RAP music

H

HuxFlux

Guest
Από ελληνικά συγκροτήματα ξεχωρίζω τους Terror X Crew, Fortified Concept και Ζωντανοί Νεκροί. Μου άρεσε πολύ κι η συνεργασία των Άρτεμη και Εύθυμη, πίσω στο 2011 (αν θυμάμαι καλά).
ZN ραπ για τα μπαζα :p Ναναι καλα ο ALX που τους εδωσε beatares και καταφερανε να επιπλεουν για καμια 3ετια.

Στους αλλους συμφωνω και προσθετω Razastarr, καποιες δουλειες του Εισβολεα, καποιες του "Γελως" και βέβαια τα Ημισκούμπρια , που όσο περνάνε τα χρόνια καταλαβαίνω οτι μόνο σχολικός χαβαλές δεν ήταν τα κομμάτια και οι στίχοι τους, αλλα αντιθέτως μάλλον οι πιο φιλοσοφημένοι στίχοι στην ελληνική ραπ, σε συνδυασμό βέβαια με απίστευτο για την εποχη sampling. Ηταν πολύ μπροστά.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Απ το ειδος, θα πω στο περιπου βεβαια γιατι δεν ειναι ακριβως, μ αρεσει η low bap των Active Member.
Αγαπημενο συγκροτημα, απ τα μονα.
Αλλα εως τους σχετικα πρωτους δισκους τους, η ας πω μεχρι τα μεσα μαλλον της εως τωρα καριερας.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
ZN ραπ για τα μπαζα :p Ναναι καλα ο ALX που τους εδωσε beatares και καταφερανε να επιπλεουν για καμια 3ετια.

Στους αλλους συμφωνω και προσθετω Razastarr, καποιες δουλειες του Εισβολεα, καποιες του "Γελως" και βέβαια τα Ημισκούμπρια , που όσο περνάνε τα χρόνια καταλαβαίνω οτι μόνο σχολικός χαβαλές δεν ήταν τα κομμάτια και οι στίχοι τους, αλλα αντιθέτως μάλλον οι πιο φιλοσοφημένοι στίχοι στην ελληνική ραπ, σε συνδυασμό βέβαια με απίστευτο για την εποχη sampling. Ηταν πολύ μπροστά.
Na συμπληρωσω 12 πιθηκο (αλλο να τις ακους και αλλο να βλεπεις αυτες τις μουρες στο 1 μετρο :D ) και bong ?
Aλλα νταξ, δεν θα το κρυψω , αν επρεπε να ακουω ενα μονο συγκροτημα θα ηταν οι intifada

Ωραιοι οι Αρτεμης Ευθυμης , σφαιρα τους πηγαιναν τους στιχους , τους εφτυναν : )
Θυμαστε την τυπισσα στο παμε ολοι παραλια με τα ημισκουμπρια ? :p

 

H

HuxFlux

Guest
Απ το ειδος, θα πω στο περιπου βεβαια γιατι δεν ειναι ακριβως, μ αρεσει η low bap των Active Member.
Αγαπημενο συγκροτημα, απ τα μονα.
Αλλα εως τους σχετικα πρωτους δισκους τους, η ας πω μεχρι τα μεσα μαλλον της εως τωρα καριερας.
Ακόμα ψάχνει ολη η Αμερική τα κλεμμένα της beats :p
Ντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά σιχαμένοι για εμένα. Από τότε.
Ορίστε και το πρώτο "diss" στην ιστορία του ελληνικού hip-hop που γράφτηκε για το αφεντικό τους...
Eπίσης δείτε εδώ τους FFC σε ένα απόσπασμα-ιστορία του hip hop εδώ από το 1:33 εώς το 15:50. Break dance και ρίμες στα αγγλικά σε μια περίοδο που πραγματικά αναρωτιέμαι ως έφηβοι απο πού μάθανε για αυτά τα είδη χορού και μουσικής:
 
Last edited by a moderator:






xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.581
Μεγάλος,αλλά με πολλά "θέματα".



O DMX είναι από τους πιο χαρισματικούς του είδους. Αλλά... πάσχει από διπολική διαταραχή και παίρνει σκληρά ναρκωτικά από τα εφηβικά του χρόνια. Έχει συλληφθεί πάνω από 50 φορές για διάφορα αδικήματα, κυρίως ναρκωτικά, όπλα και παραβάσεις. Έχει πάνω από 15 παιδιά με διαφορετικές γυναίκες...

Πολλά χρόνια πριν είχα ρωτήσει τον φίλο μου Tony Smalios (κορυφαίος ηχολήπτης στις ΗΠΑ) τη γνώμη του για τον DMX μιας και τότε έκαναν παρέα και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια... Τι να πω... :biggrin:
 
Last edited:



Μηνύματα
868
Reaction score
2.996
@xfader Αγάπη μεγάλη. Θα τον έβλεπα Απρίλη φέτος live με Nas,αλλα μετά το lockdown δεν ξερω τι παιζει καθολου.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
219
:drinks:

Τέλεια!

Μπορείς να ρίξεις μερικές προτάσεις από τινταλ ή σποτιφαϊ, κάποια που θα πρότεινες να ακούσουμε;
Για να μπούμε κάπως στο πνεύμα...
ακόμη και ο Gill Scott Heron ( RIP ) ραπάρει σε παλιές δουλειές !!!!!!
Ο πονος του αταλαντου μαυρου στο χαρλεμ με αφηνει παγερα αδιαφορο
Οπονος του ταλαντουχου λουις αρμστρονγ του μαιλς, της του κλπ με ενδιαφερουν τα μαλλα
κύριε Χρηστο ΜΗΝ ειςται απόλυτος και συναισθηματικά φορτισμένος ( πόνος) θα σας πρότεινα να ακούγεται απο LEX το ΟΧΙ σήμερα Η και το πολυκατοικίες . Ιςως ο πόνος του άσημου Αλέξη σαν δύναμη στίχου να σας ταρακουνήσει. Ευχαριςτω και καλη ακροαση
ακούω Τραβιατα με Καλλας απο σποτιφαι τωρα !!!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
256
Reaction score
219
αμα γραψη ο χφαδερ ειπαμε να της μελοποιησω αν ειναι και για γκομενες το στοιχειο μου
πρεπει να δωσει δειγματα δουλειας :drinks: :smile: στιχουργιας
Ο πονος του αταλαντου μαυρου στο χαρλεμ με αφηνει παγερα αδιαφορο
Οπονος του ταλαντουχου λουις αρμστρονγ του μαιλς, της του κλπ με ενδιαφερουν τα μαλλα
κατι έγραψα αλλά που το έγραψα..........μας πήρε τα μυαλά η Καλλας !!!!!!!!!!!!!!!!!
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
O DMX είναι από τους πιο χαρισματικούς του είδους. Αλλά... πάσχει από διπολική διαταραχή και παίρνει σκληρά ναρκωτικά από τα εφηβικά του χρόνια. Έχει συλληφθεί πάνω από 50 φορές για διάφορα αδικήματα, κυρίως ναρκωτικά, όπλα και παραβάσεις. Έχει πάνω από 15 παιδιά με διαφορετικές γυναίκες...

Πολλά χρόνια πριν είχα ρωτήσει τον φίλο μου Tony Smalios (κορυφαίος ηχολήπτης στις ΗΠΑ) τη γνώμη του για τον DMX μιας και τότε έκαναν παρέα και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια... Τι να πω... :biggrin:
Τον DMX τον "γνώρισα" στην ταινία "Cradle 2 the grave". Μου αρέσουν δύο τραγούδια του, ένα δικό του και μια συνεργασία με τον Ice Cube

DMX - X gon' give it to ya


Ice Cube feat. DMX - We be clubbin (Eye of the tiger)


Επίσης, το θέμα είναι στην 4η σελίδα και κανένας δεν ανέφερε τον ΥΜΝΟ που στο άκουσμά του, ΟΛΟΙ κάποια στιγμή χοροπηδήξαμε!

House of Pain - Jump around


Τέλος, μια πρόταση προς όλους:

Delinquent Habits - Tres Deliquentes


Υ.Γ.: Θέλετε να σας πω πώς ακούγονται τα πιο πάνω τραγούδια με δύο subwoofers;:roflmao:
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.023
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top