Ένα βίντεο με υπέροχο ήχο

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Τις προάλλες, ο αλγόριθμος του YT έβαλε στο διάβα μου το βίντεο που ακολουθεί. Από περιέργεια έψαξα τα τεχνικά του πράγματος, στο site του studio που έγινε το γύρισμα. Τους δύο καλλιτέχνες "ακούν" δύο Neumann U87 αν δεν απατώμαι, μικρόφωνα εγνωσμένης ποιότητας, ενώ ο χώρος είναι λεπτομερώς φροντισμένος, ως αρμόζει. Νομίζω πως ο ήχος τους είναι υπεράνω κριτικής. Δείτε κι εσείς το βίντεο και πείτε. Δεκτά όλα τα σχόλια.

 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αν μου επιτραπεί από έναν ψιλοάσχετο να κρίνει ηχογραφήσεις , μου έκανε εντύπωση η στερεοφωνική εικόνα.
Η φωνή ακριβώς στο κέντρο.
Σε φάση που διπλότσέκαρα αν το είχα ξεχασμένο με upmixing σε dts Neural x και άκουγα την φωνή μόνο από το κεντρικό
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Η φωνή ακριβώς στο κέντρο.
Εντάξει, ξέχωρα από το panning, η φωνή ακούγεται σωστά; Τέλος πάντων, με φυσικό τρόπο, όπως θα έπρεπε; Μήπως κάνω λάθος και ο ήχος δεν είναι και τόσο σωστός; Μήπως έχει προβλήματα; Θα μπορούσε να είναι καλύτερος;
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Πού να ξέρουμε αν δεν έχουμε γνωρίσει την κυρία από κοντά αν η φωνή ακούγεται σωστά? Κόγια άστα αυτά τα π0ύστ1κ@.
Δηλαδή, πρέπει να γνωρίσεις την Αβραμίδου από κοντά για να διακρίνεις αν ακούγεται σωστά η φωνή της εδώ; Και τέλος πάντων! Σου ακούγεται σωστά; Ή έχει κάτι το αφύσικο; Το ίδιο ρωτάω και για την κιθάρα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Ωραία. βάζω το βίντεο δίπλα - δίπλα με ένα άλλο. Το ίδιο τραγούδι, άλλοι καλλιτέχνες φυσικά, άλλο στούντιο. Αν βαριέστε να το ακούσετε από την αρχή, η τραγουδίστρια μπαίνει στο 2:30. Συγκρίνετε...


 


Μηνύματα
440
Reaction score
560
Το ίδιο ρωτάω και για την κιθάρα.
στη κιθαρα, αυτο που ακουω (σε σχεση με το δικο μου γουστο) ειναι οτι εχει πολυ εμφαση στα μεσαια (ρε τεταρτης χορδης εως μι πρωτης) , και παραπανισιο βαθος χωρις να χρειαζεται,
στη κρισιμη περιοχη του οργανου δεν παιχτηκε τιποτε, και με ενα μικρο φρασαρισμα (5'28'', σολ#-φα#....) δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα.
βεβαια αυτα ειναι οι επιλογες του ηχοληπτη , για να συνοδευσουν οι συγχορδιες (που ειχαν πολυ καλη ατακα...) με την φωνη.
το συνολικο αποτελεσμα μου αρεσε, εδεσε ωραια εχοντας τρομερη σαφηνεια.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
@ costas coyias to πρωτο βιντεο και η κιθαρα και η φωνη ειναι δεξια εβαλα μονο την καρτα ηχου για να το ακουσω παραμενει σχετικα δεξια
το δευτερο βιντεο η φωνη ειναι στο κεντρο εχουμε δυο κιθαρες η ανδρικη φωνη ακουγεται δεξια
και τα δυο βιντεο ακουγονται πολυ καλα η γυναικα στο κεντρο
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στο δεύτερο νομίζω είναι πιο εμφανής η τεχνική close micking, έναντι του πρώτου.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
στο δευτερο βιντεο η σολο κιθαρα ειναι δεξια η κιθαρα που πεζ της συνχορδιες αριστερα
close micking
την τουτο Γιαννη Καντο λιανα
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
στη κιθαρα, αυτο που ακουω (σε σχεση με το δικο μου γουστο) ειναι οτι εχει πολυ εμφαση στα μεσαια (ρε τεταρτης χορδης εως μι πρωτης) , και παραπανισιο βαθος χωρις να χρειαζεται,
στη κρισιμη περιοχη του οργανου δεν παιχτηκε τιποτε, και με ενα μικρο φρασαρισμα (5'28'', σολ#-φα#....) δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα.
βεβαια αυτα ειναι οι επιλογες του ηχοληπτη , για να συνοδευσουν οι συγχορδιες (που ειχαν πολυ καλη ατακα...) με την φωνη.
το συνολικο αποτελεσμα μου αρεσε, εδεσε ωραια εχοντας τρομερη σαφηνεια.
Δεν μπορώ να καταλάβω τον έρωτα των ελλήνων στουντιάδων μ' αυτό το ρημάδι το reverb. Και ειδικά για την Αβραμίδου, έχουν ανοίξει τα πρίμα κι ακούγεται το σύρισμα του λάρυγγά της, λες και της έχουν βάλει το μικρόφωνο μέσα στο στόμα, κι από την άλλη της έχουν βάλει και αντήχηση, και τα έκαναν σκ@τ@. Δεν ξέρεις τί να υποθέσεις ακούγοντας.

Αυτή η περίπτωση μου θύμισε τη χλαπάτσα που έφαγα απ' τα ηχεία όταν πήρα το CD, να ακούσω τη Νίνα Λοτσάρη στο Spente le stelle. Άκουγα το τραγούδι για καιρό στο αυτοκίνητο, από ένα συγκεκριμένο σταθμό, αλλά εκεί δεν με είχε ενοχλήσει, μάλλον δεν είχα πάρει χαμπάρι τί γίνεται. Τί να πω...


Για τον Γιαμαντού που τον ανέφερε παραπάνω ο Στέλιος. Είναι ο Γιαμαντού Κόστα, ο τύπος στα δεξιά που σολάρει, μορφάζει και μοιράζει ματιές και πάσες. Βιρτουόζος, παίζει σχεδόν αποκλειστικά βραζιλιάνικη κιθάρα. Έχει δικό του κανάλι στο YT. Όσοι ακούτε και σας αρέσει η κιθάρα, πρέπει να τον ανακαλύψετε πριν πεθάνετε.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top