Πρόβλημα με αγορά λάπτοπ από eshop

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Αγόρασα ένα λάπτοπ πριν περίπου ένα μήνα μάρκας Lenovo από το eshop.gr. Μόλις το άνοιξα είδα ότι το λάπτοπ ήταν στα Πολωνικά!! Δεν μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί τους καθώς ήταν Σαββάτο βράδυ.
Το λάπτοπ όμως έπρεπε να το ρυθμίσω γιατί το χρειαζόταν η κόρη μου λόγω εξεταστικής στο πανεπιστήμιο της.
Οπότε κάλεσα τεχνικό και εφόσον έβγαλε τα μάτια του και αυτός τελικά τα γύρισε όλα στα Ελληνικά. Εννοείται ότι αυτό μου κόστισε (65€) για κάτι που θα μπορούσα να έχω κάνει μόνος μου και δωρεάν εφόσον το λάπτοπ ήταν στα Ελληνικά.
Επικοινώνησα μαζί τους την Δευτέρα και μου είπαν ότι έπρεπε να το στείλω πίσω με αποτέλεσμα να έχανα τουλάχιστον μια εβδομάδα. Αν βέβαια το ανέφεραν αυτό στην περιγραφή του λάπτοπ θα επέλεγα κάποιο άλλο εξ αρχής.
Άφησα μια κριτική στη σελίδα τους όπου ανέφερα το γεγονός και εννοείται δεν την ενέκριναν ποτέ.
Το αναφέρω εδώ για να προσέξετε και εσείς αν τυχόν αγοράσετε λάπτοπ από εκεί και έχετε παρόμοιο θέμα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ποιο μοντέλο είναι?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Λέει windows home Αγγλικά, αλλά ο μάστορας σου έπιασε τον ποπούλη και με τα δύο χέρια. Δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάξει η γλώσσα,άσε που μπορούσε να κάνει φορμάτ. Τα home είναι δωρεάν και ενεργοποιούνται αυτόματα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Το ξερω οτι γραφει Αγγλικα, δεν θα το αγοραζα αν δεν ηταν ετσι. Εγω πηγα να το στησω αλλα μολις ειδα Πολωνικα το πηγα σε τεχνικο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σε περίπου παρόμοιο περιστατικό απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, τα windows δεν ήταν ας πούμε 100% στημένα αλλά μερικά βήματα πίσω ώστε να διαλέξεις γλώσσα και 2-3 ακόμα πραγματάκια... πιθανολογώ χωρίς να το λέω με 100% σιγουριά, πως μόλις το άνοιξες και αντίκρισες πολωνικά, έπρεπε απλά να ψάξεις πως θα διαλέξεις άλλη γλώσσα ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ότι πουλάει το συγκεκριμένο κατάστημα , είναι από δική του εισαγωγή.
Το laptop σου φίλε, έτυχε να είναι απ την Πολωνία.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Σε περίπου παρόμοιο περιστατικό απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, τα windows δεν ήταν ας πούμε 100% στημένα αλλά μερικά βήματα πίσω ώστε να διαλέξεις γλώσσα και 2-3 ακόμα πραγματάκια... πιθανολογώ χωρίς να το λέω με 100% σιγουριά, πως μόλις το άνοιξες και αντίκρισες πολωνικά, έπρεπε απλά να ψάξεις πως θα διαλέξεις άλλη γλώσσα ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.
Αυτο ακριβως πηγα να κανω, αλλά μου εσπασε τα νευρα και το πηγα σε τεχνικο.
Ότι πουλάει το συγκεκριμένο κατάστημα , είναι από δική του εισαγωγή.
Το laptop σου φίλε, έτυχε να είναι απ την Πολωνία.
Το καταλαβα οταν ειδα τα Πολωνικα αλλά ηταν αργα. Το θεμα ειναι οτι με παραπανω χρηματα (που εδωσα) θα επαιρνα καλυτερο λαπτοπ, οχι να τα δωσω σε τεχνικο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα 65€ για αυτή την εργασία είναι πάρα πολλά. Τύποι σαν αυτόν χαλούν την πιάτσα και χάνουν πελάτες όλοι οι συνάδελφοί του. Κανείς δε μπορεί να δουλεύει τσάμπα, η επίσκεψη πρέπει να πληρωθεί ό,τι κι αν είναι, όσο απλό ή εύκολο κι αν είναι. Δεν μπορείς όμως να ζητάς ένα καλό μεροκάματο (με τα σημερινά δεδομένα) για μερικά λεπτά εργασίας.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εννοείται ότι αυτό μου κόστισε (65€) για κάτι που θα μπορούσα να έχω κάνει μόνος μου και δωρεάν
Πόσα? 65? Και τα έδωσες? Για ένα βασικό στήσιμο μισής ώρας 20 με 30 euro είναι λογικό ποσό. Για την αλλαγή γλώσσας στα win 10 εγώ δεν θα χρέωνα καν.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πόσα? 65? Και τα έδωσες? Για ένα βασικό στήσιμο μισής ώρας 20 με 30 euro είναι λογικό ποσό. Για την αλλαγή γλώσσας στα win 10 εγώ δεν θα χρέωνα καν.
τι λε ρε....?οι γιατροί είναι φθόγγος και 50άρα

να μάθουν να μπληρώνουν και εμάς αμαπχια :laugh:
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ενώ αν είχες μπει εδώ και άνοιγες ένα θέμα για το πρόβλημα που αντιμετώπιζες, σε μερικές ώρες (το αργότερο) θα είχες λύσει το πρόβλημα σου και θα ήσουν και 65 ευρώ πλουσιότερος. Για το e-shop και για τον αγιογδύτη που κάλεσες, δεν θέλω να κάνω σχόλιο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ναι ρε παιδια...............το ξερω οτι ηταν πολλα τα λεφτα, αλλα τον "υποχρεωσα" να το κανει Σαββατο απογευμα.
Την Δευτερα που μιλησα με το e-shop μου ειπαν οτι επρεπε να το στειλω πισω και φυσικα να περιμενω.
Τη Δευτερα ειχε εργασια να κανει.................τι να περιμενω?

Το προβλημα ειναι οτι το e-shop στην περιγραφη του προιοντος εγραφε Αγγλικα.
ΑΝ δεν το εγραφε.................. ΔΕΝ θα το αγοραζα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Απο westnet (public - germanos...) τις περισσότερες φορές δεν ξεκινάει με αγγλικά. Απλά κάνεις ένα scroll και βρίσκεις την γλώσσα
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Απο westnet (public - germanos...) τις περισσότερες φορές δεν ξεκινάει με αγγλικά. Απλά κάνεις ένα scroll και βρίσκεις την γλώσσα
Ναι..........τοσο απλο θα ηταν .....................αν ημουν εσυ, χαχαχχα.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top