Στρώσιμο ηχείων. Τι γνώμη έχετε?

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Έχω πάνω από τα ηχεία μου τοποθετημένα 2 άλλα μικρά ηχειάκια (ένα σύστημα 2.1 Yamaha) για υπολογιστή.
Ο κυριότερος λόγος είναι όταν που και που φτιάχνω/μιξάρω καμιά μουσική, να ακούω τι θα ακούσει η πλειοψηφία του κόσμου στους υπολογιστές κλπ μπαρμπούτσαλα....
Που και που όμως ακούω και από αυτά μουσική π.χ. αν κάποια εμπορική παραγωγή μου αρέσει πολύ ή καθόλου, θέλω να ξέρω πως ακούγεται και κει...
Τέλος πάντων μετά την εισαγωγή ας πάμε στο ...ψητό, όταν από τα monitors (2 krk 6'' + 2 subs 10'') γυρίζω στα yamaha, πάντα λέω τι απαίσια παίζουν... Αν όμως ...αν, αν τα αφήσω λίγη ώρα να παίζουν ή ακόμη καλύτερα αν φύγω για 5 λεπτά και ξαναγυρίσω (ώστε να χάσω τη σύγκριση που είχα σε μεγάλο βαθμό) μου φαίνονται πως παίζουν μια χαρά!!
Εδώ ξεκάθαρα "στρώνει" ο εγκέφαλος/αυτί μου.... και γίνεται σε πολύ λίγη ώρα.
Μπραβο κουμπαρε!! την καλυτερη κουβεντα απ'ολους ανεπτυξες!!
τι στρωσιμο και κουραφεξαλα, απλα συνηθιζει το αυτι στο καινουργιο ακουσμα.
κι'εγω αμα βγαλω τα Polk audio SRS 2.3 TL και βαλω τα Coincident Triumph
στην θεση τους τα πρωτα 10 λεπτα νομιζω οτι παιζει κινητο,
μετα απο λιγη ωρα μου ακουγονται φυσιολογικα και το αναποδο,
αν ξαναβαλω τα Polk νομιζω οτι εχω προσθεσει στα Coincident 2 subs.
μετα απο καποια ωρα μου ακουγεται φυσιολογικο.
Ενταξει ισως τα καινουργια μεγαφωνα να θελει να μαλακωσουν οι αναρτησεις τους
και αναλογως να μαλακωνει κι'ο ηχος, αλλα μεχρι εκει.
Εδω εχω ακουσει και αντιπροσωπο να λεει οτι θελει και 24 ωρες στα καλωδια των ηχειων
για να γινει γαλβανισμος των μεταλλων, σιγα μη θελουν και οξυγονοκολληση.......
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δες το βιντεο που ανεβηκε και θα σου λυθουν οι αποριες.

Και να σου απαντησει,δεν πιστευω να καταλαβεις και πολλα.8-)
Κύριε Γιάννη μην υποτιμάτε τον κύριο Κόγια ;)

Όπως γνωρίζετε καλά κύριε Κόγια εφελκυσμός και θλίψη είναι οι τιμές που πέρνει ένα σώμα όταν του ασκείται δύναμη αντίθετης φοράς (επιμηκυνση / συμπίεση). Μήπως αυτό μας οδηγεί σε μία εξίσωση (θυμάστε πως ονομάζεται; ) που έχει άμεση σχέση με την διεύθυνση διάδοσης που είναι παράλληλη στη διεύθυνση ταλάντωσης;
Άμεση απάντηση για να μη νομίζετε πως χρησιμοποιώ τις "γνώσεις" του διαδικτύου ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ναι, τα ηχεία χρειάζονται στρώσιμο. Χρειάζονται τα κινητά τους μέρη να αποκτήσουν τις πλήρεις ιδιότητές τους.

Αν η ανάρτηση δεν έχει αποκτήσει τις πλήρεις ιδιότητες, τότε έχουμε θερμική καταπόνηση, άεργη (ανεκμετάλλευτη) ισχύ και παραμορφώσεις που ο ορισμός τους κρύβεται σε σωρό θεωρημάτων της Φυσικής που έχουν διδαχθεί στους κλάδους μηχανικής και μαθηματικών (Ντόπλερ, Χουκ, ντ’Αλμπερ, Όιλερ, θεωρία πεπερασμένων στοιχείων – υπάρχει περιορισμός μέσω cross, σχέσεις τάσεως και ανηγμένων παραμορφώσεων – δεν είναι λάθος ορθογραφικό το "η" κ.λπ.)
Δε γνωρίζω αν αυξάνονται τα db, γνωρίζω πως αλλάζει ο τρόπος διαχείρισης εφελκυσμού και θλίψης άρα και οι μεταβολές πίεσης του αέρα.
ένα ένα....
θερμική καταπόνηση γιατί να υπάρξει?και γιατί να είναι καταπόνηση?
οι ανοχές του πηνίου συνήθως είναι έως και υπερδιπλάσιες από την ονομαστική του πρόσληψη ισχύος
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μπραβο κουμπαρε!! την καλυτερη κουβεντα απ'ολους ανεπτυξες!!
τι στρωσιμο και κουραφεξαλα, απλα συνηθιζει το αυτι στο καινουργιο ακουσμα.
κι'εγω αμα βγαλω τα Polk audio SRS 2.3 TL και βαλω τα Coincident Triumph
στην θεση τους τα πρωτα 10 λεπτα νομιζω οτι παιζει κινητο,
μετα απο λιγη ωρα μου ακουγονται φυσιολογικα και το αναποδο,
αν ξαναβαλω τα Polk νομιζω οτι εχω προσθεσει στα Coincident 2 subs.
μετα απο καποια ωρα μου ακουγεται φυσιολογικο.
Ενταξει ισως τα καινουργια μεγαφωνα να θελει να μαλακωσουν οι αναρτησεις τους
και αναλογως να μαλακωνει κι'ο ηχος, αλλα μεχρι εκει.
Εδω εχω ακουσει και αντιπροσωπο να λεει οτι θελει και 24 ωρες στα καλωδια των ηχειων
για να γινει γαλβανισμος των μεταλλων, σιγα μη θελουν και οξυγονοκολληση.......
Αντίθετα με εμένα που έβγαλα το ζευγάρι ηχείων που άκουω συνήθως και έβαλα ένα άλλο. Μέρες τώρα, όχι για 10 λεπτά! Ακόμα μου φαίνεται χειρότερο από το ζεύγος που υπήρχε σε αυτή τη θέση. Έχε χάρη που έχω πρόβλημα στο χέρι και δε μπορώ να το αλλάξω (είναι βαριά αμφότερα) αλλιώς ήδη θα ήταν εκτός συστήματος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Κάποιος είχε αναφερθεί, αλλά το κατέβασαν προτού το δγιαδώσουμε!!!!!!
πάντως 5 hz aπό τα καλώδια...
5hz από το στρώσιμο των καλωδίων...
και άλλα 5hz από το στρώσιμο του γούφερ
τσούκου τσούκου....μαζεύονται τα 25hz από ένα 6μισάρι :cry:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
πάντως 5 hz aπό τα καλώδια...
5hz από το στρώσιμο των καλωδίων...
και άλλα 5hz από το στρώσιμο του γούφερ
τσούκου τσούκου....μαζεύονται τα 25hz από ένα 6μισάρι :cry:
Αν έχεις φάει και φασόλια και αμολήσεις καμια καλή κοντά στο μικρόφωνο, πιάνεις DC άνετα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Αν έχεις φάει και φασόλια και αμολήσεις καμια καλή κοντά στο μικρόφωνο, πιάνεις DC άνετα!
όταν τρώω φασόλια δεν χρειάζεται καν να γυρίσω προς το μικρόφωνο...:lolsign:
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Αντίθετα με εμένα που έβγαλα το ζευγάρι ηχείων που άκουω συνήθως και έβαλα ένα άλλο. Μέρες τώρα, όχι για 10 λεπτά! Ακόμα μου φαίνεται χειρότερο από το ζεύγος που υπήρχε σε αυτή τη θέση. Έχε χάρη που έχω πρόβλημα στο χέρι και δε μπορώ να το αλλάξω (είναι βαριά αμφότερα) αλλιώς ήδη θα ήταν εκτός συστήματος.
ενταξει, για να το εξηγησω, εννοειται οτι και τα δυο ηχεια που θα αλλαξεις υποτιθεται οτι παιζουν
ωραια και σου κανουν στα αυτια, τα δεχεσαι σιγα σιγα εφοσον ειναι και στα ηχητικα σου γουστα
και στον χωρο σου, οχι οτι θα βγαλω τα ηχεια μου και θα βαλω μια κινεζοκαραμουζα τυπου
καινουργια Klipsch και μετα απο λιγη ωρα θα τα συνηθισω σαν να μην τρεχει τιποτα
 







Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπα. Αυτόν τον κινητήρα τον ξέρω απο τη καλή κι απ'την ανάποδη. Είχε κάνει σχετικά λίγα χιλιόμετρα μεν ο πρώτος, αλλά κάτω απο διαφορετικές συνθήκες, πόλη, εθνική, ρεπρίζ, ξεκ@βλώματα στις ευθείες, σε βουνά, σε λαγκάδια, you name it! Τον Σεπτέμβρη που περνάω ΚΤΕΟ, θα δω και τα καυσαέριά του σε σύγκριση με τον πρώτο, να έχω και μετρήσεις βρε αδερφέ!! :p
8-)8-)

101440638_573829163551808_5853871967240716288_n.jpg
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Klipsch. Μια χαρά ηχεία είναι! Δε στηρίζομαι στην υψηλή ευαισθησία για να τα οδηγήσω όμως... το μεγαλύτερο πρόβλημα από εκεί ξεκινά και δε φταίει ο κατασκευαστής...

*Κάποιος ν' αλλάξει το "παίρνει" στην απάντηση για τον κύριο Κόγια, βγάζει μάτι η ορθογραφία του! Απολογούμαι γι'αυτό :(

Πως (συν)επιτυγχάνεται η ψύξη του πηνίου σε ένα μεγάφωνο daharris666 από τον κατασκευαστή;
Γιατί καίγονται (κόβετε το πηνίο) πρώτα τα TWs από παραμόρφωση λόγω αδυναμίας οδήγησης από ενισχυτή και όχι τα M/Ws; Γιατί "κολλούν" (λιώνει το βερνίκι των πηνίων) τα M/Ws από υπεροδήγηση και δε καταστρέφονται τα TWs;
Λύσε αυτά τα ερωτήματα και θα έχεις την απάντηση. Μην τα περιμένεις όλα "μασημένη" τροφή ;)
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.201
Do Audio Speakers Break-in? | Page 17 | Audio Science Review (ASR) Forum

„The suspension and surround can change their stiffness over time; however a good design should be robust to these minor changes. Even quite large, and highly unlikely in a correctly working loudspeaker, changes (doubling or halving the stiffness) will alter the overall loudspeaker performance by less than 1 dB in the low-frequency region only.„ Click to expand...„Concluding, burning-in loudspeakers came from the past when poorly-designed passive systems were common.„



 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.852
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top