Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
66
Reaction score
19
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum,

σκέφτομαι την αναβάθμιση των τωρινών ηχείων μου (q-acoustics 3050i) σε κάτι καλύτερο. Χωρίς να υστερούν σε κάτι (σε σχέση με το κόστος τους πάντα) νομίζω ότι το σύστημα μπορεί να υποστηρίξει και ηχεία υψηλότερης κατηγορίας. Ψάχνω κάτι με λιγότερο έμφαση στα χαμηλά και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Ίσως να είναι αρκετά μεγάλα για τον χώρο μου όποτε σκέφτομαι και για ηχεία βάσης αλλά θα πρέπει να είναι μην είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύματα για να μπορεί να τα οδηγήσει ο ενισχυτής (Audiolab 6000a). Δεν έχω αποκλείσει και τη λύση των ενεργών (με τον Audiolab στην προενίσχυση). Να σημειώσω εδώ ότι κατά 90% ακούω μουσική από το πικάπ). Όσο αναφορά το χώρο είναι 3 x 8 m και τα ηχεία έχουν τοποθετηθεί στην μια άκρη του δωματίου (επισυνάπτω photo). Το αριστερό ηχείο έχει απόσταση 60cm από τον πίσω τοίχο και 70cm από τον πλαϊνό ενώ το δεξί 60cm και 50cm αντίστοιχα. Η μεταξύ τους απόσταση (από τη μια άκρη στην άλλη) είναι 1.80m. Τέλος όσο αναφορά το ποσό που μπορώ να διαθέσω ας πούμε ένα όριο 1500 ευρώ. Περιμένω προτάσεις και σχόλια , σας ευχαριστώ πολύ.

Θέμης
 

Attachments



Μηνύματα
66
Reaction score
19
Μα όπως προανέφερα αν κάτι με ενοχλεί ειναι η έμφαση στα χαμηλά, τα ηχεία είναι αρκετά "μπασάτα". Άμα προσθέσω subwoofers δεν θα έχω χειρότερο αποτέλεσμα;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605


Δοθέντων των εντελώς γυμνών τοίχων, συμπεραίνω πως μάλλον πρόκειται για dedicated χώρο. Ο χώρος σας είναι αυτοκτονικά ανακλαστικός. Απορώ πώς αντέχετε εκεί μέσα. Δεν χρειάζεστε άλλα ηχεία. Πάνελ διάχυσης και απορρόφησης χρειάζεστε, να σταματήσει να κουδουνίζει το δωμάτιο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740


Δοθέντων των εντελώς γυμνών τοίχων, συμπεραίνω πως μάλλον πρόκειται για dedicated χώρο. Ο χώρος σας είναι αυτοκτονικά ανακλαστικός. Απορώ πώς αντέχετε εκεί μέσα. Δεν χρειάζεστε άλλα ηχεία. Πάνελ διάχυσης και απορρόφησης χρειάζεστε, να σταματήσει να κουδουνίζει το δωμάτιο.
+1000 .
Αν είναι όλο το κονσεπτ του δωματίου γυμνό όπως αυτό που δείχνεις υπάρχει σοβαρό θέμα με τον χώρο, αλλά και να μην είναι το υπόλοιπο έτσι υπάρχει θέμα σε αυτό που βλέπουμε.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Δοθέντων των εντελώς γυμνών τοίχων, συμπεραίνω πως μάλλον πρόκειται για dedicated χώρο. Ο χώρος σας είναι αυτοκτονικά ανακλαστικός. Απορώ πώς αντέχετε εκεί μέσα. Δεν χρειάζεστε άλλα ηχεία. Πάνελ διάχυσης και απορρόφησης χρειάζεστε, να σταματήσει να κουδουνίζει το δωμάτιο.
Συμφωνώ ότι πρωταρχικά η χωροταξία είναι προβληματική. Αυτός ο χώρος μπασοπαγίδας πίσω από την βιβιλιοθήκη και μόνο σκοτώνει τον ήχο.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Όσο αναφορά τον "έλεγχο" του ενισχυτή δεν νομίζω να ειναι αυτό το θέμα, στα χαρτιά τουλάχιστον ο ενισχυτής κάνει καλό ταίριασμα με αυτά τα ηχεία, το ίδιο επίσης αποτέλεσμα είχα και πριν με έναν NAD. Τώρα όσο αναφορά τις ανακλάσεις σίγουρα παίζει ρόλο ο χώρος αλλά δεν είπα ότι "κουδουνίζει" το δωμάτιο , απλά θα ήθελα κάτι λιγότερο από μπάσο. Έχεις να προτείνεις κάποια "ειδικά" panel να δοκιμάσω;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όσο αναφορά τον "έλεγχο" του ενισχυτή δεν νομίζω να ειναι αυτό το θέμα, στα χαρτιά τουλάχιστον ο ενισχυτής κάνει καλό ταίριασμα με αυτά τα ηχεία, το ίδιο επίσης αποτέλεσμα είχα και πριν με έναν NAD. Τώρα όσο αναφορά τις ανακλάσεις σίγουρα παίζει ρόλο ο χώρος αλλά δεν είπα ότι "κουδουνίζει" το δωμάτιο , απλά θα ήθελα κάτι λιγότερο από μπάσο. Έχεις να προτείνεις κάποια "ειδικά" panel να δοκιμάσω;
Εγώ αν είχα αυτόν τον χώρο , θα έφερνα το σύστημα πιο μπροστα ακόμη, στον πίσω από το ρακ τοίχο θα έβαζα την βιβλιοθήκη κέντρο ακριβώς το κέντρο της (με την προϋπόθεση να γέμιζα τα ράφια με βινύλια ) δεξιά και αριστερά στις γωνίες μπασοπαγίδες και από την πρώτη ανάκλαση των ηχείων δεξιά και αριστερά 2 ή 3 υβριδικά πάνελ απορρόφησης και διάχυσης να φτάνουν περίπου (με τα κενά τους ) έως τα πλαϊνά του καναπέ που κάθεσαι.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Δυστυχώς τα ηχεία δεν μπορούν να έρθουν πιο μπροστά γιατί στα αριστερά (του αριστερού ηχείου) υπάρχει πόρτα. Ηχεία με την οπή μπροστά ή κάτω θα είχαν διάφορα;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πως λένε σπίτι χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει. Κάπως έτσι σχετίζεται και ο χώρος (Γιάννης) με το ηχοσύστημα (σπίτι) :)
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Βήμα πρώτο...
Βρίσκεις έναν ισχυρό πραγματικά ενισχυτή και δοκιμάζεις πως συμπεριφέρεται με την οδήγηση των ηχείων.
Ο Audiolab που διαθέτεις δεν έχει επάρκεια ισχύος (ρεύμα) για ηχείο με διπλές μονάδες.
Το δεύτερο είναι ο χώρος, σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά του σωλήνα εκτόνωσης, που βρίσκεται στη πλάτη του ηχείου.
Δοκίμασε αρχικά να παίξεις με τις θέσεις των ηχείων.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Από την απέναντι μεριά τί έχεις ;
3 μέτρα τζάμι ;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Γράψε ή σχεδίασε το χώρο σου με διαστάσεις και θέση ηχείων- θέση ακρόασης.
Μετά συσκευές ,έτσι πρέπει να ξεκινά κάθε νημα, μην τα τραβάμε με το τσιγκελι...
Γράψε ή σχεδίασε το χώρο σου με διαστάσεις και θέση ηχείων- θέση ακρόασης.
Μετά συσκευές ,έτσι πρέπει να ξεκινά κάθε νημα, μην τα τραβάμε με το τσιγκελι...
Ακυρο
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μετά συσκευές ,έτσι πρέπει να ξεκινά κάθε νημα, μην τα τραβάμε με το τσιγκελι...
Cool down SOCO boy.
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να έχει διαβάσει τα άπαντα του avsite.gr , για να ζητήσει βοήθεια στο πρόβλημά του.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.946
Τώρα όσο αναφορά τις ανακλάσεις σίγουρα παίζει ρόλο ο χώρος αλλά δεν είπα ότι "κουδουνίζει" το δωμάτιο , απλά θα ήθελα κάτι λιγότερο από μπάσο.
Δεν νομίζω πως φταίνε τα ηχεία σου που σε ενοχλεί το χαμηλό. Οι ανακλάσεις από το χώρο είναι, και πιθανόν η έλλειψη ελέγχου από τα ενισχυτικά (ότι σου είπαν και πιο πάνω). Δεν είναι μικρός ο χώρος για τα ηχεία που έχεις, 24 τετραγωνικά είναι αρκετά.
Αν αλλάξεις ηχεία και πας σε πιο ''φωτεινά'' ή με λιγότερη έκταση χαμηλά απλά θα καλύψεις το πρόβλημα κατά ένα ποσοστό αλλά θα είναι εκεί και θα σε ενοχλεί έτσι κι αλλιώς. Κάτι πρέπει να κάνεις με τον χώρο-τοποθέτηση αρχικά και βλέπεις. Μην πας βιαστικά για νέες αγορές θα το βρεις μπροστά σου.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λοιπον σε εβαλα σε προσoμειωση με πολλαπλες πιθανες διαστασεις χωρου, ταβανιου και θεση ακροασης .
Εαν το ταβανι ειναι στα 3 μετρα εχεις ενα μικρο θεματακι εκει γιατι ειναι κοινες οι διαστασεις με το πλατος του δωματιου αρα διπλα ενισχυμμενο mode...ουτε και εκει συντονιζει καποιος hi-fi τετοια ηχεια ...
Δεν δειχνει ομως κατι να ξεχωριζει σε σταθμη τραγικα λογω των αποστασεων των ηχειων απο τους τοιχους που αντισταθμιζει την κατασταση...
Ο ισχυροτερος ενισχυτης παντα χρειαζεται εαν ειναι αυτο που υποψιαζομαι ισως να παιζει εκει στου 42, η δευτερη αρμονικη του μηκους και πιθανο σημειο συντονισμου του ηχειου, δεν εχω χρονο να το τσεκαρω και να μαντεψω τι ακους ,γραφω βιαστικα..
Το πρωτο που θα εκανα ηταν να κανω κατι εκει στις γωνιες εαν υπαρχει δυνατοτητα να προβεις σε τετοια ενεργεια για να μαζεψει στασιμα και να σου καθαρισει το χαμηλο...
Η ποιο οικονομικη λυση ειναι πανελ πετροβαμβακα ή οποιο αλλο πορωδες μεγαλης μαζας η μικροτερης με μεμβρανη....
Υπαρχουν και ετοιμες λυσεις πανελ τυπου Helmholtz που ειναι και αισθητικα ομορφες για γωνιες.
Αυτα δεν εχουν να κανουν με το ειδος του ηχειου-ενισχυτη αλλα με τον χωρο, οποτε ο,τι επηρεαζεται θετικα και μονο θετικα.
Εγραφα πριν το ανεβασεις ηδη..
Coolara... :)
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top