Το σύστημα του pambs

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Oχι σε οθονη, το τυλιγμα ειναι το θεμα γιαυτο στο ειπα αντιλαμβανοντας το προβλημα οχι στην πανω πλευρα κατω για να μεινει στο ισιο κομματι, εαν το εχουν δοκιμασει και οι αλλοι σωστα διοτι ακομη και το φαρδος μπορει να επηρεασει.
Εαν φοβασαι μην χαλασει κατι στην οθονη μην το επιχειρησεις εννοειται,ζησε με το θεματακι.
Ναι καταλαβα, επδ το τελευταιο κομματακι ειναι απο κατω. Θα το δοκιμασω
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μαγκες η ΜΛ δεν εχει κατι που να ταιριαζουν καλα με τα σαμμιτ. Οποταν αυτο το ταιρισμα στις ψιλες δεν νομιζω να το παρω εχτος και αν παρω πιο μικρα της ηλεκτροστατικα τα οποια θα ειναι μεγαλα σε μεγεθος

Τα πιο μικρα ικανα ειναι τα πιο κατω
1. Τα 35XTI με φιλους που μιλησα στο εξωτερικο δεν γραφουν καλα σε συγκριση με παραμοια. Πχ. ΚΕΦ βιβλιοθηκης. Δεν εχω δυνατοτητα να τα ακουςω
2. Εχουν διπλασια τιμη απο τα πιο κατω
3. θελω και ενισχυτικα, τα εχω φυσικα αλλα μπορω να τα πουλησω
4. καλα καλωδια γιατι εχω πανω απο 15μ στο ηχειο

Διαβαζοντας τις πληροφορες που βαζετε για τα ενεργα, εκανα μια ερευνα και ανακαλυψα οτι εχω ενα πολυ καλο φιλο στη Κυπρο ο ποιος εισαγει παρα πολλες μαρκες

Σκευτομαι μεταξυ των πιο κατω. Λαμβανω υποψη το wife factor. Οτιδηποτε πιο μεγαλο πραγματικα φαινεται χαλια :D

Απορια: Αν τρεχω μαζι το ιντερκονεκτ με το ρευμα υπαρχει προβλημα?



Σε ασπρο. Φαινονται τα πιο ικανα αλλα με 5.25'' θα ζοριζονται?

https://www.technosound.com.cy/en/product/eris-e8-xt-pair με 8'' 518ευρω το ζευγαρι. Πιο αδυναμα σχετικα με τα υπολοιπα


https://www.technosound.com.cy/en/product/lyd-8 678 ευρω το ζευγαρι
  • requency Response: 45 Hz - 22 kHz
  • Max SPL (1m, pair): 112 dB
  • Principle: Bass reflex
  • Crossover Frequencies: 3900 Hz
  • Tweeter: 28mm Soft dome
  • Woofer: 8'
  • Amplifier: HF 50W/LF 80W Class-D
  • I/O Connectors: XLR Balanced: RCA Unbalanced
  • Dimensions: 234 x 369 x 328 mm
  • Weight: 10.2 kg
Πολυ σημαντικο εχω την ευχερεια να τα ακουσω ολα
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
σορρυ τιμες εννοουσα το κομματι

Ο φιλος μου συστηνει αυτο πιο πολυ απο ολα. Θεωρει οτι το πιο μικρο τις Eve εχει καλυτερες
ψιλες, μεσσαιες. Εφοσον υπαρχει σαμπ


Τα εχει δοκιμασει καποιος?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Παραγγειλα ενα επιπλο σαν το πιο κατω, το οποιο θα μπει περιμετρικα του καναπε. Μ αυτο το τροπο θα μπορεσω να τοποθετησω μεσαια και πισινα σε ιση αποσταση απο τη θεση ακροατη. Βεβαια στην μια θα υπαρχει τοιχος ενω στην αλλη θα ειναι ανοιχτα, αλλα δεν μπορω να τα θελω ολα σε κοινο χωρο
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Μ αυτο το τροπο θα μπορεσω να τοποθετησω μεσαια και πισινα σε ιση αποσταση απο τη θεση ακροατη.
Κοίτα τώρα τι κάνει η ζέστη -ή η στέρηση... Διάβασα "θα μπορέσω να τοποθετήσω μέσα και πισίνα". :roflmao:
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Με την τοποθετηση του επιπλου γυρω απο το καναπε τα μεσαια θα εχουν αποσταση περι 1.5μ άπο τη θεση ακροασης και τα πισινά ακομη πιο κιση αποσταση οποταν θεωρω οτι με μικρους δορυφορους θα ειμαι μια χαρα. Σωστα;;
 

Attachments


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εχει ερθει το hdmi matrix. Πραγματικα πολυ βολικο εργαλειο! Εχουν ενωθει

4 out - προτζεκτορ, οθονη υπολογιστη, οθονη κουτας υπολογιστη και τηλεοραση

4 in - Dvd, υπολογιστης, ps4 pro, αποκωδικοποιητης τηλεορασης

Ετοιμαζεται και το κοντρολ σιγα σιγα. Η μεγαλυτερη ευκολια ειναι αυτο το κοντρολ. Με αυτο και ενα ασυρματο πληκτρολογιο κανεις τα παντα
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Το μεγαλύτερο γουφερ, πάντα είναι ένα προσόν...

Νομίζω πως θα πρέπει να κατασταλάξεις σε μια φίρμα, και να βάλεις φουλ ηχεία αυτής της φίρμας.

Η ομοιογένεια είναι σημαντικό πράγμα.

Πιθανόν να δώσεις τελικά τα κυρίως ηχεία σου.

Όλα αυτά είναι καλά ηχεία, δες μέγιστο spl και προδιαγραφές για απόσταση ακρόασης.

Δες και τιμές από τα σαμπ τους. Μπορεί τα σαμπ να είναι η αφορμή να διαλέξεις κάποιο από αυτά.

Τα Νιούμαν για το μέγεθός τους, βγάζουν πολύ πράμα, ακόμα και τα 80-αρια.

Ωστόσο τα νταϊναόντιο είναι γνωστά για το δυνατό τους μπάσο και τα εξαιρετικά μεγάφωνα.

Δύσκολες επιλογές. Όλα είναι καλά ηχεία, παρόμοιων δυνατοτήτων και ποιότητας.

Νομίζω πως όλα αυτά, με ένα σαμπάκι, παίζουν καλύτερα από τα ηχεία που έχεις..

Άμα είναι φίλος σου, πάρε ένα ζευγάρι σπίτι σου, να τα ακούσεις πακέτο με το σαμπάκι τους, στη θέση των κυρίως ηχείων σου.

ΥΓ.
Screenshot_20200519_230244_com.google.android.apps.docs~2.jpg


Με το 120 είσαι ακριβώς στο κέντρο, 1-2μ λέει προτεινόμενη απόσταση ακρόασης.

Θα πρέπει να βρεις την προδιαγραφή της απόστασης ακρόασης για τα ηχεία που θες.
 
Last edited:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ναι θα μου δωσει τα 207 να τα δοκιμασω. Μου τα δινει 900ευρω το ζευγαρι, δεν βρηκα τοσο καλη τιμη online. Επισης εχουν ribbon tweeter που ισως κατσει πιο καλα με τα σαμμιτ. Ta 207 βγαζουν 106db στο μετρο, τα 208 112 και τα Νιουμαν αν και πιο μικρα 111. Οποταν απο πλευρας spl τα 207 υστερουν. Φυσικα θα ειναι κυριολεκτικα στο αυτι μου οποταν λογικα δεν θα εχω θεμα

Τα σαμμιτ εχουν 2 10’ το καθένα. Νομιζω τα εδιναν 118 η 120db. Δεν νομιζω να μπορω να τα πλησιασω με αυτες τις σειρες. Συν το descent με 3 10’’

Η μαλακια ειναι οτι η ΜΛ δεν βγαζει κατι αξιολογο για περιφερειακα. Μιλαω παντα για παντρεμα με τα ηλεκτροστατικα

Νομιζω θα ανοιξω ενα νημα παρομοιο με του Dimi να τα δουμε ολα συνολοκα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Το 208 με ένα σαμπ, το πάει γ@μιώντας το summit και σε στάθμες και σε ποιότητα.

Μη σε ξεγελάει το μέγεθος...
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Δεν ειναι το μεγεθος. Απλα τα μεγαφωνα, βαττ και τιμη. Θα αρχισω με 4 περιφερειακα τοτε και τα δοκιμαζω και για κυρια
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Σημερα ακουσα τα 120. Συμπαθητικουλια τερατακια, πολυ καλη σχεση τιμης αποδοσης και ποιοτητα κατασκευης. 4 κομματια μου τα δινει 530 το ενα. Για ηχεια γραφειου ειναι τελεια, για μενα δεν ξερω αν θα πιασουν τις σταθμες που ειμαι συνηθισμενος

Υποψη τωρα ειμαι με αυτα

Specification: TDM34DS
System type: Three-way, wall-mount
Enclosure type: Closed box
Dimensions (H x W x D): 295 x 419 x 196mm (11.6 x 16.5 x 7.7 inches)
Weight: 9.8kg (21.5 lbs)
Nominal impedance: 4 ohms
Power handling: 150W
Frequency response: 80Hz to 20kHz +/-3.0dB (-6dB at 65 Hz)
Sensitivity: 88dB at 1m for 2.83V
Maximum output: 112dB
Finishes: Black or White
System: SP3277
Drive units: B169 bass unit (SP1387), 2 x B160 midrange unit (SP1396), 2 x NT19 tweeter (SP1367)
Crossover network: SP2307

Θα πηγαινω μια μια ιντζα πανω μεχρι να βρω αυτο που θελω. Σειρα εχουν τα ΕVE 207 και αν δεν με συγκινησουν θα παραγγειλω τα dynaudio 8. Δεν εχω πολλα περιθωρια για ακροαση. Σημερα πηρα τηλ σε καποιο αλλο μαγαζι για να ακουσω τα Adam Α7Χ και μου λεει δεν θελω να τα βγαλω απο το κουτι!

Ta KEF LS5 active τα εχει ακουσει καποιος? Τα παθητικα μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση

Μου εβαλε και κατι ΚΡΚ φτηνα, δεν εδωσα σημασια. Πολυ πλαστικουρα ουτε playmobil να ηταν
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
θα ειναι κυριολεκτικα στο αυτι μου οποταν λογικα δεν θα εχω θεμα
Σωστά.

Στο 1μ απόσταση σίγουρα δεν έχεις θέμα, ούτε για πλάκα..
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Κακώς δεν πας για ομοιομορφία.
Dimi Το ξερω και το παλεύω αλλα δεν ξερω ποια ειναι η λυση. Να τα πουλησω ολα δεν θελω. Ειμαι ερωτευμενος με τα σαμμιτ, εχω το descent και το stage. Μιλάμε για ένα σετ που κόστιζε 20Κ, με καταπληκτικά ηχεία τέρατα. Αν τα πουλήσω δεν θα μπορέσω να πάρω κάτι τόσο αξιόλογο χωρίς επιπλέον επένδυση. Βάζω και τις προδιαγραφές αν δεν τα ξέρεις.

Δεν βρίσκω κάτι από ΜΛ για ιδιομορφια. Ότι είναι βάσης είναι με ριμπον οποταν είναι κάτι διαφορετικό όπως και να χει. Κάτι σαν τα Αντάμ. Μονο τα 35XT i είναι κοντά σ αυτό που ψάχνω αλλά δεν μπορώ να τα ακούσω. Θεωρώ ότι με 4 ενεργά πίσω και ακόμα ένα Σαμπ θα πιάσω κάτι που θα θεωρώ τέλειο για μένα. Ο λόγος που σκέφτομαι τα ενεργά near field είναι ότι δεν πιάνουν χώρο, περιορίζονται στις συχνότητες που τα θέλω, θα είναι δηλαδή ανετα, παίζουν δυνατά, μου περισσεύουν 4 κανάλια για μελλοντικό ατμός και μπορώ να τα ξεφορτωθώ πολύ εύκολα η να τα βάλω στο γραφείο, δωμάτιο κάλπες.

Μολις τελειώσω μ αυτά θέλω να ασχοληθώ με το χώρο και με προσεσσορ. Ο Λεξικον έχει περάσει στην ιστορία εδώ και χρόνια απλά προς το παρών βολεύομαι με το Λ7 και DTS
Σωστά.

Στο 1μ απόσταση σίγουρα δεν έχεις θέμα, ούτε για πλάκα..
Κωστα θα ακούσω και με 6.5 μίντ και θα αποφασίσω. Νομίζω με ένα σαμπ πίσω από τον καναπέ έκλεισα
 

Attachments



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κώστα εσυ ποια genelec έχεις και τι αποστάσεις? Όλα τα ίδια?
Όλα ίδια, 11 τεμάχια Neumann 310, όλα στην ίδια απόσταση ακρόασης (2.3μ).
Ειμαι ερωτευμενος με τα σαμμιτ, εχω το descent και το stage. Μιλάμε για ένα σετ που κόστιζε 20Κ, με καταπληκτικά ηχεία τέρατα
Μίλησα.
Σόρρυ, είναι σπαστικό, ξέρω, αλλά με το σαμπάκι τους τα ενεργά που λέμε, τα τρώνε λάχανο αυτά που έχεις.

Μια δοκιμή θα σε πείσει. Αρκεί να τα τοποθετήσεις στην σωστή για αυτά απόσταση ακρόασης.

Τα 310 λόγου χάριν, τα δίνει η φίρμα για 2-2,5 μ απόσταση ακρόασης, και βλέπω πολύ αισιόδοξο το 2.5μ, δηλαδή σχεδόν.. υπερβολικό.

Όλες οι φίρμες υπερβάλλουν λιγάκι για την μέγιστη σωστή απόσταση ακρόασης των ηχείων τους.
Νομίζω πως για τα 310 τα 2.3μ είναι το απολύτως μεγαλύτερο που μπορούν.

Κάπως έτσι να τα χειρίζεσαι γενικώς.

Το απόλυτο κέντρο του προτεινόμενου εύρους άριστης απόστασης ακρόασης, είναι το απολύτως καλύτερο στη χρήση. Δηλαδή, όταν σου λέει προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση ακρόασης 2-4μ, τότε στα 3μ παίζει το καλύτερο δυνατό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Μονο τα 35XT i είναι κοντά σ αυτό που ψάχνω αλλά δεν μπορώ να τα ακούσω.
Ε και; Παρτα να τελειώνεις.
Ούτε εγω άκουσα τα surrounds μου πριν τα πάρω. Πηρα αυτα που ταίριαζαν με το center και τα L-R.

(Και ούτε αυτα τα ειχα ακούσει :roflmao: , είχα ακούσει κάποιο άλλο μικρότερο μοντέλο).
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ε και; Παρτα να τελειώνεις.
Ούτε εγω άκουσα τα surrounds μου πριν τα πάρω. Πηρα αυτα που ταίριαζαν με το center και τα L-R.

(Και ούτε αυτα τα ειχα ακούσει :roflmao: , είχα ακούσει κάποιο άλλο μικρότερο μοντέλο).
Ειναι απλα η ιδια μαρκα εννοω 😁 εσυ τι ηχεια εχεις;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top