Πρόσκληση για ακρόαση: Ideon Audio Absolute DAC, Absolute Stream, Absolute Time


Μηνύματα
261
Reaction score
36
Και στο ASR επίσης. Όπου και με το RME, την ίδια αναλογία βρήκαν.


Αυτό, δεν το έχω δει μέχρι τώρα στο φόρουμ μα δεν θα το αμφισβητήσω, καθώς είναι αδύνατον να έχω δει τα πάντα. Θα μπορούσες να βοηθήσεις με λινκ?
link απο βιωματα;
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι (ένα αντίστοιχο παράδειγμα);
δεν εχω καταλαβει το ερωτημα.
Τι παραδειγμα θες;
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Όχι, τίποτα δεν ισοπεδώνουμε μεις, αυτά τα αισχρά τα κάνει μόνο ο Κογιας, γνωστός υσωπαιδοτυκός.



Ναι, έτσι είναι.

Στο χόμπι του ήχου, γενικώς μιλώντας, χρειάζονται πολλά λεφτά, όλα στα ηχεία.

Όσα λεφτά και να έχεις, είναι λίγα, θες πιο ακριβά ηχεία.

Δεν υπάρχει σωτηρία στα ηχεία.

Όλα τα υπόλοιπα, είναι πρακτικά άνευ ουσίας.

Δώσε το 85% των χρημάτων σου στα ηχεία, και λίγα είναι.

Με το υπόλοιπο 15% ο,τι βρεις, αρκεί να μετράει κάπως καλά.
Συμφωνουμε 200%.

Θα σου πω και κατι και ελπιζω να μη φανει οτι το παιζω εξυπνος γιατι νομιζω θελει κοινη λογικη αυτο το συμπερασμα.

Οταν πριν μερικα χρονια εφυγα απο το πατρικο μου και πηγα σε δικο μου χωρο ιδιοκτητο ξεκινησα να σκεφτομαι για ηχοσυστημα. Οχι γιατι το ειχα σαρακι με τα μηχανηματα. Πολυ απλα ηθελα να ακουω μουσικη απο ηχεια και οχι απο ηχομπαρα η απο τηλεοραση οπως αρκετοι γνωστοι μου...ωραια?

Οντας σχεδον ασχετος (παντα υπηρχε στο πατρικο συστηματακι απο φετες και ηχεια sansui αλλα δυστυχως της εποχης των 80'ς οχι τα καλα) και απο διαβασμα γενικα σε φορα κτλ ΠΑΝΤΑ θεωρουσα αυτο που λες. Εχεις ενα χ μπατζετ σπρωχτο στα ηχεια το περισσοτερο γιατι αυτα κανουν ολο το παιχνιδι. Αν προσπαθεις να "φερεις" ενα ηχειο με αλλαγες καλωδιων και ενισχυτων απλα χανεις τον χρονο σου. Παιρνεις εναν ενισχυτη που να πληροι καποιες decent προδιαγραφες, μη τα καψεις κιολας και προχωρας. Αν θες και αλλη δυναμη παρε δυο τελικους και χωσε στα ηχεια απο εναν. Και αλλη δυναμη. Κανε διενισχυση και βαλε οσους μπορουν να σηκωσουν. Παλια ειχα audiovector και σκεφτομουν τριενισχυση...αλλα οκ η παντοφλα επεσε βαρια στο κεφαλι μου. Ισως αμα ειχα dedicated χωρο....

Anyway που λεμε και οι Πειραιωτες μαλλον συμφωνουμε σε πολλα...
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Εχεις ενα χ μπατζετ σπρωχτο στα ηχεια το περισσοτερο γιατι αυτα κανουν ολο το παιχνιδι. Αν προσπαθεις να "φερεις" ενα ηχειο με αλλαγες καλωδιων και ενισχυτων απλα χανεις τον χρονο σου. Παιρνεις εναν ενισχυτη που να πληροι καποιες decent προδιαγραφες, μη τα καψεις κιολας και προχωρας. Αν θες και αλλη δυναμη παρε δυο τελικους και χωσε στα ηχεια απο εναν. Και αλλη δυναμη. Κανε διενισχυση και βαλε οσους μπορουν να σηκωσουν.
Κι εμείς συμφωνούμε, δεν κατάλαβα γιατί διαφωνούμε.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Η αρχική δήλωση ήταν:
αν ενα μηχανημα ''γραφει'' καλα στις μετρησεις,παμε και το παιρνουμε,αν οχι,απαξιουμε.
Μετα οταν ερθει η ωρα να μπει στο συστημα μας,ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες που δεν παιζει καλα.
Και μού έδωσε την εντύπωση ότι κάποιοι έγραψαν στο φόρουμ (ή αλλού) πως αγόρασαν μηχανήματα με εξαιρετικές μετρήσεις, αλλά ηχητικά δεν τούς άρεσαν. Αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα λινκ.

Η απάντηση:
link απο βιωματα;
σημαίνει ότι, αν υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις, δεν έχουν αναφερθεί στο φόρουμ. (ούτε αλλού)
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Η αρχική δήλωση ήταν:

Και μού έδωσε την εντύπωση ότι κάποιοι έγραψαν στο φόρουμ (ή αλλού) πως αγόρασαν μηχανήματα με εξαιρετικές μετρήσεις, αλλά ηχητικά δεν τούς άρεσαν. Αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα λινκ.

Η απάντηση:

σημαίνει ότι, αν υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις, δεν έχουν αναφερθεί στο φόρουμ. (ούτε αλλού)
ή οτι εχουν αναφερθει κι εγω δεν τα γνωριζω ή δεν το θυμαμαι.
Δεν μπορω να γνωριζω τα παντα που εχουν υποθει σ'ενα,ποσο μαλλον σε περισσοτερα φορουμ,ετσι δεν ειναι;
Γι'αυτο μιλησα για βιωματα,γι'αυτα δηλαδη που γνωριζω δια ζωσης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μετα οταν ερθει η ωρα να μπει στο συστημα μας,ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες που δεν παιζει καλα.
Γι'αυτο μιλησα για βιωματα,γι'αυτα δηλαδη που γνωριζω δια ζωσης.
;)

:tongue:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
δεν εχω καταλαβει το ερωτημα.
Τι παραδειγμα θες;
Θέλω να πω πως αυτό που έγραψες παραπάνω, ότι δηλαδή...

Η ουσια ειναι στη μεση,καλες και οι μετρησεις,καλο και το διαβασμα,αλλα καλο και οι δοκιμες με τις ακροασεις.
... ισχύει μόνον υπό συγκεκριμένες συνθήκες, και όχι πάντοτε. Δηλαδή...

1. Οι μετρήσεις είναι καλές μόνον εάν κατανοούμε τί σημαίνουν. Διαφορετικά, είναι κακές και μας απωθούν. Οι περισσότεροι άνθρωποι απωθούνται από το άγνωστο, αυτό που δεν μπορούν να κατανοήσουν.
2. Το διάβασμα είναι καλό, μόνον εάν αποτελεί μια διαδικασία με ενδιαφέρον, κάτι που "τραβάει" επάνω του, που δε θέλουμε να το αφήσουμε. Διαφορετικά, δεν...
3. Οι δοκιμές και οι ακροάσεις είναι καλές μόνον εάν είναι τοποθετημένες εντός του ορθού πλαισίου, και όχι στο απυρόβλητο της εκ προοιμίου ορθής κρίσης του ακροατή. Διότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, ούτε εκ προοιμίου, ούτε ακ των υστέρων. Η ακρόαση είναι κάπως χρήσιμη μόνον σε άτομα που έχουν κατάλληλη εμπειρία - και λέγοντας εμπειρία, δεν εννοώ την ανόητη "καραμέλα" που πιπιλίζουν πλείστοι όσοι, ότι δηλαδή πρέπει να ακούσεις πολλά "σωστά" και προφανώς ακριβά συστήματα, για να μπορείς να κρίνεις. Η ακρόαση είναι χρήσιμη σε όσους έχουν αναπτύξει την ικανότητα σύνδεσης της αίσθησης με τη γνώση της ποσοτικοποιημένης μέτρησης.

Να σου πω ένα παράδειγμα...

Ας πούμε ότι πάσχεις από μια σπάνια νόσο, εξ αιτίας της οποίας, αν πιείς ένα ποτήρι γεμάτο με υγρό με αρκετά όξινο PH, ας πούμε λίγο κάτω από 4, τότε θα πεθάνεις. Σε κερνάει λοιπόν κάποιος ένα μεγάλο ποτήρι με χυμό λεμονιού, μέσα στον οποίο έχει διαλύσει 15 κουταλιές ζάχαρη. Πίνοντας μια γουλιά, φυσικά θα αισθανθείς πως ο χυμός είναι γλυκός, και επομένως μπορείς άνετα να τον πιεις όλο. Αλλά...

Αλλά η ζάχαρη δεν έχει επηρεάσει στο παραμικρό το PH του χυμού, και αν τον πιεις θα πεθάνεις. Θα μπορέσεις να κρίνεις εκ των προτέρων την κατάσταση μόνον αν μετρήσεις το διάλυμμα με ένα πεχάμετρο. Πρέπει να το μετρήσεις, ακόμη και χωρίς να ξέρεις και πολλά - πολλά για το PH, ούτε καν τί είναι. Απλώς, βουτώντας το probe στο ποτήρι, διαβάζεις την ένδειξη κι αμέσως ξέρεις αν ο χυμός είναι θανάσιμος, ή όχι. Δεν μπορείς να βασιστείς στην αίσθηση.

Τραβηγμένο παράδειγμα, αλλά καθ' όλα λογικό. Βέβαια, στο audio τα πράγματα είναι χαλαρά, καθώς ό,τι και να δοκιμάσει κανείς, να το ακούσει με τα αυτάκια του ρε παιδί μου, δεν κινδυνεύει, και γι' αυτό δεν απαγορεύεται τίποτε από όλα αυτά τα -φθηνά ή ακριβά- ματζούνια που πουλάνε διάφοροι.

Και έτσι, βρήκαν θέση στο hi-fi καλώδια twisted pair κατά του θορύβου, switch και router ωντιοφίλ και διάφορα άλλα, και γελάνε και οι πέτρες.

(Τις προάλλες η Μαρία έφτιαξε ένα κέικ φόρμας. Όχι τίποτε το εξεζητημένο, αυτό το απλό κέικ με ένα πακέτο φαρίνα, αυγά, γάλα, ζάχαρη, βούτυρο και μια - δυό βανίλιες, και λίγο κακάο στη μισή ζύμη. Έκατσα και μέτρησα τη ζάχαρη που βάζει, για να υπολογίσω πόση αναλογεί σε καθεμιά από τις 20 φέτες που καθορίζουν οι ραβδώσεις της φόρμας. Και ΣΑΛΤΑΡΑ! Δυόμιση κουταλιές η φέτα. Που αν φας δυόμιση κουταλιές σκέτη ζάχαρη, θα αηδιάσεις! Αλλά μέσα στο κέικ είναι μασκαρισμένη από τα υπόλοιπα υλικά, και ξεγελά τον εγκέφαλο).

Αυτά. Περί δοκιμής και ακρόασης...

20151211194704837135005hi98190-800x600.jpg
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Θέλω να πω πως αυτό που έγραψες παραπάνω, ότι δηλαδή...



... ισχύει μόνον υπό συγκεκριμένες συνθήκες, και όχι πάντοτε. Δηλαδή...

1. Οι μετρήσεις είναι καλές μόνον εάν κατανοούμε τί σημαίνουν. Διαφορετικά, είναι κακές και μας απωθούν. Οι περισσότεροι άνθρωποι απωθούνται από το άγνωστο, αυτό που δεν μπορούν να κατανοήσουν.
2. Το διάβασμα είναι καλό, μόνον εάν αποτελεί μια διαδικασία με ενδιαφέρον, κάτι που "τραβάει" επάνω του, που δε θέλουμε να το αφήσουμε. Διαφορετικά, δεν...
3. Οι δοκιμές και οι ακροάσεις είναι καλές μόνον εάν είναι τοποθετημένες εντός του ορθού πλαισίου, και όχι στο απυρόβλητο της εκ προοιμίου ορθής κρίσης του ακροατή. Διότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, ούτε εκ προοιμίου, ούτε ακ των υστέρων. Η ακρόαση είναι κάπως χρήσιμη μόνον σε άτομα που έχουν κατάλληλη εμπειρία - και λέγοντας εμπειρία, δεν εννοώ την ανόητη "καραμέλα" που πιπιλίζουν πλείστοι όσοι, ότι δηλαδή πρέπει να ακούσεις πολλά "σωστά" και προφανώς ακριβά συστήματα, για να μπορείς να κρίνεις. Η ακρόαση είναι χρήσιμη σε όσους έχουν αναπτύξει την ικανότητα σύνδεσης της αίσθησης με τη γνώση της ποσοτικοποιημένης μέτρησης.

Να σου πω ένα παράδειγμα...

Ας πούμε ότι πάσχεις από μια σπάνια νόσο, εξ αιτίας της οποίας, αν πιείς ένα ποτήρι γεμάτο με υγρό με αρκετά όξινο PH, ας πούμε λίγο κάτω από 4, τότε θα πεθάνεις. Σε κερνάει λοιπόν κάποιος ένα μεγάλο ποτήρι με χυμό λεμονιού, μέσα στον οποίο έχει διαλύσει 15 κουταλιές ζάχαρη. Πίνοντας μια γουλιά, φυσικά θα αισθανθείς πως ο χυμός είναι γλυκός, και επομένως μπορείς άνετα να τον πιεις όλο. Αλλά...

Αλλά η ζάχαρη δεν έχει επηρεάσει στο παραμικρό το PH του χυμού, και αν τον πιεις θα πεθάνεις. Θα μπορέσεις να κρίνεις εκ των προτέρων την κατάσταση μόνον αν μετρήσεις το διάλυμμα με ένα πεχάμετρο. Πρέπει να το μετρήσεις, ακόμη και χωρίς να ξέρεις και πολλά - πολλά για το PH, ούτε καν τί είναι. Απλώς, βουτώντας το probe στο ποτήρι, διαβάζεις την ένδειξη κι αμέσως ξέρεις αν ο χυμός είναι θανάσιμος, ή όχι. Δεν μπορείς να βασιστείς στην αίσθηση.

Τραβηγμένο παράδειγμα, αλλά καθ' όλα λογικό. Βέβαια, στο audio τα πράγματα είναι χαλαρά, καθώς ό,τι και να δοκιμάσει κανείς, να το ακούσει με τα αυτάκια του ρε παιδί μου, δεν κινδυνεύει, και γι' αυτό δεν απαγορεύεται τίποτε από όλα αυτά τα -φθηνά ή ακριβά- ματζούνια που πουλάνε διάφοροι.

Και έτσι, βρήκαν θέση στο hi-fi καλώδια twisted pair κατά του θορύβου, switch και router ωντιοφίλ και διάφορα άλλα, και γελάνε και οι πέτρες.

(Τις προάλλες η Μαρία έφτιαξε ένα κέικ φόρμας. Όχι τίποτε το εξεζητημένο, αυτό το απλό κέικ με ένα πακέτο φαρίνα, αυγά, γάλα, ζάχαρη, βούτυρο και μια - δυό βανίλιες, και λίγο κακάο στη μισή ζύμη. Έκατσα και μέτρησα τη ζάχαρη που βάζει, για να υπολογίσω πόση αναλογεί σε καθεμιά από τις 20 φέτες που καθορίζουν οι ραβδώσεις της φόρμας. Και ΣΑΛΤΑΡΑ! Δυόμιση κουταλιές η φέτα. Που αν φας δυόμιση κουταλιές σκέτη ζάχαρη, θα αηδιάσεις! Αλλά μέσα στο κέικ είναι μασκαρισμένη από τα υπόλοιπα υλικά, και ξεγελά τον εγκέφαλο).

Αυτά. Περί δοκιμής και ακρόασης...

View attachment 166219
δεν εχω να προσθεσω κατι,με καλυψες πληρως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η ακρόαση είναι χρήσιμη σε όσους έχουν αναπτύξει την ικανότητα σύνδεσης της αίσθησης με τη γνώση της ποσοτικοποιημένης μέτρησης.
Δηλαδή, μετράμε με το μικρόφωνο, βλέπουμε το όποιο πρόβλημα, και προσπαθούμε να το διαπιστώσουμε και με τις ακροάσεις.

Τυπικό παράδειγμα ας πούμε κάποιες μετρήσεις στο γνωστό στερεοφιλ, όπου ο Άτκινσον στο τέλος προσπαθεί να συνδέσει τα ευρήματα των μετρήσεων με τις εντυπώσεις ακροάσεων.

Μόνο αυτή η σύνδεση έχει νόημα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παντως αν ηθελα να βασανισω καποιον θα τον καλουσα σε ακροαση με εντασεις 120db
φανταζομαι δεν ακους σπιτι σου μουσικη στα 120db σε καθημερινη βαση....
Για πολλοστή φορά αναφέρεται - έστω κι αν διαπιστώνεται ότι με έχουν προλάβει - πως η τιμή των 120 dB ανταποκρίνεται σε στιγμιαίες κορυφώσεις αποκλειστικά για τις πρώτες οκτάβες και σε μέση συνεχόμενη στάθμη ίση προς τα ανώτερα ΄΄υγιεινά΄΄ για την ακοή όρια των 85-90 dB πάνω σε δεδομένη θέση ακρόασης.

Δεν είναι επιλήψιμο ν'αγνοεί κάποιος πόσες φορές έχει εκτεθεί σε στιγμιαίες κορυφώσεις με στάθμη δυσανάλογη προς εκείνη που λογαριάζει ότι ακούει.Και ακόμα περισσότερο σε ακροάσεις μουσικών οργάνων live and in action.Χρήσιμο όμως θα ήταν να μην αγνοεί πόση παραμόρφωση θα έβγαζε υπό αυτή τη συνθήκη δεδομένο ηχοσύνολο και τί θα σήμαινε αυτό για τις ακροαματικές του εκτιμήσεις.

Κατά τα άλλα εύχομαι κάθε απόλαυση σε όσους έχουν την ευκαιρία ν'ακούνε σπουδαίες συσκευές,ανεξαρτήτως συνθηκών.

Μια δική μου απορία...Γνωρίζουν οι υπέρμαχοι των ΄΄πιουρίστικων΄΄ υποτίθεται κλιμακωτών DAC ποιο λογισμικό FPGA έχει εμπλακεί στην επεξεργασία του σήματος από εκείνα ούτως ώστε να εξομαλύνονταν οι εγγενείς ανισορροπίες ελέω ανοχών στις τιμές των πολλαπλών αντιστάσεων που συνθέτουν τις περιβόητες κλίμακες;
Φιλικά πάντα...
...

εκτός και αν είσαι κατηγορίας ''Πρίγκιπα'' :gotcha:που για να ακούσεις κλασική πρέπει να έχεις σπουδάσει 20 χρόνια ωδείο
και να έχεις μόνο πικαπ:lol::roflmao:
Εξαιρούνται πανηγυρικώς όσοι θα έχουν σπουδάσει...αιδοίον. :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Γνωρίζουν οι υπέρμαχοι των ΄΄πιουρίστικων΄΄ υποτίθεται κλιμακωτών DAC ποιο λογισμικό FPGA έχει εμπλακεί στην επεξεργασία του σήματος από εκείνα ούτως ώστε να εξομαλύνονταν οι εγγενείς ανισορροπίες ελέω ανοχών στις τιμές των πολλαπλών αντιστάσεων που συνθέτουν τις περιβόητες κλίμακες;

Ωωωωωω τί τους είπε!!!!!!!!!!!!!!!
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
''στα φιλικά μπαίνουν τα καλύτερα γκολ.....''

μου είχε πει κάποτε κάποιος σοφός στα πρώτα μου σεξουαλικά βήματα :p :lol:
Τείνω να συμφωνήσω με τον...τρολαλήσαντα.Φιλικά πάντα. :sneaky:
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
''στα φιλικά μπαίνουν τα καλύτερα γκολ.....''

μου είχε πει κάποτε κάποιος σοφός στα πρώτα μου σεξουαλικά βήματα :p :lol:
Δεν πιστεύω να έφαγες και σύ κανά φιλικό γκόλ , είτε από λάθος , είτε επί τούτου?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Δεν πιστεύω να έφαγες και σύ κανά φιλικό γκόλ , είτε από λάθος , είτε επί τούτου?
όχι καλέ...αυτό το φύλαξα για τα γεράματα:laugh:

Υ.Γ. Πλάκα πλάκα...ο Αλφεε που πήγε? βρήκε γκόμενα? :lol:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top