Καλώδια και .. προαπαιτούμενα. Poll.

Ακούω σαφή βελτίωση με καλώδια και..

  • Α. Έχω κάνει ισοστάθμιση χώρου (DSP+μετρήσεις)

    Votes: 12 13,6%
  • Β. Έχω το προβλεπόμενο ταργκετ κερβ

    Votes: 9 10,2%
  • Γ. Έχω κάνει fine tuning στο ταργκετ κερβ, κατά τα γούστα μου

    Votes: 6 6,8%
  • Δ. Έχω ένα σαμπ, στην προβλεπόμενη θέση

    Votes: 4 4,5%
  • Ε. Έχω 2 (ή περισσότερα) σαμπ, με σωστή ενσωμάτωση

    Votes: 9 10,2%
  • Ζ. Έχω χώρο με εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, με διαχυτές και μπασοπαγιδες

    Votes: 11 12,5%
  • Η. Έχω λίγες μόνο ηχητικές παρεμβάσεις στο χώρο ακρόασης, διότι είναι κοινόχρηστος

    Votes: 7 8,0%
  • Θ. Έχω σωστό ισόπλευρο (όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης και την προβλεπόμενη κλίση ηχείων

    Votes: 24 27,3%
  • Ι. Έχω πλήρη αναπαραγωγή όλου του φάσματος 20Hz-20kHz

    Votes: 13 14,8%
  • Κ. Έχω άριστη αναπαραγωγή της πρώτης οκταβας σε στάθμες αναφοράς (κορυφές 115 dB)

    Votes: 9 10,2%
  • Λ. Έχω χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις

    Votes: 14 15,9%
  • Μ. Δεν έχει σημασία τίποτα από τα ανωτέρω, μόνο η μουσική μετράει

    Votes: 11 12,5%
  • Ν. Σα το πικάπ δεν έχει. Βινύλιο φορέβε.

    Votes: 13 14,8%
  • Άκυρο - δεν πιστεύω ότι τα καλώδια βελτιώνουν τον ήχο.

    Votes: 57 64,8%
  • Κάνω ψυχοθεραπεία φτηνά, με αγορά ωραίων καλωδίων,αφήστε με ήσυχο.

    Votes: 5 5,7%

  • Total voters
    88
Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εδώ υπάρχει αφορισμός όλων των καλωδίων με αξία άνω των 100€, δεν μιλάμε για το αν αξίζει πχ ένα καλώδιο των 6 ή 10 χιλιάδων ευρώ αυτό ας το κρίνει ο αγοραστής σε σχέση με την τσέπη του όμως καλώδια των 300-600-1000 δεν είναι και το τέλος του κόσμου, το ίδιο συμβαίνει και με τα μηχανήματα από ένα σημείο και μετά το συν 10% ήχου έχει διπλάσια τιμή κτήσης, είναι ένα hobby όποτε δεν υπάρχουν σταθερές κόστους.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εδώ υπάρχει αφορισμός όλων των καλωδίων με αξία άνω των 100€, δεν μιλάμε για το αν αξίζει πχ ένα καλώδιο των 6 ή 10 χιλιάδων ευρώ αυτό ας το κρίνει ο αγοραστής σε σχέση με την τσέπη του όμως καλώδια των 300-600-1000 δεν είναι και το τέλος του κόσμου, το ίδιο συμβαίνει και με τα μηχανήματα από ένα σημείο και μετά το συν 10% ήχου έχει διπλάσια τιμή κτήσης, είναι ένα hobby όποτε δεν υπάρχουν σταθερές κόστους.
Δεν υπάρχει αφορισμός. Απλά φτάνουμε κάποτε στο σημείο που ακούμε κάτι διαφορετικό και απαξιώνουμε τις χαϊεντιές των καλωδίων. Αλλού είναι το ζουμί, πατριώτηηηηηηη!!!
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
καλώδια των 300-600-1000 δεν είναι και το τέλος του κόσμου
Τίποτα δεν είναι.
Όσο μια αεροτομή, ή μια εξάτμιση.

Τι αυτοκίνητο έχεις;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μια Ferrari την πληρώνεις ένα μύριο plus όχι γιατί αξίζει τόσο, αλλά για το στάτους τα έξοδα έρευνας και παρουσίας στην f1 κτλ
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια Ferrari την πληρώνεις ένα μύριο plus όχι γιατί αξίζει τόσο, αλλά για το στάτους τα έξοδα έρευνας και παρουσίας στην f1 κτλ
Όποιος παίρνει φεράρι μόνο για το στάτους, είναι απλά νεόπλουτο ψώνιο με μηδενικό υπόβαθρο.. Τώρα, για τα έξοδα έρευνας και παρουσίας στην f1, αν δεν τη βάζεις πίστα να της πίνεις το αίμα καθημερινά, κρίμα το αμάξι.
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όποιος παίρνει φεράρι μόνο για το στάτους, είναι απλά νεόπλουτο ψώνιο με μηδενικό υπόβαθρο.. Τώρα, για τα έξοδα έρευνας και παρουσίας στην f1, αν δεν τη βάζεις πίστα να της πίνεις το αίμα καθημερινά, κρίμα το αμάξι.
μυρωδιες πολλες εχεις αποτι καταλαβα.. :lolsign:

οπως θελει ο καθενας χαλαει τα λ7 του ...μην λεμε τα ιδια ;)
 



Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Υπάρχει τέτοια Φερράρι παραγωγής ή μιλάς για άκρως συλλεκτικό κομμάτι?
Από αυτές που αγοράζουν Σαουδάραβες μόνο
Έτσι είναι!
Όμως αυτός ο ''καθένας'', να μην μας τα κάνει κουδουνίστρες ,ότι έκανε την σωστότερη επιλογή.
Τα πάντα τα κάνεις είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο και ίσως το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο ίσως και όχι!

 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
μυρωδιες πολλες εχεις αποτι καταλαβα.. :lolsign:

οπως θελει ο καθενας χαλαει τα λ7 του ...μην λεμε τα ιδια ;)
Βρε ναι, αλλά μη παραβλέπουμε την ουσία. Δυστυχώς τέτοια αυτοκίνητα είναι καταδικασμένα να εξυπηρετούν τις ανάγκες επίδειξης του ιδιοκτήτη τους και σπάνια χρησιμοποιούνται σύμφωνα με αυτό για το οποίο κατασκευάστηκαν. Παρεμπιπτόντως, δεν θα αγόρασα φεράρι αν είχα το χρήμα. Θα αγόραζα μια volvo για την οικογένεια και μια Sierra RS500 για τη κ@βλα μου. Go figure. :p
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Από αυτές που αγοράζουν Σαουδάραβες μόνο
Ειδική παραγγελία δηλαδή.
Αν πάω στην Mark Levinson και ζητήσω έναν No 33 με χρυσά καπάκια και διαμάντια στην πρόσοψη, θα έχουν άδικο να μου ζητήσουν 500k?
Φυσικά δεν θα παίζει καλύτερα απ το νορμάλ μοντέλο.
ακουγονται ?

Τώρα τα λες ωραία .
Ακούτε καλώδια και όχι μουσική.
Case closed.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ειδική παραγγελία δηλαδή.
Αν πάω στην Mark Levinson και ζητήσω έναν No 33 με χρυσά καπάκια και διαμάντια στην πρόσοψη, θα έχουν άδικο να μου ζητήσουν 500k?
Φυσικά δεν θα παίζει καλύτερα απ το νορμάλ μοντέλο.
Πες μου αξίζει τόσα?

924FCC67-31DC-4D82-8D7A-8CF40D4A1FB8.png
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top