Παρουσίαση συστήματος... PMC


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
με τον καθηγητή μου
Αυτός είναι, δεν τον γνώρισες?? :lolsign:
Είναι και ατρόμητος. Δεν φοβήθηκε το... θηρίο.

Εσύ μικρέ πού χάθηκες? Έχεις μπλέξει με χρυσές μπομπίνες?
 

P

PMC

Guest
Πω πω, και χωρίς παπούτσια!

Έχει να μπει παπουτσι στο σπίτι από τον Αύγουστο του2010......( όταν και γεννήθηκε η κόρη μου)
Παραξενιά ? ......ισως !
Μαλακια ?.......μπορεί !
Δυστυχώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να έρθει κάποιος σπίτι και ευχαριστώ πολύ όλους που το σέβονται.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
καλημέρα σας,
μετά από μια .... μικρή εξάωρη ακρόαση :smile: στο σπίτι του εξαιρετικού @jiovani75 , είπα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Πρώτα απ΄όλα, θεωρώ τον εαυτό μου πραγματικά τυχερό που γνώρισα καλύτερα τον ίδιο, όσο και την αξιολάτρευτη οικογένεια του!!! Ένας πραγματικός κύριος με ήθος και ευγένεια που είναι σπάνια στις μέρες μας!

Στα δικά μας τώρα,

Αυτό που τραβάει αυτόματα το μάτι είναι το φυσικό μέγεθος των ηχείων που δε συναντάς εύκολα ούτε σε στούντιο, πόσο μάλλον στο χώρο ενός οικιακού σαλονιού! Το ίδιο φυσικά ισχύει και με το ρακ με τη ...συστοιχία των bryston που σε συνδιασμό με τα 2 subs περιμένουν να δοκιμάσουν την αντισεισμική ικανότητα του κτηρίου!
Η ηχητική διαφοροποίηση που έχει φέρει το ομολογουμένως καλαίσθητο room treatment είναι κάτι παραπάνω από εμφανής μειώνοντας τις αντιχήσεις εντυπωσιακά στο χώρο ακράσης σε σχέση με την ενιαία κουζίνα που δεν έχει υποστεί αντίστοιχη "θεραπεία".

Η ακρόαση περιελάμβανε όλα τα πιθανά φορμάτ αναπαραγωγής, κλασική δικάναλη αναπαραγωγή με το προενισχυτή της bryston στο ρόλο του μαέστρου, δικάναλο με μαέστρο τον trinov, δικάναλο με subs, πολυκάναλο upmix με subs και 5.2. Ως πηγή επίσης δοκιμάστηκαν τόσο άυλα αρχεία, όσο και αναπαραγωγή μέσω του cd της ayon που χρησιμοποιήθηκε ως cd αλλά και ως dac για την αναπαραγωγή αρχείων στο κλασικό δικάναλο.

Το cd της ayon είναι απλά εκπληκτικό!! 'Ισως το πιο φυσικό άκουσμα από cd που έχω ακούσει χωρίς ίχνος "ψηφιακίλας"!!.. ε ρε τι σου κάνουν δύο λαμπίτσες!! :wink: :wink:

Η στάθμη ακρόασης ήταν αρκετά πάνω απ' τη στάθμη αναφοράς και για άλλη μια φορά διαπίστωσα πόσο καλοί και εκπαιδευμένοι είναι οι γείτονες στις συνοικίες του Πειραιά!!:smile:

Ξεκινήσαμε λοιπόν με πολυκάναλη ακρόαση και ο ήχος κάτι παραπάνω από εντυπωσιακός, με κυριολεκτικά σεισμικό μπάσο και πολύ καλό "πάντρεμα" των subs με τα υπόλοιπα ηχεία, σε σημείο που να μη καταλαβαίνεις από που έρχονται τα μπάσα με εξαίρεση τις δονήσεις του καναπέ! :smile: :smile:

Η ακρόση συνεχίστηκε τόσο σε δικάναλο με τον τρινόβ όπως προείπα, όσο και με το bryston να αναλαμβάνει τα ηνία....

to be continued...





.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Αναμένουμε ακουστικές εντυπώσεις και παραλειπόμενα της βραδιάς αναλυτικά και φυσικά να σεβαστεί ο Λέανδρος το πρωτόκολλο ευγένειας που αρμόζει σε τέτοιες περιπτώσεις δίχως να εκθέσει τον οικοδεσπότη
Εγώ πραγματικά θα ήθελα ο λεανδρος να ευχαριστήθηκε την φιλοξενία αρχικά ....
Να πέρασε ευχάριστα και άνετα και να γράψει ακριβως αυτό που θέλει ....ότι και αν είναι αυτό.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχει να μπει παπουτσι στο σπίτι από τον Αύγουστο του2010......( όταν και γεννήθηκε η κόρη μου)
Παραξενιά ? ......ισως !
Μαλακια ?.......μπορεί !
Δυστυχώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να έρθει κάποιος σπίτι και ευχαριστώ πολύ όλους που το σέβονται.
Μια χαρά σε βρίσκω Jio, μη μασάς! Κάποια πράγματα πρέπει να τα προσέχουμε. Ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά που ως γνωστόν, δεν κάθονται παναγίτσες πάνω στο καναπέ.
καλημέρα σας,
μετά από μια .... μικρή εξάωρη ακρόαση :smile: στο σπίτι του εξαιρετικού @jiovani75 , είπα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Πρώτα απ΄όλα, θεωρώ τον εαυτό μου πραγματικά τυχερό που γνώρισα καλύτερα τον ίδιο, όσο και την αξιολάτρευτη οικογένεια του!!! Ένας πραγματικός κύριος με ήθος και ευγένεια που είναι σπάνια στις μέρες μας!

Στα δικά μας τώρα,

Αυτό που τραβάει αυτόματα το μάτι είναι το φυσικό μέγεθος των ηχείων που δε συναντάς εύκολα ούτε σε στούντιο, πόσο μάλλον στο χώρο ενός οικιακού σαλονιού! Το ίδιο φυσικά ισχύει και με το ρακ με τη ...συστοιχία των bryston που σε συνδιασμό με τα 2 subs περιμένουν να δοκιμάσουν την αντισεισμική ικανότητα του κτηρίου!
Η ηχητική διαφοροποίηση που έχει φέρει το ομολογουμένως καλαίσθητο room treatment είναι κάτι παραπάνω από εμφανής μειώνοντας τις αντιχήσεις εντυπωσιακά στο χώρο ακράσης σε σχέση με την ενιαία κουζίνα που δεν έχει υποστεί αντίστοιχη "θεραπεία".

Η ακρόαση περιελάμβανε όλα τα πιθανά φορμάτ αναπαραγωγής, κλασική δικάναλη αναπαραγωγή με το προενισχυτή της bryston στο ρόλο του μαέστρου, δικάναλο με μαέστρο τον trinov, δικάναλο με subs, πολυκάναλο upmix με subs και 5.2. Ως πηγή επίσης δοκιμάστηκαν τόσο άυλα αρχεία, όσο και αναπαραγωγή μέσω του cd της ayon που χρησιμοποιήθηκε ως cd αλλά και ως dac για την αναπαραγωγή αρχείων στο κλασικό δικάναλο.

Το cd της ayon είναι απλά εκπληκτικό!! 'Ισως το πιο φυσικό άκουσμα από cd που έχω ακούσει χωρίς ίχνος "ψηφιακίλας"!!.. ε ρε τι σου κάνουν δύο λαμπίτσες!! :wink: :wink:

Η στάθμη ακρόασης ήταν αρκετά πάνω απ' τη στάθμη αναφοράς και για άλλη μια φορά διαπίστωσα πόσο καλοί και εκπαιδευμένοι είναι οι γείτονες στις συνοικίες του Πειραιά!!:smile:

Ξεκινήσαμε λοιπόν με πολυκάναλη ακρόαση και ο ήχος κάτι παραπάνω από εντυπωσιακός, με κυριολεκτικά σεισμικό μπάσο και πολύ καλό "πάντρεμα" των subs με τα υπόλοιπα ηχεία, σε σημείο που να μη καταλαβαίνεις από που έρχονται τα μπάσα με εξαίρεση τις δονήσεις του καναπέ! :smile: :smile:

Η ακρόση συνεχίστηκε τόσο σε δικάναλο με τον τρινόβ όπως προείπα, όσο και με το bryston να αναλαμβάνει τα ηνία....

to be continued...





.
Άσε τα μπάσα και πιάσε τα βιολιά. Ήταν ιπτάμενα όπως θεωρούσες ή αναθεώρησες; Στο ζουμί Λέανδρε, στο ζουμί! Επίσης, ανυπομονώ να ακούσω τη γνώμη σου για το δικάναλο συγκριτικά με τον Bryston και τον Trinnov ( όπου στον τρίνοβ επιδρά η ισοστάθμιση, άρα εκεί θέλω να καταλήξουμε ). Μη το πας διπλωματικά, ε? Ευθέως ό,τι πιστεύεις! Πιστεύω ότι ο Jiovanni δεν θα σου χτυπήσει το γεγονός ότι σε έβαλε στο σπίτι του. :p
@jiovani75 Απορία: με τί καλώδια παίζεις;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άσε τα μπάσα και πιάσε τα βιολιά. Ήταν ιπτάμενα όπως θεωρούσες ή αναθεώρησες; Στο ζουμί Λέανδρε, στο ζουμί! Επίσης, ανυπομονώ να ακούσω τη γνώμη σου για το δικάναλο συγκριτικά με τον Bryston και τον Trinnov ( όπου στον τρίνοβ επιδρά η ισοστάθμιση, άρα εκεί θέλω να καταλήξουμε ). Μη το πας διπλωματικά, ε? Ευθέως ό,τι πιστεύεις! Πιστεύω ότι ο Jiovanni δεν θα σου χτυπήσει το γεγονός ότι σε έβαλε στο σπίτι του. :p
@jiovani75 Απορία: με τί καλώδια παίζεις;
Ναι ρε συ Λέανδρε , δεν μας λές τι δεν σου αρέσει?
Πούσαι τα pmc ούτε εγώ τα γουστάρω.
Όχι, περιμένω να διαβάσω την άποψη του Λέανδρου όταν ακούει ένα σύστημα που έρχεται 100% σε αντίθεση με όσα υποστηρίζει. Έχει subs, έχει ισοστάθμιση, έχει θηρία ηχεία ( για τα ενισχυτικά δεν το συζητώ... ), δεν ξέρω τί καλώδια του έχει βάλει ο Jio... Πραγματικά, ανυπομονώ να διαβάσω τί θα πει ο Λέανδρος. Θα καταφέρει τη κωλοτούμπα α'λα Τσίπρα; Βάλτε στοιχήματα!
βιάζεστε!!..
πολύ βιάζεστε!!
:wink: :wink:
 

P

PMC

Guest
@jiovani75 Απορία: με τί καλώδια παίζεις;
Το θέμα των καλωδίων δεν με έχει απασχολήσει ποτέ!
Έκανα ότι μου είπε ο αντιπρόσωπος των ηχείων και των ενισχυτικών. Το θεωρησα αξιόπιστη λύση ,πολύ περισσότερο από το να ψάχνω να βρω μόνος μου τι να ταιριάξω με τι....
Το σύστημα έχει επαγγελματικό - αναλυτικό προσανατολισμο όποτε επιλέχθηκαν καλωδια στουντιακα .
Όλα των ηχείων και ιντερκονεκτ ( xlr) είναι από την κορυφαία σειρά της abbey road.
Τα παροχής ρεύματος είναι το κλασικό μαμισιο μαύρο απλό καλώδιο. Ουδέποτε ο αντιπρόσωπος μου έκανε κουβέντα για αλλαγή τους.....

Αλλά γιατί βαζεις τα καλωδια στην κουβέντα?
Είμαι σίγουρος πως ο λεανδρος δεν ασχολήθηκε με αυτά.
Καποιεσ Σκέψεις μπορεί να έκανε......Εμένα δεν μου είπε τίποτα....... :)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
βιάζεστε!!..
πολύ βιάζεστε!!
:wink: :wink:
Μπα, έχω την υπομονή, απλά να ξεκαθαριστεί ότι οφείλεις να μιλήσεις ανοιχτά, χωρίς υπεκφυγές και διπλωματία. Χύμα και τσουβαλάτα!
Το θέμα των καλωδίων δεν με έχει απασχολήσει ποτέ!
Έκανα ότι μου είπε ο αντιπρόσωπος των ηχείων και των ενισχυτικών. Το θεωρησα αξιόπιστη λύση ,πολύ περισσότερο από το να ψάχνω να βρω μόνος μου τι να ταιριάξω με τι....
Το σύστημα έχει επαγγελματικό - αναλυτικό προσανατολισμο όποτε επιλέχθηκαν καλωδια στουντιακα .
Όλα των ηχείων και ιντερκονεκτ ( xlr) είναι από την κορυφαία σειρά της abbey road.
Τα παροχής ρεύματος είναι το κλασικό μαμισιο μαύρο απλό καλώδιο. Ουδέποτε ο αντιπρόσωπος μου έκανε κουβέντα για αλλαγή τους.....

Αλλά γιατί βαζεις τα καλωδια στην κουβέντα?
Είμαι σίγουρος πως ο λεανδρος δεν ασχολήθηκε με αυτά.
Καποιεσ Σκέψεις μπορεί να έκανε......Εμένα δεν μου είπε τίποτα....... :)
Γιατί όπως είπα παραπάνω, το σύστημά σου στη πραγματικότητα έρχεται 100% σε αντίθεση με όσα υποστηρίζει ο Λέανδρος. Subs, ισοστάθμιση, πολυκαναλικό, τώρα μαθαίνουμε ότι έχεις και όχι και τόσο μυθικά καλώδια ( δεν έχεις kondo ας πούμε ). Άρα, ανυπομονώ να διαβάσω τις εντυπώσεις του Λέανδρου, αναλογιζόμενος τα όσα έχει υποστηρίξει κατά καιρούς. Εννοείται χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης. Και φυσικά, χωρίς να κάνω κηδεία με ξένα κόλιβα ( έτσι γράφονται τα κόλιβα; Βαριέμαι να το γκουγκλάρω ).
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τώρα μαθαίνουμε ότι έχεις και όχι και τόσο μυθικά καλώδια ( δεν έχεις kondo ας πούμε )
Δεν τα λες και φτηνιάρικα πάντως τα abbey road cables...

Εντάξει θα είναι ειλικρινής ο Λέανδρος... αν και πιστεύω μια "υπόθεση" του πως θα ήταν με καλύτερα καλώδια ρεύματος θα την κάνει :p

Ας μην προτρέχω όμως, περιμένω υπομονετικά!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν τα λες και φτηνιάρικα πάντως τα abbey road cables...

Εντάξει θα είναι ειλικρινής ο Λέανδρος... αν και πιστεύω μια "υπόθεση" του πως θα ήταν με καλύτερα καλώδια ρεύματος θα την κάνει :p

Ας μην προτρέχω όμως, περιμένω υπομονετικά!
Να σου πω την αμαρτία μου, δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους. Αλλά και πάλι, έχουμε στοκ καλώδια ρεύματος. Εν πάση περιπτώσει, ας περιμένουμε τη τοποθέτηση του Λέανδρου, μη προδικάζουμε το αποτέλεσμα!
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
part II

Ακρόαση πλέον με δικάναλο 2.2 πάλι με τον trinov και ένας μέρος του εντυπωσιασμού χάνεται αλλά...
τα ηχητικά δρώμενα γίνονται λίγο πιο φυσικά, το μπάσο εξακολουθεί να είναι σεισμικών διαστάσεων με την ίδια αίσθηση της ομαλής μετάβασης μεταξύ των subs και των ηχείων, όμως η σκηνή ανεβαίνει και απλώνει..
και περνάμε στο καθαρό δικάναλο πλέον και τον bryston bdp17 χωρίς subs και χωρίς καμιά ισοσστάθμιση.... κι εδώ τα πράματα πέρνουν ομολογουμένως μιας απρόσμενη τροπή!

Ο ήχος είναι πιο φυσικός, η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική, οι φωνές και τα κύμβαλα ακούγονται πιο καθαρές, λες και κάτι τα φρενάριζε νωρίτερα, το μπάσο δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακό με πριν αλλά παραμένει υπεραρκετό και είναι πιο αληθοφανές... το φάντομ κεντρικό είναι τεράστιο και ξεκάθαρο και η σκηνή αποκτά μεγαλύτερο βάθος ύψος και πλάτος....λες και βρίσκεσαι στο halfnote κai βλέπεις live τον Erik Truffaz να παίζει τη τρομπέτα του μπροστά σου!! 😍
Απλά εκπληκτικό!! Σίγουρα ένα απ τα δύο -τρία καλύτερα σετάπ που έχω ακούσει!!

Από τα τρία ακούσματα λοιπόν, στα δικά μου γούστα σαφώς θα επέλεγα το κλασσικό δικάναλο ή αν γίνοταν ένα συνδιασμό της ευκρίνειας, της ανάλυσης και της 3d εικόνας του απλού δικάναλου με λίγο απ τον επιπλέον όγκο που παρείχαν τα 2 subs για το εντυπωσιακό του θέματος...

Επομένως για τα δικά μου γούστα και αναφορικά μόνο με την αναπαραγωγή μουσικής, μιας και ξαναρχίζει το πρωτάθλημα, αλλά και το προπο: bryston - trinov σημειώσατε άσσο!

Πολύ πιθανό όμως με μια διαφορετική ρύθμιση στο targetcurve να είχα άλλη εικόνα, αλλά με τη συγκεκριμένη ρύθμιση πιστεύω ότι το πολυκάναλο υπολείπεται κατάτι του απλού δικάναλου όσον αφορά τη φυσικότητα και τη πιστότητα στην αναπαραγωγή της μουσικής σαν κατά κάποιο τρόπο κάτι να το φρενάρει , αλλά υπερτερεί στον εντυπωσιασμό!

Φυσικά τα παραπάνω είναι πολύ μικρές λεπτομέρειες σε ένα σύστημα που το πλείστον των συμφορουμιτών ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δε μπορούν να προσεγγίσουν ηχητικά!
Η παρεχόμενη ισχύς από τα ενισχυτικά της bryston είναι τερατώδης, ατελείωτη, το ίδιο και στάθμες που ακούγαμε!!:dance2::dance2:

Το σύστημα του Γιάννη, όπως και να παίξει, 5.2, 2.2 ή 2.0 είναι σε εντελώς άλλη λίγκα!!

Υ.Σ. Δεν είδαμε κάποια ταινία οπότε η τοποθέτηση μου περιορίζεται καθαρά στη μουσική αναπαραγωγή.

Υ.Σ.2 Μιας κι αναφερθήκατε στα καλώδια, ο @jiovani75 , έχει κάνει μια επένδυση σε μια σοβαρή και ακριβή σειρά καλωδίων ηχείων & xlr της abbey road ανάλογη των μηχανημάτων του και δε μπήκε στο τριπάκι των μογκαμομπελντενοειδών κλπ καλωδίων, οπότε το όποιο "έλλειμμα" των καλωδίων ρεύματος να μην δείχνει τόσο σοβαρό έχοντας προσέξει τουλάχιστον κατά τα 2/3 τη καλωδίωση του !! :wink:
Εννοείται ότι αν προβεί και σε μια τετοια αλλαγή στη πορεία, το σύστημα του θα παίξει ακόμα θεϊκότερα!!😍
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο ήχος είναι πιο φυσικός, η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική, οι φωνές και τα κύμβαλα ακούγονται πιο καθαρές, λες και κάτι τα φρενάριζε νωρίτερα, το μπάσο δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακό με πριν αλλά παραμένει υπεραρκετό και είναι πιο αληθοφανές... το φάντομ κεντρικό είναι τεράστιο και ξεκάθαρο και η σκηνή αποκτά μεγαλύτερο βάθος ύψος και πλάτος....λες και βρίσκεσαι στο halfnote κai βλέπεις live τον Erik Truffaz να παίζει τη τρομπέτα του μπροστά σου!! 😍
Απλά εκπληκτικό!! Σίγουρα ένα απ τα δύο -τρία καλύτερα σετάπ που έχω ακούσει!!
Μήπως κατά την ισοστάθμιση επιδρά διά της target curve ταπείνωση του άνω άκρου την οποία εκλαμβάνεις ως απουσία φυσικότητας; Μήπως η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική επειδή δεν παρεμβαίνει ο Trinnov να ισοσταθμίζει τις εξάρσεις - επιρροές του χώρου, δηλαδή μήπως ουσιαστικά άκουγες τον χώρο;

Και τελικά δεν μου είπες. Τα βιολιά τα άκουγες ιπτάμενα στο πολυκάναλο ή άκουγες ας πούμε τις αντηχήσεις τους ή κάτι άλλο, οτιδήποτε ( αν δεν τα άκουσες ιπτάμενα δηλαδή, δώσε μας μια περιγραφή )?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άρα, ανυπομονώ να διαβάσω τις εντυπώσεις του Λέανδρου, αναλογιζόμενος τα όσα έχει υποστηρίξει κατά καιρούς.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ο @leandros να αυτοαναιρεθεί δημοσίως. Και σίγουρα όχι στις συγκεκριμένες συνθήκες. Ειλικρινά δηλαδή, απο όσα εχει γράψει στο παρελθόν περιμένεις κάτι τέτοιο; Είναι δυνατόν;
Τα βιολιά τα άκουγες ιπτάμενα στο πολυκάναλο
Δεν εχει ο @jiovani75 ηχεία ύψους.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τέλος, @leandros, έχεις ακούσει πολλά καλώδια και το γνωρίζω. Αυτή την αισθητή διαφορά μεταξύ αγνού δικάναλου και δικάναλου μέσω trinnov σαν ποσοστιαία διαφορά, την έχεις ακούσει ποτέ απο καλώδια;
( κρίμα που δεν παίξατε με target curves, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον και θα ήταν άκρως διαφωτιστική εμπειρία )
Δεν εχει ο @jiovani75 ηχεία ύψους.
Έστω. Να αναφράσω: Άκουσε τα βιολιά πίσω του ας πούμε ( αν και γνωρίζω ότι έχουν υπάρξει ηχογραφήσεις στο παρελθόν που τοποθετούσαν τον ακροατή στο κέντρο της ορχήστρας, κάτι τετρακάναλες σε βινύλια της decca αν θυμάμαι καλά )? Δηλαδή, τί άκουσε απο το πολυκάναλο; Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη του καθώς γνωρίζω τί πιστεύει ( ή πίστευε ) για τα πολυκάναλα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top