Καλώδια και .. προαπαιτούμενα. Poll.

Ακούω σαφή βελτίωση με καλώδια και..

  • Α. Έχω κάνει ισοστάθμιση χώρου (DSP+μετρήσεις)

    Votes: 12 13,6%
  • Β. Έχω το προβλεπόμενο ταργκετ κερβ

    Votes: 9 10,2%
  • Γ. Έχω κάνει fine tuning στο ταργκετ κερβ, κατά τα γούστα μου

    Votes: 6 6,8%
  • Δ. Έχω ένα σαμπ, στην προβλεπόμενη θέση

    Votes: 4 4,5%
  • Ε. Έχω 2 (ή περισσότερα) σαμπ, με σωστή ενσωμάτωση

    Votes: 9 10,2%
  • Ζ. Έχω χώρο με εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, με διαχυτές και μπασοπαγιδες

    Votes: 11 12,5%
  • Η. Έχω λίγες μόνο ηχητικές παρεμβάσεις στο χώρο ακρόασης, διότι είναι κοινόχρηστος

    Votes: 7 8,0%
  • Θ. Έχω σωστό ισόπλευρο (όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης και την προβλεπόμενη κλίση ηχείων

    Votes: 24 27,3%
  • Ι. Έχω πλήρη αναπαραγωγή όλου του φάσματος 20Hz-20kHz

    Votes: 13 14,8%
  • Κ. Έχω άριστη αναπαραγωγή της πρώτης οκταβας σε στάθμες αναφοράς (κορυφές 115 dB)

    Votes: 9 10,2%
  • Λ. Έχω χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις

    Votes: 14 15,9%
  • Μ. Δεν έχει σημασία τίποτα από τα ανωτέρω, μόνο η μουσική μετράει

    Votes: 11 12,5%
  • Ν. Σα το πικάπ δεν έχει. Βινύλιο φορέβε.

    Votes: 13 14,8%
  • Άκυρο - δεν πιστεύω ότι τα καλώδια βελτιώνουν τον ήχο.

    Votes: 57 64,8%
  • Κάνω ψυχοθεραπεία φτηνά, με αγορά ωραίων καλωδίων,αφήστε με ήσυχο.

    Votes: 5 5,7%

  • Total voters
    88
Status
Not open for further replies.

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εμενα παντως τα spd μου εκαναν 500 ευρω
και 500 ευρω δεν κανει ενα ποδηλατο.
Μην πω και το αλλο,
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τώρα τα λες ωραία .
Ακούτε καλώδια και όχι μουσική.
Case closed.
παντα τα λεω ωραια..... ;)

τωρα που τα λεμε μιας και αλλαξε την πανα ο Astronaut Jr. :lolsign:
....τραβαει και μια στο EQ εκει στο χιλιοκυκλο(εμαθε προσφατα) και δεν ακουει μουσικη ;)
Case closed.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Κάποιοι θα πουν δεν αξίζει, και όμως τα αξίζει 975γραμμάρια και οι δυο τροχοι μαζί με τα κέντρα και ακαμψία που δεν υπάρχει, σε ποδηλατικό φόρουμ πολλοί την κακολόγησαν ήταν αυτοί που δεν μπορούσαν να την αποκτήσουν, ποδήλατο μπορείς να κανείς υπερ-αξιοπρεπώς και με τροχούς των 600€, βέβαια είναι ένα προϊόν το οποίο μόνο ένας επαγγελματίασ μπορεί να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει τα λεφτά της, το ίδιο συμβαίνει και εδώ με τα σύνοδα του hifi.
To ίδιο λέμε.
Αν είχα κερδίσει 3-4 φορές το tour de France , θ αγόραζα ένα ζευγάρι να βρίσκονται.
Είναι hobby τι δεν καταλαβαίνεις, και να πω ότι επαγγελματικά είσαι εκτός χώρου να το καταλάβω, αν δεν υπήρχαν οι hifi ντελίστες «θα είχε κλείσει το μαγαζάκι που βγάζεις το ψωμάκι σου» καθώς και πολλά μαγαζάκια ακόμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
σε όλα τα συστήματα γίνονται αντιληπτές οι διαφορές καλωδίων, απλά στα χαμηλού budget setup είναι λογικό και το όποιο όφελος θα πάρεις ναι μεν θα είναι άμεσα αντιληπτό, αλλά δεν θα είναι τόσο συναρπαστικό όσο σ ένα ακριβότερο setup.
όλα είναι θέμα ισσοροπίας.
Εν μέρει συμφωνώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν επανήλθα στο πολυκάναλο μετά από 20 χρόνια απουσίας γενικότερα από το χόμπι αγοράζοντας έναν εισαγωγικό yamaha av συν sub yamaha με τριάδα μπροστά ΑΕ συν τα surround μέχρι και σε δικάναλες ακροάσεις (άσε τις και καλά πολυκάναλες ) έναν αχταρμά άκουγα. ότι και να άλλαζα απο καλώδια και θέσεις ηχείων τό ίδιο αποτέλεσμα. Διαφορά μηδέν. Όταν το πράγμα σοβάρεψε η κάθε αλλαγή στην αλυσίδα είναι υπέρ του δέοντος αντιληπτή είτε σαν υποβάθμιση είτε σαν αναβάθμιση.

Καπου πιο πάνω είδα ότι πιάσαμε τα αυτοκίνητα πάλι. Άντε επιτέλους :biggrin:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Βρε ναι, αλλά μη παραβλέπουμε την ουσία. Δυστυχώς τέτοια αυτοκίνητα είναι καταδικασμένα να εξυπηρετούν τις ανάγκες επίδειξης του ιδιοκτήτη τους και σπάνια χρησιμοποιούνται σύμφωνα με αυτό για το οποίο κατασκευάστηκαν. Παρεμπιπτόντως, δεν θα αγόρασα φεράρι αν είχα το χρήμα. Θα αγόραζα μια volvo για την οικογένεια και μια Sierra RS500 για τη κ@βλα μου. Go figure. :p

Δεν ήξερα τι είναι sierra rs500 και γκούγκλαρα και μου βγάζει αυτό το σαράβαλο:


 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αν δεν υπήρχαν οι hifi ντελίστες «θα είχε κλείσει το μαγαζάκι που βγάζεις το ψωμάκι σου»
Δεν έχεις ιδέα του τι συμβαίνει στην αγορά.
Αν δεν υπήρχαν τα ηχεία bt και τα ακουστικά , το μαγαζάκι θα είχε κλείσει εδώ και αρκετά χρόνια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εν μέρει συμφωνώ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν επανήλθα στο πολυκάναλο μετά από 20 χρόνια απουσίας γενικότερα από το χόμπι αγοράζοντας έναν εισαγωγικό yamaha av συν sub yamaha με τριάδα μπροστά ΑΕ συν τα surround μέχρι και σε δικάναλες ακροάσεις (άσε τις και καλά πολυκάναλες ) έναν αχταρμά άκουγα. ότι και να άλλαζα απο καλώδια και θέσεις ηχείων τό ίδιο αποτέλεσμα. Διαφορά μηδέν. Όταν το πράγμα σοβάρεψε η κάθε αλλαγή στην αλυσίδα είναι υπέρ του δέοντος αντιληπτή είτε σαν υποβάθμιση είτε σαν αναβάθμιση.
ε δεν θακανες κατι με τα καλωδια ....που πας και εσυ βρε !!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
αν δεν υπήρχαν οι hifi ντελίστες «θα είχε κλείσει το μαγαζάκι που βγάζεις το ψωμάκι σου» καθώς και πολλά μαγαζάκια ακόμα.
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος είσαι... ;)

Τα ψιλολόγια του Χάι Ενδ, εντός των οποίων συμπεριλαμβάνονται ακριβά καλώδια, δεν αποφέρουν κανένα ουσιαστικό κέρδος.

Αντιθέτως, τα κοινά καλώδια και λοιπά απαραίτητα τζιμπραγκαλα χαμηλής τιμής (όχι Χάι Ενδ, μιλάμε για απλά hdmi μέχρι κοινά καλώδια ηχείων και καθημερινής χρήσης μικροεξαρτηματα και αναλώσιμα), μπορούν να βγάζουν τα καθημερινά έξοδα ενός μαγαζιού.

Το κέρδος για να φάει ο εργαζόμενος κόσμος και τα αφεντικά, έρχεται από consumer electronics που φεύγουν σα τα στραγάλια.

Εγώ λόγου χάριν, αν ήθελα να βγάλω λεφτά από τέτοιο μαγαζί, δε θα έφερνα χαιεντάδικα καλώδια καθόλου, αλλά θα είχα σε πολύ προσιτές τιμές έτοιμα μογκαμάκια και μπελντενακια, XLR και RCA, σε όλα τα μήκη (1,2,3,4,5,10,15μ) και χύμα, με βύσματα απλά κοινά νιουτρικ, να φεύγουν σα πασατεμπο. Απλά hdmi οπτικής ίνας σε ότι μήκος θες, με κόστος 10-50 € κι ούτε για δείγμα ένα hdmi στο χιλιάρικο..

Αλλιώς βγαίνουν τα λεφτά. Ας σου πει ο Αρβανιτάκης να μάθεις.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ε δεν θακανες κατι με τα καλωδια ....που πας και εσυ βρε !!!!
Εντάξει Κώστα, δεν εννούσα ότι αγόραζα πχ καλώδια ηχείων των 150 ευρω το σετ, αλλά έκανα κάποιες δοκιμές από 2 ευρώ το μέτρο σε 6 ευρώ το μέτρο ή κάποιο καλύτερο hdmi ή rca των 15 ευρώ σε 35 ή 40 ευρώ.
Και αυτό που θέλω να πω είναι ότι τότε γελούσα και εγώ όποτε διάβαζα για τέτοια γιατί ότι και αν δοκίμασα δεν άλλαζε κάτι.
Τώρα όμως ακούγονται όλα. Η παραμικρή αλλαγή και σε καλώδιο και σε θέση ηχείου και οτιδήποτε άλλο ακούγεται πάρααα πολύυυ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Κωστα σωστα αυτα που λες
αλλα σχετικα με καθε τι ακριβο
δεν εχουν απαιτηση - στοχο να πουλανε σαν στραγαλια
Λιγα το χρονο συμπληρωνουν τον τζιρο τους.
Και κατι ακομα το 97 ο τοτε αντιπροσωπος πουρων (απο διαφορες χωρες)
Ειχε φερει κονιακ νταβιντοφ
Λεει ο Κωστας (γιος του αφεντικου)
-Ποσο εχει ? 75 χιλιαρικα ? δεν θα πουλησει
Και γυρναει και του λεει ο γατος πατερας
-Αυτα να πουλας.
Το καθε κονσουμεραδικο σαφως κανει # με στραγαλια,
αλλα εχει και τα κασιους και τα σισαντρα μπερις του.
Δεν ειναι χαιενταδικο μαγαζι , δεν εχει το σουπερ εξτριμ απο καθε αποψη
αλλα εχει και μια 75ρα σονι , για κραχτη.
Γιατι τα ονειρα ειναι για τους φτωχους ,και τα υλικα για τους πλουσιους
(που λεω και εγω)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος είσαι... ;)

Τα ψιλολόγια του Χάι Ενδ, εντός των οποίων συμπεριλαμβάνονται ακριβά καλώδια, δεν αποφέρουν κανένα ουσιαστικό κέρδος.

Αντιθέτως, τα κοινά καλώδια και λοιπά απαραίτητα τζιμπραγκαλα χαμηλής τιμής (όχι Χάι Ενδ, μιλάμε για απλά hdmi μέχρι κοινά καλώδια ηχείων και καθημερινής χρήσης μικροεξαρτηματα και αναλώσιμα), μπορούν να βγάζουν τα καθημερινά έξοδα ενός μαγαζιού.

Το κέρδος για να φάει ο εργαζόμενος κόσμος και τα αφεντικά, έρχεται από consumer electronics που φεύγουν σα τα στραγάλια.

Εγώ λόγου χάριν, αν ήθελα να βγάλω λεφτά από τέτοιο μαγαζί, δε θα έφερνα χαιεντάδικα καλώδια καθόλου, αλλά θα είχα σε πολύ προσιτές τιμές έτοιμα μογκαμάκια και μπελντενακια, XLR και RCA, σε όλα τα μήκη (1,2,3,4,5,10,15μ) και χύμα, με βύσματα απλά κοινά νιουτρικ, να φεύγουν σα πασατεμπο. Απλά hdmi οπτικής ίνας σε ότι μήκος θες, με κόστος 10-50 € κι ούτε για δείγμα ένα hdmi στο χιλιάρικο..

Αλλιώς βγαίνουν τα λεφτά. Ας σου πει ο Αρβανιτάκης να μάθεις.
Να σου κάνω μια ερώτηση, μπορεί και να είναι λάθος, γιατί μια μαγνητική όταν πρωτόβγηκαν ήταν πέντε έξι φορές ακριβότερη από την αξονική ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.975
Μια Ferrari την πληρώνεις ένα μύριο plus όχι γιατί αξίζει τόσο, αλλά για το στάτους τα έξοδα έρευνας και παρουσίας στην f1 κτλ
Μια Ferrari τήν αγοράζεις ολόκληρη
Δεν παίρνεις μόνο τις ζάντες, να τίς βάλεις στο φίατ
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μια Ferrari τήν αγοράζεις ολόκληρη
Δεν παίρνεις μόνο τις ζάντες, να τίς βάλεις στο φίατ
Εντάξει, όλα σχετικά είναι. Αν αποκτήσεις ένα αυτοκίνητο από μαμά 300 ίππους και το φτάσεις σωστά και safe στους 450 δεν του κάνεις κακό να βάλεις ένα ανώτερο ζαντολάστιχο για να στρίβεις και να φρενάρεις με περισσότερη ασφάλεια. Ότι κέρδος παίρνεις καλό είναι ;)
Και γενικότερα ότι βελτιώνεις περιφερειακά ( πάντα με σωστές και δοκιμασμένες επιλογές από μαμάτες σχετικές εταιρίες ) κέρδος δίνουν.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εντάξει, όλα σχετικά είναι. Αν αποκτήσεις ένα αυτοκίνητο από μαμά 300 ίππους και το φτάσεις σωστά και safe στους 450 δεν του κάνεις κακό να βάλεις ένα ανώτερο ζαντολάστιχο για να στρίβεις και να φρενάρεις με περισσότερη ασφάλεια. Ότι κέρδος παίρνεις καλό είναι ;)
Και γενικότερα ότι βελτιώνεις περιφερειακά ( πάντα με σωστές και δοκιμασμένες επιλογές από μαμάτες σχετικές εταιρίες ) κέρδος δίνουν.
Μια Ferrari τήν αγοράζεις ολόκληρη
Δεν παίρνεις μόνο τις ζάντες, να τίς βάλεις στο φίατ
Άσε που εδώ μερικοί θα ήταν ικανοί να αγόραζαν Ferrari και της έβαζαν ζαντολαστιχα από fiat στη πρώτη αλλαγή ελαστικών για να μη πληρώσουν το κόστος των κανονικών!!....
Πολύ καβούρι αδελφέ μου!!
Πολύ!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οχι , δεν θα βαλεις ζαντολαστιχα
να γινουν κλεφτες οι ζαντοπωλητες
Θα βαζεις οτι σου λεει το εγχειριδιο του καλου αντικαλωδια
Γιατι δεν πας στην βοσκοπουλα ?
ξερεις ποσα κιλα κρεας χτυπας ?
και απενατι μια στο πρωτο ......και ισαξες
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Άσε που εδώ μερικοί θα ήταν ικανοί να αγόραζαν Ferrari και της έβαζαν ζαντολαστιχα από fiat στη πρώτη αλλαγή ελαστικών για να μη πληρώσουν το κόστος των κανονικών!!....
Πολύ καβούρι αδελφέ μου!!
Πολύ!!
ε δε νομιζω..

......παντως υπαρχουν βαθιες τσεπες με κοντο χερι :biggrin:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
οχι , δεν θα βαλεις ζαντολαστιχα
να γινουν κλεφτες οι ζαντοπωλητες
Θα βαζεις οτι σου λεει το εγχειριδιο του καλου αντικαλωδια
Γιατι δεν πας στην βοσκοπουλα ?
ξερεις ποσα κιλα κρεας χτυπας ?
και απενατι μια στο πρωτο ......και ισαξες
Ούτε καλύτερο λάστιχο έστω;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Άσε που εδώ μερικοί θα ήταν ικανοί να αγόραζαν Ferrari και της έβαζαν ζαντολαστιχα από fiat στη πρώτη αλλαγή ελαστικών για να μη πληρώσουν το κόστος των κανονικών!!....
Πολύ καβούρι αδελφέ μου!!
Πολύ!!


αν βαλεις ζαντες πιάνεται για αλλαγη
Οποτε
αλλαζεις οχημα και εισαι οκ
Blog13Pic1.jpg

Ούτε καλύτερο λάστιχο έστω;
τα κρεατα που θα φας εδω κανουν και για ζαντωματα
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top