Dune REALBOX 4K

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Οι δοκιμες χθες εγιναν σε σπιτι φίλου.

Dolby dropouts δεν ειδα πουθενα. Απο την αλλη παιζαμε σκηνες ταινιων max 15 λεπτα η καθε μια.
Συνηθως τα audio dropouts εμφανιζονται πιο συχνα.
Δοκιμάσαμε και σε 10bit και σε 12bit. Ο τυπος στο avsf αναφέρει οτι τα dropouts ηταν μονο σε 10bit ρυθμιση.

Ακουσαμε και ολοκληρη συναυλια της Pink :p αλλα μαλλον δεν μετράει γιατι ηταν BD και οχι UHD.

Διαβασα και εγω τον τυπο στο futeko forum (και τον ρωτησα αν δεις παρακατω για info) αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το λαμβανω πολύ σοβαρα. Αν οντως το βλέπει, μαλλον ειναι θεμα συμβατοτητας με το πανελ της 8Κ τηλεορασης του.
Μετα αναφέρει οτι στον προβολέα του δσεν το παρατηρει. Μύλος.
Αν σχετιζονταν με το μηχανακι, λογικα θα το ειχαν δει και αλλοι.

Για τον παρπανω λόγο εγιναν παρα πολλά A/B σε φωτεινες και σκοτεινες σκηνες του 1917, απο τρία πολύ εμπειρα ζευγάρια ματιών.
Zidoo Z9s και Dune Realbox 4K ειχαν ακριβώς την ιδια εικονα.

Εκανα και καποιες μεσονυκτιες δοκιμές σπιτι μου, και ειδα πως εχει παρα πολύ καλό hdr->sdr (εφαμιλλο του Zapitti pro 4K HDR), κατεβάζει υπότιτλους και τους κουναει κιολας κατακορυφα (απο τα BD/UHD rips). Ιδανικο για οσους κανουν masking.

Διαμαντάκι απο τα λίγα. Και ολα αυτά με πρωιμο fw.

ΥΓ. Το youtube κανει σπασίματα στα 4κ/60/hdr.
:thumbsup:
Παραγγέλθηκε ήδη και φτάνει Δευτέρα. :drinks:

Τιμη εχουμε ;
Λινκ ;
163€ από Futeko χωρίς επιβάρυνση με έξοδα αποστολής. Έβαλα παραγγελία χθες, φτάνει Δευτέρα πρωί.

Φοβόμουν ότι θα ερχόταν με UK plug, αλλά μου απάντησαν ότι περιλαμβάνονται όλοι οι αντάπτορες στην συσκευασία.
 
Last edited:


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Καλως να παραλαβεις, μεσα στη συσκευασια υπαρχει οτι ανταπτορας μπορεις να φανταστεις..
Δεν σου εβαλαν μεταφορικα? Εμενα μου ειχε βαλει πριπου 10€ αν θυμαμαι...


Λοιπον το παιξα αρκετα χθες και το εστεισα σε μεγαλο βαθμο οπως το θελω...
Το μηχανακι πραγματικα ειναι πολυ καλο.
Επαιξε ΒR/UHD menu οσα εχω απροβληματιστα και εγω την ιδεα και ελαφρως γρηγοροτερα.
Επισης, το seamless branching εδω δειχνει να δουλευει καλα, καλυτερα απο το zidoo και χωρις σκαλωματα.
Dolby Atmos & DTS X περασανε κανονικα και εγω τουλαχιστον δεν καταλαβα κανενα προβλημα.
Κινηση μια χαρα και HDR>SDR πολυ καλο (το εχω στο auto& As content & color στο edid) στο ιδιο επιπεδο με το Ζ9
Ποιοτητα εικονας στην δικη μου ΤV (panasonic plasma) ιδια και στα δυο players, δεν καταλαβα διαφορα.
Τι δεν μου αρεσε...
Το remote του δεν ειναι εργονομικο, ειδικα η θεση του σταυρωτου επιλογεα ειναι χαμηλα και πανευκολα το δακτυλο μπερδευεται με τα διπλανα πληκτρα
Μου ελειψε η δυνατοτητα σε iso/brmw να επιλεγω δικους μου υποτιτλους που τους εχω αποθηκευση στο φακελο, σου δινει την δυνατοτητα να τους κατεβασει online αλλα απο την στιγμη που τουσ εχω δεν υπαρχει λογος να ψαχνω αλλου να βρω και να ταιριαξουν και να χανω ωρα και υπομονη..
Το zidoo σε αυτο ειναι πολυ καλυτερο!!!
ΔΕν ειχα χρονο να βρω πως αλλαζεις εαν κανει λαθος idexing σε ταινια που σκαναρισε.

Συνολικα για πρωτο fw σε πρωτοενφανιζομενο SoC οι ανθρωποι κανανε εξαιρετικη δουλεια, μπραβο τους πραγματικα!

Ανωτερο -για μενα- απο το PRO 4K..
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Πραγματι, το remote ειναι ακρως αντιεργονομικο και δεν αποκρινεται παντα το ιδιο . Οταν το αρχειο ειναι 1080ρ ,δουλευει σωστα .Οταν ειναι 2160ρ ,αλλοτε ΄΄ακουει΄΄, και αλλοτε αποκρινεται μονο οταν θελεις να σταματησεις το παιξιμο,δηλ μονο στο return ,και στο stop. Επισης στο θεμα του κατεβασματος των υποτιτλων ,εγω ακομα δεν τα καταφερα,διοτι ενω μου δειχνει οτι εχει κατεβασει ελλην.υποτιτλους (με το χαρακτηριστικο ελλ.σημαιακι) , δεν τους επικολαει στο αρχειο ,οποτε δεν τους βλεπεις. Μηπως πρεπει να προσθεσω κανενα application ? Αυτες και κατι αλλες μικροατελειες ,χαλανε λιγο τη συνολικη εικονα του player, το οποιο δινει πολυ καλη εικονα,πολυ καλη κινηση και ηχο,που για τα χρηματα του, 165 ε, θα μπορουσε να θεωρηθει και ΄΄ευκαιρια΄΄. Ας ελπισουμε οτι συντομα θα διορθωθουν μερικα bugs ,σε μελλοντικη αναβαθμηση.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Καλως να παραλαβεις, μεσα στη συσκευασια υπαρχει οτι ανταπτορας μπορεις να φανταστεις..
Δεν σου εβαλαν μεταφορικα? Εμενα μου ειχε βαλει πριπου 10€ αν θυμαμαι...
Έχει παράδοση δωρεάν με UK + World Courier (ΤΝΤ Express) σε 1-3 εργάσιμες ή World Express με επιπλέον 25 λίρες. Η δεύτερη επιλογή πρακτικά δεν έχει νόημα.

TNT.png
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Καλοριζικο Γιαννη . Εγω παραγγειλα την περασμενη Τεταρτη, και Παρασκευη πρωι ηταν στην πορτα μου χωρις extra χρεωση με ΤΝΤ. Αστραπιαια παραδοση !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Τι δεν μου αρεσε...
Το remote του δεν ειναι εργονομικο, ειδικα η θεση του σταυρωτου επιλογεα ειναι χαμηλα και πανευκολα το δακτυλο μπερδευεται με τα διπλανα πληκτρα
Πραγματι, το remote ειναι ακρως αντιεργονομικο και δεν αποκρινεται παντα το ιδιο . Οταν το αρχειο ειναι 1080ρ ,δουλευει σωστα .Οταν ειναι 2160ρ ,αλλοτε ΄΄ακουει΄΄, και αλλοτε αποκρινεται μονο οταν θελεις να σταματησεις το παιξιμο,δηλ μονο στο return ,και στο stop
Μια που αναφέρατε το remote, η γενική του απόκριση πώς είναι;

Το ρωτάω γιατί η απόκριση στο remote του 4Κ Pro είναι τουλάχιστον προβληματική. Πρέπει πρακτικά να βρίσκεσαι ακριβώς απέναντι και να...στοχεύεις, αλλιώς δεν. Δεν είναι θέμα του remote βέβαια, αλλά του sensor στο κουτί, αφού η απόκριση είναι το ίδιο προβληματική και στο all-in-one remote της logitech.

Ελπίζω στο RealBox τα πράγματα να είναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Δεν θα ελεγα οτι ειναι προβληματικο στην ευαισθησια του και στην εμβελεια του,οσο στην αισθηση που σου δινει οταν πατας ενα πληκτρο και δεν αποκρινεται , και ενω εσυ νομιζεις οτι φταιει η αποσταση η η εμβελεια, διαπιστωνεις οτι δεν ΄΄ακουει΄΄καθολου . Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι εχει αμεση σχεση με το ειδος, την ποιοτητα ,και ισως και τον ογκο του αναπαραγομενου αρχειου. Δεν ξερω το 4Κ Pro για να κανω τη συγκριση,αλλα΄΄ κοντη γιορτη ΄΄αυριο θα το εχεις ,και θα μας πεις και εσυ τις εντυπωσεις σου !
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Δεν είναι BT όποτε απαιτείται στόχευση απλά προς το μέρος του.Ο μεσαίος σταυρος δεν είναι ενιαίος κύκλος και έχει ξεχωριστά πλήκτρα. Δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε συνδυασμό με την έλλειψη backlight
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Δεν είναι BT όποτε απαιτείται στόχευση απλά προς το μέρος του.Ο μεσαίος σταυρος δεν είναι ενιαίος κύκλος και έχει ξεχωριστά πλήκτρα. Δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε συνδυασμό με την έλλειψη backlight
Μήπως είναι εύκολο να δοκιμάσεις τι γίνεται υπό γωνία; Αν δεν είναι κόπος.

Το 4Κ Pro έχει οριζόντιο εύρος + 10° – 10° το πολύ, ενώ το κάθετο είναι ακόμα μικρότερο.

Θα το δοκιμάσω κι εγώ αύριο.

Το περίεργο είναι ότι το Zidoo Z9S με αντίστοιχο μποξάκι έχει πολύ μα πολύ καλύτερη απόκριση. Γι' αυτό και ελπίζω το RealBox να είναι εξίσου καλό.
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Σωστος ο κυριος!!!! :geek::geek::geek:


Τελικα ΑΝ φτιαξουν και το θεμα να μπορω σε iso να φορτωσω δικο μου ετοιμο εξωτερικο υποτιτλο *.srt και οχι μονο να μπορω να το κατεβασω (υπαρχει περιπτωση να μην εχεις διαθεσημο internet πχ εγω ολο το Σαββατο ημουν εκτος λογο βλαβης καμπινας) το μηχανακι θα ειναι 'τελειο΄ για πρωτη χρηση.

Παντως, επαναλαμβανω, ειναι ανωτερο σαν player, του υπαρχον PRO 4K
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Πρώτες εντυπώσεις κι από το δικό μου

dune3.jpg


Κατ' αρχάς είναι μικρό, πολύ μικρό. Φανταζόμουν ότι θα είχε το μικρό μέγεθος του Dune 4K Pro και του -ίδιου σε μέγεθος- Zidoo Z9S, αλλά δεν πίστευα στα μάτια μου. Δεξιά το καινούριο.

dune1.jpg

dune2.jpg


Το RealBox σεταρίστηκε πανεύκολα σύμφωνα με τις οδηγίες του @vadergr. Thanks Χρήστο!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
1. Τα περίεργα. Παίρνοντας την θέση του 4Κ Pro, συνδέθηκε στην LG Oled 55 C9 μέσω ενός splitter Edision 4K (η δεύτερη έξοδος πάει σε έναν AV της Onkyo). Αποτέλεσμα: δεν έπαιζε HDR. Με την ίδια σύνδεση το Zidoo έπαιζε κανονικά.

Αφού διαπιστώθηκε ότι με όλα τα καλώδια HDMI έπαιζε κανονικά, το splitter έφυγε από την μέση και όλα καλά. :thumbsup: Θα ψάξω για άλλο splitter ώστε να μπει στο παιχνίδι και ο Onkyo.

2. Το remote είναι διαφορετικού σχεδιασμού από το προηγούμενο του Pro.Έχει καλύτερη αίσθηση στο πάτημα, αλλά ανάποδο σχεδιασμό στην τοποθέτηση των πλήκτρων. Το βασικό: έχει πολύ καλύτερη απόκριση στο εύρος στόχευσης, ακόμα ένα συν. :thumbsup:

3. Έπαιξε ό,τι του έδωσα: κάποια mkv από το youtube που δεν έπαιζαν στο παλιό ξεχασμένο Dune 3.0 Prime. Κάτι avi από παλιές ελληνικές σειρές που έπαιζαν με σκαλώματα στο 4Κ Pro. Φορτώνει εντυπωσιακά γρήγορα τα iso, με μενού ή χωρίς. Γενικά δεν βρήκα κάτι που να μην παίξει. Εντυπωσιάστηκα! :party:

4. Το 4Κ Pro μου καθυστερούσε όλους τους εξωτερικούς υπότιτλους κατά 1 δευτερόλεπτο. Το RealBox καθόλου. :thumbsup: Για να γκρινιάξω λίγο, δεν μου αρέσει η γραμματοσειρά, ενώ οι εξωτερικοί υπότιτλοι σε γκρι δεν είναι γκρι αλλά μαύροι με λευκό περίγραμμα, όπως και στου 4Κ Pro. :thumbsdown:

5. Ο scraper του 4Κ Pro (μαζί με το γνωστό περιβάλλον των Dune) ήταν ο λόγος που το πήρα. Από τις πάνω από 1500 ταινίες έψαξε μόνο για 6 :eek:, ενώ βρήκε όλες τις υπόλοιπες σωστά! Οι ταινίες που πρότεινε για να αντιστοιχίσει αυτές τις 6 ήταν οι σωστές. Τέλειος!
Όμως: για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, έβαλε πάρα πολλά εξώφυλλα ταινιών στην ελληνική τους έκδοση (και όνομα...) :mad:
@vadergr μήπως ξέρεις, αν άλλαζα χώρα στις ρυθμίσεις, μήπως μπορούσα να το διορθώσω;


Γενικά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για ένα θαυμάσιο media player. Με το γνωστό αναλυτικό και εύκολο στην χρήση (για μένα) περιβάλλον των Dune δεν σε απογοητεύει σχεδόν πουθενά, ούτε σου δημιουργεί την διάθεση να καταφύγεις σε κάτι καλύτερο (αν υπάρχει...).

Απόψε ή αύριο θα πάρει την θέση του Zidoo Z9S στο home cinema, οπότε θα αντιπαρατεθεί στο Oppo 203 στην ανάγνωση metadata και την απόδοση 4Κ HDR στον JVC N7.
Αν αποδειχτεί το ίδιο καλό, πάω και για δεύτερο...
 
Last edited:


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
1. Τα περίεργα. Παίρνοντας την θέση του 4Κ Pro, συνδέθηκε στην LG Oled 55 C9 μέσω ενός splitter Edision 4K (η δεύτερη έξοδος πάει σε έναν AV της Onkyo). Αποτέλεσμα: δεν έπαιζε HDR. Με την ίδια σύνδεση το Zidoo έπαιζε κανονικά.

Αφού διαπιστώθηκε ότι με όλα τα καλώδια HDMI έπαιζε κανονικά, το splitter έφυγε από την μέση και όλα καλά. :thumbsup: Θα ψάξω για άλλο splitter ώστε να μπει στο παιχνίδι και ο Onkyo.

2. Το remote είναι διαφορετικού σχεδιασμού από το προηγούμενο του Pro.Έχει καλύτερη αίσθηση στο πάτημα, αλλά ανάποδο σχεδιασμό στην τοποθέτηση των πλήκτρων. Το βασικό: έχει πολύ καλύτερη απόκριση στο εύρος στόχευσης, ακόμα ένα συν. :thumbsup:

3. Έπαιξε ό,τι του έδωσα: κάποια mkv από το youtube που δεν έπαιζαν στο παλιό ξεχασμένο Dune 3.0 Prime. Κάτι avi από παλιές ελληνικές σειρές που έπαιζαν με σκαλώματα στο 4Κ Pro. Φορτώνει εντυπωσιακά γρήγορα τα iso, με μενού ή χωρίς. Γενικά δεν βρήκα κάτι που να μην παίξει. Εντυπωσιάστηκα! :party:

4. Το 4Κ Pro μου καθυστερούσε όλους τους εξωτερικούς υπότιτλους κατά 1 δευτερόλεπτο. Το RealBox καθόλου. :thumbsup: Για να γκρινιάξω λίγο, δεν μου αρέσει η γραμματοσειρά, ενώ οι εξωτερικοί υπότιτλοι σε γκρι δεν είναι γκρι αλλά μαύροι με λευκό περίγραμμα, όπως και στου 4Κ Pro. :thumbsdown:

5. Ο scraper του 4Κ Pro (μαζί με το γνωστό περιβάλλον των Dune) ήταν ο λόγος που το πήρα. Από τις πάνω από 1500 ταινίες έψαξε μόνο για 6 :eek:, ενώ βρήκε όλες τις υπόλοιπες σωστά! Οι ταινίες που πρότεινε για να αντιστοιχίσει αυτές τις 6 ήταν οι σωστές. Τέλειος!
Όμως: για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, έβαλε πάρα πολλά εξώφυλλα ταινιών στην ελληνική τους έκδοση (και όνομα...) :mad:
@vadergr μήπως ξέρεις, αν άλλαζα χώρα στις ρυθμίσεις, μήπως μπορούσα να το διορθώσω;


Γενικά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για ένα θαυμάσιο media player. Με το γνωστό αναλυτικό και εύκολο στην χρήση (για μένα) περιβάλλον των Dune δεν σε απογοητεύει σχεδόν πουθενά, ούτε σου δημιουργεί την διάθεση να καταφύγεις σε κάτι καλύτερο (αν υπάρχει...).

Απόψε ή αύριο θα πάρει την θέση του Zidoo Z9S στο home cinema, οπότε θα αντιπαρατεθεί στο Oppo 203 στην ανάγνωση metadata και την απόδοση 4Κ HDR στον JVC N7.
Αν αποδειχτεί το ίδιο καλό, πάω και για δεύτερο...
Χαιρομαι που σου άρεσε!

Στο θεμα του scrapping, επειδη μάλλον δεν εχουν καποια λόξα να βάζουν ελληνικά εξώφυλλα στους κατόχους όλου του πλανήτη, θεωρώ οτι θα εχει σχεση με ρυθμιση γλώσσας η υποτιτλων...
Τι εχεις βάλει στα ελληνικα?
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Πολυ λογικο ακουγεται αυτο. Αλλα τοτε φανταζομαι οτι και οι περιληψεις των υποθεσεων των ταινιων θα γραφονται στα Αγγλικα . Οπως και να ΄χει ομως , το μηχανακι στον τομεα της ευρεσης , της οργανωσης , ταξινομισης και της ευκολιας διαχειρησης εξωφυλλων, ομολογω οτι τα σπαει !! Μπραβο στην Dune , και στα παιδια του Site , που μας κρατουν παντα ενημερους για τις τελευταιες εξελειξεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Χαιρομαι που σου άρεσε!

Στο θεμα του scrapping, επειδη μάλλον δεν εχουν καποια λόξα να βάζουν ελληνικά εξώφυλλα στους κατόχους όλου του πλανήτη, θεωρώ οτι θα εχει σχεση με ρυθμιση γλώσσας η υποτιτλων...
Τι εχεις βάλει στα ελληνικα?
Ελληνικό μενού, γλώσσα υποτίτλων, τοποθεσία. Θα τα αλλάξω ένα ένα και βλέπουμε. Μάλλον από αύριο όμως.

Πολυ λογικο ακουγεται αυτο. Αλλα τοτε φανταζομαι οτι και οι περιληψεις των υποθεσεων των ταινιων θα γραφονται στα Αγγλικα .
Δεν με ενδιαφέρει η περιγραφή στα ελληνικά, με ενδιαφέρει να μην βλέπω τέτοιους τίτλους ταινιών
20200527_205210.jpg

20200527_205226.jpg
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Πολυ λογικο ακουγεται αυτο. Αλλα τοτε φανταζομαι οτι και οι περιληψεις των υποθεσεων των ταινιων θα γραφονται στα Αγγλικα . Οπως και να ΄χει ομως , το μηχανακι στον τομεα της ευρεσης , της οργανωσης , ταξινομισης και της ευκολιας διαχειρησης εξωφυλλων, ομολογω οτι τα σπαει !! Μπραβο στην Dune , και στα παιδια του Site , που μας κρατουν παντα ενημερους για τις τελευταιες εξελειξεις.
Το poster wall του δεν εχει ουτε κατα διάνοια την ευελιξία και τις επιλογες των Zapitti και Zidoo.
Ειναι ομως λιτός με την καλή ενοια και πολύ γρήγορος.


Ελληνικό μενού, γλώσσα υποτίτλων, τοποθεσία. Θα τα αλλάξω ένα ένα και βλέπουμε. Μάλλον από αύριο όμως.


Δεν με ενδιαφέρει η περιγραφή στα ελληνικά, με ενδιαφέρει να μην βλέπω τέτοιους τίτλους ταινιών View attachment 167455
View attachment 167454
Ε ναι βρε.
Εμενα μου τα βγαζει ολα στα αγγλικά.
Εχε στο νου σου να καθαρισεις ολο το My collection και να το βαλεις να ξαναψάξει.
Πολύ αμφιβάλλω αν θα τα αλλαξει ολα ξαφνικά επειδη σου ηρθε μια μερα να αλλάξεις γλωσσα :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Το poster wall του δεν εχει ουτε κατα διάνοια την ευελιξία και τις επιλογες των Zapitti και Zidoo.
Του Zidoo δεν το αντέχω. Μου φαίνεται μπερδεμένο και δύσχρηστο.


Εχε στο νου σου να καθαρισεις ολο το My collection και να το βαλεις να ξαναψάξει.
Ε, ναι, εννοείται. Θα αλλάξω πρώτα την γλώσσα του μενού, και θα ψάξω ένα μόνο γράμμα, μέχρι να δω ότι πάνε όλα σωστά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top