Θόρυβος δωματίου

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ερώτηση: αν αφήσεις σε όσο το δυνατόν πιο ήσυχες συνθήκες στο μικρόφωνο να γράφει στο RTA μετράει αξιόπιστα το θόρυβο υποβάθρου; αν ναι έχει νόημα να γίνει σε περισσότερα του ενός σημείου αυτό; το έχετε δοκιμάσει;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.380
Ερώτηση: αν αφήσεις σε όσο το δυνατόν πιο ήσυχες συνθήκες στο μικρόφωνο να γράφει στο RTA μετράει αξιόπιστα το θόρυβο υποβάθρου; αν ναι έχει νόημα να γίνει σε περισσότερα του ενός σημείου αυτό; το έχετε δοκιμάσει;
Φυσικά :)

Να ανάψεις και όλες τις σχετικές συσκευές, και να βάλεις και την διόρθωση στάθμης στα settings.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μάλιστα... Σήμερα το πρωί που είχε ησυχία είμαι 90% σίγουρος ότι ακούω ένα πολύ υψίσυχνο ήχο "στην απόλυτη ησυχία". Πολύ ψηλά όμως... 14-15Khz... Πριν πάω στον γιατρό θα μετρήσω να δω τι παίζει.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Θα δούμε. μπορεί να είναι κα τα αυτιά μου ή το κεφάλι μου. Δεν με ενοχλεί όταν ακούω ή μπορεί να το έχω συνηθίσει κιόλας. Πάντως σήμερα στις 5 το πρωί το άκουγα αρκετά αλλά είναι αυτή η φάση που δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι εσωτερικά (στο κεφάλι), εξωτερικά (στο δωμάτιο) ή έξω από το σπίτι.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα δούμε. μπορεί να είναι κα τα αυτιά μου ή το κεφάλι μου. Δεν με ενοχλεί όταν ακούω ή μπορεί να το έχω συνηθίσει κιόλας. Πάντως σήμερα στις 5 το πρωί το άκουγα αρκετά αλλά είναι αυτή η φάση που δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι εσωτερικά (στο κεφάλι), εξωτερικά (στο δωμάτιο) ή έξω από το σπίτι.
Διακοπτικα τροφοδοτικα.Λαμπες και συσκευες stand by ως συνηθως.Ή και σε κατασταση λειτουργιας.Ψαξτο-σιγουρα το ακους μονο σε ενα δωματιο.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Λοιπόν! Πήρα κάποιες μετρήσεις αλλά δεν είναι πολύ πρωινές. Όχι τρελές διαφορές όμως, αντε να ήταν 1-2 db κάτω το average.

Ιδού το σαλόνι.

Living Room Noise.jpg


Το ρεύμα στα μηχανήματα ήταν κλειστό άρα δεν υπάρχει θόρυβος ηλεκτρικής συσκευής. Ένα powerline που υπάρχει στο σαλόνι ήταν εκτός πρίζας επίσης.

Αν εξαιρέσεις τις αναταράξεις μεταξύ 60-120 που ήταν τυχαίες και σχετίζονται με εξωτερικούς θορύβους, στους 42 υπάρχει μόνιμα το βουναλάκι... Φαντάζομαι ότι είναι το mode του δωματίου που ενισχύει και τον θόρυβο (σωστό; γίνεται; ).

Ψηλά υπάρχει αυτό περίεργο peak. .

Μέτρησα και το γραφείο μου πρόχειρα έτσι για μέτρο σύγκρισης χωρίς να βγάλω τίποτα από την πρίζα και λείπει το mode στους 42 αλλά ψηλά υπάρχει η ίδια συμπεριφορά.

Living room vs Office Noise.jpg


Υπάρχει περίπτωση να είναι το μικρόφωνο; κάποιο φάντασμα; Τι;


Από χθες που το έχω στο μυαλό μου είμαι σίγουρος ότι το ακούω. Τρελαίνομαι γιατρέ μου;

ΥΓ: αν εξαιρέσεις το mode, μια χαρά target curve έχει ο θόρυβος σπίτι μου. :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μη γελάτε κύριοι, είναι σοβαρά τα πράγματα! :p

Εναλλακτική επιστημονική λύση είναι να επικοινωνεί κάποιος μαζί μου από άλλη διάσταση. Σήμερα θα σημειώσω τις θέσεις των βιβλίων στην βιβλιοθήκη. Αν αύριο το πρωί τα βρω σε άλλη θέση... αλίμονο! :roflmao: :roflmao:

@SOCO θα κατεβάσω γενικό αύριο και θα ξαναμετρήσω. Γιατί όμως το λες; ο πίνακας είναι στο διάδρομο και η πόρτα ήταν κλειστή. Παίζει να ακούγονται οι ασφάλειες; να πάρω audiophile? Χωρίς πλάκα, η εγκατάσταση στο σπίτι πρέπει να είναι ΓΤΠΚ. Πολύ φθήνια.

Το θετικό της υπόθεσης, αφού δεν είμαι τρελός, για να μαθαίνουμε και κάτι, είναι ότι επιβεβαιώνονται τα equal loudness curves by Dr. dionisp. To 42 δεν το ακούω καθόλου αφού είναι στο minimum level ενώ το ψηλά που είναι περίπου 30 phons ακούγεται έστω και δύσκολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Αν είναι σωστές οι στάθμες που φαίνονται, έχεις πάρα πολύ υψηλό κατώφλι θορύβου...

Κάνε κάτι...

Ψάξε να βρεις τις πηγές των θορύβων. Ψάξε και τις λάμπες στο σπίτι...
Εγώ είχα θέμα με ένα μετασχηματιστή για τις λεντοταινίες που έβαλα για φωτισμό, ο οποίος έκανε ένα απίστευτο βόμβο, με υψισυχνες κυρίως συνιστώσες, και τον άλλαξα κι ησύχασε εντελώς.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οχι ,το λεω για να απομονωσεις καθε χωρο απο ρευμα ξεχωριστα και να απορριπτεις ομαδες(χωρους) και μετα μοναδες(συσκευες του προβληματικου χωρου) για να εντοπισεις καλυτερα το πιθανο προβλημα ...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κανε αυτο που λεει ο Soco ή για πιο γρηγορα αποτελεσματα κατεβασε τον γενικο για 2 λεπτα και μετρα.Σιγουρα ειναι καποια συσκευη.Το εχω συναντησει σπιτι μου και σε αλλους χωρους.

Αλλιως πας Χαρδαβελα στις πυλες του ανεξηγητου...Για πιο προχωρημενες καταστασεις πας Αννιτα! :lolsign:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Ειναι τραγικο αυτο το προβλημα.
Εγω πιστευω οτι ακουγεται το ψυγειο του διπλανου διαμερισματος, του οποιου η κουζινα ειναι μεσοτοιχια με το σαλονι μου.
Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, μπορει να ειναι απο τα δικα μου.
Εχω κανει δοκιμες κατα καιρους, με βγαλσιμο πριζων, αλλα δεν ειναι 100% σιγουρα τα αποτελεσματα.
Ειναι πολυ δυνατος και ενοχλητικος ο θορυβος, κυριως το βραδυ βεβαια.
Δεν ειχα σκεφτει να παρω μετρηση, αλλα θα το κανω στην πρωτη ευκαιρια.
Αντε να ξεμπερδεψουμε με τους περιορισμους, να φυγουν και λιγο τα κοριτσια απο το σπιτι, να παρουμε καμμια μετρηση. Δεν αντεχω αλλο αμέτρητος!
:gotcha: :roflmao:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Μη γελάτε κύριοι, είναι σοβαρά τα πράγματα! :p

Εναλλακτική επιστημονική λύση είναι να επικοινωνεί κάποιος μαζί μου από άλλη διάσταση. Σήμερα θα σημειώσω τις θέσεις των βιβλίων στην βιβλιοθήκη. Αν αύριο το πρωί τα βρω σε άλλη θέση... αλίμονο! :roflmao: :roflmao:

@SOCO θα κατεβάσω γενικό αύριο και θα ξαναμετρήσω. Γιατί όμως το λες; ο πίνακας είναι στο διάδρομο και η πόρτα ήταν κλειστή. Παίζει να ακούγονται οι ασφάλειες; να πάρω audiophile? Χωρίς πλάκα, η εγκατάσταση στο σπίτι πρέπει να είναι ΓΤΠΚ. Πολύ φθήνια.

Το θετικό της υπόθεσης, αφού δεν είμαι τρελός, για να μαθαίνουμε και κάτι, είναι ότι επιβεβαιώνονται τα equal loudness curves by Dr. dionisp. To 42 δεν το ακούω καθόλου αφού είναι στο minimum level ενώ το ψηλά που είναι περίπου 30 phons ακούγεται έστω και δύσκολα.
Εμένα μου μοιάζει πιο πολύ με θόρυβο του ίδιου του μικροφώνου , λόγω cal file, δεν παίζει να υπάρχει τέτοιος θόρυβος μέσα σε σπίτι με τα πάντα κλειστά.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είχα από 0 έως 20hz πολλές φορές 60-70db κορυφές και δεν μπορούσα να πάρω και σωστή μέτρηση.

Και ήταν τυχαίο το πότε θα εμφανιστεί.

Τελικά τυχαία ανακάλυψα ότι είναι μια αντλία δεξαμενής στη ταράτσα σπιτιού περίπου 30 μέτρα μακριά. :o
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Είχα από 0 έως 20hz πολλές φορές 60-70db κορυφές και δεν μπορούσα να πάρω και σωστή μέτρηση.

Και ήταν τυχαίο το πότε θα εμφανιστεί.

Τελικά τυχαία ανακάλυψα ότι είναι μια αντλία δεξαμενής στη ταράτσα σπιτιού περίπου 30 μέτρα μακριά. :o
Ναι το είχα διαβάσει που το είχες γράψει.

@Akis_G : δεν βάζεις και εσύ μια να δούμε μήπως είναι το cal του Umik?
Εννοώ πως ολα τα δωμάτια έτσι είναι
Και από που προκύπτει αυτό σοφέ γέροντα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.306
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top