Heritage Linton: Ο θρύλος της Wharfedale

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364


ένα τρίδρομο ηχείο που παρουσιάστηκε το 1965 και σύστησε την Wharfedale στο κοινό, όπως την γνωρίζει και σήμερα: Ως έναν κατασκευαστή με προϊόντα που χαρακτηρίζονται από υψηλό λόγο απόδοσης/τιμής, καλό ήχο και καλή ποιότητα κατασκευής. Αυτά τα στοιχεία, προφανώς διατηρούνται και στο νέο μοντέλο, το οποίο αποτελεί και την τελευταία, μέχρι σήμερα, εκδοχή του ηχείου, το οποίο ακολούθησε πιστά την πορεία της εταιρίας και την τεχνολογική της εξέλιξη κατά τις δεκαετίες των 60s, 70s και 80s.
Το κύριο χαρακτηριστικό του ηχείου ήταν “ο ζεστός, πλούσιος και φυσικός ήχος του” και η νέα έκδοση διατηρεί αυτά τα γνωρίσματα τα οποία, ωστόσο, “τα συμπληρώνει με έναν ανοιχτό χαρακτήρα και καλή λεπτομέρεια, ώστε ο ακροατής να μπορεί να εξερευνήσει την μουσική του συλλογή”, όπως αναφέρει η εταιρία.
Σε κάθε περίπτωση, αν και η γενική αισθητική του ηχείου, παραπέμπει στο αρχικό μοντέλο, έχουν γίνει αλλαγές σε πολλά σημεία. Το Linton Heritage είναι μια σχεδίαση τριών δρόμων, με διπλό bass reflex και χρησιμοποιεί νέα μεγάφωνα για την περιοχή των μεσαίων και των χαμηλών συχνοτήτων με κώνους από ανθρακονήματα και νέα ανάρτηση. Το γούφερ είναι οκτώ ιντσών ενώ το μιντ πέντε ιντσών και συμπληρώνονται από ένα τουίτερ μαλακού θόλου, μίας ίντσας.





Τα μεγάφωνα οδηγούνται από ένα φίλτρο διαχωρισμού με συχνότητες cross στα 630Hz και τα 2.4kHz, με την συνολική απόκριση να είναι 40Hz-20kHz (±3dB) με συχνότητα αποκοπής -6dB τα 35Hz στην περιοχή των χαμηλών. Η ευαισθησία του Linton Heritage είναι 90dBSPL (2.0V/1m) και η ονομαστική του αντίσταση 6Ω (3.5Ω η ελάχιστη).

http://www.avmentor.gr/news/2019/wharfedale_linton.htm



General Description 3-way vented-box/standmount
Enclosure Type Bass reflex
Transducer Complement 3-way
Bass Driver 8"(200mm) black woven Kevlar® cone
Midrange Driver 5"(135mm) black woven Kevlar® cone
Treble Driver 1" (25mm) soft dome
AV Shield No
Sensitivity (2.0V @ 1m) 90dB
Recommended Amplifier Power 25-200W
Peak SPL 110dB
Nominal Impedance 6Ω
Minimum Impedance 3.5Ω
Frequency Response(+/-3dB) 40Hz ~ 20kHz
Bass Extension(-6dB) 35Hz
Crossover Frequency 630Hz & 2.4kHz
Height (on plinth) 565mm
Width 300mm
Depth (with terminals) (330+30)mm
Net Weight 18.4kg 18.4kg/pcs

http://www.wharfedale.co.uk/linton/

First review: Wharfedale Linton Heritage

 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Είχα χρόνια να θεωρήσω τιμή για προϊόν λογική αν και στο μυαλό μου η εταιρεία είναι συνώνυμη με χαμηλού budget προϊόντα οπότε και ποιότητας. Aναρωτιέμαι αν μόνο το περιτύλιγμα είναι καλό.

 


C

chrispo

Guest
Τα ¨σπάει ¨...instant classic..:thumbsup: ( τραβάτε και ακούστε το και μη πετάτε χρήματα , σε υπερτιμημένα ηχεία...που δεν ¨παίζουν ¨ κιόλας)







.... ...( τίμιο ηχείο :cool:)
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Είχα χρόνια να θεωρήσω τιμή για προϊόν λογική αν και στο μυαλό μου η εταιρεία είναι συνώνυμη με χαμηλού budget προϊόντα οπότε και ποιότητας. Aναρωτιέμαι αν μόνο το περιτύλιγμα είναι καλό.
Χαμηλού budget προϊόντα ναι, ποιότητας και ήχου όμως όχι. Τόσο αυτό όσο και τα μικρούλια Wharfedale Denton (80th και 85th) αποτελούν φοβερά τίμιες προτάσεις σε όσους αρέσκονται στα προτερήματα των ηχείων βάσης όπως αυτά πρεσβεύονται από την εγγλέζικη σχολή.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν δε σας πειράζει το made in china μια χαρά είναι. Δεν τα έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Αν δε σας πειράζει το made in china μια χαρά είναι. Δεν τα έχω ακούσει.
'Ακουσέ τα, άκουσέ τα... και δεν θα σε πειράξει καθόλου το made in China...
 

C

chrispo

Guest
..τα παρακάτω γραφόμενα του reviewer , του stereophile, νομίζω τα λένε όλα και εκφράζουν την άποψη της εταιρίας, περί ήχου.

....¨ The KEFs play the sounds well, while the Wharfedales play the songs well ¨

( θυμάμαι κάποτε είχα πεί σε ένα χαιεντά ότι τα πανάκριβα ηχεία του, παίζουν εξαιρετικά τις συχνότητες, αλλά μουσική ΔΕΝ....)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Γνωρίζει κανείς αν τα ηχεία υπήρχαν στην Ελληνική αγορά πριν? Γιατί βλέπω τις ημερομηνείες και αναρωτιέμαι αν ήρθαν μόλις τώρα για πρώτη φορά.

19/8/2019: Stereonet review
31/5/2020: Newsletter Nάκα για τα Linton
 

C

chrispo

Guest
..πρώτη φορά ήρθαν τώρα και ο ΗΧΟΣ , ετοιμάζει test νομίζω.
 




Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Ο ήχος στο κανάλι του στο youtube έχει και video deep unboxing..... ένα απλό ηχείο είναι με καλη κατασκευη. Βεβαία τριδρομο στο χιλιάρικο που να παίζει και καλά (από ότι λένε) και από αγγλική φίρμα, δεν βρίσκεις εύκολα. Οι συνοδευτικές βάσεις όμως κοστίζουν όσο το ένα τρίτο των δυο ηχείων και λόγω μεγέθους το ηχείο θέλει οπωσδήποτε βάσεις και σχετικά ψηλές αλλά και με μεγάλη κάτοψη. Άρα κάλο είναι να το κρίνουμε όχι μόνο σαν ηχείο, αλλά σαν σύστημα ηχείο και βάσεις (της εταιρείας ή κάτι αντίστοιχο).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ανά έχει βάλει μια φέτα μάρμαρο από κάτω, έχει στρώσει ο ήχος.

Ρεζιλικια...
δεν σε καταλαβαίνω ώρες ώρες...
φτυστά τα geithain είναι :lol:
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...( θυμάμαι κάποτε είχα πεί σε ένα χαιεντά ότι τα πανάκριβα ηχεία του, παίζουν εξαιρετικά τις συχνότητες, αλλά μουσική ΔΕΝ....)
Απ' ότι μπορώ να θυμηθώ, τα περισσότερα από τα πανάκριβα ηχεία που έχω ακούσει μου άρεσαν πολύ και τα προτιμώ απ' ότι είχα και μάλλον θα έχω.

Ο ήχος στο κανάλι του στο youtube έχει και video deep unboxing..... ένα απλό ηχείο είναι με καλη κατασκευη. Βεβαία τριδρομο στο χιλιάρικο που να παίζει και καλά (από ότι λένε) και από αγγλική φίρμα, δεν βρίσκεις εύκολα. Οι συνοδευτικές βάσεις όμως κοστίζουν όσο το ένα τρίτο των δυο ηχείων και λόγω μεγέθους το ηχείο θέλει οπωσδήποτε βάσεις και σχετικά ψηλές αλλά και με μεγάλη κάτοψη. Άρα κάλο είναι να το κρίνουμε όχι μόνο σαν ηχείο, αλλά σαν σύστημα ηχείο και βάσεις (της εταιρείας ή κάτι αντίστοιχο).
Mη σε μπερδεύει η σημαία, αν ήταν κατασκευασμένο στην Αγγλία θα είχε πάνω από 3 χιλάρικα, βλέπε Harbeth/Spendor. Θετικό πάντως ότι παρουσιάζουν καθαρό τρίδρομο σε αυτή τη τιμή, έχουμε πήξει στα 2.5 δρόμων.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top