Κατασκευάζοντας το νέο μου «DIY» Rack

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ύστερα από πολλές αναζητήσεις και συζητήσεις με διαφορά μέλη αποφάσισα μαζί με κάποιο μέλος του φόρουμ να κατασκευάσουμε ένα δικό μου και ένα δικό του rack (το κατασκευάσουμε είναι εντός εισαγωγικών λόγω του ότι άλλοι ήταν οι μάστορες) το οποίο θα τηρεί κάποια πρότυπα, είδαμε πολλές ιδέες από διάφορους κατασκευαστές και καταλήξαμε σε μια ή οποία είναι και σχετικά εύκολη στην κατασκευή της το πρότζεκτ περιλαμβάνει κόντρα πλακέ πάχους 48 mm και μασίφ ανοξείδωτη στρογγυλή βέργα 25 mm οι τελικές διαστάσεις θα είναι πλάτος 1,5m βάθος 0,45m και ύψος 0,73m

Το μόνο πρόβλημα της όλης ιδέας αν μπορείς να το πεις έτσι είναι ότι για την κατασκευή του χρειάστηκαν πέντε διαφορετικοί προορισμοί οι οποίοι είναι οι παρακάτω, πρώτος μηχανουργείο όπου κόπηκαν οι βέργες με ακρίβεια και έγινε σπείρωμα Μ8 και στις δυο άκρες δεύτερος προορισμός ήταν το ξυλεμπορικό όπου κόπηκε η ξυλεία στις διαστάσεις που θέλαμε σε συνέχεια μεταφέρθηκαν σε πρέσα για να γίνει η συγκόλληση των τεμαχίων ώστε να έχουμε το πάχος των 48 mm εγώ επέλεξα να κολλήσω και έξτρα καπλαμά καρυδιάς ώστε να έχω ένα άλλο φινίρισμα στο τελικό αποτέλεσμα αυτό βέβαια με ένα έξτρα κόστος επόμενη στάση ήταν το CNC ώστε να γίνουν κάποιες τρύπες στις ξύλινες επιφάνειες με απόλυτη ακρίβεια η τελευταία στάση είναι ο λουστραδορος για να γίνει η τελική βαφή ελπίζω στο τέλος της ερχόμενης εβδομάδας να είμαστε έτοιμοι.

Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να μας ικανοποιήσει και αισθητικά και ηχητικά όσον αφορά το δεύτερο από πλευράς μου είμαι 100% σίγουρος ότι θα παίξει δραματικά καλύτερα από ότι σήμερα που στην διάθεση μου έχω ένα έπιπλο του ΙΚΕΑ το οποίο είναι κούφιο και λειτουργεί σαν αντί ηχείο..

Σιγά σιγά έχω αρχίσει την ηχητική βελτίωση του χώρου μου η οποία είχε μείνει πίσω λόγω convid, και με κάθε προσθήκη που κάνω μου αφήνει θετικές εντυπώσεις.

Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω και φωτό από το όλο πρότζεκτ καθώς και τις ακουστικές μου εμπειρίες, το επόμενο βήμα όταν θα έχω ολοκληρώσει με όλα τα παραπάνω θα είναι μια μέτρηση ώστε να δω σε συνάρτηση με το ότι είναι οικιακός χώρος τι άλλο μπορώ να βελτιώσω.

Καταλήγοντας θέλω να πω ότι το κόστος του όλου εγχειρήματος ήταν σχετικά δυσανάλογα μικρό σε σχέση με ότι άλλο θα μπορούσε να αγοραστεί με τα ίδια χρήματα και επίσης ο σχεδιασμός αν θελήσω στο μέλλον μου δίνει την δυνατότητα αν χρειαστεί με κάποιες μηχανουργικές εργασίες να πάρω πιο πολλές αποσβεστικές δυνατότητες βέβαια με έξτρα κόστος.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
... που στην διάθεση μου έχω ένα έπιπλο του ΙΚΕΑ το οποίο είναι κούφιο και λειτουργεί σαν αντί ηχείο....
Γνωρίζεις το όνομα του επίπλου? Τι εννοείς όταν λες κούφιο? Απ' όσο γνωρίζω τα περισσότερα προιόντα τους είναι κατασκευασμένα με μοριοσανίδα και ινοσανίδα.

...Καταλήγοντας θέλω να πω ότι το κόστος του όλου εγχειρήματος ήταν σχετικά δυσανάλογα μικρό σε σχέση με ότι άλλο θα μπορούσε να αγοραστεί με τα ίδια χρήματα...
Θα συμφωνήσω χωρίς να γνωρίζω το κόστος. Όσες φορές άρχισα να τσεκάρω racks από τοπικές εταιρείες έκανα πίσω, δε μπορώ να δικαιολογήσω το κόστος. Ούτε από εισαγώμενα έχω βρει κάποιο που να θεωρώ το κόστος λογικό.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ύστερα από πολλές αναζητήσεις και συζητήσεις με διαφορά μέλη αποφάσισα μαζί με κάποιο μέλος του φόρουμ να κατασκευάσουμε ένα δικό μου και ένα δικό του rack (το κατασκευάσουμε είναι εντός εισαγωγικών λόγω του ότι άλλοι ήταν οι μάστορες) το οποίο θα τηρεί κάποια πρότυπα, είδαμε πολλές ιδέες από διάφορους κατασκευαστές και καταλήξαμε σε μια ή οποία είναι και σχετικά εύκολη στην κατασκευή της το πρότζεκτ περιλαμβάνει κόντρα πλακέ πάχους 48 mm και μασίφ ανοξείδωτη στρογγυλή βέργα 25 mm οι τελικές διαστάσεις θα είναι πλάτος 1,5m βάθος 0,45m και ύψος 0,73m

Το μόνο πρόβλημα της όλης ιδέας αν μπορείς να το πεις έτσι είναι ότι για την κατασκευή του χρειάστηκαν πέντε διαφορετικοί προορισμοί οι οποίοι είναι οι παρακάτω, πρώτος μηχανουργείο όπου κόπηκαν οι βέργες με ακρίβεια και έγινε σπείρωμα Μ8 και στις δυο άκρες δεύτερος προορισμός ήταν το ξυλεμπορικό όπου κόπηκε η ξυλεία στις διαστάσεις που θέλαμε σε συνέχεια μεταφέρθηκαν σε πρέσα για να γίνει η συγκόλληση των τεμαχίων ώστε να έχουμε το πάχος των 48 mm εγώ επέλεξα να κολλήσω και έξτρα καπλαμά καρυδιάς ώστε να έχω ένα άλλο φινίρισμα στο τελικό αποτέλεσμα αυτό βέβαια με ένα έξτρα κόστος επόμενη στάση ήταν το CNC ώστε να γίνουν κάποιες τρύπες στις ξύλινες επιφάνειες με απόλυτη ακρίβεια η τελευταία στάση είναι ο λουστραδορος για να γίνει η τελική βαφή ελπίζω στο τέλος της ερχόμενης εβδομάδας να είμαστε έτοιμοι.

Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να μας ικανοποιήσει και αισθητικά και ηχητικά όσον αφορά το δεύτερο από πλευράς μου είμαι 100% σίγουρος ότι θα παίξει δραματικά καλύτερα από ότι σήμερα που στην διάθεση μου έχω ένα έπιπλο του ΙΚΕΑ το οποίο είναι κούφιο και λειτουργεί σαν αντί ηχείο..

Σιγά σιγά έχω αρχίσει την ηχητική βελτίωση του χώρου μου η οποία είχε μείνει πίσω λόγω convid, και με κάθε προσθήκη που κάνω μου αφήνει θετικές εντυπώσεις.

Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω και φωτό από το όλο πρότζεκτ καθώς και τις ακουστικές μου εμπειρίες, το επόμενο βήμα όταν θα έχω ολοκληρώσει με όλα τα παραπάνω θα είναι μια μέτρηση ώστε να δω σε συνάρτηση με το ότι είναι οικιακός χώρος τι άλλο μπορώ να βελτιώσω.

Καταλήγοντας θέλω να πω ότι το κόστος του όλου εγχειρήματος ήταν σχετικά δυσανάλογα μικρό σε σχέση με ότι άλλο θα μπορούσε να αγοραστεί με τα ίδια χρήματα και επίσης ο σχεδιασμός αν θελήσω στο μέλλον μου δίνει την δυνατότητα αν χρειαστεί με κάποιες μηχανουργικές εργασίες να πάρω πιο πολλές αποσβεστικές δυνατότητες βέβαια με έξτρα κόστος.
Πολύ ωραία.
Πόσες βέργες των 25 mm χρησιμοποιήσατε για το μήκος αυτό;
Γνωρίζεις το όνομα του επίπλου? Τι εννοείς όταν λες κούφιο? Απ' όσο γνωρίζω τα περισσότερα προιόντα τους είναι κατασκευασμένα με μοριοσανίδα και ινοσανίδα.
Πολλά έπιπλα τύπου ΙΚΕΑ είναι κατασκευασμένα από λεπτό ξύλο γύρω γύρω, πάνω και κάτω και στην μέση έχουν κυψελωτό χαρτί.
Γι΄ αυτό είναι και πολύ ελαφριά.

429-DLS.jpg
 

N

nickmitro

Guest
Πιστευω οτι με το νεο σου rack θα εχεις ηχητικη βελτιωση αλλα ακομα καλυτερα θα ηταν αν επελεγες αλουμινιο.Οταν με το καλο τοποθετηθει,να ζητησεις απο το αλλο μελος να σου δανεισει τα αντικραδασμικα του.Ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις ακομα μεγαλυτερη βελτιωση.Καλη επιτυχια.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Πολύ ωραία.
Πόσες βέργες των 25 mm χρησιμοποιήσατε για το μήκος αυτό;

Πολλά έπιπλα τύπου ΙΚΕΑ είναι κατασκευασμένα από λεπτό ξύλο γύρω γύρω, πάνω και κάτω και στην μέση έχουν κυψελωτό χαρτί.
Γι΄ αυτό είναι και πολύ ελαφριά.

View attachment 170441
Μια βέργα τρίμετρη ανά rack 10 τεμάχια 24,5 cm και 5 τεμάχια των 10 cm
Γνωρίζεις το όνομα του επίπλου? Τι εννοείς όταν λες κούφιο? Απ' όσο γνωρίζω τα περισσότερα προιόντα τους είναι κατασκευασμένα με μοριοσανίδα και ινοσανίδα.
Όπως ακριβώς το λέει ο Μιχάλης και το δείχνει στην φωτογραφία
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πιστευω οτι με το νεο σου rack θα εχεις ηχητικη βελτιωση αλλα ακομα καλυτερα θα ηταν αν επελεγες αλουμινιο.Οταν με το καλο τοποθετηθει,να ζητησεις απο το αλλο μελος να σου δανεισει τα αντικραδασμικα του.Ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις ακομα μεγαλυτερη βελτιωση.Καλη επιτυχια.
Για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω, το αλουμίνιο αεροπορικού τύπου, το σκληρό, έχει πολύ καλή συμπεριφορά στον ήχο.
Ότι κάναμε με αυτό είχε πολύ ωραία αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω, το αλουμίνιο αεροπορικού τύπου, το σκληρό, έχει πολύ καλή συμπεριφορά στον ήχο.
Ότι κάναμε με αυτό είχε πολύ ωραία αποτελέσματα.
Δεν το είχα υπ όψιν μου αυτό το υλικό και δεν ξέρω το κόστος του, και ίσως και η επεξεργασία του να είναι ευκολότερη για το τελευταίο εσύ ξέρεις καλύτερα, πάντως δυνατότητα για ένα πείραμα είναι κοστοβόρα για εμένα αλλά θα είχα την περιέργεια όσον αφορά το αποτέλεσμα.
 





Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν καταλαβαίνω καλά θα φτιάξετε ένα rack τύπου exelixis. Είστε σίγουροι πως σας βγήκε πιο φθηνό από το να πάρετε ένα έτοιμο? Δεν ξέρω τις τιμές στην αγορά αλλά όταν ακούω για τόσους διαφορετικούς μάστορες, πως πήραν μέρος στην κατασκευή, τρομάζω για το τελικό κόστος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αν καταλαβαίνω καλά θα φτιάξετε ένα rack τύπου exelixis. Είστε σίγουροι πως σας βγήκε πιο φθηνό από το να πάρετε ένα έτοιμο? Δεν ξέρω τις τιμές στην αγορά αλλά όταν ακούω για τόσους διαφορετικούς μάστορες, πως πήραν μέρος στην κατασκευή, τρομάζω για το τελικό κόστος.
Tα συγκεκριμένα rack δεν έχουν καμιά σχέση με τα rack της exelixis.
Ούτε στα μεταλλικά μέρη, μιας και τα κομμάτια που κατασκευάστηκαν είναι μασίφ και ανοξείδωτα αντί για σωλήνα ηλεκτροστατικά βαμμένη που χρησιμοποιεί η exelixis, ούτε και στα ξύλα όπως αναφέρθηκε από τον @gdresios , τα ράφια είναι φτιαγμένα από 2 κολημένα σε πρέσα φύλλα κόντρα πλακέ θαλάσσης των 24mm δημιουργώντας έτσι ένα εξαιρετικά ενισχυμένο ράφι πάχους 48mm αντί των 20mm mdf που χρησιμοποιείται απ την exelixis.
H διάσταση δε των 150cm του μήκους απλά δεν υπάρχει σε κανένα έτοιμο rack.
Η κίνηση της κατασκευής ουσιαστικά ήταν μονόδρομος λόγω των διαστάσεων του rack..και σίγουρα δε το λές και φτηνό!;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
35mm είναι το πάχος του ραφιού στο δικό μου exelixis, τα "πόδια" μασίφ μέταλλο και αν κρίνω από το βάρος του κάθε ραφιού σίγουρα δεν είναι απλό mdf, είναι ασήκωτα. Βέβαια μιλώ για έπιπλο περίπου 20ετίας, ίσως πλέον να έχουν αλλάξει τα υλικά λόγω κόστους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
35mm είναι το πάχος του ραφιού στο δικό μου exelixis, τα "πόδια" μασίφ μέταλλο και αν κρίνω από το βάρος του κάθε ραφιού σίγουρα δεν είναι απλό mdf, είναι ασήκωτα. Βέβαια μιλώ για έπιπλο περίπου 20ετίας, ίσως πλέον να έχουν αλλάξει τα υλικά λόγω κόστους.
Τα μεταλλικά πόδια των Exelixis είναι μασίφ, από κράμα μετάλλων, με εξαιρετικές αντικραδασμικές ιδιότητες.
Καμία σχέση με σιδερένια πόδια. Τα δε ράφια είναι διαφόρων ειδών ξύλου, με τα κλασικά να είναι 3 εκατοστά ενώ στην ακριβή σειρά της 5 εκατοστά.

Από τη σελίδα της εταιρίας...
https://exelixis-racks.gr/προϊόντα/σειρά-classic/

  • Όλα τα εξαρτήματα είναι κατασκευασμένα από συμπαγές κράμα μολύβδου – σιδήρου με ηλεκτροστατική βαφή ή ανοξείδωτα


  • Σε όλα τα έπιπλα υπάρχει δυνατότητα προσθήκης τροχών


  • Υπάρχει δυνατότητα ειδικών διαστάσεων και ειδικών κατασκευών (custom made)


  • ΥΛΙΚΑ ΡΑΦΙΩΝ:
    1. MDF
    2. MDF με φυσικό καπλαμά
    3. Κόντρα πλακέ σημύδα
    4. Μασίφ οξιά

  • Όλες οι βαφές είναι ακρυλικές – μεταλλικές ή και κατά παραγγελία
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ωραία πράγματα! Ναι, έτσι θα έπρεπε. Όλοι με ιδιοκατασκευή ρακ. Στιβαρότητα και λογική τιμή. Δεν βλέπω κανένα λόγο να δώσεις 2-3000 ευρώ για κάτι που μπορείς να κατασκευάσεις "μόνος" σου. Στο τέλος, δοκιμάστε με κάποιο app στο κινητό την δόνηση στα ράφια του ρακ, με τα ηχεία να παίζουν στο φουλ. Θα δείτε τιμές κοντά στο μηδέν....ανυπαρξία δονήσεων δηλαδή. Στόχος επετεύχθη!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αρκετές φορές φτιάχνουμε κολόνες για τα ρακ που είναι μία σωλήνα και μέσα της υπάρχει ντίζα (ολόπαση βίδα) και βιδώνει σφικτά πάνω και κάτω σε τάπες, φτιαγμένες στον τόρνο, από μαύρο Acetal (πολύ σκληρό πλαστικό)
Αν η σωλήνα είναι σχετικά μεγάλης διαμέτρου π.χ. 48 χιλιοστών και πάνω, την γεμίζουμε με άμμο.

kolona.jpg

Τα μεταλλικά πόδια των Exelixis είναι μασίφ, από κράμα μετάλλων, με εξαιρετικές αντικραδασμικές ιδιότητες.
Καμία σχέση με σιδερένια πόδια.
  • Όλα τα εξαρτήματα είναι κατασκευασμένα από συμπαγές κράμα μολύβδου – σιδήρου με ηλεκτροστατική βαφή ή ανοξείδωτα
Εντάξει δεν είναι και τίποτα το εξωτικό.
Μολυβδούχος σίδηρος είναι. Ουσιαστικά σιδερένια εξαρτήματα βαμμένα.
Τα ανοξείδωτα είναι άλλο.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εντάξει δεν είναι και τίποτα το εξωτικό.
Μολυβδούχος σίδηρος είναι. Ουσιαστικά σιδερένια εξαρτήματα βαμμένα.
Τα ανοξείδωτα είναι άλλο.
Στον τομέα που μας ενδιαφέρει ο εντυπωσιασμός δεν θα έλεγα πως είναι το ζητούμενο. Αντίθετα η συμπεριφορά στο φάσμα είναι. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός έχει καλύτερη συμπεριφορά και από το αλουμίνιο και βέβαια μακράν από το σκέτο σίδερο.
Ταυτόχρονα δε επιτυγχάνεται χαμηλός συντονισμός, ταχύτατη απόσβεση και υψηλή μάζα.

Πριν από κάμποσα χρόνια έφτιαξα ένα μασίφ σιδερένιο ρακ. Πολύ βαριά κατασκευή, που όμως για τον ήχο ήταν αισχρή, αφού κουδούνιζε και μάλιστα για αρκετά δευτερόλεπτα. Πήγε αποθήκη μετά από λίγες βδομάδες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Δεν είπα για εντυπωσιασμό, αλλά απλώς ότι το περιγράφουν σαν να είναι κάτι πολύ ειδικό, ενώ είναι απλώς μολυβδούχος σίδηρος.
Κοινό προϊόν στην αγορά.
Το ποσοστό μολύβδου είναι πολύ μικρό και δεν ξέρω πόσο μπορεί να κάνει διαφορά σε σχέση με το απλό σίδερο.
Πάντως το αλουμίνιο κάνει σίγουρα και μάλιστα μεγάλη.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top