Ποδήλατο

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Στην προπόνηση του Σαββάτου τρύπησε το πίσω λάστιχο.:headbang:

Θα το αλλάξω αύριο και σκέφτομαι εάν θα επαναλάβω την προπόνηση - είχαν μείνει 14 λεπτά για το τέλος, εκ των οποίων τα 5 ήταν το cool down στο τέλος της. Τι λέτε;
Τρύπησε λάστιχο στο προπονητήριο?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Τρύπησε λάστιχο στο προπονητήριο?
Ναι. Πρέπει να το φούσκωσα λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, οπότε με τη ζέστη από την τριβή στους κυλίνδρους του roller και τη διαστολή του αέρα μέσα στη σαμπρέλα, άνοιξε τρύπα - φαντάζομαι ότι προϋπήρχε η κατάσταση, απλά το Σάββατο επιδεινώθηκε οριστικά.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ναι. Πρέπει να το φούσκωσα λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε, οπότε με τη ζέστη από την τριβή στους κυλίνδρους του roller και τη διαστολή του αέρα μέσα στη σαμπρέλα, άνοιξε τρύπα - φαντάζομαι ότι προϋπήρχε η κατάσταση, απλά το Σάββατο επιδεινώθηκε οριστικά.
Νομίζω οτι η tacx πουλάει ειδικό λάστιχο για τέτοια προπονητήρια (ένα μπλέ θυμάμαι) χωρίς σαμπρέλα. Αμα είναι να τρυπάνε τα λάστιχα στο roller εγώ θα έπαιρνα. Στο θέμα της ημιτελούς προπόνησης πολύ απλά... next please.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Θα το κοιτάξω για το λάστιχο της Tacx, αν και, διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος, τα λάστιχα χωρίς σαμπρέλα δεν θέλουν κι ειδικούς τροχούς; Αν δεν έχω τροχό που να παίρνει tubeless, τι να το κάνω;:(

Όσο για την προπόνηση, μπορεί να την επαναλάβω στο τέλος του προγράμματος, έτσι για το "γαμώτο".
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Θα το κοιτάξω για το λάστιχο της Tacx, αν και, διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος, τα λάστιχα χωρίς σαμπρέλα δεν θέλουν κι ειδικούς τροχούς; Αν δεν έχω τροχό που να παίρνει tubeless, τι να το κάνω;:(

Όσο για την προπόνηση, μπορεί να την επαναλάβω στο τέλος του προγράμματος, έτσι για το "γαμώτο".
Μην φοβάσαι δεν είναι tubeless, είναι λάστιχο με σαμπρέλα. Οι κριτικές που βλέπω είναι καλές, δεν κάνει για δρόμο. Βγάζει 700χ23c βλέπω.

"The Tacx trainer tyres have been developed specifically for riding indoor on bike trainers. The special rubber minimises the risk of overheating, slipping and wear and tear. They are also quieter than the regular rear tyres on racing bikes or mountain bikes."

T1390-T1395-T1396-T1397_Trainer-tyre_Header_2533x1044px.jpg
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Καλώς, θα το κοιτάξω στον τοπικό αντιπρόσωπο.

Edit: Το έχει ετοιμοπαράδοτο, στα €40.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Το λάστιχο της tacx έχει πολύ υλικό στο σημείο επαφής και αντιστέκεται στις θερμοκρασίες.
Μπορεί να είναι λίγο ακριβό, αντέχει όμως πάρα πολυυυυ
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
OK, δεν έχω εμπειρία με πολλά τέτοια λάστιχα. Αυτή τη στιγμή "φοράω" ένα αντίστοιχο της Continental, του οποίου η μόνη του διαφορά με αυτό της Tacx είναι ότι είναι tubular. Εξωτερικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σημείο φθοράς, από τον Αύγουστο του 2019 που το χρησιμοποιώ.
 




Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τον χειμώνα που μας πέρασε είχα δανείσει την κούρσα σε φίλο για να την χρησιμοποιήσει σε προπονητήριο.
Για να βάλουμε το λάστιχο της tacx στον τροχό μου μας βγήκε το λάδι....άστα να πάνε.
Όταν θα πας για αγορά πάρε και τον τροχό σου μαζι και ζείτα να στο βάλουν επάνω.
Καμία σχέση με το να περνάς απλό λάστιχο.
Γενικά μιλώντας το σωστό είναι να έχεις έναν τροχό με κανονικό ελαστικό δρόμου και άλλον τροχό με ελαστικό προπονητηρίου. Ετσι γλιτώνεις κόπο και χρόνο.
Εγώ για τον χειμώνα φέτος, εφόσων ο φίλος μου δανείσει το προπονητήτριο του όπως έχουμε πει, αυτό θα κάνω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Γενικά μιλώντας το σωστό είναι να έχεις έναν τροχό με κανονικό ελαστικό δρόμου και άλλον τροχό με ελαστικό προπονητηρίου. Ετσι γλιτώνεις κόπο και χρόνο.
Αυτό έχω υλοποιήσει. Ένα set τροχών για το roller, με τα κατάλληλα λάστιχα μπρος πίσω κι ένα set τροχών για το δρόμο. Στο προπονητικό set η κασέτα είναι Shimano 105, στο set του δρόμου Ultegra.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Roller Wizzy ωρε μανμ τί μου θύμισες....

Το ΣΚ αποφάσισα να δείρω τον εαυτό μου.

Βούτηξα το κάγκελο και...

IMG_0313.png



IMG_0314.png


Την Κυριακή είχα την μεγαλύτερη πλάκα
Α. Ξεκίνησα αργά και ως γνωστό η ζέστη και η οντότητα μου είναι χρόνια τσακωμένες.
Β. 5 χλμ από το ξεκίνημα και ενώ είμουν στο σταυρό έμεινα από μπαταρία στο κοντεράκι.
Αποφάσιζω να συνεχίσω old school χωρίς ενδείξεις.
Στο Καλέντζι κάρφωσα και με προσπερνούσαν μέχρι και χελώνες πλάκα είχε.
Κάποτε αυτό το κομμάτι το έκανα στον μισό χρόνο από αυτό που χρειάστηκα.

Αύριο πάλι πουρνό πουρνό με τις τελευταίες νυχτερίδες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
@ASilver Ωραίος! Και τι δεν θα έδινα για μια ποδηλασία στο δρόμο! Πού θα πάει, θα γίνει κι αυτό...
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Δε με λετε, τα πεταλια του ποδηλατου ειναι τα Wellgo M-21 full alloy light MTB.
Εχουν πλεον ξεχαρβαλιασει τελειως.
Τι να του φορεσω τωρα;
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Αυτο. Αλλα με 28αρια street ελαστικα.
Η χρηση ειναι commuting δουλεια σπιτι, σπιτι δουλεια. Ρυθμοι 20-35 χλμ/h. 4000 χιλιομετρα ετησιως. Λεφτα, ε, υποθετω κανενα 30αρι. Εχει νοημα για κατι καλυτερο;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτο. Αλλα με 28αρια street ελαστικα.
Η χρηση ειναι commuting δουλεια σπιτι, σπιτι δουλεια. Ρυθμοι 20-35 χλμ/h. 4000 χιλιομετρα ετησιως. Λεφτα, ε, υποθετω κανενα 30αρι. Εχει νοημα για κατι καλυτερο;
Και βέβαια έχει νόημα να χώσεις φράγκα σε ένα κινητό μέρος όπως το πετάλι, αν μιλούσαμε για παλουκόσελο προσωπικά θα σου πρότεινα το πιο φθηνό.
Προτείνω το shimano xt pd-t8000 για πολούς λόγους.
Τρομερή ποιότητα κατασκευής, αξιόπιστη και απροβληματιστη λειτουργία, πλατφόρμα και κουμπωτό spd.

Είναι λίγο ακριβά αλλά τα αξίζουν, δουλεύω 8 χρόνια τα xt pd-t 780, είναι ο προκάτοχος και είναι τρομερά παταλια, για εμένα βέβαια το κούμπωμα είναι απαραίτητο.
 
Last edited:

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αυτο. Αλλα με 28αρια street ελαστικα.
Η χρηση ειναι commuting δουλεια σπιτι, σπιτι δουλεια. Ρυθμοι 20-35 χλμ/h. 4000 χιλιομετρα ετησιως. Λεφτα, ε, υποθετω κανενα 30αρι. Εχει νοημα για κατι καλυτερο;
Για την δουλειά που το θες βάλε κάτι τέτοιο ...

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top