Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ε
Δεν μένω μεν σπίτι αλλά οι δουλειές συνεχίζονται με ταχείς ρυθμούς.

View attachment 166551


-----------------------------------------------------

Μου τη βίδωσε και απέσυρα τη μια μηχανή η οποία μετά απο 12 χρόνια κουράστηκε. Husqvarna αυτοκινούμενη 53 εκατοστών μεν, φτηνοαμερικανιά κλώνος πολλών που πωλούνται $250-$300 εκεί δε, έστω κι αν εδώ την είχα αγοράσει 450€. Μεγάλη δυσκολία στην όπισθεν, ιδίως όταν δεν είναι εντελώς ζεστή, σ' αυτό το μοντέλο.
Άλλαξα λαδάκια, την έπλυνα προσεκτικά, καθάρισα φίλτρο αέρα, τη γέμισα βενζινούλα και πάει στην άκρη για backup.


Επειδή κατά βάθος είμαι χαϊεντάς αγόρασα Stihl επαγγελματική μουν@ρα. 😍 Η αντιπροσωπεία εδώ είναι μακράν η σοβαρότερη που έχω δει ποτέ, με άφθονο στοκ για την Viking* μου του '09 σε κάθε σαχλαμαράκι που χαλάει ή μου τη δώσει πως θέλω φρέσκο με παράδοση την επόμενη μέρα, και πολύ φθηνά ανταλλακτικά.
Πανάκριβα αλλά τέλεια προϊόντα! 👍

View attachment 166555

Η παλιά είναι η τότε κορυφαία ερασιτεχνική 53cm, με θεματάκια στη ντίζα κίνησης που φθείρεται κάθε 2-3 χρόνια και απαιτεί μεγάλη εγχείρηση, πλαστικά τιμονιού που στηρίζουν ντίζες και σπάνε συχνά (κρατάω στοκ, 5€ ευτυχώς)... 🙄🙄
Άψογο Kawasaki μοτόρι, τέλειο mulching, αλουμινένιο deck.

View attachment 166557

View attachment 166556

Η 'παγγελματικιά έχει τα πάντα μεταλλικά, σταματάει λεπίδες χωρίς να σβήσει το μοτόρι (στην παλιά βάζω Velcro για να μένει αναμμένη), φορά την εξέλιξη του ίδιου μοτέρ της Kawasaki με βελτιωμένο φίλτρο αέρα, φίλτρο λαδιού!!! που η παλιά δεν είχε, deck μαγνησίου, τεράστιο ντεπόζιτο 3 λίτρων. Και έλεγα πως η παλιά με τα 2 και κάτι ήταν τέλεια.** 😄

Η παλιά θα συνεχίσει να κουρεύει τα εύκολα κομμάτια όπως έκανε η Husqvarna για να μην πηγαινοέρχεται "η καλή" απο τον πέτρινο δρόμο και θέλει κάθε λίγο λάστιχα.









*Μόλις καταργήθηκε η ονομασία Viking για τα κηπουρικά, τώρα όλα Stihl και πορτοκαυλί.

**Όλες οι Briggs & Stratton, το 80% της αγοράς αξιοπρεπών μηχανών δηλαδή, έχουν 0,9 λίτρα ντεπόζιτο... 2,5 φορές γέμισμα εδώ. Άλλος ένας λόγος που αποσύρεται η Husqvarna αν και φοράει το τότε κορυφαίο B&S μοτέρ.
είσαι αηδιαστικά προκομμένη....εγώ θα έμενα σπίτι :lolsign:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Όλα τα Stihlάκια μου μαζί, εκτός απ' το αλυσοπριονάκι που κοιμάται κάτω.

20200520_160236.jpg


Το μόνο Husqvarna* που απομένει είναι το trimmer/μπορντουροκοφτήρι/γκαζονοακροκοφταρέλι multi εργαλείο 323LDx που παρά τα άπειρα χρόνια και την άπειρη δουλειά λειτουργεί άψογα, με μια επισκευή το 2013.

Για τα υπόλοιπα πήγα σε μπαταρίας, μεγάλη απελευθέρωση! 😍😍 Ειδικά το φυσητήρι έβγαλε τα λεφτά του σε μια σαιζόν.




*Πέρσι κούρεψα την τάπα της Husqvarna που ξεβιδώθηκε καθώς κούρευα. Πάω στον τοπικό, παίρνει στα κεντρικά, τον μεγαλύτερο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα για τέτοια και αρχίζουμε:
-Ποιά τάπα φοράει;
-Μία έπαιρνε αυτό.
-Δύο τύπους έχω, και μόνο απο μία. 🙄 🙄

Κουράζεται ο τοπικός, παραγγέλνει και τις δυο ο άνθρωπος, έκανε ευτυχώς η μία...
Στη Stihl τέτοια δεν έχει, όταν ήθελα τροχούς για τη Viking ήρθαν την επομένη ενώ της Husqvarna μετά απο ενάμιση μήνα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έχω ψήσει τον επόμενο κάτοικο του σπιτιού να σε αφήσει να έρχεσαι να κουρεύεις το γκαζόν και αν θες να αφήσεις και τις μηχανές σου στο γκαράζ. Για να ξέρεις τι κάνουν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ φίλοι.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Αντι-Zizik post:

Στο εξοχικό σπίτι με το λίγο γκαζόν στην μπροστινή πλευρά, η σύζυγος είχε νεύρα γιατί πήγαινε με τον μικρό για μπάνιο και δεν προλάβαινε να το κουρέψει όσο ήμασταν εκεί το τριήμερο. Εγώ φυσικά, όπως έχω γράψει, δεν ασχολούμαι ποτέ με κηπουρική. Η μόνη στιγμή που βγαίνω στον κήπο είναι όταν τον διασχίζω για να βγω από την εξώπορτα. :biggrin:

Δίπλα μας μένει ο ξάδερφός της, πολύ καλό παιδί, που γουστάρει να κάνει εξυπηρετήσεις. Το πρωί της Κυριακής που όλοι ήταν στη θάλασσα, ο ξάδερφος έκανε κηπουρική στο δικό του οικόπεδο κι εγώ ήμουν στο λάπτοπ με καφεδάκι. Όταν άκουσα τη μηχανή του γκαζόν, βγήκα και του είπα αν θέλει να κάνει και το δικό μας με αντάλλαγμα ένα φρέντο καπουτσίνο από τα χεράκια μου. Έκανε χαρές σαν να είπα σε παιδί ότι θα το πάω στον Μουστάκα για να πάρει ό,τι θέλει. o_O

Ήρθε λοιπόν, έκλεισα τα παράθυρα για να μη μου έρχεται η απεχθής μυρωδιά του κομμένου γκαζόν και σε λίγη ώρα όλα ήταν τζετ. Έφτιαξα και το καφεδάκι του "εργάτη", ήρθε η σύζυγος και το είδε με ενθουσιασμό, κι έτσι τελείωσε η κηπουρική μου ενασχόληση για τον μήνα Μάιο. :party:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
...αν θέλει να κάνει και το δικό μας με αντάλλαγμα ένα φρέντο καπουτσίνο από τα χεράκια μου.
Εμένα αν μου φέρεις ένα τελάρο μπύρες... δεν θα σου κουρέψω το γκαζόν! :laugh:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Τι να σου πρωτοπώ Αλέξανδρέ μου.

Πως ανυπομονώ να περάσει η ώρα, να φύγει το λιοπύρι για να κουρέψω το ένα κομμάτι που έχει μείνει, αφού τα υπόλοιπα έγιναν χθες και προχθές;
Πως θα κουρέψω με την καινούρια μηχανή χωρίς το mulching kit που θα έρθει αύριο, θα την κάνω πουτ@να (και το γκαζόν θα γίνει σκ@τά) και θα πρέπει να τη σαπουνίζω; Δεν διανοούμαι φυσικά να λερώσω τη σακούλα μαζεύοντας γκαζόν για μια φορά. Η παλιά είχε τέλειο πλαστικό κάδο με ένδειξη πληρότητας, να κάτι στο οποίο ήταν καλύτερη.
Πως δεν αντέχω να κάνω με την παλιά αλλά τώρα την πλένω γιατί φαίνεται βρώμικη στις φωτό;
Πως έκανα βόλτες την καινούρια χωρίς να κουρεύω στις πλάκες που έχουν σκιά;
Πως επι τη ευκαιρία καθάρισα τα μπαταριένια; Το μεγάλο πρόβλημα των ηλεκτρικών, δεν πλένονται με τη μάνικα όπως τα βενζίνης!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... Ζιζικ, οταν τελειωσεις .... τι ειναι αυτο το σκουριασμενο που κρεμεται απο το δεντρο στο βαθος τις τελευταιας φωτο...δε το περνας ενα χερακι ? 🐒
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Τι να σου πρωτοπώ Αλέξανδρέ μου.

Πως ανυπομονώ να περάσει η ώρα, να φύγει το λιοπύρι για να κουρέψω το ένα κομμάτι που έχει μείνει, αφού τα υπόλοιπα έγιναν χθες και προχθές;
Πως θα κουρέψω με την καινούρια μηχανή χωρίς το mulching kit που θα έρθει αύριο, θα την κάνω πουτ@να (και το γκαζόν θα γίνει σκ@τά) και θα πρέπει να τη σαπουνίζω; Δεν διανοούμαι φυσικά να λερώσω τη σακούλα μαζεύοντας γκαζόν για μια φορά. Η παλιά είχε τέλειο πλαστικό κάδο με ένδειξη πληρότητας, να κάτι στο οποίο ήταν καλύτερη.
Πως δεν αντέχω να κάνω με την παλιά αλλά τώρα την πλένω γιατί φαίνεται βρώμικη στις φωτό;
Πως έκανα βόλτες την καινούρια χωρίς να κουρεύω στις πλάκες που έχουν σκιά;
Πως επι τη ευκαιρία καθάρισα τα μπαταριένια; Το μεγάλο πρόβλημα των ηλεκτρικών, δεν πλένονται με τη μάνικα όπως τα βενζίνης!
Ξεκινώ με το πολύ απλό: Η μυρωδιά του φρεσκοπεριποιημένου κήπου μου φέρνει εμετό. Οπότε όλα όσα έγραψες είναι δευτερεύοντα. Σαν να μου εξηγεί ο Παναγιώτης τα καλά του ΚΚΕ. :dance::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αντι-Zizik post:

Στο εξοχικό σπίτι με το λίγο γκαζόν στην μπροστινή πλευρά, η σύζυγος είχε νεύρα γιατί πήγαινε με τον μικρό για μπάνιο και δεν προλάβαινε να το κουρέψει όσο ήμασταν εκεί το τριήμερο. Εγώ φυσικά, όπως έχω γράψει, δεν ασχολούμαι ποτέ με κηπουρική. Η μόνη στιγμή που βγαίνω στον κήπο είναι όταν τον διασχίζω για να βγω από την εξώπορτα. :biggrin:

Δίπλα μας μένει ο ξάδερφός της, πολύ καλό παιδί, που γουστάρει να κάνει εξυπηρετήσεις. Το πρωί της Κυριακής που όλοι ήταν στη θάλασσα, ο ξάδερφος έκανε κηπουρική στο δικό του οικόπεδο κι εγώ ήμουν στο λάπτοπ με καφεδάκι. Όταν άκουσα τη μηχανή του γκαζόν, βγήκα και του είπα αν θέλει να κάνει και το δικό μας με αντάλλαγμα ένα φρέντο καπουτσίνο από τα χεράκια μου. Έκανε χαρές σαν να είπα σε παιδί ότι θα το πάω στον Μουστάκα για να πάρει ό,τι θέλει. o_O

Ήρθε λοιπόν, έκλεισα τα παράθυρα για να μη μου έρχεται η απεχθής μυρωδιά του κομμένου γκαζόν και σε λίγη ώρα όλα ήταν τζετ. Έφτιαξα και το καφεδάκι του "εργάτη", ήρθε η σύζυγος και το είδε με ενθουσιασμό, κι έτσι τελείωσε η κηπουρική μου ενασχόληση για τον μήνα Μάιο. :party:
και τώρα εσύ @abcd θέλεις να κάτσεις με αυτόν τον τύπο στην παραλία να χαιρετάς λουόμενους :lol: :lol:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
Φυσικά 666 μου!

Θ' αφήσουμε τους "Πόντιους" να καίγονται στον ήλιο, να κολλάει πάνω τους το αλάτι κι εμείς θα τρώμε και θα πίνουμε βλέποντάς τους! :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Τι να σου πρωτοπώ Αλέξανδρέ μου.

Πως ανυπομονώ να περάσει η ώρα, να φύγει το λιοπύρι για να κουρέψω το ένα κομμάτι που έχει μείνει, αφού τα υπόλοιπα έγιναν χθες και προχθές;
Πως θα κουρέψω με την καινούρια μηχανή χωρίς το mulching kit που θα έρθει αύριο, θα την κάνω πουτ@να (και το γκαζόν θα γίνει σκ@τά) και θα πρέπει να τη σαπουνίζω; Δεν διανοούμαι φυσικά να λερώσω τη σακούλα μαζεύοντας γκαζόν για μια φορά. Η παλιά είχε τέλειο πλαστικό κάδο με ένδειξη πληρότητας, να κάτι στο οποίο ήταν καλύτερη.
Πως δεν αντέχω να κάνω με την παλιά αλλά τώρα την πλένω γιατί φαίνεται βρώμικη στις φωτό;
Πως έκανα βόλτες την καινούρια χωρίς να κουρεύω στις πλάκες που έχουν σκιά;
Πως επι τη ευκαιρία καθάρισα τα μπαταριένια; Το μεγάλο πρόβλημα των ηλεκτρικών, δεν πλένονται με τη μάνικα όπως τα βενζίνης!

Πήρα όλα τα @@@@@@@!

Ξεκίνησα να κουρεύω, σε δύο λωρίδες είχα γίνει πράσινος, οι πλάκες πράσινες, η μηχανή πράσινη... :roflmao:
Πλυθήκαμε, έκανα με την παλιά και την ξαναέπλυνα. Αύριο με το κιτ το λιγούτσκο που άφησα επι τούτου.


Mulching kit (για να μην έχουμε τα ίδια με το Mini :roflmao: ): Εξάρτημα που κλείνει την έξοδο προς τον κάδο συλλογής + ειδική λεπίδα που κάνει τα κομμένα πολύ μικρά κομμάτια. Πέφτουν στο γκαζόν και εξαφανίζονται προσφέροντας έξτρα λίπανση.
Όλες οι εταιρείες το προσφέρουν δωρεάν με τη μηχανή εκτός της Stihl φυσικά... :rolleyes:

20200520_193220.jpg


20200520_193306.jpg


20200520_193332.jpg







... Ζιζικ, οταν τελειωσεις .... τι ειναι αυτο το σκουριασμενο που κρεμεται απο το δεντρο στο βαθος τις τελευταιας φωτο...δε το περνας ενα χερακι ? 🐒
Είναι ψαριέρα των αρχών του 20ού αιώνα για ψήσιμο σε φωτιά. Όταν το βρήκα πεταμένο πριν 25 χρόνια ήταν ήδη τρύπιο. Το μεταφέρω απο σπίτι σε σπίτι μέχρι να βαρεθεί και να λιώσει. :biggrin:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
ποιος σε τράκαρε; κυκλοφορούν και άλλοι με μηχανές στον κήπο σου ή συναντιέστε αλλού για κόντρες;
Απ' τις μπορντούρες που τρίβεται κάθε φορά που δεν τριμάρω τις άκρες και πάω να κουρέψω κολλητά, πολύ συχνά δηλαδή. :biggrin: 11 χρόνια.
Με το trimmer γίνεσαι εντελώς pute.
Δεν ξέρω τι θα κάνω με την καινούρια, τη λυπάμαι λίγο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ήρθε λοιπόν, έκλεισα τα παράθυρα για να μη μου έρχεται η απεχθής μυρωδιά του κομμένου γκαζόν και σε λίγη ώρα όλα ήταν τζετ. Έφτιαξα και το καφεδάκι του "εργάτη", ήρθε η σύζυγος και το είδε με ενθουσιασμό, κι έτσι τελείωσε η κηπουρική μου ενασχόληση για τον μήνα Μάιο. :party:
Άλεξ, καθώς έκανα ντους είχα τρομερή αναλαμπή, Klorane Papyrus!
Μυρίζει ακριβώς σαν κομμένο χόρτο, είναι όνειρο. Όποτε κουρεύω γκαζονάκι με τέτοιο λούζομαι, το πουλάει κι η Ροζαλία. 😍
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Άλεξ, καθώς έκανα ντους είχα τρομερή αναλαμπή, Klorane Papyrus!
Μυρίζει ακριβώς σαν κομμένο χόρτο, είναι όνειρο. Όποτε κουρεύω γκαζονάκι με τέτοιο λούζομαι, το πουλάει κι η Ροζαλία. 😍
αρκεί να μη μαζεύονται μυγάκια στο κεφάλι...:laugh:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αντι-Zizik post:

Στο εξοχικό σπίτι με το λίγο γκαζόν στην μπροστινή πλευρά, η σύζυγος είχε νεύρα γιατί πήγαινε με τον μικρό για μπάνιο και δεν προλάβαινε να το κουρέψει όσο ήμασταν εκεί το τριήμερο. Εγώ φυσικά, όπως έχω γράψει, δεν ασχολούμαι ποτέ με κηπουρική. Η μόνη στιγμή που βγαίνω στον κήπο είναι όταν τον διασχίζω για να βγω από την εξώπορτα. :biggrin:

Δίπλα μας μένει ο ξάδερφός της, πολύ καλό παιδί, που γουστάρει να κάνει εξυπηρετήσεις. Το πρωί της Κυριακής που όλοι ήταν στη θάλασσα, ο ξάδερφος έκανε κηπουρική στο δικό του οικόπεδο κι εγώ ήμουν στο λάπτοπ με καφεδάκι. Όταν άκουσα τη μηχανή του γκαζόν, βγήκα και του είπα αν θέλει να κάνει και το δικό μας με αντάλλαγμα ένα φρέντο καπουτσίνο από τα χεράκια μου. Έκανε χαρές σαν να είπα σε παιδί ότι θα το πάω στον Μουστάκα για να πάρει ό,τι θέλει. o_O

Ήρθε λοιπόν, έκλεισα τα παράθυρα για να μη μου έρχεται η απεχθής μυρωδιά του κομμένου γκαζόν και σε λίγη ώρα όλα ήταν τζετ. Έφτιαξα και το καφεδάκι του "εργάτη", ήρθε η σύζυγος και το είδε με ενθουσιασμό, κι έτσι τελείωσε η κηπουρική μου ενασχόληση για τον μήνα Μάιο. :party:
εισαι ινδαλμα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top