Marantz sr6013 καίει!! Hot hot hot!

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλησπέρα παιδιά έχω τον ενισχυτή του τίτλου με 5.1 (b&w 600 series).
Τον έχω αναγκαστικά σε ράφι (δεν υπάρχει άλλη επιλογή) όπου από πάνω του έχει σίγουρα 15 εκατοστά να αναπνέει και γύρω γύρω 10-15 cm.

Όταν λειτουργεί ακόμα και με πολύ χαμηλές εντάσεις αν ακουμπήσω το χέρι από πάνω ζεματάει ο άτιμος.
Και ζεστενει το ταβάνι του επίπλου τόσο πολύ που αν και χοντρό μασίφ ξύλο ζεστεναται από πάνω.
Πλησιάζω δηλαδή το σημείο του ενισχυτή και ειναι Ι λες και πλησιάζω καλοριφέρ που λειτουργεί χαλαρά.

Δεν μου έχει κλείσει από overheat.

Αλλά κ απτην άλλη θέλω να τον έχω και δροσερό κ όχι έτσι.

Τον έχω σε πολυπριζο προστασίας απλό βέβαια, παίζει λέτε ρόλο αυτό;

Επίσης βρήκα μια συσκευή που ο ρόλος της είναι καθαρά αυτός, αξίζει να. Την πάρω;
Εδώ είναι

Ευχαριστω προκαταβολικα
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Το έχουν κι άλλοι αυτό . Αμερική ειδικά κάνει θραύση που λέμε.
Οι πιο πολλοί είναι κάτοχοι μαραντζ. Δουλεύει γενικά.
Αμα δείςκαι στο σαιτ και τις φωτό που έχουν πολλές είναι με μαραντζ.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για να μη κάνω διπλό ποστ....
Δεδομενου ότι θέλουμε και τον προβολέα μας δροσερό... Δε θα τον οφελουσε ένα Τέτοιο από πανω του;
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Tωρα που το σκέφτομαι...
Αυτές οι συσκευές που είναι σαν βάσεις με ανεμιστήρες για να δροσίζουν τα laptop, μήπως κάνουν την ίδια σχεδόν δουλειά; ρωτάω γιστι κοστίζουν πολύ λιγότερα λεφτά
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Προσοχή, εφ όσον είναι τοποθετημένος σε ράφι.... επιβάλλεται ο έχτρα εξαερισμός του. Διαφορετικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για πολύ άσχημες καταστάσεις! Παθός - Μαθός ......

Αυτήν την επιλογή ή οποιαδήποτε άλλη, άμεση αγορά. Προς το παρόν, θέσε τον σε eco mode!
Tωρα που το σκέφτομαι...
Αυτές οι συσκευές που είναι σαν βάσεις με ανεμιστήρες για να δροσίζουν τα laptop, μήπως κάνουν την ίδια σχεδόν δουλειά; ρωτάω γιστι κοστίζουν πολύ λιγότερα λεφτά
Εγώ με τέτοια κάνω προς το παρόν την δουλειά μου.... Κάνουν καλή δουλειά, δεν τα πάνε καλά όμως με την εμφάνιση (και τον θόρυβο, σε αρκετές από αυτές)
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Προσοχή, εφ όσον είναι τοποθετημένος σε ράφι.... επιβάλλεται ο έχτρα εξαερισμός του. Διαφορετικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για πολύ άσχημες καταστάσεις! Παθός - Μαθός ......

Αυτήν την επιλογή ή οποιαδήποτε άλλη, άμεση αγορά. Προς το παρόν, θέσε τον σε eco mode!


Εγώ με τέτοια κάνω προς το παρόν την δουλειά μου.... Κάνουν καλή δουλειά, δεν τα πάνε καλά όμως με την εμφάνιση (και τον θόρυβο, σε αρκετές από αυτές)
Ευχαριστω για την απάντηση.
Για να καταλάβω κάτι.
Όταν βάλουμε μια τέτοια συσκευή πάνω απτον ενισχυτή... Οι ανεμιστήρες φυσάνε αέρα προς τα κάτω, προς τον ενισχυτή δηλαδή;
Ή ρουφάνε τον αέρα προς τα πάνω;
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τραβούν τον θερμό αέρα από τον ενισχυτή και τον βγάζουν από τις γρίλιες πίσω
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τραβούν τον θερμό αέρα από τον ενισχυτή και τον βγάζουν από τις γρίλιες πίσω.
Ρωτάω γιατι στη περίπτωση του λαπτοπ μπαίνει από κάτω ενώ του ενισχυτή θα μπει από πάνω.
Αν χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο για λαπτοπ προσωρινά, θα το βάλω ανάποδα πάνω απτον ενισχυτή δηλαδή;

Θέλω να πάρω κάτι τέτοιο για πιο άμεσα γιστι μέχρι να έρθει το δέμα από Αμερική θα έχει χειμωνιάσει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ρωτάω γιατι στη περίπτωση του λαπτοπ μπαίνει από κάτω ενώ του ενισχυτή θα μπει από πάνω.
Αν χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο για λαπτοπ προσωρινά, θα το βάλω ανάποδα πάνω απτον ενισχυτή δηλαδή;

Θέλω να πάρω κάτι τέτοιο για πιο άμεσα γιστι μέχρι να έρθει το δέμα από Αμερική θα έχει χειμωνιάσει.
Το διόρθωσα, οι γρίλιες εξόδου είναι πίσω.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Άρα θα πρέπει να ανοιχτεί τρύπα πίσω.
Αν εννοείς για τα καλώδια υπάρχει τρύπα για τα καλώδια.
Απλα δεν είναι όλη η πλάτη ανοιχτή έχει μια τρύπα μόνο για καλώδια
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πατήστε κλικ στο βιντεακι να σας λήθουν οι απορίες όλες.... :rolleyes:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν εννοείς για τα καλώδια υπάρχει τρύπα για τα καλώδια.
Απλα δεν είναι όλη η πλάτη ανοιχτή έχει μια τρύπα μόνο για καλώδια
Δες εδώ κι άσε τα αγιοβασιλιάτικα ανεμιστήρια που γεμίζουν σκόνη τα ενισχυτήρια. :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
η φάση μου θυμίζει εκείνο το σκηνικό στο μαστερσεφ :p
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Υπάρχουν αυτές οι συσκευές πουθενά Ευρώπη η αναγκαστικά ψωνίζουμε από Αμερική;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top