Dirac Live! Επίσημα για αυτοκίνητο!

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Τι εννοείς?
θα γινω κακός αν το πω.. το αφηνω αφηρημενο... :)
τρεχω με κατι υποθεσεις εντελως μαιμου.. οποτε βαλε και τη φυσικη μου καθυστέρηση.. καθυστέρησα να απαντησω.. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Γνώμη μου, ταπεινή.
Ε, όχι και πολύ "ταπεινή", έτσι όπως τα'πες...

Και είναι και λάθος.

Μέχρι κι ο Μπομπ Κατζ παραδέχεται ότι ένα σωρό μαμά προσεγμένες εγκαταστάσεις σε νέα αυτοκίνητα, παίζουν εξαιρετικά, με άριστη τονική ισορροπία, κάτι που οι περισσότεροι δεν έχουν στο σπίτι τους, γιατί το αυτοκίνητο το στήνουν σοβαρές εταιρείες ενώ στο σπίτι πάει ο κάθε πικραμένος με καβλώδια και το "αφτί" να φέρει τις χροιές, και ως συνήθως, ακούει στο γάμο του Καραγκιόζη.
 
Last edited:


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Το πρόβλημα με τα αυτοκίνητα ειναι το απαράδεκτο noise floor του συγκεκριμένου....δωματίου
Μπα, αν ξέρεις τι θέλεις γίνεται. Με καμπόσο dynamat σωστα τοποθετημένο, κανείς...θαύματα! Πέρα ότι το αμάξι ησυχάζει γενικά, ξαφνικα δεν ακούς σχεδόν τίποτα από έξω, κλεινεις πόρτα και νομίζεις ότι είσαι σε άλλο κόσμο. Εννοειτε σχεδόν 0 ήχος κύλησης. Οσοι το έχουν βιώσει, Θα στο βεβαιώσουν. :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπα, αν ξέρεις τι θέλεις γίνεται. Με καμπόσο dynamat σωστα τοποθετημένο, κανείς...θαύματα! Πέρα ότι το αμάξι ησυχάζει γενικά, ξαφνικα δεν ακούς σχεδόν τίποτα από έξω, κλεινεις πόρτα και νομίζεις ότι είσαι σε άλλο κόσμο. Εννοειτε σχεδόν 0 ήχος κύλησης. Οσοι το έχουν βιώσει, Θα στο βεβαιώσουν. :drinks:
Μπορεί ενα τζάμι να εξαφανίσει τον θόρυβο απο πέντε αυτοκίνητα και ενα φορτηγό απο δίπλα σου;
Αν μετρήσεις noise floor εν κινήσει, ειδικά σε συνθήκες πόλης θα απογοητευτείς.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν είναι αλεξίσφαιρο, κάτι γίνεται. :)

Μην μου πεις ότι δεν έχεις αλεξίσφαιρα τζάμια ? :headbang:
1590778099750.png

Και όμως είναι έγκυρη! Το δηλώνω αυτοπροσώπως!
Και για να εξηγήσω την άποψή μου: όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, ο πρωταρχικός στόχος είναι να φτάσω στον προορισμό μου ασφαλής. Για να επιτευχθεί αυτό πρέπει να είμαι όσο το δυνατόν απερίσπαστος στην οδήγηση, στον έλεγχο του γύρω περιβάλλοντος, στο να προβλέπω την συμπεριφορά των άλλων οδηγών και άλλα πολλά. Ως εκ τούτου το τελευταίο που με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά) όταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο είναι η target curve του MP3 player! Άσε που ο εσωτερικός θόρυβος από ό,τι έχω μετρήσει βρίσκεται στο επίπεδο των 70dB κατά μέσο όρο. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι το να έχω hiend-ικές προσδοκίες στο αυτοκίνητο είναι απλά ουτοπία-αφού η μουσική έχει μόνο ένα συνοδευτικό και όχι τον κυρίαρχο ρόλο- και ως εκ τούτου η χρήση dirac δεν νομίζω ότι προσφέρει ό,τι μπορεί να προσφέρει στο οικιακό σύστημα όπου η βασική του λειτουργία είναι η όσο το δυνατόν σωστότερη αναπαραγωγή.
Το πρόβλημά σου είναι ότι προσεγγίζεις το θέμα από την πλευρά του οδηγού. Δες το και από την πλευρά του επιβάτη και θα δεις ότι .................................... πάλι δίκιο έχεις.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Κι όμως, μπορείς να απολαύσεις καλό ήχο μέσα στο αυτοκίνητο. Όταν είχα το BMW E46 με το ηχοσύστημα Harman Kardon, πολύ το απολάμβανα, είτε σε μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη, είτε στην autobahn, είτε απλά όταν πήγαινα χαλαρές βόλτες για να ηρεμήσω.
Πού να ακούσεις και κάτι πραγματικά αξιόλογο. :)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ούτε στο σπίτι ακούμε μουσική όταν βάζει σκούπα η σύζυξ :)
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ούτε στο σπίτι ακούμε μουσική όταν βάζει σκούπα η σύζυξ :)
Όταν είσαι σπίτι και χαλαρώνεις ενώ η σύζυγος βάζει σκούπα κάτι δεν πάει καλά πιστεύω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top