Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.


Μηνύματα
7.069
Reaction score
6.082
Αγαπητέ Prince, συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τις τοποθετήσεις σου.
Είναι βέβαιο όμως ότι στη χώρα μας ποτέ δεν είχε ευρύ κοινό η "κλασσική" μουσική (όρος που σαφώς δεν ανταποκρίνεται στο εύρος της precise μουσικής αφού αφήνει εκτός την περίοδο του μπαρόκ, της σύγχρονης κτλ), αν και υπάρχουν σπουδαίοι Έλληνες στο χώρο, τον 20ο και 21ο αιώνα τόσο στη σύνθεση όσο και στη διεύθυνση ορχήστρας.
Όσο με αφορά, η ενασχόληση μου ξεκίνησε από την ηλικία των 30 (σήμερα 50 πλέον), χωρίς όμως ποτέ να γίνω φανατικός συλλέκτης. Όπως και εσύ αναφέρεις πιο πάνω, δε θα έλεγα ότι έχω "προχωρήσει" στον Ξενάκη, Στόκχαουζεν, Σένμπεργκ κτλ., και παραμένω προσκολλημένος στην τετράδα που αναφέρεις (θα προσέθετα τους Mendelson & Brahms από την ρομαντική), καθώς και τους μεγάλους της Baroque.
Δυστυχώς από όταν έκλεισε η "Λέσχη" που ήμουν μέλος της, την επισκεπτόμουν τακτικά, και λάμβανα τα ενημερωτικά της, έχω χάσει αρκετά την επαφή μου με τη δισκογραφία. Τα καταστήματα που παραμένουν στη στοά, δυστυχώς, δε με έχουν κερδίσει. Πλέον δεν έχω επίσης χρόνο για τη διεργασία της παρακολούθηση δισκοκριτικής, αγοράς δίσκων, ακρόαση, αποδοχή ή απόρριψη.
Θα ήθελα, με αυτό το μήνυμα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να προτείνεις δίσκους (βινυλίου) ή CD (όχι SACD) για την κλασσική περίοδο που να έχουν υψηλά sdandarts, τόσο ως προς τη διεύθυνση/ εκτέλεση, όσο και ως προς την ποιότητα ηχογράφησης, που αφορούν συμφωνική ή μουσική δωματίου.
Δεν το στέλνω ως προσωπικό μήνυμα, με το σκεπτικό να εκτραπεί λίγο η συζήτηση στο forum από την, αρχόμενη αλλά σαφή, τάση προς στείρα αντιπαράθεση για την αξία, χρησιμότητα κτλ του συγκεκριμένου είδους, και να μπορούν και άλλοι να απαντήσουν.
Αν πάλι θεωρείς ότι η εκτροπή αυτή είναι ανεπιθύμητη στο forum που ξεκίνησες, θα δεχτώ με χαρά σε προσωπικό μήνυμα απάντηση σου (ή και οποιουδήποτε άλλου).
Αγαπητέ dikorda, to ποστ σου κάθε άλλο παρά εκτός θέματος θα μπορούσε να θεωρηθεί από εμένα, αλλά, βλέποντας τι εκτροπή έχει πάρει το νήμα, φρονώ ότι δεν είναι το καταλλήλο μέρος για ένα τόσο ευρύ αίτημα που έχεις. Ευελπιστώ, σύντομα να ανοίξω κάποιο σχετικό νήμα με τους συνθέτες της Κλασικής περιόδου, όπου θα αναφέρομαι πάντα σε σχετικές με τα αντίστοιχα έργα ηχογραφήσεις/παραγωγές.
Επίτρεψε μου κάποιες παρατηρήσεις:
- Για την ώρα μπορείς να επισκεφθείς το πρώτο νήμα μου εδώ, σχετικά με τις συνθέσεις του Haydn σε ελάσσονα κλίμακα. Εκεί θα βρείς αρκετές ηχογραφήσεις/παραγωγές για έργα του συνθέτη που θεωρώ ως λίαν αξιόλογες, χωρίς, βέβαια, να είναι περιοριστικές οι εν λόγω επιλογές.
- Όπως, μάλλον θα γνωρίζεις, οι δίσκοι SACD παίζουν και σε CD players. Επομένως, εάν μπορείς να τους βρεις διαθέσιμους, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για να τους αποκτήσεις (εφόσον η εκτέλεση είναι ενδεδειγμένη).
- Τα καταστήματα στην Ακαδημίας 57 (πρωήν στοά της Όπερας) είναι από καλά έως πολύ καλά ενημερωμένα, ώστε μπορώ να πω ότι δεν υπολοίπονται της παλαιάς "Λέσχης του Δίσκου". Ειδικά, η Μουσική Προσφορά και το Opera Compact Disc μπορουν να σου καλύψουν ένα ικανοποιητικό μέρος της ενημέρωσης για το τι κυκλοφορεί και δύναται να είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα.
Τέλος, ο όρος Κλασική Μουσική είναι συμβατικός, όπως έχω αναφέρει και σε προηγουμένο ποστ, και, ως εκ τούτου, καλύπτει όλο το φάσμα των εποχών αυτής. Η Κλασική...περίοδος καλύπτει την εποχή των τεσσάρων μεγάλων (Haydn, Mozart, Beethoven & Schubert).
Θα χαρώ για όποιες ανταλλάγες απόψεων μπορεί να έχουμε στο (εγγύς) μέλλον.
 

Μηνύματα
442
Reaction score
561
...επισης να συμπληρωσω οτι και στον Παπαγρηγοριου-Νακα, (στοα πεσματζογλου) εχει καποιους τιτλους , και κλασικη κιθαρα αρκετουτσικους :)
 








Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Την γνώμη σας....
Σκετη ρομαντζο-βαρεμαρα (και μαλιστα μακρας διαρκειας, οπως ...συνηθιζεται στην κλασσικη ) Καλυτερα να δω το...οσα παιρνει ο ανεμος
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Καμμια συγχρονη οπερα που να μην αφορα κατατρεγμενους ερωτες , μυστικους ερωτες, αποπειρες του ηρωα να νυμφευθει την αγαπημενη του, ασεμνες δουκισσες, και αλλα παρεμφερη , υπαρχει ? Απο περιεργεια ρωταω :D
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Καμμια συγχρονη οπερα που να μην αφορα κατατρεγμενους ερωτες , μυστικους ερωτες, αποπειρες του ηρωα να νυμφευθει την αγαπημενη του, ασεμνες δουκισσες, και αλλα παρεμφερη , υπαρχει ? Απο περιεργεια ρωταω :D
Βεβαίως, πάρα πολλές.
Σκετη ρομαντζο-βαρεμαρα (και μαλιστα μακρας διαρκειας, οπως ...συνηθιζεται στην κλασσικη ) Καλυτερα να δω το...οσα παιρνει ο ανεμος
Τι ακούς δηλαδή εσύ;
 


TGD

Μηνύματα
7.260
Reaction score
7.279
Καμμια συγχρονη οπερα που να μην αφορα κατατρεγμενους ερωτες , μυστικους ερωτες, αποπειρες του ηρωα να νυμφευθει την αγαπημενη του, ασεμνες δουκισσες, και αλλα παρεμφερη , υπαρχει ? Απο περιεργεια ρωταω :D
Ο "Φάρος" του Maxwell-Davis για παράδειγμα δεν έχει καν γυναίκες στους ρόλους.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το γνωστό ρητό "από φωνή μουνί κι από μουνί φωνάρα" πως παραφράζεται σε περίπτωση μαέστρου?

Πάντως "την κουνάει τη μπαγκέτα" , "το μελετάει το πεντάγραμμο" , "την παίζει τη φούγκα"
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Παράκληση:

Μην το γυρίσουμε πάλι στο ¨Το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου".
Σωστός!
Όλες οι μουσικές έχουν ωραία στοιχεία. Από την άλλη βέβαια δεν μπορείς να μηδενίζεις τον Σοπέν, τον Μπετόβεν, τον Μότσαρτ και να εξυμνείς σαβούρες στυλ Sin Boy ή George Michael και Madonna κλπ...είναι σαν να λες μηδενίζεις τον Ντοστογιέφσκι, τον Έσσε, τον Όμηρο κλπ και να εκθειάζεις την Λένα Μαντά, Ε. Λ. Τζέιμς και όλα τα Άρλεκιν.......μην τρελαθούμε κιόλας!
Βέβαια λένε η άποψη είναι σαν την ..........όλοι έχουν από μια για την αισθητική δεν θα έλεγα το ίδιο.
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.809
Reaction score
83.815
Σωστός!
Όλες οι μουσικές έχουν ωραία στοιχεία. Από την άλλη βέβαια δεν μπορείς να μηδενίζεις τον Σοπέν, τον Μπετόβεν, τον Μότσαρτ και να εξυμνείς σαβούρες στυλ Sin Boy ή George Michael και Madonna κλπ...είναι σαν να λες μηδενίζεις τον Ντοστογιέφσκι, τον Έσσε, τον Όμηρο κλπ και να εκθειάζεις την Λένα Μαντά, Ε. Λ. Τζέιμς και όλα τα Άρλεκιν.......μην τρελαθούμε κιόλας!
Όσο ο ένας βλέπει ως "σαβούρα" το γούστο του άλλου, θα καταλήγουμε σε παιδικές διαμάχες άνευ ουσίας.
Ο καθένας ακούει αυτό που του αρέσει και δεν οφείλει να δίνει λογαριασμό σε κανένα, ούτε βέβαια να κράζει τις προτιμήσεις του άλλου. Γι' αυτό υπάρχουν πολλά είδη ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

Βέβαια, οι "χαϊεντάδες" όλων των ειδών έχουν την τάση να νιώθουν ανώτεροι και τους αρέσει να το διαφημίζουν.
Σκασίλα μας, θα έλεγα.


Όντας κι εγώ ελιτιστής σε άλλους τομείς, το επέλεξα για να απομακρυνθώ από τους πολλούς, όχι για να τους την πω. ;)
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Όσο ο ένας βλέπει ως "σαβούρα" το γούστο του άλλου, θα καταλήγουμε σε παιδικές διαμάχες άνευ ουσίας.
Ο καθένας ακούει αυτό που του αρέσει και δεν οφείλει να δίνει λογαριασμό σε κανένα, ούτε βέβαια να κράζει τις προτιμήσεις του άλλου. Γι' αυτό υπάρχουν πολλά είδη ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

Βέβαια, οι "χαϊεντάδες" όλων των ειδών έχουν την τάση να νιώθουν ανώτεροι και τους αρέσει να το διαφημίζουν.
Σκασίλα μας, θα έλεγα.


Όντας κι εγώ ελιτιστής σε άλλους τομείς, το επέλεξα για να απομακρυνθώ από τους πολλούς, όχι για να τους την πω. ;)
Συμφωνώ και επειδή καλλίτερα να ακούμε μουσική αντί να μιλάμε γι' αυτή, εκεί βρίσκεται και η ουσία νομίζω ας ακούσουμε εμείς οι ρομαντικοί κάτι (βαρετό).....οι σαβούρες μακριά από εμάς!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.389
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top