RAP music


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.987
Reaction score
20.510
O υποφαινόμενος ήταν ο παραγωγός και DJ. :biggrin:
Λίγο πιο μετά ήταν.


View attachment 164648
Αναφερόμουν στο "Ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης", του 2007.

Σε κάθε περίπτωση, πως ήταν η συνεργασία με τους δύο;
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εχει το tidal rap?
Καλο κι'αυτο, για να ακουσεις με ποιοτητα, τι?
επαναλαμβανομενες λουπες απο ενα ντραμοκουτι και τους αραπαδες να λενε
για την πρεζα και τα αυτοκινητα?
Εχει διαφορα φιλε μου. Καποια ειναι σαν αυτα που λες. Καποια εχουν ωραιες μελωδιες, καποια ωραια μπασα και μερικα καλους στιχους. Γουστα δεν κρινουμε
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.795
Reaction score
83.748
Α ετσι εξηγουνται ολα :smile:
Χρήστο, εδώ έπρεπε να σε είχα. Όταν διοργάνωνα πάρτι στο Subterranean, στο Chicago, 20 χρόνια πριν. Ένα θρυλικό club στην πόλη. Για να φανταστείς την ατμόσφαιρα της εποχής, όση ώρα λειτουργούσε, απέξω ήταν πάντα δύο περιπολικά σε ετοιμότητα, γιατί οι τσακωμοί ήταν σύνηθες φαινόμενο. Και όλοι είχαν όπλα...


DSC00012.JPG
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
στην κλασικη δεν ερχοταν αλανιαρες αυτα πριν 20 χρονια μρε γουιζη
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εχει το tidal rap?
Καλο κι'αυτο, για να ακουσεις με ποιοτητα, τι?
επαναλαμβανομενες λουπες απο ενα ντραμοκουτι και τους αραπαδες να λενε
για την πρεζα και τα αυτοκινητα?

Είναι και αυτό μια άποψη από διαφορετική οπτική γωνία!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.795
Reaction score
83.748
Αναφερόμουν στο "Ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης", του 2007.
Ααα, αυτό είχε ηλεκτρικές κιθάρες και εγώ αν ακούσω κιθάρα με παραμόρφωση στραβώνω. Προτιμώ τη κλασική μουσική. :lol:

Σε κάθε περίπτωση, πως ήταν η συνεργασία με τους δύο;
Τους ήξερα από πιο παλιά, από τότε που ήμουν στους Active Member. Δύσκολοι άνθρωποι, κυρίως ο Αρτέμης. Με επιρροές από τον αναρχικό χώρο, την αρχαιότητα και την Ορθόδοξη Θρησκεία. Σαλάτα... Οπότε, πριν καν μιλήσουμε για μουσική, φαντάσου εμένα τον αμερικανόφιλο, άθεο, νεοφιλελεύθερο, που έφυγα από το γκρουπ που έκανε συναυλίες με έντεχνους και ήθελε να παίζει στις συναυλίες της ΚΝΕ, νομίζοντας ότι γλίτωσα, και προσγειώθηκα σε γκρουπ με άλλα υπαρξιακά προβλήματα. :lol:

Μουσικά τώρα, ήμασταν αλλού κι αλλού... Αλλά για 2-3 χρόνια τα είχαμε βρει. Με τον Αρτέμη είχα για δύο χρόνια εκπομπή στο ράδιο και ήταν ...επιθεώρηση. Εκείνος σχολίαζε με το σοβαρό του ύφος το μέλλον της Βυζαντινής μουσικής κι εγώ έκανα poll για τα πόσα ml σιλικόνη έβαλε η τάδε πορνοστάρ στο στήθος της. Ωραίες εποχές. Ευτυχώς πέρασαν. :roflmao:
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν επειδή αναφέρθηκε σαν απορία. Η διαφορά μεταξύ ραπ και χιπ χοπ είναι θεμελιώδης: χιπ χοπ είναι μουσικό είδος ενώ ραπ τεχνοτροπία φωνητικών. Θα μπορούσαμε να πούμε πως χιπ χοπ είναι μία ολόκληρη υποκουλτούρα ενώ ραπ οποιοδήποτε μουσικό κομμάτι, από οποιοδήποτε είδος, με φωνητικά τύπου "απαγγελίας".

Για την ιστορία το πρώτο ραπ κλιπ που μεταδόθηκε από το mtv είναι το:


Ραπ λοιπόν μπορεί να είναι ποπ, ντισκο, πολύ συχνά και ροκ όπως το παρακάτω:



Το χιπ χοπ, όπως άλλωστε κάθε είδος μουσικής, έχει διαμάντια και σκουπίδια. Επίσης έχει πάρα πολλές υποκατηγορίες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προτείνω σε κάποιον τι να ακούσει ή τι να ψάξει αν δεν ξέρω τι περίπου του αρέσει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.987
Reaction score
20.510
στην κλασικη δεν ερχοταν αλανιαρες αυτα πριν 20 χρονια μρε γουιζη
Ποτέ δεν είχατε, όχι πριν 20 χρόνια... Αλλά βέβαια, ακούτε κλασσική, το παίζετε υπεράνω όλων και μόλις κουνήσει λίγο το κωλαράκι του το έξαλλο πιπίνι κάτι σκιρτάει μέσα σας (ή ανάμεσα στα πόδια σας ;) ) και ξεχνάτε και κλασσικές και τα πάντα...
Ααα, αυτό είχε ηλεκτρικές κιθάρες και εγώ αν ακούσω κιθάρα με παραμόρφωση στραβώνω. Προτιμώ τη κλασική μουσική. :lol:
Δεν παίζεσαι!

Τους ήξερα από πιο παλιά, από τότε που ήμουν στους Active Member. Δύσκολοι άνθρωποι, κυρίως ο Αρτέμης. Με επιρροές από τον αναρχικό χώρο, την αρχαιότητα και την Ορθόδοξη Θρησκεία. Σαλάτα... Οπότε, πριν καν μιλήσουμε για μουσική, φαντάσου εμένα τον αμερικανόφιλο, άθεο, νεοφιλελεύθερο, που έφυγα από το γκρουπ που έκανε συναυλίες με έντεχνους και ήθελε να παίζει στις συναυλίες της ΚΝΕ, νομίζοντας ότι γλίτωσα, και προσγειώθηκα σε γκρουπ με άλλα υπαρξιακά προβλήματα. :lol:

Μουσικά τώρα, ήμασταν αλλού κι αλλού... Αλλά για 2-3 χρόνια τα είχαμε βρει. Με τον Αρτέμη είχα για δύο χρόνια εκπομπή στο ράδιο και ήταν ...επιθεώρηση. Εκείνος σχολίαζε με το σοβαρό του ύφος το μέλλον της Βυζαντινής μουσικής κι εγώ έκανα poll για τα πόσα ml σιλικόνη έβαλε η τάδε πορνοστάρ στο στήθος της. Ωραίες εποχές. Ευτυχώς πέρασαν. :roflmao:
Ανεκτίμητες εμπειρίες! Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας!
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ποτέ δεν είχατε, όχι πριν 20 χρόνια... Αλλά βέβαια, ακούτε κλασσική, το παίζετε υπεράνω όλων και μόλις κουνήσει λίγο το κωλαράκι του το έξαλλο πιπίνι κάτι σκιρτάει μέσα σας (ή ανάμεσα στα πόδια σας ;) ) και ξεχνάτε και κλασσικές και τα πάντα...
ετσι ειναι οι φυσιολογικοι ανθρωποι ..... υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι με αλλες αποψεις σεβαστες
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Εμένα μου κάνει εντύπωση Κώστα που τώρα "ανακάλυψες" ότι η ραπ και hip hop κυριαρχεί στην άλλη άκρη του ατλαντικού, το billboard hot 100 δεν του έριχνες καμιά ματιά ως τώρα;
Όχι, για πολλά χρόνια είχα δικιά μου "δισκοθήκη" (πολύ μεγάλη, σε σκληρούς) και δεν έμπαινα στη διαδικασία να ψάξω έξω από αυτήν τι γίνεται. :errwhat:

Με το ρουν-τινταλ, μέσα από το έξοχο αυτό περιβάλλον μουσικής εξερεύνησης, ξεκίνησα σχεδόν καθημερινά να βλέπω νέες κυκλοφορίες και "προτεινόμενα", οπότε με αυτή τη διαδικασία, το στριμινγκ με έχει ξαναβάλει στο παιχνίδι της μουσικής ανακάλυψης σε πολλαπλά είδη, πράγμα που σημαίνει ότι σχεδόν καθημερινά βρίσκω κάτι νέο που μ'αρεσει, ή έρεισμα για να ψάξω κάτι καινούργιο.

Είναι πολύ "κακό" το ρουν σε αυτή τη διαδικασία, από αλλού ξεκινάς και αλλού καταλήγεις, και δε γίνεται να το κλείσεις, όλο κάτι νέο σου βάζει και σε τραβάει στο επόμενο. Ένας εύκολος, μαγικός τρόπος να ανακαλύπτεις μουσικές. ;)

Με τη ραπ είχα μικρή σχέση, λίγα ακούσματα και μόλις 5-6 παλιούς δίσκους σε cd και καμιά εικοσαρια σε σκληρούς. Τώρα βλέπω την απέραντη έκταση αυτής της μουσικής και δεν κρύβω πως ξαφνιάστηκα. :oops:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.681
Μηνύματα
2.869.833
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top