RAP music

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
Ο πονος του αταλαντου μαυρου στο χαρλεμ με αφηνει παγερα αδιαφορο
Οπονος του ταλαντουχου λουις αρμστρονγ του μαιλς, της του κλπ με ενδιαφερουν τα μαλλα
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.798
μια χαρά είναι η rap.... αρκεί να μην είναι όλη την ώρα με την ηλίθια συνήθη θεματολογία "λεφτά, ναρκωτικά, αυτοκίνητα, πουτάνες"...
Να που ακόμα και μέσα στο ίδιο είδος υπάρχουν προστριβές.

Εγώ που ακούω αποκλειστικά rap δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα για κοινωνικά προβλήματα και μιζέρια.
Θέλω ατάκες, γκόμενες, λεφτά, αυτοκίνητα κλπ. Και να τα λένε αυτοί που τα έχουν. Όχι αυτοί που τα νοικιάζουν για το video clip και μετά βολτάρουν με το παπί... :biggrin:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
Ηχορύπανση είναι αυτά που ακούς εσύ
Ναι ΝΑΙ εχω ακουση βγηκα απο το σπιτι μου και βρηκα την μαρια μουπε πως δε μ αγαπα
ατιμη κενωνια κλπ κλπ η ουσιατης υψηλης τεχνης του χαρλεμ
, με επιρροές από jazz, soul, blues κλπ.
μπα δεν τοξερα
 





christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
αμα γραψη ο χφαδερ ειπαμε να της μελοποιησω αν ειναι και για γκομενες το στοιχειο μου
πρεπει να δωσει δειγματα δουλειας :drinks: :smile: στιχουργιας
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.798
:drinks:

Τέλεια!

Μπορείς να ρίξεις μερικές προτάσεις από τινταλ ή σποτιφαϊ, κάποια που θα πρότεινες να ακούσουμε;
Για να μπούμε κάπως στο πνεύμα...
Κώστα, είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο. Υπάρχει τέτοια ποικιλία και τόσα διαφορετικά γούστα που είναι αδύνατον να σε καλύψω.

Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις τι "παίζει" σήμερα, που μουσικά υπερισχύουν τα αργόμπιτα με τα πολλά hi-hats και το μουρμουρο-ραπ (mumble rap). Μία ενδεικτική συλλογή του Tidal:

Thoro Hip-Hop

Και μία συλλογή από τα 90s, τότε που η βάση ήταν το sampling, για να καταλάβεις πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα σήμερα.

90s Hip Hop
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.520
Από ελληνικά συγκροτήματα ξεχωρίζω τους Terror X Crew, Fortified Concept και Ζωντανοί Νεκροί. Μου άρεσε πολύ κι η συνεργασία των Άρτεμη και Εύθυμη, πίσω στο 2011 (αν θυμάμαι καλά).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Baζω και ενα ακομη.Ηρεμο, με το μπασακι του , οτι πρεπει για μπιτσομπαρο με πισινα και αιθεριες υπαρξεις το βραδυ (ελπιζω να τα ξαναζησουμε :p ) .Ελπιζω να βαλει και ο xfader , στο ιδιο στυλακι

Ξεκιναει απο το 0.40 περιπου και εχει τον... Μαο πρωτη μουρη :roflmao:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Εντάξει, αυτό το ξέρουμε όλοι, ε; ;)



Και ο βασικός ρυθμος και μελωδία από εδώ:


Είναι πλέον κλασική μουσική, ε; :drinks:

Κώστα, είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο. Υπάρχει τέτοια ποικιλία και τόσα διαφορετικά γούστα που είναι αδύνατον να σε καλύψω.
Κατανοητό και αναμενόμενο, ωστόσο 10 πολύ ενδιαφέροντες δίσκοι έτσι για αρχή, θα ήταν καλοδεχούμενοι.

Ωραίες φαίνονται οι συλλογές, θα τις ακούσω.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εμένα μου κάνει εντύπωση Κώστα που τώρα "ανακάλυψες" ότι η ραπ και hip hop κυριαρχεί στην άλλη άκρη του ατλαντικού, το billboard hot 100 δεν του έριχνες καμιά ματιά ως τώρα;
 





Μηνύματα
328
Reaction score
260
Εχει το tidal rap?
Καλο κι'αυτο, για να ακουσεις με ποιοτητα, τι?
επαναλαμβανομενες λουπες απο ενα ντραμοκουτι και τους αραπαδες να λενε
για την πρεζα και τα αυτοκινητα?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top