίζω ότι θα με συγχωρέσεις. :):)

Υ.Γ. : Να υποθέσω ότι είναι ένα είδος άμυνας αυτό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.424
Reaction score
79.753
Δεχομαι την προκληση ,αλλα με εναν ορο οποιος θελει να ερθει ,θα ακουσει πρωτα οπως ακουω και θα μου πει τι τον ενοχλει(σε ποια συχνοτητα κ.λ.π)και αν μετρησει και βγει κατι αντιστοιχο οκ θα τον παραδεχτω.
Εμένα πάλι, επειδή δεν με νοιάζει κατά ποσο ειναι trained listener αυτός που θα κάνει τις μετρήσεις, δεν με νοιάζει και να τον παραδεχτώ.
Θέλω μόνο να γελάσω με τις τραμπάλες :party:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.445
Reaction score
15.146
Εγώ μια φορά παρέλαβα σήμερα 9 μέτρα από αυτό
(έκανε κάποιος φίλος παραγγελία απ' του θωμά οπότε του είπα να βάλει κ' αυτά...)


και 4 TRS Rean, για να πάω από sub σε monitors....

Ούτε καν Mogami !! Θα ζήσω;;; :p
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.410
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top