Ποδήλατο

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Δύο fly 750αρια έχω κι εγώ, όντως δεν μαζεύουν μυρωδιές... Βέβαια τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες μάλλον πρέπει να ξαναχρησιμοποιήσω τα camelbak ice...

Το λαδάκι δεν το γνωρίζω, είναι αραιό ή πυκνό; Μικρή ποσότητα φαίνεται να έχει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Νομίζω πως για το λαδάκι τα έχουμε ξανά πει Σώτο, έχει αρκετά πυκνή υφή και δεν το αλλάζω για κανένα άλλο!
125ml.
Οσο για camelbak θεωρώ πως δεν αξίζουν τα λεφτά τους, μόνο όνομα αγοράζεις.
Δοκίμασε μελλοντικά άμα θες να με ακούσεις το zefal arctica, το μόνο μείον είναι η μικρή πιπίλα, σε σχέση με τα σάπια camelbak κρατάει δροσερό το νερό το διπλάσιο χρόνο και τον πάγο 5-6 ώρες κάτω από το καυτό ήλιο, επίσης δεν έχει καθόλου μυρουδιες.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Όχι γι αυτό, για το Dynamic Dry αν θυμάμαι καλά (αυτό χρησιμοποιώ)
Θυμάμαι πως σου είχα πει ότι ανακάλυψα ακόμα καλύτερο, το dynamic το χρησιμοποιώ σε δύσκολες εφαρμογές λόγο της ρευστότητας, πχ. καλώδια.
Μόλις τελειώσει δοκίμασε αυτό της Morgan blue να με πεις εντυπώσεις
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Το χειμώνα χρησιμοποιούσα το Dynamic Wet, γιατί με τα νερά (δρόμους, κάπου κάπου βροχή...) το Dry δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Θα το δω το Morgan, thanks! ;)
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Υποψιάζομαι ότι σας ενδιαφέρει το βάρος του παγουριού και πάτε σε πλαστικό.
Εγώ που αδιαφορώ πάλι κουβαλάω ένα ημίλιτρο μονωμένο κενού και κρατάει παγωμένο το νεράκι για 2 ώρες ( στην παραλία παραπάνω)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εγώ ήμουν στη μέση από τις δικές σας διαδρομές σήμερα :drinks:
Το χαρικα. Δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση και αυτό βοήθησε.
Σιγά σιγά η καρδιά προσαρμόζεται, τα πόδια το ίδιο. Σε καναδυο μηνες ίσως θα μπορώ να πηγαίνω παραπάνω από 2 εξόδους την βδομάδα. Και τώρα μπορώ μεν, αλλά μετά η βδομάδα δεν τραβάει.. όποτε σιγά σιγά 🤪
760A19AB-3086-4F8A-82CC-5CA35E3AC204.png
B8E49E13-8F85-44A1-B00B-2B0F7DDE0610.jpeg

7A39E955-A54A-4B93-8D30-159D94B83446.jpeg
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Τι ηλικία έχεις Μάριε?
Καλημέρα. Είμαι 44. Δεν καπνίζω, κανω αξιοπρεπή διατροφή, Μέχρι και πριν κορονοϊό έπαιζα κάθε βδομάδα 11x11 μπαλίτσα και πηγαινα κολυμβητήριο. Λίγα κιλα παραπάνω τα έχουμε (100), αλλά κρατιέμαι καλά, με ύψος 1.80.
Αυτά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Λίγα κιλα παραπάνω τα έχουμε (100), αλλά κρατιέμαι καλά, με ύψος 1.80.
Για ποδήλατο είναι αρκετά τα κιλά, δώσε πόνο να φτάσεις τουλάχιστον 80 και μετά θα έρθουν τα ωραία!!
IMG_20200531_132430.jpg
IMG_20200531_104042-01.jpeg
IMG_20200531_105118-01.jpeg
IMG_20200531_104643-01.jpeg
IMG_20200531_104239-01.jpeg
 
Last edited:


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Για ποδήλατο είναι αρκετά τα κιλά, δώσε πόνο να φτάσεις τουλάχιστον 80 και μετά θα έρθουν τα ωραία!!
Έτσι χάνονται ωρε 20 κιλά?
Ξέρεις τι κόπο έχει ρίξει ο φίλος ή εγώ (100 είμαι με 187 ύψος) για να χτίσουμε αυτό το κορμί?
Άκου χάσε είκοσι κιλά.....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έτσι χάνονται ωρε 20 κιλά?
Ξέρεις τι κόπο έχει ρίξει ο φίλος ή εγώ (100 είμαι με 187 ύψος) για να χτίσουμε αυτό το κορμί?
Άκου χάσε είκοσι κιλά.....
Για ποδήλατο μιλάμε όχι για σουμο... 🤣

japonija-sumo-bolshaja-kartinka-835686_1xm1.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Έμα πέστο έτσι , για αυτό έχω τέτοιες επιδόσεις επειδή είμαι 80 κιλά κορμί και μάλιστα με χαμηλό κέντρο βάρους , 172 άνθρωπος.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Εκδρομή σήμερα, πολλές φώτο άρα!!
View attachment 167797
Η ανάβαση της Πάρνηθας, απ΄το τελεφερίκ μέχρι “επάνω” είναι ένας δρόμος με 11 φουρκέτες
(περίπου στα 9.0 km) και η χάραξή του έχει προκύψει έπειτα από μελέτη,
για αυτό και παρουσιάζει ήπιες μεταβολές στην κατά μήκος κλίση του οδοστρώματος.
Σε συνδυασμό με τη χλωρίδα της περιοχής είναι ένας από τους καλύτερους προορισμούς για ποδηλασία και όχι μόνο…

θέλει λίγη προσοχή για όσους επιστρέφουν πριν το μεσημέρι και περνούν μπροστά απ’ τις ταβέρνες στην πάρνηθος, εκεί που αρχίζουν και μυρίζουν τα κοψίδια … :p


.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Η ανάβαση της Πάρνηθας, απ΄το τελεφερίκ μέχρι “επάνω” είναι ένας δρόμος με 11 φουρκέτες
(περίπου στα 9.0 km) και η χάραξή του έχει προκύψει έπειτα από μελέτη,
για αυτό και παρουσιάζει ήπιες μεταβολές στην κατά μήκος κλίση του οδοστρώματος.
Σε συνδυασμό με τη χλωρίδα της περιοχής είναι ένας από τους καλύτερους προορισμούς για ποδηλασία και όχι μόνο…

θέλει λίγη προσοχή για όσους επιστρέφουν πριν το μεσημέρι και περνούν μπροστά απ’ τις ταβέρνες,
εκεί που αρχίζουν και μυρίζουν τα κοψίδια … :p

.
Ακριβώς όπως τα λες, λίγο σε πιάνει η μαυρίλα μετά το καζίνο που ολούθε είναι καμένα αλλά σιγά σιγά έχει ξεκινήσει να πρασινίζει.
Σήμερα ήθελε γενικά πολύ προσοχή, βγήκαν όλοι οι καταπιεσμένοι και πήγαν βουνό...
Με πέρασε μια μοτοσυκλέτα στη ανάβαση... Μιλάμε πήγα να πέσω από τον αέρα, θα το ξανά πω, κάτι έχει χαλάσει στο κόσμο.
Σεβασμός... Μηδέν!!

Από το fb, παρόμοια κατάσταση με το δικό μου ατύχημα...


Στον Άλιμο το απόγευμα του Σαββάτου 30-5-20 στο τέλος της οδού Αλίμου πριν την ανισόπεδη γέφυρα της Ποσειδώνος, νεαρός χωρίς δίπλωμα με μηχανή μεγάλου κυβισμού που έκανε ελιγμούς με μεγάλη ταχύτητα ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα χτύπησε από πίσω τον ποδηλάτη Ioannis Chalkias της ΑΕΚ που βρισκόταν στο ρεύμα του και μόλις ξεκινούσε αφού είχε ανάψει το πράσινο φανάρι. Επι τόπου ήρθε η αστυνομία που πήρε τα στοιχεία των εμπλεκομένων.

Ο τραυματισμένος ποδηλάτης μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο όπου διαπιστώθηκε κάταγμα του ιερού οστού και εκδορές-καψίματα στο χέρι και στο πόδι. Η αποθεραπεία προβλέπεται δύσκολη και επίπονη με σίγουρες τις σωματικές, ψυχολογικές και οικονομικές επιπτώσεις στο θύμα.

Η κατάσταση στους δρόμους έχει ξεφύγει και είναι χειρότερη απ’ ότι προ κορωνοϊού.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά στον Γιάννη και παρακαλώ όλους σας να προσέχετε ακόμη περισσότερο.



 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Άλλοι το ρίχνουν στα νακτωτικα και άλλοι στο ποδήλατο...
Πάντα θαύμαζα αυτούς τους ανθρώπους για τη δύναμη ψυχής, προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ...
Εχθες το πρωί ξεκίνησε, σήμερα τελείωσε.
IMG_20200531_231428.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Σήμερα ανεβήκαμε στον Υμηττό για πικνιιιιιιιιιικ με παιδιά και παρέα.
Είχε ισα με 200 ποδήλατα βουνού γιαντα κάπου τα χώνανε.
Είχε βέβαια και κανονικά που απλά ανεβαίνανε το βουνό.
Κάποια στιγμή είμαι στην είσοδο του βουνού και περιμένω κουμπάρους να τους πάω στο μέρος που αράξαμε.
Περνά ένας μπάρμπας με μονοτάχυτο μάχιμος. Μου κάνει "τωρα με τον καινούριο δήμαρχο θα τον κλείσουν τον Υμηττό στα αυτοκίνητα να ησυχάσουμε"
Και πέφτει μπιριμπιρι " ανέβηκα στα ραντάρ αλλά σταμάτησα 4 φορες. Εμένα που με βλέπεις 30 χρόνια ποδήλατο κάνω , 12 στην ΑΕΚ 10 κάπου αλλού κλπ , έχω παει με το ποδήλατο Σπάρτη Καλαμάτα ..."

Και αυτός ναρκωτικά ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ο συγκεκριμένος το συνηθίζει, το προηγούμενο Σάββατο πήγε Πάτρα και εχθές πήγε Πύργο, καθημερινά είναι πάνω σε ένα ποδήλατο, με αυτό πάει δουλειά, για ψώνια, για καφέ, υπόθετο ότι με το ποδήλατο πάει για ύπνο... 🤣
Είναι 5-6 άτομα σε αυτό το παρεάκι, όλοι 40+ σε ηλικία.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top