Πρόσκληση για ακρόαση: Ideon Audio Absolute DAC, Absolute Stream, Absolute Time

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
κάποιον που έχει 1000 ώρες δράσης ή κάποιον που έχει 1000 ώρες θεωρίας ;
Κάποιον που έχει αξιοποιήσει τις 1000 ώρες θεωρίας σε 10.000 ώρες δράσης.
Κάποιον που έχει διαβάσει και γνωρίζει και όχι κάποιον που έχει "άποψη".
 

P

PMC

Guest
Αυτό που δε δέχομαι, είναι να μη μετράει καλά, και να μου λες θεωρίες συνωμοσίας περί των ηλεκτρονίων που κάνουν χημικούς αεροψεκασμούς στα αυτιά σου, να έχει 5% αρμονική παραμόρφωση και 50 βατ ισχύ, στα 100.000€ και βάλε. Ίσα που σε σουβλιζω σα τον Αθανάσιο Διάκο.

Πόση παραμόρφωση έχει το αγαπημένο σου ταργκετ κερβ?
Μήπως το 5% είναι λίγο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Πραγματικά σας ζητώ συγγνώμη που το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν ευγενικό και λιγώτερο προκλητικό απ' όσο έπρεπε. Υπόσχομαι πως θα βελτιωθώ. Επί του παρόντος, ας ανασκευάσω το μήνυμα ως προσήκει.

Η σωτηρία θα έρθει από αλλού τελικά, και δεν θα έλθει για όλους. Η Μαύρη Περίοδος του hi-fi δεν παρήλθε ακόμα - άλλωστε, κάποια στιγμή, θα παρέλθει για όσους το αξίζουν.

Άιντε πρωί - πρωί...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Τελευταία προσπαθώ να είμαι audio-πραγματιστης αντί για audio-καταναλωτης η ακόμα χειρότερα audio-φιλοσοφος.

Όταν κάτι μου τραβήξει την προσοχη κάνω τρεις ερωτήσεις.
Το χρειάζομαι πραγματικά;
Είναι εύλογο και λογικό το τίμημα;
Σε πόσα δικά μου ημερομίσθια αντιστοιχεί;
Στη σκέψη του πόσες μέρες χρειαζεται να δουλέψω πρακτικά τζάμπα για να το αποκτήσω η πόσα καλύτερα πράγματα θα μπορούσα να κανω ε.. εκεί συνήθως θεραπευομαι.
-
καλά τα λές και έτσι είναι .
Μα δεν λές και τό παρακάτω . ( που μου συμβαίνει κανα 5άρη χρόνια τώρα )
Έτσι και το αποκτήσω κατά 99% μετα από λίγες ώρες λέω " τί μακακία έκανα τώρα " .
Τό πήρα ......έ και τί έγινε ;
Έτσι αποφάσισα τον τελευταίο χρόνο - και αλήθεια λέω - να ξεκινάω να πάω να το πάρω τό χ ηχείο ή το χ ενισχυτή , έ και σε όλη την διαδρομή να λέω το ανέκδοτο με το γρύλο , που πάει ώς εξής ,
-
Ένας άνθρωπος καθώς προχωρούσε με το αυτοκίνητό του σε μια ερημική περιοχή ξαφνικά παθαίνει λάστιχο . Βλέπει ότι δεν έχει γρύλο και θυμάται ότι πριν ένα χιλιόμετρο είχε περάσει ένα σπίτι .
Αποφασίζει να πάει να ζητήσει ένα γρύλο . Στο δρόμο καθώς πήγαινε αναρωτιέται :
- Και αν δε μου δώσει γρύλο ;
Θα του πω κύριε έχω μείνει εδώ πιο κάτω και το χρειάζομαι .
- Και αν επιμένει να μην μου το δώσει ;
Θα του πω κύριε σας παρακαλώ είναι ανάγκη , δεν ξέρω που να μείνω .
- Και αν συνεχίσει να επιμένει να μην μου το δώσει ;
- Και αν ......
- Και αν ......
- Και αν ......
Θα του πω ή θα μου το δώσεις ή και γω δεν ξέρω τι θα γίνει !
Νευριασμένος από τις σκέψεις που είχε κάνει , φτάνει έξω από τη πόρτα του σπιτιού και τη χτυπάει . Μόλις την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του λέει :
- Αϊ γα....ου κι εσύ κι ο γρύλος σου !

-Έτσι και εγώ τώρα πιά φτάνω στην πόρτα του ανθρώπου και λέω .....
- Αϊ γα....ου κι εσύ κι ο ενισχυτής σου !

-θεραπεύομαι όσο μεγαλώνω .

.
 



Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
2 μηχανές που μετράνε καλά , το 90 τα εκατό δλδ .. και βάαααλε ..

μπορούν να παίζουν τόσο διαφορετικά όσο ένα fiat uno και μια ferrari μιας και μπήκανε και τα καρα για examble

and this is FACT ! you like or not !


δλδ


Τελεστικός 40 χρόνια και βανε ,, vs τελετικού φρεσκος 5ετιάς .. μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο δευτερος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...

κλασικοί δίοδοι vs χαμηλού θορύβου ,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. οι δεύτεροι κάνουν υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Μετασχηματιστής πακτωμένος όμορφος μερακλής με προσεγμένα δευτερεύοντα vs εβαυ κινεζικό πακάκι τυπου ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο πρώτος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο εύηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Τριπλή χαμηλού θορύβου medical grade τροφοδοσία στα σημεία vs LM78XXX ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. το πρωτο κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Πυκνωτές οscon .. vs polypropylene or silk .. οι πρ.ώτοι απλά σκοτώνουν στις μετρήσεις ,, οι δεύτεροι απλά μετρανε καλά ,, με τους πρώτους απλά θα σου ερθει ναυτία εάν τους βάλεις κατα κόρον σαν μαιντανο ,, βεβαια το μηχανάκι θα γράφει άριστα ... μουσική δεν θαν πάζει βεβαια .. αλλα θα μπόρεις να κάνεις τελικό σταδιο για σκιαγραφικό , η απλά να κάνεις transient time για κανα i5 pentium ..

μπορώ να σας περιγράψω 87 σελίδες με τέτοια κουφά ,, απλά μείνετε εκεί ,, δεν είναι το παν οι μετρήσεις ,, που ασφαλώς πρέπει να είναι μέσα στην νόρμα , εάν δεν είναι κατα πάσα πιθανότητα σημαίνει βλάβη η δυσλειτουργία


αυτά ... τα λίγα ,,

έχω πολύ λίγο χρόνο δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης και δεν θέλω

ευχαριστώ

Σωστά όσα λες και να συμπληρώσω ότι
αυτό που δυσκολεύονται επίσης να καταλάβουν ορισμένοι είναι πως ...
ότι και να μελετήσει, σχεδιάσει και κατασκευάσει ο ανθρώπινος νους
ακόμα και όταν αυτό περιορίζεται μέσα σε πολύ αυστηρά Standards & Requirements,
πάντα φέρει το αποτύπωμα του δημιουργού του, παραμένοντας εντός (iso) με χαρακτηριστική άνεση !


.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν τα σκούπιζαν καλύτερα πριν τα βάλουν στο κουτί δε θα συνέβαινε αυτό.
Όσο πιο φθηνή είναι η συσκευή τόσο πιο καθαρή. Ούτε το csi δε βρίσκει το αποτύπωμα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top