Παρουσίαση συστήματος... PMC



Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αυτό πιστεύεις?
Κρίμα...
Δυστυχώς είναι η πραγματικότητα, και μερικοί δεν έχουν καν την Ευαισθησία να κρατήσουν ούτε τα προσχήματα, νομίζω ότι ο φιλόξενος αυτός χώρος πρέπει να χωράει όλες τις απόψεις από οποία πλευρά και να το κοιτάξεις, εμένα προσωπικά μου αρέσει να ακούω δικάναλα για πολλούς λόγους και κατά πρώτον χωροταξικούς, δεύτερον δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ισοστάθμισης για δικούς μου λόγους, δεν τολμάω να ζητήσω άποψη από άτομα που έχουν την ίδια φιλοσοφία με εμένα γιατί η αγέλη με τις ύαινες πέφτει απάνω μου να με κατασπαράξει, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αντίθετη άποψη από κάποιους άλλους και πρέπει να είναι σεβαστή, και πρέπει κάποιοι να το καταλάβουν και να πάψουν να συμπεριφέρονται σαν αγέλη.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μπούρδες λες αγαπητέ.

Αν θέλετε, ξαναδιαβάστε τι έγραψα.

Είναι αδιανόητη παπαρολογία να λες πως "ανοίγει" και "πλαταίνει" η μουσική σκηνή, με λιγότερα ηχεία, κλείνοντας τα σαραουντ (!!!!) και ομοίως να μιλάς για το τρομερό φάντομ κεντρικό κανάλι, όταν υπάρχει αυτό το τέρας το κεντρικό, ίδιο ηχείο με τα κυρίως! Έλεος αδέρφια, έλεος...

Φυσικά για τα σαμπ, δεν θα ξαναμπώ στον κόπο να γράψω κάτι. Είναι μάταιο να λέτε πως δε χρειάζεται σάμπ, κοροϊδεύετε τον εαυτό σας.

Από κει και πέρα, προσωπικά δεν έθιξα τίποτε άλλο, ούτε και με ενδιαφέρει αν κάποιος όντως δε θέλει αυξημένο πλάτος στην μουσική εικόνα, ούτε με ενδιαφέρει που έχει τα πρίμα ο Τζιοβάνι, και αν άρεσαν έτσι ή γιουβέτσι, δεν έχω τέτοια ενδιαφέροντα, ας τα κάνουν όπως θέλουν, σαλάτα, μου είναι αδιάφορο.

Δεν έχω κανένα καημό να υποστηρίξω πως ο τρινοβ παίζει "καλύτερα" από τον Μπρίστον, ούτε και με νοιάζει κιόλας, κι ειλικρινά ας πούμε ότι παίζει καλύτερα ο μπριστον, αδιαφορώ.

Εφόσον ο μπριστον δεν έχει δυνατότητες για ταργκετ κερβ και σαμπ και πολυκάναλο ήχο, για μένα είναι ένα άχρηστο βινταζ μηχανάκι, και τίποτα παραπάνω. Αλλά για κάποιους άλλους, μπορεί να είναι καλό, τι με νοιάζει;


Δεν θα αφήσω όμως να αιωρούνται τέτοιες ασυναρτησίες περί των βασικών αρχών.

Άλλο τα γούστα (άλλος γουστάρει μονοκάναλο, τι να κάνω τώρα) κι άλλο πως γίνεται μεγαλύτερη η μουσική σκηνή σε πραγματικές αντιληπτές διαστάσεις.

Τα σύκα σύκα αγαπητοί.
Κι οι κοτσάνες κοτσάνες.
μάλλον ντόκτορ είχαμε πάθει ομαδική παράκρουση..μιας και την ίδια γνώμη με μένα είχε κι ο οικοδεσπότης!!
δε δικαιολογείται διαφορετικά μιας κι ο @jiovani75 έγραψε:

Βλέπετε πουθενά να μην διασκέδασε με τα σαμπ ο λεανδρος?
Ομως και από μόνα τους τα μεγάλα Ηχεια παίζουν ικανοποιητικά.......αλλά με σαμπ πάντα καλύτερα.

Αυτό που πιστεύει είναι πως ο καλύτερος ηχος είναι τα χαμηλά και μέσω χαμηλά του τριννοβ ( με σαμπ) μαζί με τα
Μεσαία και πρίμα του bryston....( να σημειώσω εδώ πως ότι ακούσαμε χωρίς τον τριννοβ περναγε από το dac του ayon) .
Αυτό σε μένα δείχνει ότι μάλλον έχουμε υπερβάλει στην ρύθμιση τελευταιου ταργκετ κερβ και ιδίως στην πτώση των μεσαίων και πριμων. Ισως το έχουμε παρακάνει στην πτώση.......ισως να είναι και κάτι άλλο που οφείλω παντως να ψάξω.

Να πω εδώ ξεκάθαρα πως αυτά που ακουσε ο λεανδρος με βρίσκουν σύμφωνο.
Υπήρξαν μουσικά θέματα που δεν είχαν ξεκάθαρη διαφορα αλλά και κάποια αλλα που μέσω τριννοβ χάναμε φυσικότητα λεπτομέρεια και ανάλυση. Στοιχεία που τα είχαμε με τον άλλο συνδυασμό.

Σκοπός δικός μου πλέον είναι να δω τι φταίει και δεν παίζει ο τριννοβ τουλάχιστον ίδια ( εννοώ χωρίς να μου λείπει κάτι .....) η και καλύτερα από το απλό δικαναλο σύστημα .....





Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ άκουσματος με σαμπ και χωρίς σαμπ......
Πάντα αυτό με τα σαμπ θα είναι πιο σωστό και πιο όμορφο.....( φτάνει να πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.)
..αλλά και πάλι..τι ξέρουμε εμείς ε??
σιγά..
ποιοί είμαστε εμείς ε???

αυτό γιατί όντως μερικές φορές οι κοτσάνες όντως πάνε σύννεφο...
επιστημονικά πάντα βεβαίως - βεβαίως..
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
εμένα προσωπικά μου αρέσει να ακούω δικάναλα για πολλούς λόγους και κατά πρώτον χωροταξικούς, δεύτερον δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ισοστάθμισης για δικούς μου λόγους,
Δικαίωμά σου και μάλιστα σεβαστό.
Επίσης είναι δικαιωμα των άλλων να σου λένε που έχεις κάνει λάθος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Αυτό σε μένα δείχνει ότι μάλλον έχουμε υπερβάλει στην ρύθμιση τελευταιου ταργκετ κερβ και ιδίως στην πτώση των μεσαίων και πριμων. Ισως το έχουμε παρακάνει στην πτώση.......ισως να είναι και κάτι άλλο που οφείλω παντως να ψάξω.
Ίσως τα έχετε κάνει σαλάτα με το στήσιμο του τρινοβ και την εφαρμογή της ισοστάθμισης.

Ψάξτε τα.
Δεκτές και σεβαστές οι ακουστικές εκτιμήσεις σας περί τονικης ισορροπίας.
Ψάξτε βρείτε στηστε σωστά.
πρέπει να χωράει όλες τις απόψεις από οποία πλευρά και να το κοιτάξεις, εμένα προσωπικά μου αρέσει να ακούω δικάναλα για πολλούς λόγους και κατά πρώτον χωροταξικούς, δεύτερον δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ισοστάθμισης για δικούς μου λόγους
Τρίτον τα έχεις μπλέξει τόσο πολύ μέσα στο μυαλό σου, που νομίζεις πως μόνο το πολυκάναλο σεταπ χρειάζεται σάμπ και ισοστάθμιση.

Όχι ρε, δεν είναι έτσι, κάνεις λάθος.

Απλώς κάνεις λάθος, λες πράγματα που δεν ισχύουν, και όχι, δε χωράει άποψη σε αυτά.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ίσως τα έχετε κάνει σαλάτα με το στήσιμο του τρινοβ και την εφαρμογή της ισοστάθμισης.

Ψάξτε τα.
Δεκτές και σεβαστές οι ακουστικές εκτιμήσεις σας περί τονικης ισορροπίας.
Ψάξτε βρείτε στηστε σωστά.

Τρίτον τα έχεις μπλέξει τόσο πολύ μέσα στο μυαλό σου, που νομίζεις πως μόνο το πολυκάναλο σεταπ χρειάζεται σάμπ και ισοστάθμιση.

Όχι ρε, δεν είναι έτσι, κάνεις λάθος.

Απλώς κάνεις λάθος, λες πράγματα που δεν ισχύουν, και όχι, δε χωράει άποψη σε αυτά.
Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι είπα, δεν είπα ότι δεν παίρνει είπα ότι δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία, μάλλον δεν το διάβασες προσεκτικά.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δυστυχώς είναι η πραγματικότητα, και μερικοί δεν έχουν καν την Ευαισθησία να κρατήσουν ούτε τα προσχήματα, νομίζω ότι ο φιλόξενος αυτός χώρος πρέπει να χωράει όλες τις απόψεις από οποία πλευρά και να το κοιτάξεις, εμένα προσωπικά μου αρέσει να ακούω δικάναλα για πολλούς λόγους και κατά πρώτον χωροταξικούς, δεύτερον δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ισοστάθμισης για δικούς μου λόγους, δεν τολμάω να ζητήσω άποψη από άτομα που έχουν την ίδια φιλοσοφία με εμένα γιατί η αγέλη με τις ύαινες πέφτει απάνω μου να με κατασπαράξει, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αντίθετη άποψη από κάποιους άλλους και πρέπει να είναι σεβαστή, και πρέπει κάποιοι να το καταλάβουν και να πάψουν να συμπεριφέρονται σαν αγέλη.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δικαίωμά σου και μάλιστα σεβαστό.
Επίσης είναι δικαιωμα των άλλων να σου λένε που έχεις κάνει λάθος.
Ας κάνω, δικαίωμα μου καθώς και των άλλων που ασπάζονται την ίδια άποψη με μένα, αυτό που δεν θέλω είναι τον φασισμό μερικών μελών.
Άστο φιλαράκι το έχεις κάψει, η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Μπούρδες λες αγαπητέ.

Αν θέλετε, ξαναδιαβάστε τι έγραψα.

Είναι αδιανόητη παπαρολογία να λες πως "ανοίγει" και "πλαταίνει" η μουσική σκηνή, με λιγότερα ηχεία, κλείνοντας τα σαραουντ (!!!!) και ομοίως να μιλάς για το τρομερό φάντομ κεντρικό κανάλι, όταν υπάρχει αυτό το τέρας το κεντρικό, ίδιο ηχείο με τα κυρίως! Έλεος αδέρφια, έλεος...
Ακρόαση πλέον με δικάναλο 2.2 πάλι με τον trinov και ένας μέρος του εντυπωσιασμού χάνεται αλλά...
τα ηχητικά δρώμενα γίνονται λίγο πιο φυσικά, το μπάσο εξακολουθεί να είναι σεισμικών διαστάσεων με την ίδια αίσθηση της ομαλής μετάβασης μεταξύ των subs και των ηχείων, όμως η σκηνή ανεβαίνει και απλώνει..
και περνάμε στο καθαρό δικάναλο πλέον και τον bryston bdp17 χωρίς subs και χωρίς καμιά ισοσστάθμιση.... κι εδώ τα πράματα πέρνουν ομολογουμένως μιας απρόσμενη τροπή!

Ο ήχος είναι πιο φυσικός, η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική, οι φωνές και τα κύμβαλα ακούγονται πιο καθαρές, λες και κάτι τα φρενάριζε νωρίτερα, το μπάσο δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακό με πριν αλλά παραμένει υπεραρκετό και είναι πιο αληθοφανές..
Μα δεν αναφέρει κάτι για upmix η πολυκάναλη ακρόαση.

και μάλιστα φαίνεται ότι είναι ευχαριστημένος από τα sub.

όσον αφορά το φάντομ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει σωστή στερεοφωνική εικόνα, οπότε ο ήχος νομίζεις ότι ακούγεται από το κέντρο συμμετρικά.

Για την ισοστάθμιση όπως ξαναείπα αν δεν εκπαιδεύσεις το αυτί σου πολλές φορές μπορεί να πέσεις σε παγίδα.
Αν ένα σύστημα είναι στημένο να παίζει reference τότε χωρίς loudness σε χαμηλές εντάσεις χάνεις πληροφορία και είναι πιο αισθητή η απουσία στις υψηλές συχνότητες δημιουργώντας μια μουντάδα.

ίσως να ένιωσε αυτό. Γιατί και με μετρημένη στάθμη μεταξύ των δύο που προφανώς θα πρέπει να έγινε στο 1κ (500 - 2k) τότε με την εφαρμογή target curve τα πρίμα θα του ακούγονται πιο φτωχά με τον trinnov.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ας κάνω, δικαίωμα μου καθώς και των άλλων που ασπάζονται την ίδια άποψη με μένα, αυτό που δεν θέλω είναι τον φασισμό μερικών μελών.

Άστο φιλαράκι το έχεις κάψει, η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο.
"Από τη σοβαρότητ στη γελοιότητα η απόσταση είναι μικρή.Από τη γελοιότητα όμως στη σοβαρότητα η απόσταση είναι τεράστια..." William Shakespeare.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.955
είναι τον φασισμό μερικών μελών
Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις επιτέλους τέτοιους χαρακτηρισμούς. Μιλάς για αγέλη, έχει πει ένα σωρό άλλα στο παρελθόν, φτάνει!! Κι αν ξέρεις κάποιον που φέρεται φασιστικά να τον καταγγείλεις επώνυμα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα δεν αναφέρει κάτι για upmix η πολυκάναλη ακρόαση.

και μάλιστα φαίνεται ότι είναι ευχαριστημένος από τα sub.

όσον αφορά το φάντομ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει σωστή στερεοφωνική εικόνα, οπότε ο ήχος νομίζεις ότι ακούγεται από το κέντρο συμμετρικά.

Για την ισοστάθμιση όπως ξαναείπα αν δεν εκπαιδεύσεις το αυτί σου πολλές φορές μπορεί να πέσεις σε παγίδα.
Αν ένα σύστημα είναι στημένο να παίζει reference τότε χωρίς loudness σε χαμηλές εντάσεις χάνεις πληροφορία και είναι πιο αισθητή η απουσία στις υψηλές συχνότητες δημιουργώντας μια μουντάδα.

ίσως να ένιωσε αυτό. Γιατί και με μετρημένη στάθμη μεταξύ των δύο που προφανώς θα πρέπει να έγινε στο 1κ (500 - 2k) τότε με την εφαρμογή target curve τα πρίμα θα του ακούγονται πιο φτωχά με τον trinnov.
μόνο μια διευκρίνηση..ποτέ δεν ακούσαμε σε χαμηλές στάθμες, η ελάχιστη ήταν η στάθμη αναφοράς, συνήθως όμως ως μέση στάθμη ακούγαμε στα 100db+!!
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Η εποχή που καθοσουνα για να ακούσεις τι παίζει και όχι πως παίζει, μοιάζει να έχει περάσει ανεπιστρεπτί για μας...
Ξεκινας παντα με σκοπο να ακουσεις την αγαπημενη σου μουσικη, οσο καλυτερα, (υποκειμενικα), γινεται.
Αναποφευκτα, καποια στιγμη στην πορεια, ακους περισσοτερο τα μηχανηματα αναπαραγωγης, παρα την ιδια τη μουσικη,... χανεται το νοημα της αρχικης αναζητησης
Ελπιζω ως χαιφιντελιστης να μπορεσω καποια στιγμη να πω κατι αντιστοιχο με αυτο που ειπε ο Πικασο, χωρις βεβαια να αναφερομαι στην ζωγραφικη. " Μου πήρε τέσσερα χρόνια να μάθω να ζωγραφίζω σαν τον Ραφαήλ και μια ολόκληρη ζωή να μάθω να ζωγραφίζω σαν παιδί."
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
μόνο μια διευκρίνηση..ποτέ δεν ακούσαμε σε χαμηλές στάθμες, η ελάχιστη ήταν η στάθμη αναφοράς, συνήθως όμως ως μέση στάθμη ακούγαμε στα 100db+!!
Αυτό είναι που ανάφερε ο bhutia.

Με ένα spl meter αυτό που θα μετρήσει είναι κυρίως η στάθμη που έρχεται από τα sub.

Λόγο target curve θα ήθελε ( αυτό καταλαβαίνω) να είναι μετρημένα τα ηχεία στο 1κ
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Επειδη πραγματικα δε γνωριζω, και βαριεμαι τωρα, μετα απο ολονυχτια εργασια, να γκουγκλαρω, μηπως μπορεις να μου πεις ποσα φυσικα μουσικα οργανα κατεβαινουν στα 20 hz?
το εκκλησιαστικο οργανο
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.944
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top